Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@satino To si nemyslím, někteří mají fotogalerie interierů dost bohaté.. navíc uvnitř srubu jsou většinou zděné příčky, tmavý interiér není.. a okna je volba každého, jsou sruby i roubenky s velikými okny i terasovými dveřmi.. není to nijak dané, je to jak kdo chce....
Odpovědět
Profilova fotka
@satino Nemohu souhlasit,,, máme daleko větší okna než běžný dům a světla tolik, že budeme muset stínit!!! :)
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím všechny, nejprve povzdech bývalého profesionálního fotografa: Dokud nebyla digitální fotografie, tedy fotilo se na film, měřil jsem vždy stíny a tudíž na fotografii interiéru bylo vše. Viz mé fotky z našeho srubu. To už dnešní fotoaparáty neumí. Jedlou zahrádku máme, Karinko, zrovna teď jsem zasadil spoustu jahod. A Dáša má bylinkovou zahrádku pod okny kuchyně. A od každého ovoce po stromku, teď jsem dosadil meruňku. Vlna pro ptáky je pro ně k mání, leč oni si ji chtějí sami vytahovat. Dnes jsem prožil kus dne na štaflích a zastrkoval jsem špachtlí množství vlny do mezer. Doporučuji po pěti létech taktéž učinit, žasli byste kolik jí tam vleze! H.
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl Já myslím, že dnešní fotoaparáty umí proměřit celou scénu a zvolit vhodnou expozici, nebo jen poradit a nechat fotografa aby nastavil či doupravil. Navíc na digitálu je možná několikanásobná oprava, takže výsledný snímek může být dokonalý. Prostě vyfotím, podívám se a když to není ono, tak vymažu, přenastavím a fotím znovu, dokud to není ono ;)
Odpovědět
Profilova fotka
@satino zdravím tě v naší diskusi. Nevím, kolik toho o srubech víš, tudíž mi promiň, jestli ti dávám info navíc nebo naopak jejich nedostatek. To, proč prodejci nebo stavitelé srubů mají málo fotografií z interiérů, je do značné míry tím, že když srubař dostaví dům, tak ten dům na rozdíl od zděného většinou není hned obyvatelný. Srub po dostavění si musí nějakou dobu sedat, většinou nejméně rok, než se tam dají dát okna a dveře. Pak je tu další doba, než se dá dodělat interiér, dostavět příčky tak, aby ti je strop nepobořil, všechny mezery přikrýt nebo nějak přiklopit, udělat obložky, dovést např el. nebo vodu do patra a různé jiné věci. Málokdo srub obývá dřív, než tak 2 roky po dostavbě. Za tu dobu již majitel srubu většinou není v tak těsném kontaktu s jeho stavitelem, a stavitel mezitím postavil několik dalších srubů. A přirozeně se každý víc zabývá tím, co zrovna dělá nebo dodělal, než tím, co dělal před pár lety. Kdyby ses podívala na fotoblogy těch, co sruby dostavěli nebo v nich již bydlí, uviděla bys mnoho fotogtrafií interiérů, i s různými velikostmi oken, že ty interiéry rozhodně nejsou tmavé
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl Honzíku, tak to je úžasné, jak to všechno funguje,,, a kdeže Vám vlna vylézá?? :)) zvenku by se to dít nemělo, v hlavních stěnách,,,
Odpovědět
Profilova fotka
@satino Bohužel nevíš proč, tvůj závěr nelze přijmout. Toto není správný důvod proč nefotí interiéry. Ale většina srubařů dělá nejraději jen hrubou srubařinu, takže když opouští stavbu stojí jen holý korpus z kulatiny, žádné podlahy, stěny, většinou ani střecha, tak co by měli uvnitř fotit? Pokud máš smrkový srub a není nabarvený natmavo, pak se tam světlo odráží. A navíc si většina stavitelů dovnitř přidá i ty bílé zděné příčky.
Odpovědět
Profilova fotka
to weinfurt: Ano, vy to tak děláte a děláte to správně a dobře. Jenže všichni ostatní prostě cvaknou a nezkusí to znovu, natož aby upravovali. Takže gratuluji! H.
Odpovědět
Profilova fotka
to satino + esmeralda My jsme se stěhovali do nedokončeného srubu, v den, kdy měl být dokončený. A bydleli jsme v něm, ačkoliv se ještě mnohé dokončovalo, byť to byly drobnosti. Srub si sedal, ale protože byl dobře postavený (Bernat), nikdy nám to nedělalo problémy, drobné potíže opravili stavbaři bez řečí a zdarma, navíc dokonale. Oken je tolik, kolik si jich přejete. Srub není funkcionalistická stavba, která může být celá prosklená. A srub má určité zákonitosti, které je třeba dodržet. My máme v interiéru světla dost, protože to je mnou postavený třetí dům, už vím přesně, co chci. A dal jsem si od Bernata poradit, co lze a co ne. to kasha - vlna nevylézá, to jen fóglíci využívají své zvědavosti a příčinlivosti a tak dlouho pátrají, až najdou kousínek, který vykukuje (zvící nitky!) a už ho tahají. Na kvalitu izolace to nemá vliv, zrovna v tyto dny trávím denně půl hodinky hodinku na žebříku a jednak prohlížím po pěti létech bydlení všechny stěny, jednak ucpávám každičkou spáru, což je sice zbytečné, ale mě to dělá radost a také zpracuji balík vlny, který mi Bernat nechal. Co s ní jinak?
Odpovědět
Profilova fotka
Vlnu na izolaci jste kupovali již nějak zpracovanou ? Známí mají ovce a vlnu pouze stříhají ale neprodávají, tak si říkám, že bych toho zkusil využít. Ale bojím se, že jí bude třeba nějak upravit/ošetřit, než se nacpe do spár. Co myslíte ? Máte někdo informace ? Nebo zkušenost ?
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt vlna musí být zpracovaná, a to nejspíš dost složitě. Pokud mám správné informace, tak naši srubaři, kteří používají vlnu, si ji vozí z Rakouska, ač takových, jak říkáš ty, je dost. Většinou nevědí, co s tou vlnou, dnes to již +/- nikdo nevykupuje, takže problém jistě nespočívá v ceně
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Hele nějak jsem přeskočil tu Vaši polemiku mojich znalostech, tož děvčata věřte, že na ředitele zeměkoule zatím aspiruje můj kolega ve firmě - neexistuje nic co by nevěděl a co neví o tom je schopen do krve se hádat... Já jenom vím víc o lese (ve srovnání s laickou veřejností), protože jsem v něm od malička a dřevo mě vždycky bavilo, ale myslím že na lesníka nemám znalosti příliš nadprůměrem. Takže když poradce, tak jedině sv. Hubertovi ;-) Ale zaznělo to příjemně 8-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@weinfurt nejlepší by bylo se asi zeptat dodavatele neřku li přímo výrobce, ale když se nad tím zamyslím, pokud se prodejce dušuje, že jde o čistě přírodní produkt - nedokážu si představit pod zpracováním nic jiného než vyčištění a možná zfilcovatění (zacuchání) popř. aby si to zachovalo nějakou tvarovou paměť, přidávají do toho jakýsi "neškodný" polymer. Pokud je to jinak, potom se můžeme vrátit k funkci a neškodnosti (nutnosti a skvělosti) parotěsných fólií, k módním záležitostem jako absolutně protipřírodním (můj názor) řešením ve formě PD no nebudu to dál rozvíjet. A ještě mě tak napadlo, jednou někdo přijde s převratným zjištěním, že nejlepší izolací mezi klády popř. hranoly je mech s jílem akorát to nebude z venku proti plísním natřené vápnem, ale bude to napuštěné nějakou sr..... a jíl bude samozřejmě super záležitost jednoho super nejlepšího typu jílu a mech nebude ledajaký, ale půjde o druh, který bude mít nejskvělejší výsledky - řekněme bělomech sivý, pěstovaný na substrátu s přísně sledovaným pH. No jo už nejde o žití, ale o kšeft.....
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato tím zpracováním se myslí vyprání, odstranění většího podílu lanolínu, česání rouna a nastříhání do takových pruhů rouna, cca 10cm širokých, cca 5 cm tlustých. Určitě je do technologie zpracování přidán ještě nějaký "speciální" postup, aby to nikdo neuměl nahradit z levnějších zdrojů nebo aby to alespoň nebylo jednoduché získat podobný výsledek. Prodává se to v takových velkých kotoučích - návinech
Odpovědět
Profilova fotka
to weinfurt Vlnu dodal pan Bernat a podle balení je z Rakouska. Je v pruzích, které jsou vyztuženy jemnou síťkou, kterou lze rukou trhat a vlnu lze cpát do mezer (a pokládat) i s ní. Jde to rychle a je to snadné. (ale vidět ptačí hnízdo vyložené touhle vlnou je potešitelné, je to prostě byteček první kategorie, a pokud to hnízdo je navíc na vrchní kládě srubu, tedy v suchu a na rovné podložce - co víc si takové kosátko může přát? Jen doporučuji na kládu dát širší prkno, aby odpad z hnízda nerozkládat klády srubu!)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Ano, ano, to podepisuji !! Ochranář přírody není úředník na nějakém CHKO nebo životním prostředí, ale člověk který vezme pytel, rukavice a vyrazí do lesa sbírat odpadky. Mám známého, bývalého kolegu, který to dělá jaksi automaticky. Je to vášnivý turista, chodí hodně na dlouhé výlety a pokaždé má sebou nějaký ten pytel a když vidí odpadky, cestou je prostě sesbírá a v nejbližší osadě vyhodí do popelnice. To je skutečné ekologické chování. A stačí tak málo, když jdeme na houby, na procházku se psem nebo jenom tak, vezměme sebou sáček a když uvidíme nějaké odpadky, seberme je a odnesme do popelnic. Nic nám to neudělá a pro životní prostředí tím uděláme mnohem víc než celej CHKO ouřad za rok. Mimochodem, výborné akce pořádají geocacheri po celém světě. Tzv. geoevent, kdy se sejde skupina lidi na předem vytipovaném místě a vyčistí to od odpadků. Jednou jsem taky takovou událost organizoval a z území asi 2-3000 m2 jsme odvezli 2 valníky odpadků. Přitom na první pohled to nebylo zase tak špinavé místo. Ale objevily se tam dvě černé skládky dobře ukryté v roští a rozprostřeného odpadu tam bylo také dost. Ale to jsem už hodně odbočil, omlouvám se.
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Jelikož budeme stavět roubenou chalupu z trámů, ne z kulatiny, tak proužky co se dobře skládají potřebovat nebudeme. Nejspíš bude stačit to asi nějak proprat a vysušit. Otázka je, jestli tam nejsou třeba nějaké chemikálie, aby se v tom neusazovali nějací brouci a tak. To bych asi nechtěl a raději tam dal něco jiného. No musím zapátrat po internetu.
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt Také jsem zjišťovala co a jak se tou vlnou dělá, nebot mám souseda,,, zjistila jsem (musíš jim mimochodem zavolat, na netu se nic nedozvíš, ale po telefonu se něčeho dopátráš) - kdybych měla obří a dobrou paměť, tak Ti to napíšu přesně, ale nakupovala jsem vlnu od jednoho chlapíka z šlunkovského výběžku, líbilo se mi, že podpořím ryze českou firmu!!! podle netu je nejkvalitnější z rakouska,, ale to jsou řeči,,, jeden takový prodavač vlny mi vysvětloval, že se vlna prala v močovině, aby se tam právě ti broučci a moli neusazovali,,, taková pračka prý je za moc peněz :) no a ted už prý to dělají jinak,,, kdyby jsi sice vlnu vypral, tak by to už zase nesplnilo ten požadavek, ale my to prát nebudem :))), jo a ten český výrobce si na to přišel sám,,, :) když tak najdu odkaz :) @vorelmato nojo, ale vždyť my Tě máme rády, neboj :)))
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt myslím, že dost spolehlivé informace bys mohl získat na liberecké vysoké škole, fakulta textilní, katedta textilních materiálů. Sice to nejsou ekologové - praktici, ale ví toho hodně. Dá se tam zavolat, nejlépe sekretářce, a když jí řekneš, co chceš, určitě tě nasměřuje na někoho, s kým se dá nejlépe mluvit
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt http://www.modrastrecha.cz/fotoblog/k... tady máš i odkaz na toho výrobce :)
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt Myslím, že s těmi ochranáři a odpadky jsi vůbec neodbočil!! Kde jinde by jsi to chtěl probírat než tady na chatu stavbařů z přírodních zdrojů? Myslím že pro srubáky je to dobrá inspirace, moc si neumím představit jak se kupa panelákových osadníků vidá do přírody s pytli na odpadky. :-| My jsme si dali také letos úklid kousku břehu řeky, když upustili vodu. Měli jsme plný kufr pytlů s pet-lahvema, a to jsme vyčistili sotva délku 200m poblíž naší parcely. Ne že by jsme nehctěli pokračovat, ale když jsme se vraceli na srub za týden, leželo cestou u silnice na dvou místech řeky cca 50 pytlů s odpadky :-N , zřejmě Povodí či nějací ochranáři také vyrazili na jarní úklid-ani nevím kdo x-) Takže snaha je...... :-) ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa myslím že lidé, ať už jen tak bezcílně bloumají v přírodě, nebo venčí psa a pod. by mohli spojit příjemné s užitečným. Nemusí to být zrovna velká akce s odvozem traktorem :-) Kdyby to udělal takhle každý druhý, bylo by té práce čím dál měně. Myslím si, že v čistém prostředí někteří lidé odpadky neodhodí, ale jakmile se tam už něco válí, ztratí zábrany a klidně odhodí na zem co zrovna mají v ruce a překáží jim. Nejvíc mne udivuje, když jdu někde kolem pěstěných zahrádek a hned za plotem je plevel metr vysoký, válí se v něm bordel a o kus dál ve křoví vyvezený odpad ze zahrádky, hlína, kameny, posečená tráva, zbytky ze stavby a pod. V takových chvílích mám chuť jim ten bordel mrsknout do tý načinčaný zahrádečky :-D Naposledy jsem to viděl v tichém údolí v Praze.
Odpovědět
@weinfurt ... no já myslím že to je celé tak trochu odraz naší mentality a taky toho, na co jsme si zvykli za posledních 60 let ... Projdi si vesnice, třeba ne zrovna v nějakém turisticky atraktivnímn koutě, a dívej se jak vypadají domy a hlavně okolo nich. Nikoho neviním, že má brizolit a staré tašky - peněz je málo, to chápu. Ale těch budníčků okolo, staré vraky aut, železo, dřevo, bordel ... prostě "ono se to ještě jednou bude hodit". A pak ani neprojdeš okolo domu co tam těch krámů je. Na západ od nás by to byla OSTUDA a lidi to tak cítí. U nás ne ... Asi je to jako s komunistama, prostě to musí časem nějak odejít ... ale že to trvá tak dlouho mne nepřestane překvapovat. Omlouvám se za zatažení politiky, obzvláště v tak pohnuté době všech možných i nemožných koalic a koalů ... PF
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím všechny přírodomilce a jsem také za, aby Ti co tady ničili lidskou psychiku stále někde setrvávali na výsluní,,, ať se aspon přejmenují :( To je zse obraz toho, že nic nedotáhneme do zdárného konce,,, :( Tak trochu viním za to i rodiče, nebot jdeš-li městečkem a dítko dostane třeba nanuk a jen tak vyhodí papír na zem,,, to mne vždy překvapí. Pak jsou se školou na Den Země a uklízejí po jiných. mějte hezké hyca :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj všem..Chtěla jsem říct k tomu nepořádku, ono to někdy chce i se ozvat. U nás na vsi, když třeba jdu kolem hřiště a děcka tam něco hrají a já vidím borčus, tak zaběhnu rychle pro pytel, vrátím se a fakt formou jakoby hry je vyzvu, ať si dají na chvíli pauzu, že je tady zase borčus a že to během 10 minut uklidíme, pytel k tomu že mám...A ono to funguje. Naštěstí