Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha ni a co bych s nima pak měla dělat?? ;-(
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn když vyfotíš, zjistíš co je to zač, ta návštěva a mužeš si vysvětlit, zda Ti to žere dum nebo jen zásoby na zimu :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn tak jsem si tu Vaši roubenku prohlídl. Krásná roubenka, krásný kamna. Asi pracují na podobným principu, jen ta naše pec bude ještě trochu mohutnější a obložená cihlou nebo něčím vhodnějším do srubu. Super ty přímotopy. To jsem ani něvěděl, že se něco takovýho dělá s kachlemi. Zkusím něco najít aby se obklad hodilo k té peci (třeba cihla/kámen a bude to snad ideální i esteticky). Díky za tipy. Takhle by ta finská pec mohla vypadat třeba:
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha nj pokud žere roubenku, tak nevím, co bych teda dělala......
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e držím palce, at se rozhodnete správně ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn osobně si myslím, že to nebude z toho suchého dřeva :))) ale na všechno je lék... hlavně je potřeba to nějak sledovat a řešit! zavolat třeba haniše a podobně :)
Odpovědět
@jptn když je to pořád stejný brouk, je řešení jednoduché - buď ho zašlápni nebo chytni do pastičky a odvez tak 50 km daleko, to už se nevrátí... @fredd1e uf, najednou ti asi neodpovím... - chceš být nezávislý na el. a uvažuješ o přímotopech? - to je jak ten co říká, že je takovej ateista, až se bojí, že ho za to jednou pán bůh potrestá ... - když je zima, je i dřevěná podlaha studená - ano, pocit je teplejší než z dlažby, ale obé má třeba 15°C a je jednou z čeho ta zima leze. A pes ti dub pošrábe... a topit pod dřevěnou podlahou nedoporučuju, je to nesmysl - topit pod nejlepším izolantem....? - solár do přitápění nemíchej - ten ti kryje spotřebu teplé vody v období, kdy je teplo a netopíš nikde jinde. Pokud nestavíš v dolomitech nebo na mallorce a nebudeš mít 30m2 vakuových trubic, solár je řešení období ca. duben - září-říjen - ...ale solár je výborný v tom, že k němu musíš mít aku-nádrž, a ta se dobře páruje i s teplovodním výměníkem - tj. ca. tvé řešení č. 3. Budu ti oponovat v tom, že je to nejsložitější - naopak. A pokud z nádrže budeš temperovat podlahy (dlažby), řešíš tím i amortizaci AN+soláry, neboť to k sobě patří. Ke všem předešlým návrhům by to bylo dodatečné, tudíž dražší. Do podkroví bych dal normálně radiátory -seženeš už i hezké - a v případě potřeby jimi také přes AN temperuješ. Pokud tam nikdo nebydlí, je tam stejně do 0- - 5°C (venkovní teploty...) snesitelně a netřeba nějak topit. - krb s tepl. výměníkem máme doma a i v největších mrazech přikládáme 3 x denně - je to moc? Denní spotřeba je max 15 polínek (délka 33 cm) a toto stačí i na nahřátí TUV - takže opravdu té elektřiny u nás si EON moc nezaúčtuje (minulý rok za elektriku 15.000 kč a za dřevo 6.000 kč). V AN máš stejně el. spirály na možnost přitápění, když jsi pryč, soláry nehřejí a kamna vyhasla). Takže ti znovu oponuju - co uvádíš že se ti zdá nejdražší já jako již uživatel shledávám jako nejlacinější a technicky nejjednodušší. Máme kamna se zadním přikládáním a žádný bordel v pokoji kam sálají není - jenom v tech. místnosti za nimi. Nedokonalé spalování - to je věc suchosti dřeva a tahu komína, to samé ti hrozí i v peci...
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn vyfoť a pošli mi do IP - přemluvím ho ať od Vás vypadne (ale až na jaře, teď se mi to nepovede 8-( )
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk mohu se zeptat jakou máte podlahu v obýváku (vypadá to jako dřevo) a máte pod ní i podlahové topení?
