Zateplení polystyren 16cm vs 20cm

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu - máme se rozhodnout, zda připlatit za navýšení izolace fasády bílým polystyrenem. Zdivo RD - Porotherm 240mm. Jde mi o to, zda se dle vás ekonomicky vyplatí změna tloušťky izolace z 160mm na 200mm (EPS 70F), cenová kalkulace této změny je stanovena na 35 000kč s DPH. Pozn. v domě bude VZT- rekuperace. Dočetl jsem se na nějaké diskuzi, že izolace do 16cm může mít vliv až na 40% ztrát, ale takováto změna tloušťky z 16-20cm může přidat třeba jen 2-3%(?), což by mě moc ekonomický smysl nedávalo? Děkuji za postřehy.
Odpovědět
Dej 28cm.
Odpovědět
Finanční úspora bude zanedbatelná, řádově kolem 1000 Kč / rok. Ale pokud vůbec nebude plyn (elektřina, uhlí, doplňte si svoje palivo) tak budete rád za každý centimetr.
Odpovědět
@jacobsson otázka nezní zda 16 nebo 20 ale spíše 20 nebo silnější.
Odpovědět
Chápu, že je "čím více, tím lépe", asi do síly 70cm to postupně pomůže, ale jestli je to v řádu zlomků procent / promile na přidaný centimetr, nevykompenzuje to navýšení ceny na statisíce? @zubr487 @lisakstavitel Na silnější izolaci se již developera bojím zeptat. Těch konkrétních 28cm je myšleno ironicky? Já vím, že to někomu přijde jako malicherný dotaz, ale dodatečné navyšování izolace není jen tak a nechtěl bych teď připlácet 100 tisíc za izolaci s tím, že se mi bude vracet v řádech stovek či, i přes aktuální trend zdražování energií, pouze nižších tisíců ročně. Dohledával jsem ale, že nad 20cm se řeší v takovém případě spíše z finančního důvodu EPS 2 tenčími vrstvami?
Odpovědět
@jacobsson To neřeště tady proboha! Vy snad věříte anonymnímu příspěvku ? 😄 normálně si to dejte spočítat profesářem co dělá energetické štítky!! a máte kompletní analýzu.. Celý energetický štítek domu stojí 6000kč a spočítat polystyren když mu dáte 1000kč bude i moc ....
Odpovědět
@jacobsson Je to celkem jednoduché to spočítat. Dejte do kalkulátoru vícevrstvých konstrukcí na TZB tyto 2 varianty, rozdíl pak vynásobte plochou, rozdílem teplot - cca 18stC a délkou topného období cca 220x24 hodin, k tomu pak účinnost zdroje a cenu za energii a máte úsporu v kč. Silnější vrstva má nevýhodu kolem oken. Výhody jsou možná úspora a větší energetická nezávislost. Dnes se na návratnost nikdo moc nekouká a klidně to vychází i na více jak 100 let. U Vás se však domnívám, že to návratnost má ještě rozumnou, tudíž bych dal min. těch 20 cm spíše kvůli nejistotě do budoucna. Lze uvažovat i o šedém EPS.
Odpovědět
Spočítat přesnou úsporu je dost složité. Není to jen o výpočtu přestupu tepla přes zeď. Vstupuje tam do hry víc faktorů. Např. při lepším zateplení budete topit méně dnů v roce, více dnů si vystačíte se solárními zisky, s výhřevností spotřebičů a lidských těl atd. Podobně platí i pro bivalentní zdroje. že tu bivalenci budete používat méně dnů v roce. Ta návratnost se může projevit třeba i na tom, že můžete pořídit menší TČ, nižší hodnotu jističe atd. Nebo při stejném TČ bude mít systém delší životnost. Další úhel pohledu je, jestli to zvedne hodnotu nemovitosti. Jednou možná budete dům prodávat, nebo s ním ručit za další hypotéku a pak se může tato investice znovu vrátit.
Odpovědět
@jacobsson 28cm pravděpodobně ironie nebyla, taky to tak máme na baráku. Jenže dva roky zpátky jsem platil za 64, 4m3 greywall plus 70kKč bez Dph, to se to pak radí dobře. Vyjma už popsaných výhod silnějšího zapelení stojí ještě za zmínku instalace kaslíku žaluzií/ rolet bez tepelného mostu.
Odpovědět
@7lucas7 Ještě dolním k tomu, co napsal @m_i_r_e_k. Sám jsem před zhruba 35 lety řešil podobné dilema a já blbec se rozhodl nezeteplit, protože jsem si tenkrát taky počítal návratnosti. Dům se dneska zetepluje. Na to se nedívejte a opravdu jen prosté porovnání tepelných ztrát pro obě varianty nestačí. Na tom výpočtu nic není. Pokud zatáte podrobnější údaje (typ cihel, plochu obvodových stěn a kde dům stojí), tak Vám to spočítám. Jenže v tom výpočtu nebudou např. vlivy, co popisuje @m_i_r_e_k. Navíc u takto tenké konstrukce budou zaručeně vznikat tepelné mosty. Jak chcete počítat návratnost. Vy víte, jaký bude výkoj cen?
Odpovědět
@kofejn kastlíky snad s tepelným mostem nikdo neinstaluje ne? To je zrovna docela velká plocha a choulostivé místo, takže jestli si tam někdo dobrovolně nechá vzniknout tepelný most, tak je dle mého blázen.
Odpovědět
@blooddrunk V našem purenitovém kaslíku je 3cm PIR či PUR izolace a díky předsazence a síle izolace 28cm se mi tam vešlo dalších 9cm PUR. A ty 3cm mi přijdou jako dost bída.
Odpovědět
3 cm PIR je podle mě hraniční, ale pořad lepší jak obyčejné XPS, jak většina tvrdí, že 2 cm XPS stačí, což je blbost.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?