Základy a nezamrzná hloubka během stavby

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zkušenosti se stavbou domu a tím, že v podstatě, dokud se neudělá sokl a terénní úpravy, tak základy nejsou úplně v nezamrzné hloubce. Máme dům, půdorys cca 100 m2 o 2 NP s keramobetonovým stropem a valbovou střechou. Základy máme nyní v zemi po základový pás - 55cm. Sokl mám zaizolovaný XPS, kolem vykopanou drážku na nopovku a drenáž (prosím nebavme se o tomto). Ale nestihl jsem dát nopovku atd. Tedy v podstatě základy nejsou v předepsané hloubce. Terén má být 1,3 m. Budeme to mít tak už 2. zimu co máme hrubou stavbu + 1 zima byly jen základy. Někdo říká, že to nevadí, někdo, že by při velkých mrazech mohl být problém. Chci se zeptat na názory a zkušenosti, protože, si myslím, že to je při stavbě běžné, když se zasypává až na konec. Jestli se někdo setkal s tím, že se to nějak hnulo. Půda je jílovitá.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud by byla silná zima, což teď není a promrzlo by to až pod rýhu Tak by to mohlo něco udělat, např. popraskat beton v pasech. Ale dost tomu pomůže už jen např. hrubá stavba, protože nejde tolik zimy do desky vrchem.
Odpovědět
Profilova fotka
@radimir Spíš se zeptám z jakého důvodu se to nestihlo za dva roky zakrýt, my jsme se snažili první léto co se postavila hrubá se střechou, zateplit sokl 10cm xps až k horní hraně pasu čili nějakých 120cm k horní hraně roznášecí desky, pas je hluboký 40cm, jediný co bylo první zimu po dokončení základů a desky, to dům tedy nestál tak jsem měl odkryté ztracené bednění od horní hrany pasu a nezatepleno ale kolem všude byl asfalt a byla mezera cca 20cm mezi asfaltem a bedněním tak jsem tam kolem dokola nacpal geotextílii, nevím jestli to pomohlo něčemu ale nikde nic se s ničím nestalo na jaře se začal stavět dům deska byla ok bez prasklin. takže soudím že to nic neudělalo inu tento rok jak píšu se začalo stavět a dělali se rovnou terénní práce čili zateplení soklu, realizace dešťových svodů, retenční nádrž, čov, rozvedení chrániček a následné zaházení zeminy kolem domu, stihlo se to před zimou, udělali se jen návaly zeminy k domu cca 2-3 m od domu a 30cm od horní hrany základové desky. Když by stál dům a základy byly obnažené asi bych byl nervní aby to nepromrzlo ale zase ten xps udělá také svou práci, také záleží jak velké mrazy u vás panují v jaké části jste.
Odpovědět
@jarin1 Ahoj, Nevím, jestli ti rozumím dobře. Já mám základové pasy hluboké cca 55 cm. Na základových pásech mám na polovině domu 2 šáry ztraceného bednění a na druhé polovině domu 3 šáry ztraceného bednění. Tam kde jsou 2 šáry mám dosypano až cca 5-10 cm pod hranou vodorovné izolace ( celé 2 šáry ztraceného bednění je zasypáno kamenivem (drenáž a svody). A tl. Desky je cca 17-19 cm. Na druhé straně baráku to mám zasypáno taky po 2 šár. Ale chci dosypávat více. Ale kamenivo. Mám drenáže a svody. A zeminu tam dávat nechci. Takže pasy+ztracené bednění budou takto: 55 cm zeminy + cca 60 cm kameniva =115 cm celkem. Ztracené bednění zatepleno XPS a pretahle nopovkou... Chápeme se?
Odpovědět
@radimir Zkrátka máte základovou spáru v zámrzné hloubce a to je špatně. V projektu máte navrženou nezámrznou hl. (dle zeminy, klima) a taky tam jistě máte, že ji musíte dodržet (v jakékoliv fázi stavby), nebo minimálně přijmout další technická opatření, aby nedošlo k promrzání. Soklová izolace je navržena kvůli zamezení tep. mosty a na samotnou hloubku nemá až tak velký vliv. Takže se pobavte s projektantem, či vašim dozorem, co navrhuje.
Odpovědět
1 rok to se dá pochopit nestihlo se , ale druhý rok? ! dost riskujete jednou přijdou pořádné mrazy a popraská to a nadzvedne...
Odpovědět
Nestane se nic, tady byl barák odkopaný 10 let dokola kolem, trčelo to někde až metr nad terén a to před 15, 20 lety byly mrazy víc a sníh a 5 let pršelo dovnitř a vše promrzalo a bylo mokré.
Odpovědět
Profilova fotka
@zateplovak Ahoj já ale odpovídal radimirovi 😉 ale jinak jo máš to podobně ty ztracený máme celkem 3 řady. ale drenáže jsem nedělal, je tam písek a potřeba to není. takže zasypáno zeminou.
Odpovědět
Popraskalo vám něco? Zvedla se někde podlaha? Je barák nakřivo? Pokud ne, tak se zřejmě zatím nic nestalo. Jíl je svině, někdy se hýbe o hodně. Na druhou stranu baráky vydrží strašně moc. Pak záleží, co jste ještě ochotný tolerovat. U starých baráků je normální, že jsou celé zkřivené a popraskané, opraví se to a nikdo se nad tím moc nepozastavuje. U novostavby za ty prachy většinou každý očekává, že to všechno bude aspoň prvních 10-20 let krásně rovné a perfektní.
Odpovědět
@m_i_r_e_k no zatím ne, řeším, jestli to mám honit teď a udělat drenáž raději a nebo to nechat na jaro, mám obavy, ať nopovka nepopraská při manipulaci
Odpovědět
@radimir Co vám tam zbývá udělat? Jestli jenom nopovku, drenážní rouru a zasypat, tak to by se asi dalo udělat, jestli nemrzne. Ta nopovka stejně časem popraská, o to bych se nebál. To je spíš taková psychologická bariéra, která trochu chrání hydroizolaci před ostrými kameny.
Odpovědět
@m_i_r_e_k nevíte náhodou čím nejlépe vyspádovat drenážku? Dělá se to tím kamenivem, ale loigcky voda zateče i pod tu rouru. Podbetonovat to se mi fakt nechce, Jíl nebo písek podle mě taky není nic moc.
Odpovědět
@radimir Ta roura by měla být pod úrovní základů. Princip je takový, že když se tam objeví hladina vody, tak vtéká do té děrované drenážní trubky, odkud se potom někam odvádí, nebo minimálně je to vyvedené na povrch, aby se to mohlo odpařovat. Ta hladina vody je samozřejmě i pod tou trubkou. Důležité je, aby ta hladina nevystoupala až k základům. Čili pokud to nemáte podbetonované, tak bych tam nějaký spád moc neřešil. Naopak je potřeba spíš dosáhnout toho, aby tam byla rovnoměrná hladina vody, která se v té trubce odpařuje a ta pára musí mít kam odejít. Nicméně toto byste měli řešit spíš s projektantem, já vám tady říkám spíš taková "lidová moudra", která nemusí platit pro každý případ a pro každé podloží.
Odpovědět
Článek se načítá
@m_i_r_e_k Já to mám vyspádované kamenivem 16/32. A svedeno do retenční nádrže. Voda je z drenáží paradoxně mnohem čistější (filtrace kamenivem) , než ze střechy a svodů, kde se drží prach, pyl atd...i když je o jde přes gajgr...
Odpovědět
@zateplovak A funguje to skvěle...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?