Dotace pro novostavbu RD

Zajímá mě, jeké dotace využíváte při stavbě rodinného domu případně rady, tipy, postřehy a postupy pro získání těchto dotací. Tepelné čerpadlo vzduch-voda: Chtěl jsem na vytápění tepelné čerpadlo, ale bohužel kotlíková dotace není určena pro novostavby :-( Zajímá mě tedy, zdali jste tohle někdo řešil a přišli jste na fígl, jak na tuto dotaci dosáhnout. Mě snad jen napadá prvně koupit levný neekologický elektrokotel (nic prašného v domě nechceme a plyn na pozemku neníl), a poté v rámci kotlíkové dotace získat 127 000 na tepelné čerpadlo. Nebo z toho slevit, a využít dotaci nová zeleným úsporám kde je v rámci podpory programy C2.7 dotace jen 60 000 Kč (podmínky jsem zatím moc nečetl). Další dotací co chceme využít je dešťovka, kde je teoretická hranice 65 000 Kč. Tady nevidím problém, jen se bude muset na WC natáhnout o jedno potrubí navíc. I tady mě zajímalo jestli toto někdo řešil, a jak třeba vyřešil přepínání užitkové/pitné vody na splachování (pro případ, že bude sucho a nebude užitková voda). Jsou ještě nějaké další dotace, které se dají využít při stavbě RD? Myslím, že nejsem jediný koho toto téma zajímá, a budu rád, když se tu otevře diskuse která všem pomůže získat peníze navíc pro stavbu RD.
Odpovědět
Profilova fotka
http://www.novazelenausporam.cz/zadat...
Odpovědět
@paja_a_daja C2.7 jestli to dobře chápu, tak je na předělání topení ale ne na novostavbu..?
Odpovědět
@paja_a_daja U novostavby lze využít ze zelené jen řadu B - výstavba v pasivním standartu a v C jen solární systémy. U kotlů by sice šla udělat obezlička, a měnit kotel až po nějakém čase od "kolaudace", ale už při stavbě, by vám neměli povolit kotel neekologický. Tzn., že tahle verze taky není moc reálná. Dešťovka pro novostavby jde a jsou tam ještě peníze, ale počítejte spíš o 10 míň, tedy kolem 55 tis.
Odpovědět
U zelené ale musíte mít rekuperaci, ne?
Odpovědět
@nikive no u pasivního domu každopádně
Odpovědět
Profilova fotka
přesně tak, dotace moc nejsou, když chcete stavět novostavbu nebo již stavíte tak hlavně za své penízky a ne za dotace -)) to je spíš u pasívních domů a tak :-D
Odpovědět
Takže zatímco na zlepšování (rekonstrukce) se vypisuje jedna dotační výzva za druhou, u novostaveb nám to jen nařídí a nepomůžou. Není to diskriminace? No třeba se v roce 2018 něco změní a alespoň budou dotovat tepelná čerpadla i u obyč "úsporných" novostaveb. Protože podle mě u pasivního domu TČ ztrácí smysl, respetive návratnost investice hodně převýši životnost zařízení, tam asi jen ta rekuperace.
Odpovědět
Profilova fotka
dotace jsou zkaza cele evropy, vetsinou to co vam na oko usetri date za to ze to musite mit od proskolenych a schvalenych firem, ktere ceny spravne upravi :-)
Odpovědět
@geodett přehnaná nelogická omezení taky ;)
Odpovědět
@paja_a_daja tak to tě můžu ujistit, že se opravdu v tomto směru nic nezmění. Prostě u novostaveb se dotuje buď výstavba jako celek v pasivním standartu částkama zatím 300 nebo 450 podle dosažených hodnot a nebo instalace solárních systémů toť vše. Nikoho nikdo nenutí, dávat si do pasivu TČ, ale aby vyšla neobnovitelná primární energie, nějaké zdroje tepla se udělat musí. TČ může být jedním z nich. Ale taky nemusí
Odpovědět
Já bych se na ty dotace moc neupínala, protože pokud chcete nějaké dotace dostat, tak musíte splnit určité podmínky ( např. kvalitní materiál atd.), který bývá kolikrát dražší než běžný, což se zase prodraží. Poté následuje zhodnocení, pokud jste vše dodržel a následně se určí, jestli dotace dostanete či nikoliv. Např. dům, který by stál 3mil., tak abyste dostali dotaci na pasivní dům což bývá cca. 300-400 tis, tak by ve výsledku stál 9mil., protože by se musel použít materiál určený pro pasivní domy. Takže ve výsledku je dotace směšná v porovnání co byste investoval navíc, abyste splnil podmínky.
