BLOWERDOOR test pro NZÚ

Jaká opatření jste dělali pro splnění blower door testu při stavbě zděného domu? Na co vše si dát pozor? Dokončujeme stavbu a čekají nás omítky a první test neprůzdušonosti pro NZÚ a nemůžeme najít nějak ucelené informace o tom, co vše je potřeba tmelit/lepit/ucpat. Jak jste tmelili třeba vodovodní trubky nebo elektroinstalaci, které jdou stropem? Přidávám výčet našich opatření, které jsme dělali my (třeba někomu pomůže). Naše opatření pro utěsnění domu a splnění BLOWERDOOR testu: => Tmel na spoje obvodových a nosných zdí se stropem => Tmel na spoje zdí se základovou deskou (betonem) => Tmel na svislé spoje obvodovýchzdí a nosných stěn => Tmel nebo airstop paska na všechny prostupy (nebo kolem nich) => Celoplošně strop v lepidle => Bitumen pod vruty procházející stropem (například u SDK nebo u držáků elektroinstalace) => Vzduchotěsné elektro krabičky => Přípojky a prostupy do základů prolepeny airstop paskou, vnitřek prostupů zapěněn+přetmelen => Okna prolepeny airstop páskou do špalety natažené do lepidla => Zatmelen purenit pod francouzskými okny k betonu => Omítky od podlahy až do stropu => Zatmelen prostor pod elektrorozvaděčem a geberity
Odpovědět
Hlavně zalít sifovny či dát záslepku na odpady, přelepoval jsem mřížky rekuperace na fasádě. V testovacím testu jsem měl lehce přes 0,2, finální 0.16 podtlak a 0,15 přetlak. Přidávám pár fotek, kde jsem měl největší chyby. 1. Okolo všech parapetních profilů to lehce táhlo (opraveno na většině míst akrylátem). Bohužel mi došel a pak jsem to zapomněl dotěsnit. 2. Kablík od okenních magnetů pod páskou. (natlačen akryl) 3. Pěna mezi zdí a spirem pro rekuperaci netěsnila. Po dopěnění a zatažení do lepidla to už bylo ok. Jinak všechny husí krky s kabelem mezi interiérem a exteriérem zatěsněny akrylátem, rezervní jsou jen zatěsněné asfaltovou páskou.
Odpovědět
@edcbubu Ještě fotky prostupů na střechu (kanalizace, radon a stožár). Panely po obvodě baráku mám zatmlené akrylovým tmelem a jinak nic jiného nebylo potřeba dělat. To je výhoda betonového paneláku od djt 🙂.
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme nedělali žádné speciální úpravy, jenom ty od firmy, které jsi popsal - krabice na elektriku jsem měl normální a sádroval jsem je sám. Máme teda betonový strop, takže tam neporadím, ale první měření bylo pod 0,16 (rozlišení přístroje) a tester našel pouze několik netěsností v konstrukci oken (podivné, když jsou "pasivní") a pod ještě nenainstalovanými parapety. Druhé koncové dopadlo trochu hůře, ale pořád atakovalo přesnost přístroje. Nedělal bych si obavy.
Odpovědět
Díky za zkušenosti. @radim2015 Z jakého důvodu vyšel finální test hůř? U nás jako slabé místo vnímám krb, který lépe zatěsnit nepůjde, takže o to víc řeším ostatní detaily... @kofejn Na ty parapetní profily jsme taky zvědaví - okna jsou kvalitní, ale na několika místech mi přišlo, že u spáry parapetního profilu je vidět světlo z venku (člověk by řekl, že tohle by měli mít podchycené už z výroby). První test je pro mě taková loterie, jestli jsme na něco nezapomněli.
Odpovědět
@edcbubu V koutě u parapetního profilu a pásky to prý utíká vždycky (když se tam nenatlačí tmel). Jinak při tom zkušebním testu jsem nakonec odlepil zatěsnění mřížek pro rekuperaci a i s dírama 2x30cm jsem se vešel do 0,6, co požaduje NZU.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?