Odpovědět
tak vas zdravím ....... už mam z 99% procent hotovo .... jen resím konvektory pod fr. okno ...... nevim jaky vykon tam dát ...... pak dám fotky
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk věříš že jsem se těšila na Tvou odpověd? napsal jsi to přenáramně :))) a jak tam jinak na horách? co dětičky a ženuška? :-D krásný den fšem! kk
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Zdarec pane a všichni - všem hodně štěstí a zdraví do NY :-) Petrfrenk to má vychytané a promyšlené a funguje mu to znamenitě, osobně jsem se k jeho řešení taky upnul a držel jsem se ho do nedávna, máme na to i projekt..., ale ... Zvyklala mě trochu dost těžko ověřitelná životnost toho kotle (a ověřitelná nehorázná cena). Chtěli jsme to obezdít a zakomponovat do jakési imitace kachlových kamen. A že by se mi to chtělo třeba po 15 - 20ti letech kopat ven a vrazit do toho zase s inflací něco jako 80000,- to jako teda ne. Byl u nás kamnář kvůli kachl. sporáku v kuchyni a výsledek - kachl sporák propojený s kachl. akumulačními kamny s možností mech. převedení spalin do teplovodního výměníku (říditelnost 30 - 70% tam nebo tam) s napojením do AN 1000l (možná v budoucnu dojde i na solár) Značku kdyžtak dodám v IP Složitější, ale za to dražší řešení - ale s - v Německu - ověřenou životností... možnost zadního přikládání zůstane zachována, vzdáme se sice pohledu na oheň v obýváku, nicméně teď máme možnost se na něj dívat každý den a stejně na kochání není čas. Dál nahoře radiátory a podlahovka v koupelně. Dole, teplovodní podlahovka v zádveří v koupelně a v kuchyni, všude jinde dřevěná, prkenná podlaha klasicky na polštářích. Tož tak
Odpovědět
Článek se načítá
@fredd1e pokud je mi známo, tak elektrická podlahovka na rychlé vytopení určitě ne, známí, co ji mají, tak říkají, že na temperaci nebo lépe řečeno “aby nebyla dlažba v koupelně studená“ ano, ale nabíhá to dost dlouho... K pocitu “teplé“ dřevěné podlahy -
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk :) domnívám se, že el.rošt do podlahy funguje daleko rychleji než voda :) ta se musí ohřát a pak předává teplo a dráty hřejí hned,,, :) to je ta iluze tepla, přes nohy :)) říkají, že když je ti teplo na nohy, tak je teplo všude, a na to jsem zvědavá :-D,,, samozřejmě na vytopení celého prostoru - oj :))) @taylorjohn68 tož na fotky se těšíme a konvektory nemám ráda :)) jediný kdo je tady má (známý) tak to je sonafa :), nepodařilo se mi ji je vymluvit :-D Mně stačily asi tři diskuze s projektanty, lidmi co do montují a prchla jsem :) kk
Odpovědět
@fredd1e ...k pocitu teplé dřevěné podlahy - ještě úplně jinde je korek, který je navíc ještě pružný, ikdyž psoodolný bude míň, na druhou stranu, škrábance na něm nejsou ve srovnání se dřevem prakticky vidět 8-) My teda máme psa v zádveří a občasnou návštěvu v obýváku korek přežije bez problémů, foliovaný korek to ve starým baráku zvládá v tomto režimu už cca 30 let, psy ale po domě lítat nenecháváme, na to mají zahradu ;-)
Odpovědět
@fredd1e zdravím všechny a přeji zdraví, pracovní úspěchy a spokojenost v rodinném životě. no nemám srub, žiji v roubence a určitě nemám do všech detajlů nastudovánu funkci takových kamen a takových čerpadel a takových výměníku apod., ale myslím si, že bez té proklínané elektřiny budou stejně všechny ty vychytané systémy v háji a my pravděpodobně taky. určitě, pokud mám nějaká kamna do kterých budu pravidelně přikládat pak teplo bez elktřiny vytvořím a pokud ta kamna napojím na nějaký výměník do vody tak si i ohřeju vodu a něco vydržím - dokud mi však neskončí lednička, pračka, PC, ..., atd. budu mít skvělý pocit jak neplatím čezu, eonu apod., ale to je tak vše co si tím dokážu. dokonalý systém neexistuje, kdyby tomu tak bylo tak by jsi si tady na toto téma nečetl tolik názorů. je potřeba přemýšlet v souvislostech - máš přístup ke dřevu - k levnému dřevu - kde ho uskladníš, dřevník taky něco stojí - jsi tvořitel nebo spíše uživatel - budeš to dřevo štípat - a bude se ti to chtít i při onemocnění např. chřipkou - a co až to nebude chřipka ale něco horšího (invalidita nebo jen stáří) udělá to za tebe někdo? nebo tady nebudeš a poradí si s tím tvá žena, děti? nejsem ortodoxním zastáncem jakéhokoliv systému a nejsem ani ortodoxním odpůrcem dřeva a kamen - ale z praktického hlediska je dobré zvolit jeden systém, který pohodlně, pokud možno spolehlivě a téměř bezobslužně zajistí vytápění a to za jakýchkoliv podmínek, které se mohou vyskytnout - tím myslím tu nemoc, dlouhodobější nepřítomnost manžela apod. a k tomu teprve druhý systém - založený na dřevě - dokud jsem mladý, mám plno sil, mám na to čas a baví mě ubírat čezu tak přikládám dřevem (které ja také rok od roku dražší), kochám se plamínky a v podstatě to může být i primární zdroj - ale jsem připraven na to, že mě to nošení dřeva přestane bavit a přijde okamžik v životě, že i to přikládání třikrát denně bude nakonec moc. když budu na zahraniční služební cestě a doma manželka onemocní i s dětmi, tak jsem v klidu a systém primární se o teplo domova postará třeba i nadálku - a bude mi v tu chvíli úplně jedno zda to zaplatím čezu nebo eonu - protože to dřevo ze dvorka holt ze zahraničí nenanosím a nemocná manželka s dětmi taky ne. zvaž prvotní náklady, schopnost výměny (ne vše bude celou dobu životnosti bez poruchy), vliv na zdraví, atd. teď je už delší dobu moderní a žádané podlahové vytápění - divím se známému, který hledá na stavbě každou korunu, ale za podlahovku dal 200 tis. - přitom má radiátory a krb - to mi přijde jako nesmysl - zvláště když člověk nebyl stvořen aby měl teplo zespod od nohou - v mnohých aspektech to ani není zdravé - ale kolem vytápění mi to přijde, že kolik lidí tolik názorů a musíš si rozvážně vybrat, zbytečně nepřekombinovat a hlavně tomu sám věřit. a buď si jistý, že to vždy zaplatíš buď na vstupu nebo v průběhu a nakonec i tomu čezu :-) zajímavá varianta je i http://www.sunofhope.cz - i když to je spíže do té roubenky než do srubu a spíše do moderního charakteru né do rustikálu - každopádně umí to být i zdraví prospěšné. a co se týče podlahy - no dlažba je studená - ta pouze s ohřevem zespod - dřevěnou podlahu ti pes určitě poškrábe - každopádně dřevo vyhřívat zespod není optimální, ale i toto jde, no a zkus něco jiného např. marmoleum - přírodní, antibakteriální, antistatické, vhodné pro alergiky, děti, myslím, že i dost tvrdé (možná pes nepoškrábe) a když tak se vyrábí i se zajímavými vzory takže to nebude vidět a můžeš ho ohřívat i zespod pokud po tom toužíš. tak a teď už jen správný výběr ;-)
Odpovědět
@kasha ...jenže on to srovnává s el. přímotopy... Místo konvektorů máme před franc. oknem hustěji namotanou podlahovku...
