Rekonstruovat nebo prodat, koupit pozemek a stavět nanovo?

Profilova fotka
Chtela bych se zeptat na nazor odborniku nebo osobni zkusenosti. Situace se ma tak. Zdedila jsem radovy rodinny dum s malou zahradkou v oblasti se skvelou dopravni obsluznosti a obcanskou vybavenosti. Ma cca 20 let stara kvalitni plastova okna, asi 10 let stary plynovy kotel a zatepleni, interier trochu starsi (80.-90.leta). 3 loznice, kuchyn, obyvak, 2 koupelny, +1 mistnost (loznice/pracovna/dilna) a garaz. A ted otazka - pokud bychom se rozhodli toto prodat a koupit si misto toho stavebni pozemek o neco dal (obetovat nejakou tu obcanskou vybavenost a dopravni obsluznost za moznost mit volnou ruku) a postavit si dum presne podle svych predstav, jak moc na tom orientacne prodelame oproti variante ze jen zrekonstruujeme ten dum co mame (nove rozvody, kuchyn, koupelny, podlahy, osvetleni)? Dekuji!
Odpovědět
Strašně těžko se to hodnotí, ale obecně bych v dnešní době určitě nic neprodával. Nespecifikujete lokalitu, nicméně se klidně může stát, že dům prodáte, budete mít problém sehnat pozemek a když už seženete, tak to bude stát šílený nesmysl. Rázem se dostanete do situace, že už to vlastně nebude úplně dům podle vašich představ, protože kvůli ceně budete muset dělat kompromisy. Pokud Vám stávající dům relativně vyhovuje a je potřeba provést modernizaci jen uvnitř, tak bych šel spíše do toho.
Odpovědět
Hodně záleží na tom, jak si tu rekonstrukci představujete. Pokud to budou jen nějaké menší zásáhy, tak se asi vyplatí zůstat, ale jinak může rekonstrukce vyjít i dráž než stavba nového. Před pár lety jsem řešil podobný problém a upřímně jsem se částky za rekonstrukci zděsil - byla téměř stejná jako za novostavbu... Nejlépe by bylo nechat si alespoň orientačně nacenit obě varianty, snáz se pak bude rozhodovat.
Odpovědět
@amenophus Investuji do nemovitostí včetně RD, takže můžu trochu srovnávat. Novostavba při stejné velikosti a stejné lokalitě je cca 2x dražší než koupit už existující dům a zrekonstruovat. Záleží samozřejmě jak kde, ale orientačně to tak zhruba vychází. Ve vaší situaci jsou ty počty podobné - pokud dům prodáte, budete muset ještě cca stejnou částku dát ze svého, nebo si půjčit na hypo. Nebo si postavit podstatně horší barák na horším místě, pokud to vůbec finančně vyjde. K tomu si připočítejte minimálně 2 roky vašeho času, kdy se nebudete zabývat ničím jiným, než stavbou. Pokud máte solidní RD, který je zateplený, má nová okna, odhaduji tedy že nejspíš má i v pořádku střechu a hydroizolace, tak máte vyřešeno. Proč si přidělávat starosti? Rekonstrukce v rozsahu, který uvádíte, přijde na cca na 1-2 mio, samozřejmě dá se levněji i dráž. Svépomocí klidně za 200 tis.
Odpovědět
V dnešní době bych byla ráda, že mám nemovitost a držela ji zuby nehty 🙈. Teď reálněji: Co ten pozemek? Už máte vyhlídnutý? Prodávají se ve vaší lokalitě nějaké? Nebo jsou vůbec ještě nějaké teoreticky volné, možné k prodeji? Víte cenu? Od toho se odpuchněte. Osobně si myslím, že zjistíte, že ten svůj domek prodáte za cenu parcely a kde je teprve vlastní stavba?
Odpovědět
Kdybych sehnal pozemek, tak bych určitě stavěl nový než předělávat starý. Ale je to o penězích, záleží co byste chtěli za dům, jak velký, co na zahradě apod. Já jsem počítal stavba domu včetně bazénu, věcí na zahradě, plotu apod cca 8 milionů, pozemek další 2 až 4, záleží na financích.
Odpovědět
Tak zalezi, v jakem stavu je dum, ale pisete, ze ma novy zatepleni, kotel, okna...Rekonstrukce typu rozvody a kuchyne vas pri trose stesti vyjde jen na milion. Zato postavit dnes jednoduchy dum je o castce min. 6 mil. plus pozemek. V jakem smyslu byste meli volnou ruku s novostavbou? Z vaseho prispevku nejde vycist, co vam na stavajicim dome tak vadi, ze byste kvuli tomu sli i do horsi lokality.
Odpovědět
@amenophus myslim ze tady nepadla zasadni vec a to, ze pokud se rozhodnes rekonstruovat, tak ti nikdo nebude diktovat, co mas mit za technologie v dome. Muzes si tam v podstate dat cokoliv. V pripade novostavby je ale situace opacna a znami tam pak maji spoustu veci co nechteli, jenom aby jim vysel penb-napr. rekuperaci, solary, ... Navic ted solary nejdou pripojit bez baterky, tak zase o 100tis. vyssi cena... A to se pak sakra odrazi na vysledne castce.
Odpovědět
Profilova fotka
Pro rozhodnutí (prodat stávající x shánět pozemek jinde) bych ještě řešila „každodenní život“ – tzn. kde je práce, kde je škola, kroužky, sport, kultura, obecně dostupnost všeho… Pro mne byl toto argument č. 1, proč jsem nechtěla nový krásný dům někde za městem, ale s nutností sedat do auta byť jen pro pár rohlíků… Mám plno známých, kterým děti nyní vyčítají, že je odtáhli někam na vesnici, kam za nimi nikdo nepřijede, protože by ho tam museli odvézt rodiče autem 😬, po škole se nemůžou jen tak s partou někde cournout, ptž je máma vyzvedává atd. atd. A v tom „novém krásném domě“ je ve finále dusno, děti jsou zalezlé v pokojích a očekávaná idylka se nekoná… Je to krása – sednout si s kafem na terasu a koukat (do řepkového pole 😛), ale většina dnů v roce je o něčem jiném 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@dita_a_ivan sdílím úplně stejný názor, my to měli taky tak 😉
Odpovědět
Profilova fotka
Diky moc vsem za vhled! Na stavajicim dome nam vadi 2 veci: 1) oba s muzem hodne pracujeme z domova, ale on je hrozne hlasity kdykoliv ma meeting, ze sama nic neslysim. Jemu zase vadi muj bordel na stole, takze bychom chteki mit kazdy svoji pracovnu, ale ve stavajicim dome je prostor jen pro jednu. 2) je tam spousta schodu a malicka zahradka, tak ten dum neni uplne vhodny pro psa, ale mit psa je pro nas hodne dulezite. Nicmene porad to vypada, ze vyhody prevazuji nad nevyhodami, takze psa si asi poridime maleho, at ho muzeme po schodech nosit, a praci z domova si zkusime domluvit na ruzne dny, at se v pracovne neprizabijem 😄. Dekuji, tyhle argumenty jsem potrebovala slyset.
Odpovědět
@amenophus Pracovat se dá i v ložnici nebo v obýváku. Stačí si to tam trochu přizpůsobit. Jsou páry, které pracují z bytu 1+1. Jsou to dva pokoje, každý je v jednom. V rodinném domě si určitě poradíte 😉
Odpovědět
@amenophus Snad se vas nedotknu, ale jste si jisti, ze byste ty dve pracovny meli v novem dome? Pri soucasnych cenach date za mistnost navic klidne milion. Schody a pes - rada mych znamych ma psy naucene, ze ani do.patra nesmi. Ale samozrejme muzete mit novy dum vetsi s vetsi zahradou, jen to stoji opravdu dost penez navic. Zatim zijem v byte, pracovnu nemame, takze manzel pracuje v loznici. V dome bude jedno pracovni misto v pracovne, druhe v loznici...
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?