Je potřeba hydroizolace na bednici tvárnice?

Prosím o info, jestli je potřeba dat hydroizolaci na bednici tvarnice? Přesah protiradonové lepenky je cca 10-15cm. Deska včetně bednaku bude zatepleno XPS na 125cm. Ytong START bude pod terénem - plánuji ho natrit tekutou lepenkou a přes něj dát xps až dolu na základ.
Odpovědět

Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@mikiliki Děkuji za potvrzení... Takže přes tekutou lepenku a tenhle modifikovaný pás dám jen XPS a ještě nopovku přes to... Zasypat mohu normálně pískem, co se vykopalo?
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@mikiliki viz obrázek , podle mě se bude ten modifikovaný pás spatne dělat v tom ohybu... ale tenhle zpětný spoj tam musí byt, když to bude pod zemi co... jinak geotextilie tam bude k cemu? Myslel jsem ze ta nopova folie ochrání to xps a zamezí vlhkost...
Odpovědět
@jaksestavisen Nopovka primárne ale nemá chránit xps a neslouzi jako hydroizolace, ale pouze jako mechanicka ochrana a hlavně odvětrání vlhkosti. Zároveň se cista podlaha navrhuje min. 150mm nad ut. Což podle obrázku není. Kdyby bylo,nemusel jste ted řesit HI takto krkolomne.
Odpovědět
@panlorenc Vím, že neslouží jako hydroizolace. Nopovka stojí par korun a myslel jsem ze zabrání přímému styku xpska a ytongu z pískem, kterým to poté bude zasypano. Celkovou podlahu mam 25cm. Ytong start je výška 12,5cm a na tvarnici YQ450 ta bude cca 8cm zasypána..
Odpovědět
co místo ytongu start použít pro 1.řadu třeba normálně vysoký ytong ale šíře co má START- třeba 40cm a až od druhé řady použít ten YQ,ať máte svisle rovinu bez odskoku až nad navrhováný terén a můžete lépe nalepit modifikovaná asfalt pás tzv. zpětný spoj. pokud už máte cihly start nakoupené,tak bych asi obětoval čas tomu,že bych druhou řadu ytongu YQ vyřezal tak,aby mi šel xps od základu až nad terén.pod ním zase zpětný spoj-svisle nalepená asfalt lepenka
Odpovědět
zkusil bych řešit takto
Odpovědět
@stavitel69 díky za návrh, který nevypadá špatne, ale je hrozně pracný. Na každé straně domu bude jinak ten teren, bylo by to pro firmu složité... Všechny tvarnice již mám nakoupené. Myslím, ze zpětný spoj lze udělat tekutou lepenkou nebo něčím takovým, aby to bylo jednodušší...Proto jsem myslel, ze přesto bych dal i nopovou fólii. Kolem celého domu bude nejspíš zamková dlažba...
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Článek se načítá
My přelepovali ještě jednou vrstvou asfaltového pásu. cca 40cm. Je tam sice potom HRB, ale ten jsme vyřešili bruskou do toho xps, když jsme to překrývali. Jen jsme to lízli a bylo to OK.
Odpovědět
Prosim jaká tekutá lepenka lze použit na ten zpětný spoj? To natavení na svislo je celkem hrůza, navíc tam máme taky malý odskok. Tekutá lepenka by byla dost jednodušší, ale už mám obvod domu napenetrován Penetralem Alp, tak zda to nevadí případně?
Odpovědět
@jaksestavisen ten asfaltový pas se bude na ten odskok hodně špatně lepit. A jinak ten styrodur na sokl musí byt aspoň 30 Cm nad budoucí terén.
Odpovědět
Je sice hezky jak tady plodne řešite provedení detailu, ale přece detail je obvykle resen už v projektu i pro úřad. Pokud byste zaplatil provadeci projekt, tak tam mate řeseny všechny detaily a vedel byste přesně co a jak zaroven by vam ušetřil čas i peníze. Lidi nesetřete na projektu...
Odpovědět
@mikiliki díky za vysvětlení, takhle to vypadá lépe. Napadlo mě, jestli nedat ještě jednu radu Ytong start 375 ( výška 12,5cm ) a vyplnit to XPS tl.6cm Skladba Ytong start 12,5cm Ytong start 12,5cm Malta 3cm Deska 15cm 3řadx ZB 75cm Celkem 118cm ( deska xps je 125cm ) Jestli to není lepší a jednodušší varianta?
Odpovědět
@panlorenc projekt samozřejmě mám, úřadu je jedno jak to bude nebo nebude odizolované...
Odpovědět
@jajinka121 XPS nemusí byt 30cm nad teren, spíš by tam měla byt hydroizolace, podle toho co tu ostatní píšou...
Odpovědět
@jaksestavisen Přesně tak, uřadu je to fuk jak to budes delat. Ty bys to mel provést podle projektu a ne dle toho co ti tady "brouk pytlik" poradi.
Odpovědět
Nebo ještě je takhle varianta, nevím jestli by to šlo, musel bych na projektanta. Místo 45cm tvarnici začít 37,5cm ( stejná šíře jako zakládací ) a zaizolovat to xpskem i nad terén...
Odpovědět
@jaksestavisen Zkuste se zamyslet, proč je na ZB ten XPS. V těch úvahách výš si tepelně zaizolujete ZB a pak chcete přihrnout terén čistě na ytong/pás? Ten poslední návrh má konečně smysl.
Odpovědět
@lukoid Nevím co udělá 10cm na hydroizolaci co bude nalepená na ytongu a bude to pod terénem. Takže lepší je varianta, dat jednu radu těch 375cm a další řady je normálně 450cm a těch 7,5cm dolepit XPSkem? Izolacně to bude podobné a nemusí se davat složité hydroizolace co...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?