Daň z prodeje pozemku

28. srp 2019190

Ahoj mám dotaz, koupily jsme pozemek (zahradu) cca před rokem a máme v plánu ji prodat a koupit stavební pozemek. Jak je to z dani z prodeje? Vím ze ji budem platit my ale nevím jak velká bude. Dan z koupi je 4% to vím tu jsme platily ale je tu někdo kdo si tímto prošel a chvily po koupi prodal? Diky.

  • Tak ta 4% daň je něco úplně jiného - to je daň z nabytí nemovitosti. Vy při prodeji byste měli platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Ta se platit nemusí při splnění několik podmínek, na vás by se vztahovala tato: Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. b) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.

    Při prodeji starého a nákupu nového bydlení pak ve zkratce platí, že oproti příjmům z nemovitosti můžete uplatnit nabývací cenu nové nemovitosti. Z rozdílu zaplatíte daň z příjmu.

  • @damada  Ale tyto podmínky platí pouze tehty, pokud prodávající tam měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Od daně z příjmu jste osvobozen pouze v případě, když vlastníte nemovitost 5 let.

  • @casmaria Taky si myslím, na FU my bylo řečeno ze se to počítá z mého daňového přiznání ale nebyla my paní schopna říct kolik to dělá, proto se ptám zdali někdo se s tím už setkal.

  • Sponzor fóra
  • @jarin1  daň z příjmu je 15%. Ale nejde jednoznačně říct, že zaplatíš 15%, záleží na tvém daňovém přiznání. Např. pokud byste si v tom roce vzali hypotéku, začneš uplatňovat úroky z hypotéky a nezaplatíš plných 15% z přijaté částky.

  • A ještě trochu jinak, od té prodejní ceny odečítáš cenu nákupní, i náklady s nákupem a prodejem spojené. až z této ceny 15%
    https://www.remaxalfa.cz/dan-z-prijmu-pri-prodeji-nemovitosti/

  • @jarin1  Protože nesplníš časový test (nevlastníš pozemek alespoň 5 let) je nutno příjem zdanit.
    Pokud ho prodáš letos (2019), musíš si zisk (prodejní cena - nákupní cena včetně výdajů spojených s převodem) dát do daň. přiznání za rok 2019 a to do § 10.
    Daň. přiznání je třeba podat do konce března 2020, event. do konce června, pokud využiješ služby daň. poradce.
    Daň činí 15 %, ale jak paní na FÚ řekla, není to jen z prodeje (to by šlo určit jednoduše), ale výše daně vyplyne právě až z daň přiznání, kde bude tento zisk jednou z položek v rámci příjmů a výdajů.

  • @betelgeuzz  Dekuji,ale hypo zatím ještě ne tu budeme řešit za cca 1.5 roku až manželka nastoupí z rodicaku do práce. Teď jsme chtěli řešit prodej zahrady ke konci tohohle roku nebo možná příští rok.

  • @aneri53  Dekuji tohle je přesně co jsme potřebovali vědět, samozřejmě dekuji i předchozím příspěvkům. Ale jak říkám zatím je čas cca 1.5 roku. Teď jen zjišťuji abychom věděli s čím máme počítat.

  • Jasně, to byl příklad, že nejde jasně říct, kolik celková daň bude.

  • @betelgeuzz ok tak alespoň přibližně víme s čím máme počítat, a aspoň se utvrzují v tom ze se ta Daň zaplatit musí.

  • @casmaria nene, to je další možnost, buď je to vlastnictví/bydliště, nebo použití na bytovou potřebu...

  • @damada  To jako opravdu? Jsi si jistá? Taky jsme vloni prodali pozemek (měli jsme ho 3 roky) a kupovali domek, řešila jsem to i na finančáku a museli jsme z výnosu z prodeje pozemku daň zaplatit, žádné osvobození se prý uplatnit nedalo, jedině jsem mohla do výdajů kromě původní kupní ceny dát úroky z hypotéky, a to ještě jen ty zaplacené právě vloni, za předchozí dva roky ne.

  • @damada  Při prodeji pozemku platí osvobození až po 5ti letech. To, co uvádíš (použití pro bytovou potřebu) se týká jen prodeje nemovitosti kde jsi měl bydliště - t.j. prodej RD nebo bytu.

  • @damada  Tak nevím, našla jsem si příslušný odstavec a nic o osvobození v případě následné koupě jiné nemovitosti v něm nevidím 😞 O tom se píše už v předchozím bodě, ale týká se to jen prodeje bytu / domu, ne pozemku.

  • @aneri53  Bylas rychlejší 🙂 Díky za potvrzení, už jsem se lekla, že jsme daň snad zaplatili zbytečně.

  • Sponzor fóra
  • nevím, no... tady jsou případy, kdy se daň neplatí. nepřijde mi to, že by musely být splněný všechny najednou... tudíž z toho dle mého vyplývá, že nemusím vlastnit 5 let, ani tam bydlet 2 roky, pokud to prodám a použiju na nákup domu/bytu:

    5 případů, kdy je prodávají osvobozen od daně z příjmu při prodeji nemovitosti

    Vlastnictví nemovitosti minimálně 5 let.
    Minimálně 2leté bydliště v prodávané nemovitosti (bydliště nemusí být totožné s trvalým bydlištěm).
    Převod členských práv k družstevnímu bytu (opět 5letý časový test).
    Využití získaných peněz pro uspokojení vlastní bytové potřeby.
    Dědictví - časový test splnil zůstavitel.

  • Uspokojení bytové potřeby

    Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. b) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.

    Při prodeji starého a nákupu nového bydlení pak ve zkratce platí, že oproti příjmům z nemovitosti můžete uplatnit nabývací cenu nové nemovitosti. Z rozdílu zaplatíte daň z příjmu.

  • @moncia viz výš... ještě bych se na to poptala, pokud jste ty peníze použili do jednoho roku. Podle mě se nikde nespecifikuje, jaká nemovitost, jestli byt, dům, pozemek. Ale třeba se pletu. Hledala jsem to ale už mockrát, a vždycky jsem našla jen tyto podmínky, nijak nerozlišující o jaký druh nemovitosti jde

  • tak asi fakt, trošku jsem pátrala dál, protože všude to bylo jen tak obecně těch pár bodů... a v zákoně je to specifikovaný jako RD a související pozemky. Takže samotnej pozemek v tom fakt není... 🙂 tak se omlouvám za mystifikaci 😉

Přidej příspěvek

    Nenašli jste co jste hledali?