Jak rychle uklidit před příchodem návštěvy

  • 13.06.2023

„Ahoj, máme cestu kolem. Tak jsme si řekli, že vás přijedeme na chvíli navštívit. Za půl hodiny jsme u vás. Těšíme se.“ I my se těšíme… zalžete s úsměvem do telefonu a zoufale se rozhlédnete po své domácnosti. Mohli jste zalhat, že nejste doma, ale v tom šoku vás to nenapadlo. Samozřejmě, jak naschvál u vás musí být větší nepořádek než obvykle. Myslíte na jediné – jak rychle uklidit?

Ne, to, že vám někdo zavolá pár minut před svým příchodem neznamená, že se na návštěvu včas ohlásil. Navíc, pokud máte děti, psy, problémy nebo jen zkrátka den pro sebe, je nehlášená návštěva to poslední, co chcete. Váš osud se už nedá zvrátit. Jediné, co vám zbývá, je úklid. Jak rychle uklidit před příchodem návštěvy se dozvíte v následujících řádcích.

jak rychle uklidit
Foto: iStock

V jednotě je síla

Zapojte všechny členy domácnosti, kteří jsou doma. Nezapomínejte, že máte málo času a velký nepořádek. Před zahájením úklidu si rozdělte úkoly, abyste si zbytečně nezavazeli nebo nechtěli dělat totéž. Děti například poproste, aby si uklidily hračky, partnera zase o naložení myčky nádobí a vy jděte uklidit do koupelny. Rozdělte si úklid jako za běžných okolností, abyste byli rychlí a efektivní. Někdo šikovněji vysaje, jiný zase uklidí kuchyň.

Tip od Modré střechy!

Pokud máte domácí mazlíčky, chlupy jsou nedílnou součástí vaší domácnosti. Při rychlém úklidu nevysávejte ani nezametejte podlahu. Jak rychle uklidit? Ručně stručně posbírejte chomáče chlupů a šup s nimi do odpadkového koše.

Čistá toaleta

Nespoléhejte se, že návštěva během své přítomnosti nepoužije toaletu. Pro jistotu vždy začněte s mytím toalety. Do mísy doplňte osvěžovač a zkontrolujte, zda máte dostatek toaletního papíru. Určitě nechcete, aby návštěva hledala papír v té zásuvce, kterou sotva zavřete, protože ji už dva roky chcete uklidit. Nezapomeňte na čistý ručník na ruce. Pokud stíháte, narychlo umyjte umyvadlo nebo jej alespoň otřete vlhčeným ubrouskem.

Tip od Modré střechy!

Při úklidu se soustřeďte hlavně na místnost, kam chcete návštěvu usadit. Zbytečně naženete děti, aby si šly uklidit dětský pokoj, pokud bude návštěva v kuchyni. Nevýhodou může být kuchyně spojená s obývacím pokojem. Protože tím pádem musíte uklidit dvě místnosti.

Jídelní stůl

Pocit uklizené místnosti jistě podpoří čistý a uklizený jídelní nebo kuchyňský stůl. Dejte pryč vše, co na něj nepatří a důkladně jej přeleštěte čistícím prostředkem. Někdy je na jídelním stole příliš mnoho nepotřebných věcí a dekorací, které opticky vytvářejí nepořádek. A tak se může stát, že i čistý stůl působí neuklizeně.

První dojem dělá hodně

Když návštěva vstoupí dovnitř, neměl by ji hned ovalit nepořádek. Proto ukliďte předsíň. Boty odložte do skříňky a z věšákové stěny odstraňte haldy kabátů a větrovek. Někdy se jich tam nahromadí tolik, že už jen čekáte, kdy to ten věšák vzdá a všechny spadnou na zem. Spousta věcí v malém prostoru rovná se nepořádek. Je to nenáročný způsob, jak rychle uklidit.

Tip od Modré střechy!

