Dekorativní omítky oživí váš interiér

  • 12.04.2023

Zatímco kdysi oživovaly interiér tapety, v současnosti jsou trendem dekorativní omítky. Přestože tapety mají v interiérovém designu stále místo, s dekorativními omítkami se otevřely nové možnosti. Lehce dokážou imitovat jakékoli povrchové úpravy, barvy a vzory. Díky tomu se dekorativní omítky hodí k jakémukoli stylu bydlení. Líbí se vám vzhled mramoru, dřeva, betonu či kovu? S dekorativními omítkami je možné všechno.

dekorativní omítky
Foto: iStock

Co jsou dekorativní omítky?

Jedná se o dekorační materiál, který vznikl již ve starém Římě. Dekorativní omítka je designová omítka, která dokáže realisticky imitovat široké spektrum vzhledů. Je vhodná do interiéru i exteriéru a dodá šmrnc, originalitu a útulnost jakémukoli prostoru. Proto se hodí nejen do domácnosti, ale také do hotelů, administrativních budov či zdravotnických zařízení. S dekorativními omítkami dosáhnete matného, lesklého nebo dokonce třpytivého vzhledu povrchu.

Výhody dekorativní omítky

Dekorativní omítka je jedinečný způsob, jak rychle a jednoduše zkrášlit interiér. Mnozí výrobci dekorativních omítek deklarují, že kromě dekorační možnosti má i další výhody. Mají dlouhou životnost a jsou odolné proti slunečnímu záření, díky čemuž barvy zůstávají dlouho jasné a trvanlivé. Dále se vyznačují vysokou prodyšností a tím pádem jsou přirozeně odolné vůči plísním. Mnozí výrobci navíc nabízejí přírodní a ekologicky nezávadné dekorativní omítky.

Snadno se udržují, a tak je v případě nehody můžete jen umýt obyčejnou vodou, aniž by se poškodily. Jejich velkým benefitem je, že jsou vhodné také do koupelny nebo do kuchyně. Neškodí jim vlhké prostředí ani mastné výpary z vaření. To vše ovšem samozřejmě pouze v případě, že zvolíte správný typ dekorativní omítky pro konkrétní druh interiéru podle jeho využití. V následujících řádcích stručně popíšeme nejoblíbenější typy dekorativních omítek.

Tip od Modré střechy!

Aby dekorativní omítky nezpůsobily vašemu interiéru více škody než užitku, zvolte je například pouze na jednu stěnu v místnosti. Žádnou dekorativní omítku raději neaplikujte na všechny stěny místnosti. Opticky by se zmenšila a působila by ponuře.
Jak odstranit starou barvu ze zdi

Přečtěte si také:

Jak odstranit starou barvu ze zdi

Benátský štuk

Jak napovídá samotný název, tento dekorativní vzhled vznikl v italských Benátkách. Přestože jsou dekorativní omítky moderní záležitostí, tento typ úpravy povrchu se používá již od 18. století. Italové jím zdobili kostely, budovy a interiér zámožných lidí. Benátský štuk imituje vzhled mramoru, má elegantní vzhled a je ideálním typem pro interiér, ve kterém chcete dosáhnout luxusního nádechu.

Strukturální omítka

Tento typ dekorativní omítky je dobrým výběrem například i tehdy, máte-li trochu nerovný povrch, který chcete zakamuflovat. Strukturální omítka má zrnitý vzhled a texturu, v některých případech může simulovat i mírný 3D efekt. Prostoru dodá příjemnou atmosféru i při výběru základní bílé barvy. Nehodí se do koupelny a kuchyně, protože jakákoli prohlubeň na povrchu je příležitostí pro usazování vlhkosti a mastnoty.

výhody dekorativní omítky
Foto: iStock

Texturovaná omítka

Většinou je po aplikaci pokryta barvou a nabízí řadu textur a vzorů. Pro její aplikaci je zapotřebí opravdu dokonalý a hladký povrch stěny. Není vhodná do vlhkých místností, protože se v ní zdržuje vlhkost z prostředí podobně jako v klasické omítce.

Tip od Modré střechy!

Pokud se chystáte aplikovat dekorativní omítku na krb, ve kterém topíte, nechte jej od posledního hoření vychladnout minimálně 24 hodin. Dekorativní omítka by se na nevychladlém povrchu mohla špatně aplikovat, znehodnotit nebo zkrátka nemusí fungovat tak, jak má. Aplikace na teplý povrch by mohla také snížit výdrž samotné dekorativní omítky.
aplikace dekorativní omítky
Foto: iStock

Aplikace dekorativní omítky

Pokud se rozhodnete pro aplikaci dekorativní omítky sami, zajděte si do specializované prodejny a nechte si poradit. Odborníci vám poradí nejen vhodný typ dekorativní omítky, ale také příslušenství, které budete potřebovat. Většinou se jedná o ploché štětce a houby. Než se pustíte do práce na stěně, vyzkoušejte si techniku aplikace například na kousku sádrokartonu.

Zkontrolujte také povrch, na který chcete dekorativní omítku nanést. Měl by být čistý, bez prachu, mastnoty a jiných nečistot, suchý, bez známek vlhkosti nebo plísní. Důležité je, aby se na povrchu neodlupovala barva, případně aby stěna nebyla nijak jinak poškozená. Pokud je stěna v pořádku, pak můžete pokračovat v penetraci stěny a po vyschnutí přejít k aplikaci samotné dekorativní omítky.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku