Víte, jak umýt zeleninu, ovoce a maso?

  • 09.02.2024

Správně umýt zeleninu je důležitým krokem při přípravě jídla. Podcenění nebo nesprávné umytí může vést k různým nepříjemnostem. Abychom se vyhnuli salmonelám nebo patogenům, je potřeba k mytí přistupovat zodpovědně, obzvláště pokud máme v domácnosti malé děti. Jak umýt zeleninu a ovoce nebo maso?

Jak umýt zeleninu

Zelenina by se měla mýt pod proudem tekoucí studené vody. Ta zabrání vniku patogenů do pórů zeleniny a zbaví ji špíny. Nedoporučuje se ponořovat zeleninu do nádob s vodou a nechávat odstát. Může to způsobit množení a šíření bakterií. Navzdory všem novodobým výrobkům na mytí potravin nebo domácím trikům v podobě sody a octa je studený proud vody nejúčinnější.

jak umýt zeleninu
Foto: iStock

Mytí listové zeleniny

Tento typ zeleniny se doporučuje nasekat na menší části a umýt v misce s vodou. Listy ponořte do vody a v misce vytvořte vír. Stačí pár vteřin a na dně misky by se měla usadit špína. Pokud je salát příliš špinavý, opakujte tento postup s novou vodou.

Kořenová zelenina

Nejčastěji špinavá od půdy se kořenová zelenina nejúčinněji omyje pod silným proudem vody. Při mytí můžete použít také speciální kartáč nebo houbičku pro rychlejší a detailnější odstranění špíny.

Fazole, hrášek a drobná zelenina

Šikovným pomocníkem je sítko, které zajistí účinné odtékání nečistot z povrchu drobné zeleniny. Pod proudem vody je vhodné zeleninu jemně promíchávat, aby se dostala na všechna místa.

Jak umýt ovoce

Ovoce jsme zvyklí mýt studenou vodou, abychom udrželi jeho čerstvost. Při mytí ovoce platí stejné zásady jako při mytí zeleniny. Výjimkou jsou jablka. Ty se obvykle voskují, aby získaly atraktivnější vzhled. Účinným způsobem, jak se zbavit vosku z jablek, je mýt je pod proudem teplé vody. Ta vrstvu vosku účinně odstraní i bez použití octa nebo podobných výrobků.

jak umýt ovoce
Foto: iStock

Jak umýt maso

Mnoho z nás má ve zvyku propláchnout maso před vařením. Odborníci však radí opak. Maso by se nemělo mýt, protože bylo vyčištěno už v řeznictví. Dodatečné domácí mytí může způsobit jen šíření a množení zárodků a bakterií. Ty způsobují střevní nemoci a nepříjemné bolesti. Co odborníci radí, je důkladné umytí nástrojů a rukou před a po práci s masem.

Velmi důležitým krokem je držet syrové maso co nejdále od jiných surovin během přípravy. To znamená nekrájet zeleninu na stejném prkénku jako maso, nepoužívat vařečku na maso na jiná jídla a podobně. Teplo, kterému je maso vystaveno během vaření a pečení, účinně zabíjí zárodky a přenašeče nemocí.

jak umýt maso
Foto: iStock

Třeba mýt i úrodu z vlastní zahrady?

Někteří odborníci sice tvrdí, že konzumací ovoce a zeleniny z vlastní úrody si můžete posílit imunitu, ale přesto je lepší je umýt. I na domácí úrodu působí mnoho různých nečistot, mikroorganismů, hmyzu, domácích zvířat, déšť a znečištění a prach související s výstavbou apod.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku