Zateplení a spotřeba

Ahoj, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně koupě RD. Zvažujeme koupit novostavbu (TZ bohužel nevím a ani nevím, jak ji vypočíst) - skladba stěn, podlahy a stropu viz fotka, jedná se o 2patrový dům s rozlohou cca 100 m2. Vytápění je řešeno jako podlahové s napojením na elektrokotel (9kw). Jelikož se v domech téměř nevyznám, nedokážu říci, zda je dům dostatečně zateplen (všude na fórech si čtu o polystyrenu min. 20 cm apod. a tak mi logicky 14 cm šedého přijde málo) a jakou myslíte, že můžeme mít reálnou roční spotřebu el. ve 2 lidech (topíme běžně na 22 st.)? Nevyplatí se v takovém případě investice do TČ? Moc děkuji za odpovědi.
Odpovědět
TČ se nevyplatí u takových domů, ten šedý polyš by měl mít lepší vlastnosti při stejné šířce oproti bílému, takže to je zatepleno dost, 14cm je dostatečná hmota. Myslím, že topení bude teď reknu odhadem max 20 000 za EE ročně, víc ne, pokud to spočítám a podělím našemi vlastnostmi, plochou, naším zateplením atd.... Tak vyjde, že pokud tam je vložka nebo něco jiného, tak to bude klidně 10 000 protopených. Podle mě, když je tam 9kW kotel, tak TZ bude max 6kW, možná 7kW, což je nic
Odpovědět
Profilova fotka
@majkeeip Sám si to můžete spočítat třeba tady https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... Pokud budete chtít ještě přesnější čísla, musíte se obrátit na projektanta, který tyto výpočty provádí. Pokud to chcete koupit, tak to kupte, 1 rok si vyzkoušejte, jaká bude spotřeba a pak uvidíte. Podle toho elektrokotle bych viděl TZ někde na hodnotě 7 až 8 kW. A až tam budete bydlet ten rok, tak pro vás bude jednodušší si spočítat, co se vám vyplatí.
Odpovědět
@vladimirsvorba Jestli byl dům obývaný jaká byla jeho spotřeba EE za minulý rok? Kdyby měla být TZ 6-7 kW tak by provozně lépe vycházelo TČ . Co by jste zvolil za čerpadlo je na vašem rozhodnutí může stát 150 nebo i 250t. Ta izolace se mi zdá na dnešní dobu dostačující, jestli byla provedena práce kvalitně,
Odpovědět
Děkuji za odpovědi. Jedná se o novostavbu, dům nebyl nikdy obývaný. TZ zjistím příští týden. Jak se v tom nevyznám, tak jsem žil v domnění, že dům s TZ nad 4 kW se nevyplatí skoro ani kupovat 😄
Odpovědět
@majkeeip pokud je v každém patře 100m2 tedy celkem 200m2, tak spíše počítejte minimálně 5kW. Otázka TČ taká záleží čím se v tom domě topí. Ve složení podlahy nevidím trubky podlahového topení. To je ideální systém pro použití TČ. Pokud jsou použité jen nějaké elektrické přímotopy, tak můžete použít topící klimatizaci neboli TČ vzduch-vzduch
Odpovědět
Přes to, že možná by TČ vyšlo líp na provozní náklady, tak jeho pořizovací cena je tak vysoká, oproti elektrokotli, který tam už je, že návratnost bude činit spoustu let a návratnost je kdoví jaká. Kdyby měl ted dům protopit 20 000, což víc ani nebude, tak TČ vyjde na dobrých 100 000 (nějaké nejlevnější) kvalitní tak 150 000, když započítám tu přípravu apod... To vám sice možná vezme 1/4 co elektrokotel, takže roční náklady asi 5 000 na vytápění TČ, elektrokotel vám za 10 let vezme 200 000kč maximálně, TČ sice vyžere 50 000 za těch 10 let, ale bude stát lepší 150 000, takže návratnost minimálně 8, spíš však 10 let a to už pomalu se můžete dívat po druhém, takže se to TČ nevyplatí, 5 let bude vydělávat a půjde.... a zas dalších 8 - 10 let prodělávat
Odpovědět
@zubr487 Pán píše je tam PT a el. kotel.
Odpovědět
@wpavel vím, ale ve složení podlah není podlahovka uvedena
Odpovědět
Omlouvám se za neúplné info. Dům je 100m2 užitné plochy (tzn. cca 50 a 50). V podlaze je podlahové topení a v tech. místnosti elektrokotel + vyzděný komín (asi bychom velmi brzy zvažovali pořízení krbu/kamen). Zároveň stojí za uvedení, že bychom prozatím obývali pouze cca dvě/tři místnosti (nemáme děti a dům je 4kk). Moc děkuji za výpočet, lépe si to takto dovedu představit (zahýbe nějak výrazně s čísly ohřev vody?) 🙂
Odpovědět
@zubr487 taky mě to zmátlo, ale údajně tam je
Odpovědět
Obnovuji diskuzi a chtěl bych ještě poprosit, jestli se nějak zásadně změní náklady, když bude stavba stěny 30 cm ytong a 16 bílý polystyren. Je to dostačující? Firma nakonec použila jiný materiál, takže v tom mám ještě větší guláš 😞 Díky moc
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?