KonMari konzultantka Mária Verešová: „Třídění věcí není jednoduché, neboť jsou nositeli vzpomínek, hodnot a nesplněných snů.“

  • 21.11.2022

Když Japonka Marie Kondo přišla s KonMari metodou, po celém světě doslova vypukla revoluce úklidu. Expertka na úklid lidem ukázala, jak si jednou provždy uklidit svou domácnost. Své dlouholeté experimenty a zkušenosti přetavila do knižních bestsellerů Kouzelný úklid a Úklid! Jen v Japonsku se z nich prodalo více než milion výtisků!

KonMari metoda úklidu si získala své příznivce ve všech zemích. Výjimkou není ani Slovensko. První slovenská KonMari konzultantka Mária Verešová začala s KonMari metodou díky svým dětem a více než 20 stěhováním, které absolvovala. Její domácnost byla tak, jako mnohé jiné slovenské domácnosti, přeplněná zbytečnými věcmi, které jí komplikovaly život. Setkáním s Marie Kondo začala její cesta KonMari konzultantky a dnes sama pomáhá jiným, aby si navždy uklidili svůj domov.

KonMari konzultantka
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Doporučujeme:

Zapojte se do diskusí v největším Fóru o bydlení na téma „Úklid“.

Marie, proč se nám (čest výjimkám), nedaří udržovat pořádek?

Protože to není naše priorita. Nepřemýšlíme nad tím, co a kolik si toho nosíme domů. Udržování pořádku je něco, čemu musíme věnovat čas a pozornost. Zaměstnávají nás jiné problémy, řešíme denně mnoho věcí a na pořádek nezbývá čas a energie. Náš život je rychlý a udržování pořádku je o zpomalení.

Jaká jsou základní pravidla úklidu podle KonMari metody?

Nejdůležitějším pravidlem KonMari metody je obklopovat se věcmi, které nám dělají radost a slouží nám. Cílem úklidu podle KonMari metody není otírat prach nebo jen věci pěkně zorganizovat, ale hlavně věci přetřídit a nechat si ty, které nám dělají radost a používáme je. Tento druh úklidu se nazývá také „decluttering“.

Podle KonMari metody uklízíme podle kategorií, a těmi jsou oblečení, knihy, papíry, komono (maličkosti) a sentimentální předměty.

Pokud chcete úklid opravdu dokončit a váš domov změnit, tak by se měl stát vaší prioritou a měli byste mu věnovat váš čas a energii. Dát si to do kalendáře. Na to lidé mnohdy zapomínají a čekají na to, že jednoho dne, kdy budou mít čas, tak se do toho pustí. To se nikdy nestane.

Než se pustíte do úklidu, tak si řekněte: Proč to děláte? Proč je to pro vás důležité? Úklid podle KonMari metody není úklid na jeden víkend. Obvykle trvá déle, závisí na velikosti prostoru a množství věcí. Motivace, kterou budete mít na začátku, opadne. Proces úklidu nebude jednoduchý. K vašemu „proč?“ se budete vracet znovu a znovu a připomínat si, že je to pro vás důležité. Decluttering a třídění věcí není jednoduché kvůli tomu, že věci nejsou jen věci. Jsou nositeli našich vzpomínek, hodnot a nesplněných snů.

první slovenská konzultantka KonMari metody ukládá do polic svetry
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Marie Kondo zdůrazňuje správné pořadí úklidu. Jaké to je?

Důležité je začít něčím jednoduchým, abyste se hned na úvod nezasekli a úklid neskončili. Určitě nezačněte uklízet sentimentální předměty nebo něco, k čemu máte silný citový vztah. Proto je kategorie Sentimentální předměty poslední v pořadí.

Ta jednodušší kategorie, kterou doporučuji začít, je oblečení. Je mnohem lepší a efektivnější uklízet podle kategorií (nikoli místností), protože v tomto případě vezmete všechno vaše oblečení, ze všech koutů vašeho domova a dáte je na jednu kupu. Následně se pustíte do třídění a rozhodování se. Tento proces se jmenuje kontrola radosti. Když stojíte tváří v tvář vaší kupce věcí, tak opravdu vidíte, kolik toho máte. Častokrát je to pro lidi šokující, protože netuší, že toho mají tak hodně.

Když skončíte kategorii Oblečení, tak se můžete pustit do kategorie knihy. Postupně se vaše schopnost třídit věci zlepší a půjde vám to lépe.

KonMari metoda úklidu fotka před a po oblečení
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová
KonMari metoda úklidu fotka před a po kuchyně
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Představme si, že se nám podařilo uklidit domácnost touto metodou… Nyní však přichází neméně náročný úkol – udržet pořádek. Je to vůbec možné? Jak na to?

Možné to je. Důležitou součástí úklidu podle KonMari metody je osvojení si nových návyků. Pokud budeme věci dělat stejně jako doteď, tak se nepořádek a zahlcení věcmi vrátí zpět. Musíme pravidelně vracet věci po použití na místo, kde bývají uloženy. Každý den je třeba si na to najít alespoň 10 – 15 minut.

Můj zvyk, který činí můj život opravdu příjemnější a jednodušší, je každý večer uklidit kuchyni. A protože je moje kuchyně zorganizována, tak je takový každodenní úklid velmi rychlý a vůbec mě nezatěžuje.

Dále je třeba dávat pozor na to, co si nosíme domů. Přestat bezhlavě nakupovat a udělat kontrolu radosti pokaždé, když si mám něco přinést domů. Potřebuji to? Mám na to místo? Udělá to můj život lepší?

V případě, že se o domácnost dělíme s partnerem, dětmi či domácími mazlíčky, nepořádek vzniká častěji. Asi není v silách jedné osoby, většinou ženy, aby udržovala pořádek hlavně ona. Jak tedy motivovat partnera a děti k úklidu a udržování pořádku?

Každý jsme jiný. Každý vnímáme pořádek jinak. Je však důležité si o tom společně s partnerem a dětmi povídat. Jak se chceme doma cítit? Co chceme doma dělat? Co by tam mělo být? Co by tam nemělo být? Mít příjemný prostor je společný cíl. Důležité je najít způsob jak jej dosáhnout. Všichni by si měli osvojit základní pravidlo. Méně věcí = méně úklidu.

Prostory zahlcené spoustou věcí jsou náročné na údržbu. Proto si hodně dětí odmítá uklízet dětský pokoj. Mým cílem je vždy pomáhat klientům vytvořit jednoduchý systém, který se také snadno udržuje. O takový prostor je radost se starat a netrvá to dlouho. Změny se nedějí ze dne na den, je to dlouhodobý proces. Komunikace a důslednost jsou jeho nedílnou součástí.

A nezapomeňte! V první řadě je třeba začít vždy od sebe. Buďte příkladem a přetřiďte si vlastní věci.

V roce 2018 jste se osobně setkali s Marií Kondo. Jaké toto setkání bylo?

Ano, měla jsem to štěstí potkat Marii Kondo osobně na semináři v Londýně. Štěstí proto, že nyní probíhají všechny semináře pro budoucí konzultanty online. Marie Kondo byla vysmátá a charismatická, tak jak ji můžete znát z televizní show o úklidu na Netflixu. 🙂 Bylo to inspirativní setkání více než 100 lidí z celého světa, kteří chtějí pomáhat měnit životy lidí pomocí úklidu.

konzultantka KonMari metody Mária Verešová
Foto: Róbert Vereš, Mária Verešová

Příznivci KonMari metody často tvrdí, že úklid domácnosti jim pomohl uklidit si v životě. Setkáváte se v praxi se stejnými příběhy?

Úklid podle KonMari metody přináší lidem více světla a prostoru do života. Tím, že věci třídíme a rozhodujeme se co s nimi, tak si procházíme náš život a přehodnocujeme, co v něm má zůstat, a co může jít pryč. Je to náročný, ale velmi osvobozující proces. Pomáhá nám posunout se v životě dál.

Pro mě je vždy úžasné vidět, jak se po declutterování lidem uleví. Domácnost jim už „nepadá na hlavu“, užívají si více péče o svůj domov a více si dávají pozor, co nakupují. Nikdo mi nikdy neřekl: „Lituji, že jsem si uklidil a zorganizoval domácnost.“ Takový důsledný úklid je investice do sebe.

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: Mária Verešová, Róbert Vereš

Nejnovější diskuse