Jak je to s hypotékou s RD pokud není našetřeno nějaké to procento?

Profilova fotka
Chtěla bych se zeptat na zkušenosti. Jak je to s hypotékou na RD pokud není našetřeno nějáké to procento. Je možnost místo toho ručit třeba bytem v osobním vlastnictvím nebo tak? Nevyznám se ve financích apod. Protož jdu tady pro radu, protože zkušenosti jiných jsou zkušenosti. :)
Odpovědět
Janě máme to stejně :-) zařizovali jsme to v září :-) Vlastníme byt - tím nyní ručíme . Spolu s bytem ručíme i pozemkem:-)
Odpovědět
Profilova fotka
@aksile88 a můžu se zeptat, zda jste žádali o hypotéku vlastně na pokrytí celé částky?
Odpovědět
Profilova fotka
My například ručíme pozemkem, který jsme si vzali na půčku a pak zrušili půjčku a zaplatili ji z hypotéky. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Tam jde taky hodně o to, jak znalec banky ocení to co zastavujete. Znalec určí nějakou odhadní částku a to je pak ta vaše hodnota, co do toho vkládáte. Tj. pak je jedno, jestli máte milion v hotovosti, nebo jestli dáte do smlouvy zástavu bytu za milion. My jsme třeba museli mít našetřeno cca 200 tis., protože znalec ocenil pozemek tak jak ho ocenil. Kdyby řekl, že má hodnotu o 200 tisíc víc, nemuseli jsme mít našetřeno nic. Osobně s tím oceněním nesouhlasím, ale co se dá dělat. :)
Odpovědět
Ano lze. Banka vám dá max. 80% nebo 85% z hodnoty zástavy. Tzn. pokud dáte více zástav, tak se sčítají ( budoucí cena domu + odhadní cena bytu). Zároveň máte na výstavbu sepsaný rozpočet, který vám odhadce na základě tabulek posoudí a řekne, zda je dostačující. Pokud budou na výstavbu potřeba např. 4MIO, tak si vezmete hypotéku 4MIO a je to v pohodě. Vždycky je nutné mít pokrytou celou výstavbu tak, aby byl dům obyvatelný, tzn. bylo zde topení, koupelny, kuchyň atd. Zároveň v rámci čerpání hlídá prostavěnost, aby opravu došlo k dostavění domu a jeho kolaudaci. Samozřejmě na hypotéku v té výši musí stačit přijmy a vy ji musíte posléze usplácet ;-)
Odpovědět
Každopádně si myslím, že jít do hypotéky na výstavbu s minimel vlastních peněz je nesmysl... přeci jenom spoustu věci je potřeba zaplatit ještě před samotnou výstavbou... když pominu pozemek, tak určitě projektová dokumentace, vyjmutí z půdního fondu, zaměření geodetem... Teď to řešíme, ještě jsme nekopli a už v "domku" máme desetitisíce :(
Odpovědět
Profilova fotka
@alena2109 Souhlasím. Podle mě je to okolo 200 000 co člověk dá hned pryč ještě před hypotékou. :-)
Odpovědět
@prcccek souhlasim s @alena2109 a @marta_kovar - jen za ruzne dane, poplatky, provize a zalohy jsme dali pres 250 000. Ale tam hodne zalezi na konretni situaci - pokud uz pozemek vlastni, nemusi si delat starosti s dani z nabyti nemovitosti, s provizi realitky atd. Jen ty dve veci u nas delaly 150 000. Dalsi vydaje jsou na projekt, vyjmuti z pudniho fondu, stavenistni pripojky na energie, dale veskere zalohy (kuchyn, dvere, podlahy) se vetsinou hradi ze sveho a penize z hypo na to dostanou az po odhadu prostavenosti atd. Pak je treba mit rezervu na pokryti toho, az prekroci planovany rozpocet (to se stalo snad kazdemu... :) ). My si brali 100% hypo (tehdy to jeste slo) a stejne jsme ze sveho dali nakonec pres 400 000 celkove.
Odpovědět
Profilova fotka
@marta_kovar @alena2109 @mirekb Děkuji, já se ptám hlavně na koupi už hotového domu. Je mi naprosto jasné, že do výstavby se investuje daleko dříve než se začne vůbec stavět, ale i tak dík
Odpovědět
@prcccek i u hotového jsou výdaje, už jen daň z nabytí něco stojí.
Odpovědět
Profilova fotka
@prcccek My jsme v loňském roce takto kupovali také již hotový dům. Máme tedy úvěr od Modré pyramidy, a tam i přesto, že jsme neměli žádné úspory, ale mám byt v osobním vlastnictví, půjčili nám 100% ceny nemovitosti + dalších 600 tis. na vybavení a daň z nabytí. Úvěr ručíme bytem a domem, který jsme koupili, a odhady obou nemovitostí bohatě stačily na zajištění úvěru.
Odpovědět
@prcccek Jen k tem nakladum po koupi domu. Pokud nekupujete novy dum od developera, tak u koupi domu pocitejte s Dani z nabyti a to urcite s 4% z PC domu. I kdyz budete mit vypocet dle smerne hodnoty, nebo znalecky posudek v nizsi vysi nez je porizovaci cena domu. Budete muset financaku zaplatit vyssi cenu, tj. ty 4%. Dale pocitejte s dalsimi naklady na dum, dovybaveni, pripadne upravy. My kupovali dum a jen Dan z nabyti nas vysla v hodnote nove skodovky 😡
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@mitoma @gepe Dobře napíšu to tak, ne že nemáme vůbec nic ušetřeno, ale nemáme 20% na koupi domu + na další věci kolem :-D kdybych neměla vůbec nic tak asi neplánuji koupit dům ;-)
Odpovědět
@prcccek dobre, tim padem je lepsi takove info napsat souhrnne do zakladajiciho prispevku, pak si aspon nebudete muset cost pro Vas vlastne zbytecne a nezajime informace. 👍 A my co odpovidame ci reagujeme, si usetrime nas cas, aspon pro me pro priste ponauceni😀 Jsou lide a neni jich malo, co moc nasetreno nemaji, ci vubec. A stejne se ptaji jako Vy.
Odpovědět
Profilova fotka
@gepe je mi to jasné. Bohužel mi to nedošlo a asi mě ani nenapadlo, že někdo kdo nemá nic by do něčeho takového šel. Ale díky :-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?