Užívání domu před kolaudací, je to možné a legální?

Zobraz úvodní příspěvek
Hezký den, za cca měsíc budeme finishovat dům a bude připraven k nastěhování. Jak je to prosím s užíváním domu bez proběhlé kolaudace? Na zdejším stav. úřadě jsou slušné čekačky a po podání žádosti se čeká 1-2 měsíce než se k tomu někdo dostane.. Což je čas který nemáme a potřebujeme už bydlet. Za měsíc rodím a do našeho našeho 2kk se ve čtyřech už nevměstnáme... Je to "legální" nebo hrozí nějaký postih/pokuta? Případně existuje něco jako "povolení k užívání před kolaudací" zkrátka máme o tom stav. úřad informovat? Díky moc za info
Odpovědět
1
2
@martin_s Ne. To "užívání bez povolení" se vztahuje pouze na ty stavby, které povolení k užívání ze zákona potřebují. A to rodinný dům není.
Odpovědět
@puhelin souhlas se stavbou 8/2021
Odpovědět
@rosiemary Tak to uz by vam meli jen potvrdit dokonceni. Uzivani stavby ne.
Odpovědět
@milanq se to tu moc řeší, to by všichni koukali v kolika nadnárodních firmách se vyrábí v nezkolaudovaných halách s tím, že úřady, ale třeba i hasiči mají zavřené oči a když jdou kolem, koukají na druhou stranu....
Odpovědět
@puhelin dobre, moc dekuji
Odpovědět
@rosiemary Snas vam to pomuze. Ale posledni slovo ma vzdycky urednik, vzdyt vite :/
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_s tak jste ze sebe udělal pěknýho pitomce co, pane Chytrý? To jsou ti lidi, co mají potřebu se prostě za každou cenu ke všemu vyjadřovat.. a blábolit a blábolit
Odpovědět
@petta33 Co třeba místo těch invektiv, když všechno víte nejlépe, vysvětlit jak to je, ale nepoužívat argumenty, že Vy jste se zachovali nějak a to ostatní je nesmysl. Píšete mimo jiné o kolaudaci u rodinného domu, přitom rodinné domy snad kolaudaci nepodléhají a kdyby ano, tak zákon zde má nějak více požadavků na možnost užívání, to nejde moc dohromady. Dobře @milanq připomněl, že se zákon nedávno změnil a už některé věci vyloženě nezakazuje. Někdy se ale ty zákazy nebo povinnosti nahrazují jinými. Tak mi tedy mně, pitomcovi, jak mě označujete, vysvětlete, jak si poradit s § 152 odst.5 nebo § 123. Mně z toho vyplývá, že můžu užívat dokončenou stavbu, ale zároveň mám povinnost pod pokutou toto dokončení s některými náležitosti ohlásit stavebnímu úřadu nebo můžu požádat o předčasné užívání, ale pokud nesplním podmínky, tak mi to úřad podle odst. 3 zamítne. Nechám se tedy od Vás poučit.
Odpovědět
@martin_s § 123 řeší předčasné užívání staveb, které se uvádí do užívání (kolaudují). Předčasným užíváním je povolení stavebního úřadu, že stavbu lze užívat předčasně, před řádným uvedením do užívání (před kolaudací). Protože RD se do užívání neuvádí, nelze na ně aplikovat ani možnost předčasného užívání. § 152 odst. 5 stanoví povinnost stavebníka ohlásit stavebnímu úřadu dokončení stavby. Ale nikoliv užívání stavby. A navíc - neohlášení dokončení takové stavby není ani sankcionováno (pod sankcí je jen porušení § 152 odst. 1, 3, 4 a 6).
Odpovědět
@milanq Je vidět, že se orientujete, tudíž by ke štěstí ještě scházelo, zda můžu užívat stavbu před dokončením, kde dokončení podléhá ohlašovací povinnosti.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?