vím, že mě děcka neproklínají, prostě to berou jako zpestření a já aspoň vidím uklizenou náves. Fakt zapojovat děti, skončíme dětský den a než se všichni rozprchnout , je vyhlášen úklid.. Co se týče mě, kdybyste někdy viděli mé kapsy ;-) , jak jdu se psem a vidím papírek, už je v kapse a pak v koši. Jezdím často do Rakouska a to pak trpím. Koukám vždy na ty opravené ministatky, hospodářské budovy a kolem několik krav. I ten pás na hnůj a hnojniště bývá upravené.. A pak přijedu k nám, krávy se pasou na louce, kde v rohu stojí rozpadající se nějaký zemědělský stroj (přece se to nevyhodí ,když to vyhodilo bývalé JZD) , hnůj je v rozpadajícím se hnojništi..Baráky neopravené, Ach jo, tak to je mi líto. A nevěřím, že je to jenom o penězích. Můj bratrance zdědil dům po našich předcích, je přímo na návsi, taky má hospodářství a nikdy nebyl ve vatě. Přesto předzahrádka jak malovaná (a to nebyla ani jejich, ty pruhy na návsi jsou obce, ale lidi se o to starají i tak), barák čistý, namalovaný,fasáda se prostě musí udělat-jak by to jinak vypadalo. Hospodářství je ukryté vzadu za humnama... Je to jen v lidech a já si vždy říkám, co proto můžu udělat já, když mě něco štve. Těžko těm "jezeďákům" řeknu, ať si schovají stroje jinam, ale můžu působit na děcka, můžu zorganizovat uklízecí akci a můžu mít kousek něčeho pěkného před svým domem, ne za plotem...
Odpovědět
Profilova fotka
ahoj trosku odbocim od aktualniho uklizeciho tematu. Shanime projektanta na roubenku a premyslime, ze vyuzijeme sluzeb Krause. Po spouste uvah, prohlidek a premysleni nakonec vyhral cedr. Ma na nej nekdo reference nebo vite o nekom jinem vhodnem, lepsim? idealne v Praze ci rozumne dojezdove vzdalenosti...
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans pana Krause neznám, ale mohu doporučit projektanta, co nám dělal projekt na roubenku, velice šikovný, kreativní a sám bydlí ve srubu.. takže i ví" o čem to je" i z praxe ;-) je to Daniel Vlček ,bydlí u Kladna
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn dekuji, na jeho stranky jsem taky narazil ;-) Dokonce myslim, ze jsem okolo jeho srubu v Hornim Bezdekove nekolikrat jel... Kraus stavel pro @petrfenk a koukal jsem se na jejich stranky (cedarhome) ze delaji i projekty...
Odpovědět
@jumpmans Prý má Kraus v poslední době problémy s termíny ... nevím, zkus ... Nejdřív se ale dojeďte podívat do Špindlu jak to splichtil panu Romanovi, jestli to má vůbec smysl... hahahaha... PF
Odpovědět
@morana128 @kasha @petrfrenk @weinfurt @sonafa a další Mluvíte mi z duše, souhlasím s vámi. Mě to přímo deptá... pytle, papíry v lese a na louce a nikdo si toho nevšimne. To nechápu. Přitom ty lidí se na to dívají z baráku, nebo kolem chodí na procházky. Mě to prostě příšerně vadí, tak to seberu. Manžel nedavno vzal igelitový pytel a šel ten bordel do lesa posbírat. A jak píšete o českých JZD - to je hrůza. To je škoda slov. Nedaleko za námi je farma,(bývalé JZD), kterou vlastní Rakušák, majitel jednoho hotelu tady v Č. Budějovicích. To je úplně o něčem jiném.- čisto a pořádek. a přesně jak píše Morana, když se vracíme z Rakouska nebo Německa a přejedeme hranice, úplně mě bere úzkost a to je špatně. Když se člověk vrací domů měl by být šťastný... ale při návratu do Čech to u mě už delší dobu nefunguje.- na vině jsou i šílený silnice, šílení politici atd :-p Dneska mě bere nějaká depka... přečetla jsem si po dlouhé době noviny... jak umějí politici na jihu Čech hezky krást...jak jejich manželkám přistávají desetimilionové částky na účtech... jen tak a přitom daně neplatí... už noviny raději neotevřu. Fuj...Fuj...Fuj
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?