Při vítání návštěvy se nikdy neomlouvejte za nepořádek. Zbytečně na něj zaměříte pozornost.
jak rychle uklidit – čistý vzduch je základ
Foto: iStock

Jak rychle uklidit – čistý vzduch je základ

V celém domě nebo bytě vyvětrejte. Otevřete okna dokořán alespoň na 5 minut bez ohledu na roční období. Svěží vzduch evokuje čistotu a pořádek. Příjemný vzduch podpořte zapnutím difuzéru s nevtíravou citrusovou nebo bylinkovou vůní. Další alternativou je zapálení vonné svíčky. Ta nejenže provoní váš domov, ale působí také útulně. Díky tomu se u vás bude návštěva cítit příjemně a podpoříte atmosféru domova.

Vyneste odpadky

Odpadkový koš je zřejmě poslední věc, kterou byste při rychlém úklidu řešili. Ale znáte ty přemotivované hosty, kteří vás zkrátka nechtějí obtěžovat a obal od bonbonu chtějí odnést do koše sami? Přesně kvůli této kategorii hostů vyneste smetí, aby je při otevření koše neovalil nepříjemný zápach. Vyhnete se nepříjemnému trapasu.

Etiketa a nehlášená návštěva

Co na neohlášenou návštěvu „říká“ etika? „Neohlášená návštěva je nevhodná. Nikdy nemůžete vědět, jestli je hostitel doma a čemu se momentálně věnuje. Je možné, že uklízí nebo vaří. O víkendu hostitel s velkou pravděpodobností odpočívá. Neohlášená návštěva nepotěší nikoho, naopak nepříjemně překvapí“, vysvětluje expertka na elegantní chování a etiketu Julie Balobanova.

Na návštěvu se vždy předem ohlaste bez ohledu na okolnosti. „Hostiteli se dopředu ozvěte a zjistěte, zda se mu návštěva hodí. Výjimky opravdu nejsou. Ani v případě, že jste se náhodou ocitli poblíž domu své nejbližší kamarádky, nechoďte na návštěvu bez pozvání. Nemůžete bez ohlášení jen tak zazvonit u dveří se slovy: To jsem já. Dotyčné osobě předem zavolejte a zeptejte se na to, co v daný okamžik dělá. Pokud vycítíte, že má volný čas, můžete se zeptat, jestli vás nechce vidět. V případě, že je hostitel zaneprázdněn, popřejte mu pěkný zbytek dne a neříkejte, že jste někde blízko. Cítil by se trapně, že vás u sebe nemůže přijmout“, pokračuje expertka na elegantní chování a etiketu.

etiketa a nehlášená návštěva
Foto: iStock

Můžete neohlášenou návštěvu odmítnout?

„Pokud zrovna neodcházíme a nemáme další závažný důvod, přijmeme i nezvaného hosta. V případě, že nemáme možnost neohlášenou návštěvu přijmout, hostovi se omluvíme a dohodneme se na jiném termínu. Nezapomeňme na to, že při komunikaci nedáváme najevo, že nás host uvedl do rozpaků a nepříjemné situace. Komunikujeme s úsměvem a slušně“, dodává Julie Balobanova.

základní pravidla pro dobrého hosta
Foto: iStock

Základní pravidla pro dobrého hosta

Abyste byli tím nejlepším hostem, kterého s úsměvem vyprovodí každý hostitel, doporučuje expertka na chování a etiketu Julie Balobanova dodržovat tato pravidla:

1. Na návštěvu nikdy nepřicházíme s prázdnýma rukama.

2. Nikdy nepřicházíme dříve, než je dohodnuto.

3. Na návštěvu přijedeme o 5 až 10 minut později.

4. Host se na návštěvě nikdy nechová „jako doma“.

5. Na návštěvu neberte domácí zvířata.

6. Odcházejte včas. Snažte se vycítit správný čas na rozloučenou a odchod.

7. Nezapomeňte hostitelům poděkovat za pozvání a skvěle strávený čas.

Autor článku: Dana Račko

Foto: iStock

Diskuse na téma článku