Odpovědět
@sallinka17 To je asi přestřelený. Třeba se ozvou lidi s osobní zkušeností, ale lze postavit tak, že s té dotace i nějaká kačka zbude. A kdyby to mělo být nula od nuly, tak reku zadáčo a levnější topení s TČ namísto přímotopy s nulovou investicí taky není k zahození. To neznamená, že s dotacemi souhlasím :)
Odpovědět
Článek se načítá
@r4d3k74 Není, byli jsme na konzultaci u projektanta, kde jsme přímo na tuhle dotaci ptali ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sallinka17 Tak to ale přece vůbec být nemusí. Je tu spousta lidí, kteří pasivní domy staví a rozhodně nejsou na částce 9 mil. ... 8-) Rozdíl mezi nízkoenergetickým domem a pasivním domem není tak veliký, mnohdy stačí jen správná orientace vůči světovým stranám a pár cm polystyrenu navíc (když to přeženu). Dnes už je standard použít zateplení, je standard mít trojskla, je standard zateplit kvalitně půdu. Nevím kde by naskákala trojnásobná cena za pasivní dům.
Odpovědět
@sallinka17 Neděste tu lidi a nevyprávějte nesmysly. Dotaci mám přiznanou předem, z materiálu jsou o něco dražší pouze cihly a okna. Výpočet a projekt byl schválen před stavbou, po stavbě jen předložím protokoly o měření předepsaných vlastností a prokážu, že jsem postavil opravdu z těch deklarovaných materiálů. Ty můžu i změnit, pokud budou ty nové mít stejné nebo lepší vlastnosti. Dům by stál v "normálním" standartu cca 2,5 mio, svépomocí, takhle to bude asi 2,8. Stavět mohu taktéž svépomocí. Dotace přes 500. Je tedy někde problém? Nejsem žádný fanda dotací, ale jak říká můj kolega, "když si ty prachy nevezmeš ty, vezme si je někdo jiný" Steak z argentinského býčka bývá taky dražší než hovězí guláš. A přitom je obojí jen jídlo.
Odpovědět
Profilova fotka
@sallinka17 Tak projektant asi neumí pasivní domy, to je ale věc druhá :-D
Odpovědět
@sallinka17 to je přehnané, dům co by stál 3 mil. lze postavit za 4 mil., aby se dosáhlo na dotaci. Ale přeplatí se to no :)
Odpovědět
@sallinka17 to by mě zajímalo z jakých materiálů jste chtěli stavět, že vám to z NED do pasivu vyrostlo o 6 mil. projektant buď netuší o čem mluví nebo jste dělali změn více, protože takový obrovský rozdíl v tom opravdu není.
Odpovědět
@ookami_hime Netuším, kde na tom byl, asi to vyhodil jen tak z patra. Ale každopádně jsem chtěla poukázat na to, že dotace se spíše přeplatí, jak jste napsal, což by se nám nevyplatilo a upouštíme od toho 8-) @petros4 tak to se takové příapady moc nevidí, co by na dotaci vydělali než prodělali.
