Křemičitý písek pro kultivaci vaší zahrady

  • 22.01.2024

Díky svým jedinečným vlastnostem má drobnozrnný křemičitý písek mnoho možností využití na vašem pozemku. Jde o univerzální surovinu, která vyřeší nejeden problém. Chcete vědět, na co se hodí? V následujících řádcích se dozvíte, jak křemičitý písek pomůže vaší zahradě.

Jemný křemičitý písek vylepší zeminu

Máte na zahradě těžkou a neprostupnou jílovitou půdu? Trávník je stále podmáčený? Objevují se v období letního sucha hluboké praskliny a nejde zeminu znovu zavlažit? Zkuste do ní pomocí vertikutátoru aplikovat křemičitý písek. Při deštích nebo závlaze se začne voda lépe vsakovat. Zároveň nedojde k absolutnímu vyschnutí nebo přemokření půdy. Každá travina vám bude za toto rozhodnutí vděčná.

Křemičitý písek chrání úrodu před slimáky

Rozčilují vás slimáci, kteří nenasytně spořádají vaši úrodu? Velmi neradi a poměrně těžce se plazí přes drobná zrníčka křemičitého písku. Pokud chcete mít své saláty a další rostliny v bezpečí, obsypejte je dostatečně širokou vrstvou bílého jemnozrnného materiálu. Funguje podobně jako porézní láva. Navíc zdůrazníte a od trávníku oddělíte prostory, které jsou určené k pěstování okrasné a užitkové flóry.

Křemičitý písek chrání úrodu před slimáky
Zdroj: Freepik

Funkční vrstvy křemičitého písku v květináčích

Kaktusy milují křemičitý písek. Použití je jednoduché, protože stačí smícha písek s hlínou a lávou v poměru 1:1:1. Tato směs pomáhá bohatému prokořenění rostlin, správnému růstu a dokonalému vsakování zálivky. Maličké oblázky křemene jsou vhodné jako spodní odtoková a drenážní vrstva pro bonsaje. Většina těchto miniaturních stromů nesnáší přemokření a kořeny v malé misce začnou brzy uhnívat při nadbytku vlhkosti. To snadno vyřešíte pořízením křemičitého písku.

Bílý křemičitý písek je skvělý pro dlažbu

Písek křemičitý je dokonale sypký v suchém stavu. Důvodem je, že obsahuje pouze velmi odolný křemen a žádné jílové minerály – na rozdíl od klasického stavebního písku. Proto se hodí jako výplň mezer mezi jednotlivými dlaždicemi, které naprosto dokonale zaplní. Za pomoci křemičitého písku dokonale připravíte podklad pro dlažbu při stavbě chodníku nebo terasy. Na řadu přijde jako poslední vrstva před uložením dlaždic. Dlaždice se v písku krásně usadí a nedochází k viklání. Také srážková voda snadno proteče do podloží.

Jaké množství je pro vás vhodné?

Pokud plánujete rozsáhlejší projekt, jako je drenážní úprava trávníku, doporučuje se zakoupit větší množství pytlovaného křemičitého písku. Cena za tunu je ekonomičtější ve srovnání s nákupem menšího množství. Naopak, pokud potřebujete pouze opravit spáry v dlažbě na příjezdové cestě, postačí vám menší množství materiálu. Zvažte tedy rozsah vašeho projektu, abyste zajistili ekonomické a praktické využití křemičitého písku.

Kde seženete křemičitý písek pro vaši zahradu?

E-shop Stonex.cz nabízí prodej křemičitého písku v pytlích s praktickým ventilem, které mají váhu 25 kg. Jednotlivá balení jsou uložená na paletě, a tu vám dovezou až před bránu vašeho domova. Potřebujete se před nákupem poradit? Zavolejte školeným odborníkům na infolinku. Rozvoz je po celé České republice zdarma.

PR článek

Zdroj foto: Freepik, stonex.cz

Diskuse na téma článku