Počet šárů ztraceného bednění

Profilova fotka
Dobrý den, mám dotaz, musí se dělat skrývka? Mám rovný pozemek, projektantka mi chce dát do projektu 2 šáry ztraceného bednění + deska + vnitřní podlaha (25+25+13+27= 90cm). To se mi zdá moc vysoko na bungalov. Chtěl bych aby finální podlaha v domě byla od půdy 45cm, na 2 schody. Zdá se mi jako zbytečné zapouštět bez 5cm oba šáry. Díky za odpovědi jestli to někdo pochopil. 😁
Odpovědět
2 šáry je klasika, my máme třeba tři.
Odpovědět
@michal_klicka Však ztracenko máš v zemi ... 😬 A co třeba statika, nezámrzná hloubka, zateplení a hydroizolace soklu, to nám nic neříká? Buď víc googli, nebo raději nestav. 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@petrincak viděl jsem to u mnoha staveb že byl jen jeden šár, tak se na to ptám, na statiku to vliv nemá.
Odpovědět
Nepochopila jsem, proc mate projektantku, kdyz si to stavite po svem. Rychlokurz stavariny, kulate razitko z brambory, ... Skoda penez za projektantku, nemyslite?
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Vyběhává mi všechny přípojky, razítka, povolení, stavba se nachází v památečné oblasti, má známí na úřadech dokáže plno věcí a nařízení obejít. (Např. střecha by měla být červená ale já chci černou, paní zařídí 🙃) Takže tak 🤝
Odpovědět
@michal_klicka No vidíte, tak proč řešíte to, že Vám projektantka dala do projektu dva šáry ztraceného bednění? Prostě to má nějaký důvod
Odpovědět
Profilova fotka
A proto je dobré mít TDI už od začátku, aby vám pomohl s optimalizacemi a případně vám pomohl vymyslet technický jednodušší řešení
Odpovědět
skrývka se provést musí, jinak porušujete zákon... prostě tu skrývku tak 15cm (+5cm jestli dobře počítám) budete muset dosypat jen teda bacha, 45cm nejsou 2 schody, ale spíš 3
Odpovědět
Stavíme dvoj RD ve svažitém terénu, museli jsme dělat zásek do pozemku, opěrnou zeď, základové pasy jsou zazubené, v horní části máme od okraje základu k prvnímu zazubení na pasu 1 šár ZB, druhé zazubení 2 řady, třetí zazubení 3 řady, čtvrté zazubení 4 řady, 5 zazubení 5 řad - z toho budou asi tři zasypané. Takže je možné i jen jeden šár ZB - zeptal bych se projektantky, proč to tak navrhuje, případně - pokud to nebude ničemu odporovat, ať dá do projektu ten 1 šár ZB.
Odpovědět
Dá se to utopit, jak to máme my, že terén venku je ve stejné rovině jako podlaha v domě a ZB teda vůbec nemáme. Mělo by všechno základové být v nezámrzné hloubce, to je jasné a k tomu zarovnání domovní podlahy s terénem bych se nebránil, nemáme žádné schody do domu
Odpovědět
Neudělat skrývku je hřích, pokud se tedy nejedná o kamenolom nebo jinak znehodnocený pozemek. Kvalitní půdu bych rozhodně pod domkem nenechával. Jinak nevidím důvod mít ztracené bednění jen jeden šár, když bude základ v nezámrzné hloubce. O to více betonu ale hodíš do základových pásů, které jsou širší. Rozmyslel bych si to, nemyslím si, že bys ušetřil nějaký ranec kaček.
Odpovědět
naprostý souhlas s @davex. Navíc budete základ asi izolovat zvenku nějakým XPS nebo perimetrem, nevím jak bych to dělal, nemít to víceméne rovné....
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Mám ZB pod úrovní terénu, někde až 1m pod současnou. Podlahu doporučuji zvednou nad terén pouze tak, aby se dalo použít sešikmení, resp. zvýšený pozemek v rovině - samozřejmě, pokud nehrozí zaplavení.
Odpovědět
Tak třeba v našem případě byly dva šáry minimum, aby se pod desku schovalo odvětrání radonu a 20cm XPS. Desku jako takovou jsem bednil perimetrem, přilepeným na ztracenku a armování bylo nad ztacenkem. A souhlas s davexem ohledně skrývky.
Odpovědět
Zeptej se projektantky. My jsme taky řešili - z hlediska statiky je to jedno, jestli pasy nebo ztracenko, ale ztracenko se dává proto, že se snadněji zatepluje (právě proto máme 2 řady). U nezateplené přístavby jsme měli v projektu pouze pasy, ale firma navrhla část nahradit ZB, protože pro ně bylo jednodušší použít ZB než šalovat nad terén. My jsme právě ještě oproti projektu zvedali výškové osazení kvůli mělké kanalizaci a v jedné části máme teď podlahu domu více než 1 m nad terénem, ale budeme to dorovnávat. Skrývku jsme dělali jen takovou symbolickou (dle zákona se to jmenuje "skrývka ornice" a my tam žádnou ornici neměli), protože co vyhrabeš, to pak musíš dosypat. Dosypat zeminou nám geolog zakázal a vysypávání šterkem se dost prodraží.
Odpovědět
@michal_klicka Projektantka ví, co dělá. Ty dva šáry jsou zcela jistě kvůli perimetru (tepelné izolaci základů). A ta výška nad terénem - co s tím má dělat? Mícháš hrušky a jabka...Výška podlahy nad terénem přece s počtem šárů nesouvisí.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?