Štěrk v desce a radon

Zdravím, stavíme na jílovém podloží a nebylo mi doporučeno vracet do desky hlínu z výkopů. Zedník mi doporučil srovnat podklad frakcí 0/32, zhutnit, na to položit drenáž na radon a zasypat podle projektu 16/32 a nehutnit - mohlo by se prý poškodit drenážní potrubí. V projektu je jen rostlý terén + drenáž + 16/32 a to zhutnit. Jde mi hlavně o to, aby se nepoškodila ta drenáž. Nějaké lepší nápady? Kromě tedy vynechání drenáže. To nechci riskovat. Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
Perforovaná kopoflexová trubka na radon vpohode prežije aj hutnenie nejakou 100-150kg doskou ak na nej bude ešte pár cm 16/32 šterku. Jíl do dosky nevracať.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

Perforovaná kopoflexová trubka na radon vpohode p…
@josefx zedník používá 500kg 🙈😄
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od znedloob:

@josefx zedník používá 500kg 🙈😄
@znedloob no tak nezabudnúť kadiaľ ide trubka a hutniť pár cm od toho len
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

@znedloob no tak nezabudnúť kadiaľ ide trubka a h…
@josefx ze mě to nenapadlo 🙈👍
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od znedloob:

Zdravím, stavíme na jílovém podloží a nebylo mi d…
@znedloob Nič v zlom, ale dať na radu zedníka by sa mohlo vypomstiť. Čo na to hovorí projektant? Riešil sa geologický prieskum? Väčšinou sa nerieši, ale po výkope sa projektant príde pozrieť a prípadne podľa stavu na mieste projekt upraví.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@znedloob Nič v zlom, ale dať na radu zedníka by …
@roman_ Geologicky je to místo prostě jen nepropustný jíl. Tohle je z měření radonu: "Pod 20-30 cm mocnou vrstvou ornice jsme zastihli zejména jíl (F6 dle ČSN 73 1001) s malou propustností pro vodu a plyny." Jíl z výkopů nemůže zpět na dorovnání desky, takže tam nejspíš přijde 0/32, aby se podklad zpevnil a na to drenáž a zásyp 16/32 dle projektu. Ještě přemýšlím, že tam natáhnu geošku. Prý je to lepší, aby betonové mléko nezateklo do štěrku. Jaký na to máte názor?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od znedloob:

@roman_ Geologicky je to místo prostě jen nepropu…
@znedloob Ak sú základy na pásoch, "doska" nie je nosná a ak je dobre vystužená, podklad pod ňou nemusí byť ultrapevný. Aj bez toho 0/32 by to fungovalo. Každopádne ale konzultujte všetky rady s projektantom.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od znedloob:

@roman_ Geologicky je to místo prostě jen nepropu…
@znedloob Poradím ti jedno kouzlo, který zedník avidentně nezná😀..."tříděnou F16/32 tl. 200-250mm použí jako drenážní, dále jako difuzní pro plyn a jako expanzní, pro objemové změny od jílů a až na to použí netříděnku 0-32, kde ti jemná část zatáhne povrch po zažehlení, takže geotextilka na zatečení betonu již netřeba. A druhá rada...neposlouchej zedníka, ale dozora/projektanta.
Odpovědět
Konzultoval jsem to i s projektantem a ten se příklání také k 0/32 jako podkladní a vyrovnávací vrstvě a poté 16/32 podle projektu a zhutnit nějakou 120. Ona by ta 16/32 totiž v kontaktu s jílem mohla dělat neplechu stejně, jako kdybych ji dal do pasů. Uvidíme, co bude na dně výkopu, ale předpokládáme, že tam bude cihlářský jíl, takže pasy rovnou beton bez štěrku.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od znedloob:

Konzultoval jsem to i s projektantem a ten se pří…
@znedloob Tak správne by projektant už v dobe vypracovávania projektu mal vedieť, čo za zemina je v úrovni základov. Často sa to ale robí tak, že sa od stola navrhne riešenie, vykopú sa pásy, projektant sa príde pozrieť na miesto a zhodnotí, či je návrh v projekte vyhovujúci alebo potrebuje úpravu. Určite by som svojvoľne nedával pod pásy štrk, ak to nie je písomne od projektanta, v projekte alebo stavebnom denníku. Štrk sa tam dáva iba veľmi výnimočne a vo veľmi špecifických prípadoch. Vo všetkých ostatných prípadoch to situáciu zhorší.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?