Průhledná krása: 5 tipů, jak využít sklo v interiéru

  • 12.02.2024

Sklo, jak jej známe dnes, má své kořeny ve starověkém světě, kde se jeho výroba a použití datuje až do období kolem 3 500 před naším letopočtem v Mezopotámii. Svou transparentností, leskem a variabilitou přidává interiéru jedinečný charakter. Stalo se synonymem moderních, vzdušných a světlých prostor. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak můžete využít sklo v interiéru.

sklo v interiéru
Zdroj: iStock

Jeho schopnost přizpůsobit se jakémukoli okolnímu designu efektivně podtrhne každý kout vašeho domova. Kromě toho je sklo výjimečně odolné a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Na výběr máte z různých provedení

  • čiré sklo
  • tónované sklo
  • matné sklo
  • bezpečnostní nebo izolační sklo
  • reflexní sklo
  • ornamentní sklo

1. Skleněné stěny a příčky

Jedním z nejpopulárnějších způsobů využití skla v interiérech jsou skleněné stěny a příčky. Tyto prvky umožňují prostoru dýchat, zároveň jej opticky zvětšují a zajišťují přirozené osvětlení i v těch částech, kde by jinak světlo neproniklo. Skleněné příčky jsou ideální pro dělení prostoru v kancelářích nebo ve velkých obytných prostorách, ve kterých chceme zachovat pocit otevřenosti.

Skleněné stěny a příčky z ornamentního skla
Zdroj: IZOS
dělící příčka ze skla
Zdroj: IZOS

2. Skleněné dveře a okna

Skleněné dveře přidávají interiéru eleganci a styl. Ať už jde o klasické dveře nebo posuvné, které ušetří prostor, sklo zajišťuje, že prostory za dveřmi nepřijdou o světlo. Matné nebo částečně matné skleněné dveře zároveň poskytují dostatečné soukromí.

3. Zábradlí a schody ze skla

Skleněné schody a zábradlí jsou vrcholem moderního designu. Působí lehce a vzdušně, ale jsou také velmi bezpečné díky použití tvrzeného nebo laminovaného skla. Skleněná zábradlí na balkonech nebo terasách minimalizují vizuální bariéru mezi interiérem a exteriérem.

Zábradlí a schody ze skla
Zdroj: iStock

Řada skel IZOS Indoor se skládá z jednoduchých Float skel, které byly upraveny procesem tvrzení, laminování nebo tepelného zpevňování. Tato řada je navržena pro použití na všech skleněných plochách, ať už uvnitř nebo v okolí domu. Skla jsou ideální pro výrobu skleněných dveří, posuvných stěn, příček a zábradlí. V nabídce se nachází také vysoce odolné sklo, které je vhodné pro použití na pochůzných plochách, jako jsou skleněné schody nebo podlaží. Skleněnou příčku lze upravit digitálním tiskem s jakýmkoli vzorem, nebo si můžete vybrat konkrétní dekor z kolekce IZOS Design a objednat si jej.

4. Skleněné kuchyňské zástěny a pracovní desky

V kuchyních se sklo stále častěji objevuje jako materiál pro zástěny mezi horními a dolními skříňkami nebo jako povrch pracovních desek. Je pevné, bezpečné, hygienické a snadno se udržuje.

Skleněné kuchyňské zástěny a pracovní desky
Zdroj: IZOS

5. Nábytek ze skla

Ornamentní sklo v interiéru je nejnovějším trendem. Vyznačuje se bohatou škálou vzorů, barev a povrchových úprav od jemných matných motivů až po výrazné geometrické vzory. Tento typ skla je ideální pro vytvoření unikátního vizuálního efektu, ať už jako součást dveří, příček, svítidel nebo jako dekorativní prvek na stěnách.

Nábytek ze skla, konferenční stolek a dělící příčka
Zdroj: IZOS

S ornamentním sklem lze zajistit ochranu soukromí, aniž by došlo ke ztrátě přirozeného světla, a zároveň přidat prostoru jedinečný a dekorativní charakter. Tyto skleněné prvky se vyznačují nejen estetickou hodnotou, ale také kvalitním zpracováním zahrnujícím broušení, leštění, kalení a v některých případech i možnost laminace. Ornamentní sklo je dostupné v různých tloušťkách, od standardních 4 mm až po speciální dekor IZOS Matelux o tloušťce do 10 mm.

ornamentné sklo IZOS
Zdroj: IZOS

V interiéru se z něj vyrábějí různé prvky jako jsou nábytek, sprchové kouty či zmiňované kuchyňské pracovní desky. Skleněný nábytek může být celý vyroben ze skla, jako například konferenční stolek, vitrína a police nebo jídelní stůl, ale může být také kombinován s jinými materiály, jako jsou kov nebo dřevo.

„Ornamentní skla lze také použít jako designový prvek pro okna, dveře nebo stěny ve vašem domě. Představte si například elegantně zdobené skleněné dveře ve vaší koupelně nebo kuchyni. Nejenže propustí dostatek světla, ale zároveň přidají styl a odlišnost od běžných dřevěných nebo kovových dveří,“ vysvětluje Andrea Stejskalová ze společnosti HELUZ IZOS možnosti využití ornamentních skel.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: redakcia Modrej strechy

Zdroj foto: iStock, IZOS

Diskuse na téma článku