Odpovědět
@sallinka17 ale dotace není sociální dávka. Jejím cílem není, aby někdo vydělal. Cílem je snížení rozdílu mezi cenou běžné a lepší technologie, tak, aby to lidi neodrazovalo používat lepší technologie z důvodu vysoké ceny. Ani já na ní nevydělám, to byl jen příklad. Třeba na garáži budu mít zelenou střechu. Jednak se mi to líbí, druhak to povařuji za správné. Dotace 500,-Kč/m2 mi jí fakt nezaplatí, ale pomůže mi v rozhodování, jelikož je to věc zbytná - není nutná k bydlení. Ale zabrat 60m2 trávníku střechou s asfaltovou lepenkou, mi správné nepřijde. Za plnou cenu, bych to nechal až na konec, co zbyde. S dotací není jiná cesta, ale výsledná cena bude mnohem příjemnější a já budu mít lepší pocit, že jsem tu střechu ozelenil Ano aktuálně mě bude stát dům o něco víc peněz. Jenže teď mi to nevadí. Až budu jednou v důchodu, budu rád, že z té almužny, jestli vůbec nějaká bude, zaplatím energie, protože jsem "zamlada" investoval do svého stáří a postavil si úsporný dům. Někdo má příspěvek od státu na důchodové spoření, někdo má zelenou úsporám.
Odpovědět
@sallinka17 ono záleží z čeho se vychází. Pokud o to člověk nestojí a dělal by to jenom pro to, aby na tom vydělal, tak je to nesmysl. Někteří lidé to ale tak prostě chtějí stavět. Je to jako s dotací na dešťovku (byť tam je to obecně výhodnější), stavět to jenom kvůli dotaci nemá smysl, protože se vrátí jen 50% nákladů, ale spousta lidí jí chce i sama od sebe, protože se to vyplatí a dotace jim to akorát usnadní. Dotace má motivovat, což ne vždy dopadá dobře, ale ani by neměla být postavena tak, aby na tom lidi vydělávali. To by bylo už vyloženě špatně.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Zdravím všechny, máte někdo informaci o poskytování dotaze Nová zelená úsporám v oblasti pasivních domů se zaměřením na obnovitelné zdroje? Oficiální stránka uvádí, že je dotace poskytována na všechna podložená opatření, související se stavbou objektu. Znamená to tedy, že pokud bych postavil pasivní dům za (třeba) 2.500.000 Kč a dal na něj papírově odpovídající solární systém za 200.000 Kč, tak stejně dosáhnu na dotaci 450.000 Kč? Nebo je ten příplatek 150.000 Kč navíc (oproti klasickému pasivu) vždy jen na solár (maximálně 50 % jeho hodnoty, tedy v tomto případě jen 100.000 Kč)?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@petros4 Dobrý den, jsem tu úplný nováček, ať už na modré střeše, tak co se stavby týče. Budeme stavět dům, zpracovává se projekt, náš projektant nám ale dotace nevyřídí. Chtěli bychom využít zelenou úsporám a musíme tedy řešit zvlášť. Mohu se zeptat, odkud jste, jestli nemáte doporučení v jihomoravském kraji, kdo by se podíval na projekt a propočítal, jestli bychom o dotaci na výstavbu mohli žádat? Děkuji předem za ochotu a názory.
Odpovědět
Profilova fotka
@177strnadova doporučení nemám, ale možná najdete někoho ve vašem okolí https://www.novazelenausporam.cz/jak-...
Odpovědět
@177strnadova Kdo Vám dělá PENB? Dělá i Zelenou? Pokud to ještě jde, vyberte rovnou někoho, kdo dělá rovnou i Zelenou (pokud tedy nejde i v tomto ohledu o stejného projektanta). Možná trochu ušetříte (nebude se PENB dělat dvakrát) a rovnou se změny a specifikace vlastností materiálů zahrnou do projektu. I sami energetičtí specialisté, pokud jsou kvalitnější a nejde jim o každý kšeft, Vám mnohdy doporučí kontaktovat toho, kdo dělal PENB, protože to má už z části nachystané. Oslovoval jsem tři velmi dobře hodnocené a všichni mne prvně odkázali na mého tvůrce PENB.
Odpovědět
@peju Dobrý večer, děkuji moc za reakci ... mrknu na to.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Dobrý den, ráda bych obnovila téma a zeptala se, jaké dotace je možné čerpat pro tento rok? Na stránkách nová zelená úsporam se mi nedaří nikde najít podmínky - dříve jsem je viděla, např. to, že u novostavby bylo podmínkou pro uznání dotace na TČ i rekuperace. V domě rekuperaci nechceme..Také jsem zahlédla dotaci na okna a nemělo by to být jen na výměnu, ale i do novostavby? Netušíte někdo?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?