Základ pod krbovou vložkou

Zdravím stavebníky, zatím nemáme vybranou krbovou vložku, ale kvůli dokončení podlahy to řešíme už teď. Plánujeme vybetonovat prostor kde bude krb. vložka a kominík doporučil 120x80cm. Jak to máte Vy? Druhé foto je samozřejmě pro inspiraci 🙂 Děkuji.
Odpovědět
@aspassia Mame kamna s hmotnosti cca 420kg a na desce je cca 8-10cm XPS a pak ccs 7cm lity betonovy poter s kari. Nasledne drevena podlaha a sklo. Pokud budete davat izolaci tak vrele doporucuju dukladne ulozit aby se ani nehnula. Ale asi to neni problem ani v plne vysce vybetonovat. Pokud nemate doporucuju udelat privod vzduchu…
Odpovědět
@raziel628 Izolací jsem tam původně taky zamýšlela, ale instalatér-podlahář a kominík mi to rozmluvili. I když je možné, že ještě pár let tam krb nebude a budeme tam mít studenou podlahu bez izolace a bez topení. Ext. přívod vzduchu jsem myslela, že by šel skrz obvodovou zeď nad úrovní podlahy, a tím pádem by to nezasahovalo do té základovky pro krb? A jak dlouho už to takto máte, nehlo se Vám to, nic nepraská?
Odpovědět
@aspassia Mame to takto cca 2roky. Samozrejme jak vypada beton nebo drevena podlaha pod sklem nevim(kachle jsou polozene na skle). Prumerne ma XPS 300Kpa pri 10% stlacitelnosti (tzn 30t na m2) a cca 130kpa pri 2% takze 10cm xps se stlaci o 2mm kdyz to zatizite 13t na m2. Samozrejme je problem kdyz bude nekde ve vzduchu nebo tak dalsi vec ze 7cm poteroveho betonu roznese uz taky nemale zatizeni. Podlahovku bych tam urcite ale nedaval. Uvidite co vam reknou tady ostatni.
Odpovědět
Profilova fotka
@aspassia ja mam po kamny dvojtou karisit v zakladove desce a 2x vice betonu (desku mam 12, pod kamny 24 cm) a na desce mam jeste pod kamny sokl 20 cm z betonu - zadnou izolaci jsem nedaval myslim ze ten maly kus podlahy bez izolace nebude nic zasadniho kazdopadne moje kamna maji 3,5-4 tuny, takze pro krbovou vlozku to bude asi zbytecne 🙂)
Odpovědět
@geodett jenom ze zajimosti to vam nekdo pocital (projektant/statik)? Nebo jste to delal podle citu?
Odpovědět
Profilova fotka
@raziel628 podle citu 🙂 proste pul metru betonu jsem si rekl ze by mohlo stacit 🙂
Odpovědět
@geodett je otazka do jake miry je naddimenzovane, zvlast kdyz se dnes na XPS stavi cele domy. @aspassia: domluvte se s vasim projektantem ten je za to nakonec zodpovedny
Odpovědět
@raziel628 To je trochu složitější. Koupili jsme rozestavěný dům se stav. povolením a projekt. dokumentací. Projektanta ještě sháníme pro Změnu stavby před dokončením.
Odpovědět
Mám pod krbovou vložkou extrudovaný polystyren 15 cm a 10 cm betonu s karisiti. Ono dost záleží, kolik bude krbová vložka vážit. Naše váží cca 150 kg. A na každou nožičku máme 4 vycházela váha 35 kg. Takže vlastně skoro nic 🙂
Odpovědět
@zaplik1 Asi tu řešíte takové nebezpečí jako kdyby se 3 chlapi co mají každý 100 kg nesměli přiblížit k sobě blíž jak 1 m. 🙂
Odpovědět
@wpavel Právě to jsem se snažil naznačit 🙂. Záleží na Krbové vložce, já jsem váhu nevěděl dopředu, proto jsem to trošku NADdimenzoval. A bylo to úplně zbytečné.
Odpovědět
jen pro informaci. EPS100 unese pro stlačení 10% 100kPa, to je 10t/m2. Pokud se tedy nejedná o nějakou super akumulační potvoru jako má např. Geodett, tak to nemá cenu řešit.
Odpovědět
Článek se načítá
@zubr487 jenom pozor trvale zatizeni se tusim udava tak aby stlaceni bylo mene nez 2% coz u eps100 je nekde okolo 2t/m2. @aspassia: zamyslel bych se co tam chcete a kolik to bude cca vazit. A pripadne bych dal Styrodur 5000, ten ma 25t na m2 pri 2% stlaceni (70t/m2 pri 10%). A vyztuzil beton kari.
Odpovědět
@raziel628 Zatím jsme zvažovali krbovou vložku s akumulační obestavbou, ale není to jisté. Nevíme s jakým zatížením počítat, takže dát tam 15 cm betonu s kari se nám zdálo nejjednodušší. Teď nevím 🤔
Odpovědět
@aspassia Samozrejme ze vyplnit to betonem je nejbezpecnejsi varianta… do jake miry je nutna netusim (nejsem stavar/projektant)… pouze jsem to resil v minulosti u nas. TDI by mel vedet, pokud ho nemate doporucil bych sehnat co nejdrive…
Odpovědět
Jinak velikost té základovky 120x80 cm se Vám zdá tak akorát? Viz inspirativní foto 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?