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 TOZ, byt to nebylo pro mně, musím krátce reagovat a to pozpátku :) MARMOLEUM - krása! docela nákladné a hlavně!!! musí se často voskovat, pastovat a poškrábeš to sám čímkoliv!! tedy toto není ta nejlepší varianta,,, měli jsme ve firmě a když se po pulroce nanavoskovala přírodními vosky, tak velmi nevzhledné a matné lino :((( a samozřejmě, když je zima, je zima i na přírodním marmoleu,,, pod izolant bych nestrkala topení :) Trochu jsem se vylekala Tvého psaní ohledně nemocí,,, počítat apriori s nemocemi se mi jeví, jako si je přivolávat :( Ono totiž svými vlastními myšlenkami si tvoříš budoucnost, tak bacha na to... (není myšleno jako joke) Když pujde teplo z kamen a zima bude za okny, nepotřebuji ledničku a pc už vubec ne :)) chich - vtipná poznámečka a pro dokonalý pocit tepla skutečně stačí teplo od nohou a čepice na hlavě (nebot hlavou ztrácíme největší část tepla-mnoho teplé krve a žádné svaly-někdo :-D). Infra topné panely jsou hezká parádička, která tedy mnoho užitku nenadělá, ale když budeš stát blizounko, tak Ti bude i teplo. Mám jen takový pocit, nestudovala jsem. Kdysi se mi moc líbily-dizajnově, ale ne vše musím mít :-) JINAK velmi moudře jsi napsal-z mého pohledu-že vždy to stojí stejně! Bud na začátku a nebo během sezony. A musí se do toho započítat ta lidská síla a nebo ta kupovaná energie. My jsme se rozhodli, že chceme stárnout aktivně přikládáním :-D Snad Ti nevadí můj příspěvek Tvým směrem,,, máš někde fotečky své roubenky? jak dlouho bydlíš? a přibližně kde? :)) @pavelk jasnačka,,, zase jsem to všechno smotala :))) také máme před francouzským hustěji a zatím nic,,, chich, ještě stále jen temperujeme :-D dobrou všem :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha infra panel máme v bytě- jeden a nadělá tepla plno.. a nemusíš stát vedle ;-) ad nemoci, přiivolávat si je nechce nikdo, ale počítat s nimi je asi vážně potřeba.... bohužel.... =-)
Odpovědět
@trn2005 OK, beru názor že bez elektriky se neobejdu, to jsem nikdy netvrdil, ale přijde mi rozdíl nacpat molochům 50-60.000 ročně za topení nebo 15 tis.za svícení a sporák. Za ušetřený peníz koupím za 15-20 let nová kamna... Vlastně jsem nějak nepochopil, k čemu se přikláníš, neboť relativizuješ úplně všechno... ;-) Ano, je mi 30-40 let, takže předpoklad, že nějakých min. 20 let těch 10 PRM dřeva na rok připravím, je celkem reálný. I kdyby zdražilo o 100%, budu platit 20 tis. ročně. O kolik stoupá elektrika (já vím, ona sama o nic, ale to je příspěvěk na obnov. zdroje, na sako manažerů, za použití drátů, amortizace sloupů v severním moři...) a za 10 let možná budeme platit o 50% víc. Když!!!! její cena opravdu klesne, tak klesnou i náklady na vytápění a s radostí nechám pracovat ty el. patrony co mám v AN. Nebo co vymyslíš jiného? Zálohovat oběhové čerpadlo není extra problém, a ještě jsem nezažil výpadek delší ne řekněme den - pak máme jedny kachláčky bez vody v kuchyni a bude to holt dobrodružné... Ano, když jsem nemocný nebo nejsem doma, topím elektrikou. U kotle je vždy zásoba dřeva na min. týden. Že se mi nebude chtít štípat s chřipkou - no to je jako že se mi nebude chtít tlačit auto až mu dojde benzín. Buď mám kanystr nebo beru když vidím pumpu... Prostě dřevo máš udělaný, stejně musí vysychat 2-3 roky, takže že jsem dneska nemocný je jedno, to připravené dřevo už někde leží. Já ho mám na min. 6 let, a stejně koupím znovu. A až budu invalidní, radši zaplatím 3 dny práce ukrajinců s kalačem a pilou než onu sumu EONu....Ano, dám nějakou stovku sousedovic mladýmu, aby mi dřevo nanosil. Ale možná že jako invalida těch 100 tis./rok za elektriku za 20 let prostě mít NEBUDU....? Ano, vyhlídky nejsou vůbec dobré - ale nějak se dneska rozhodnout musím, ne? Takže resume: dnes elektrika ne, ale mít jí v záloze, aby to evtl. 100% zvládla taky. Ale třeba bude všechno jinak....? @moonnca Ano, je to dubový masiv 20 mm. Náter voskový olej OSMO.Jinde je to nejobyčejnější smrk coulový, v dětském pokoji namořený. Stejně tam dostan etak zabrat, že se za 2-3 roky bude přebrušovat a znova lakovat. @kasha Dětičky a my s nimi jsme prožili Vánoce s neštovicemi ... ale stejně je porád hnusně, takže je to odbyté a jedeme dále....
Odpovědět
Profilova fotka
Díky všem za podnětné názory. Možná jsem to napsal lehce hloupě, ale nejsem takový naivka abych si myslel, že se obejdu bez elektřiny. To jistě ne. Jen bych se rád vyhnul dvěma situacím a to, že bude jako hlavní zdroj tepla a taky tomu, že pokud vypadne elektřina, tak si nezatopím ani v krbu, čímž se dostávám k odpovědi @petrfrenk. Možná mám mylné informace, ale pokud vypne proud - tak v krbu nezatopíš, pokud nebudeš mít nějaký náhradní ztroj (akumulátor, el.centrálu...). A když nepůjde el. 3 dny??? To mě právě od tohoto řešení s aku. nádrží odradilo. Dále ještě to, že tento systém počítá s dalším jištěním přetopení pomocí tlakové vody. Budeme mít pouze studnu, takže jsme bez dalšího jištění.. Slyšel jsem, že řešením je šupsnout aku nádrž do patra a využít k oběhu vody samotíže a vyhnout se el. čerpadlu. To nevím jestli je možné takhle zatížit třeba prostor v přesahu střechy :-| ... Pokud by se toto dalo a vyřešilo by se dostatečně bezpečnost proti přehřátí (můžete mi prosím napsat jak je to vyřešeno??), nadějná varianta by mohla být ta 3. - zabudouvat do finské pece (toho se nevzdám, páč jsem se do ní zamiloval :-)) spirálu pro ohřev vody v aku nádrži, smířit se s dlažbou, topnými vodními hady pod ní a s papuči nad ní :-|. Není v tom bohužel zakomponovaná ta pojistka na stáří a nemoc podle @trn2005. Nikdo asi nechce malovat čerta na zeď, ale je na tom kus pravdy, že třeba po 70tce mě každodenní nakládání do pece už bavit asi nebude (i když teď se na štípání a topení v peci vyloženě těším). V topným systému by teda měla být ještě nějaká možnost pro připojení dalšího zdroje tepla(co kdyby, že :-S ), jen jako možnost napojení do budoucna. Tedy, pokud jsme bez plynu, zbývá kotel na štěpku (nebo PB, olej...). A to by asi v případě řešení 3. s aku nádrží šlo připojit v případě potřeby do okruhu, jestli se tedy nepletu. .....sakra..... z outsidera3. se pomalu stává favorit. :-o Ještě tedy zbývá ta otázka bezpečnosti v případě výpadku elektřiny, tudíž bez vody. Dá se to nějak vyřešit?
Odpovědět
@jptn @kasha no tak nějak jsem to myslel, nikdo si nic zlého včetně nemocí myšlenkama přivolávat nechce, ale všichni jednou zestárneme a holt z racionálního hlediska se nad tím zamyslet musím byť to nejsou nijak povznášející představy :-| infrapanely opravdu udělají tepla dost a určitě se nemusí stát hned vedle, navíc je to po slunci a krbu nejpříjemnější teplo pro lidský organizmus. @petrfrenk prakticky jsem se snažil oklikou sdělit to samo - jak jsem psal nejsem ortodoxní zastánce jednoho ani druhého - spíše je potřeba si ujasnit styl života - někdo, kdo lítá po světě, nebo je v práci, v terénu apod. od vidím do nevidím - pak by přirozeně měl inklinovat k něčemu co nebude závislé na jeho nošení dřeva, ale bude spolehlivě a samostatně vytápět pomocí elktřiny, plynu nebo podobného zdroje a dřevo mít jen když bude doma - na romantické večery o víkendech. taky mám dřevo a zatím mě to baví - naštípat, nanosit, sledovat plamínky, (jak říká známý - krb, vínko, kůže... ;-) a navíc mít teplo a ještě ušetřit oproti elektřině, ale jak píšeš třeba bude všechno jinak a bavit mě to přestane - sousedovic mladého po ruce nemám no a když jedu na dovolenou na dva týdny pak určitě jsem rád za elektřinu, plyn apod. - není to černobílé, vše záleží na výchozích a okolních podmínkách. @kasha rozumím tomu, že když je venku zima, pak mi stáčí kamna a obejdu se bez ledničky, PC apod. to bylo jen obrazné s ohledem na to, že nejenom teplo je na elktřině závislé, ale i spousty jiných technologií bez kterých se my lidé dnes prakticky umíme jen stěží obejít. ono i ta lednička ve 12 st. plus už nebude ono a topit se musí a nebude to ono ani při 0 st. s ohledem na mražák a nebude to OK ani v mínus 10. - spíše než polemizovat zda vydržím pár dní bez ledničky jsem chtěl říct, že BLACKOUT by s náma hodně zacvičil až by nám z toho bylo teplo a to i bez topení ;-)
Odpovědět
@fredd1e No nevím kde budeš stavět, ale blackout 3 dny - to se dřív položí republika a ty najdeš azyl u někoho v teple. Ono to s tou samotíží není tak tragický - ano, AN můžeš hodit do podkroví, což znamená nadimenzovat nosnost, ale třeba naše propojení říká, že je-li střed AN min. 1 metr nad středem kamen, bude to fungovat i tak. OK, štípat dřevo po 70-ce nebudeme - tak už máš dneska sklep na štěpku, vymyšlenej šnek pro její dopravu do automatického kotle a pod.? Nechci vypadat jako nezodpovědnej, ale za 20-30 let (doufám že tě dělám dostatečně mladým) se může udát takových věcí, že připravovat se dneska na topení s touhle vyhlídkou mi přijde "nezodpovědnější" než začít to řešit až se přiblíží doba, kdy se to bude muset rozseknout.... Proti přehřátí máš od kotle poj. ventil - budeš-li správně dimenzovat, nepřihodí se to. My jsme taky dost mimo civilazaci a měl jsem z výpadku elektriky dost vítr, ale jsme tu 5. zimu a bez problému. Paradoxně horší může být léto a soláry bez elektriky.... Ještě jsem si vysnil jedno řešení (pro ty soláry) - fotovoltaický panel, který dodá potřebný proud pro čerpadlo soláru - logicky - svítí- tak hřeje, tak si vyrobím elektriku. Nesvítí - není třeba oběh... Ale to už jsme jinde.... Nejlepší - nevymýšlej složitosti a jezdi po lidech kdo co má. Pak to nejlépe napasuješ na vás. Ono nepředstavuj si že podlahovky je nějaký extrémní vedro - ale není to TAK studené jako dlažba jindy je (a opakuju - studené dřevo není o moc lepší). A třeba s malými dětmi co se bimbají bytem a nejraději si hrají v nejstudenějším koutě co najdou je to přímo ideální. Klidně se ptej dále, beru to chaoticky jak se dostanu k PC. PF
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 :) jak tady píše Petr nade mnou,,, řešit věci co bude až bude je proti mé mysli. Dělám všechno proto, abych byla zdravá i stará a koukneme do hor a kopců a kdože tam vydržel sám? Staré babičky v domech bez elektro se svou píckou :) A takové babičce nestačí kdejaký mladý, když jde do kopce domů. Je to o zvyku a pohledu. Dnes se hodně lidí stěhuje do rovin a dojezd auta až do obýváků a bezbarierovost,,, to se všichni připravují na kolečkové křeslo? Dokonce jeden ředitel, kterému jsme rekonstruovali domek, ten si delal už bezbarierovou koupelnu, nebot počítá s tím, že bude na vozíku... to je ale co?... Sama bych nejraději jen tu velikou pec, ale je to jinak a tak budu chodit přikládat :) A jak se tady už napsalo,,, na nedlouho to muže být úplně jinak! PROTO tady a TED :) a postupně řešíme. (já vím, projekt musí být, nejde to jen tak dělat, vím to :-) ). A sálavé teplo BERU!!! ale proč přes elektro :) i když je to pohledové krásné! Dizajnovky, nojo, za to se dnes hodně platí :)... a líbí se mi, jak jsme se tady rozpovídali, už to tady docela spalo :) @petrfrenk tak dětské nemoci,,, to je príma si to odbýt o Vánocích :) krásný den fšem :) kk
Odpovědět
@petrfrenk no jsem rád že jsi to napsal, blackout 3 dny to už dříve skončí stát - je to vysoce nepravděpodobné, snažíme se tomu zabránit všemi známými prostředky a postupy neboť všichni jaksi cítíme co by to pro nás všechny znamenalo - tím však logicky padá jeden z nejčastějších argumentů proti elektřině - "vypnou proud a pomrzneme" - asi se tak jenom nestane - to mě možná spíše přestane bavit to nošení dřeva. ten druhý argument - cena - ten je jasný všem, ale mám dva známé (sourozenci) - oba mají hodně podobně realizovanou dřevostavbu (izolace apod.) - jeden má tepelné čerpadlo a druhý infrapanely (úplně jiná pořizovací cena a složitost realizace) a i oni se divili, že náklady na vytopení za jeden rok byly nižší právě u infrapanelů ;-) - ono záleží na mnoha parametrech a jak říkám nic není černobílé. @kasha bydlení a život sám se často točí kolem financí - proto mnoho lidí dnes podlehne tomu, že raději hned postaví bezbariérovou koupelnu nebo celý dům, protože až příjde ta doba to rozseknout tak se jim v tom nepořádku při realizaci změny nebude chtít být, konstrukčně a dispozičně to bude složitější, ne vždy to úplně půjde a hlavně to zaplatí podruhé. a staré babičky - není to jen tím, že nosily dřevo a byly bez elktřiny - naprosto jiný styl života od pohybu, stravy ale i stresu, přívalu informací atd. - to je na samostatnou diplomovou práci - nás už se jejich způsob "přežívání" asi týkat nebude :-D ale nechci aby to vypadlo, že myslím negativně ajen na nemoci a stáří - jsem naopak zcela veselý optimista a takové věci si nijak v životě nepřipouštím, jen při diskusi na téma vytápění vs peníze apod. připomínám, že to není jen o penězích, ale z racionálního hlediska i o jiných faktorech, které komfort života mohou bezesporu ovlivnit. a řešit problémy až když příjdou? - nic proti, ale je dobré mít náskok a mít to vymyšlené protože hned a tady to pak bez drobné připravenosti nemusí jít tak snadno.
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 :)) joj, dobré náskoky se někdy vyplatí a někdy zase ne :) a není to sice masové, ale mnoho mladých vnímá tuto dobu jako strašidelnou a inklinují zpět k přírodě :) jen u mně v rodině jsou 2 rodiny bez televizí a jde to :) a samozřejmě máš pravdu v tom, že je to na měsíční vykládání si pojmů a dojmů a nakonec bychom asi přišli na to, že jsme třeba podobní, jen,,, :-D mimochodem-jsem totálně proti tepelným čerpadlům... :) a v minulém příspěvku chceš říci, že jeden dum je vytápěn pouze a jen infrapanely??? jak velké prostory tam mají? :), dík kk
Odpovědět
@trn2005 taky by mne zajímalo na kolik jim to v obou variantách vychází - víš to a není to tajné....? A ještě pro všechny kterým je dnes ca. 40 let: PRO VÁS ŽÁDNÝ DŮCHOD NEBUDE, TAK TADY SAKRA NEPŘEMÝŠLEJTE JAK SE VÁM NEBUDE CHTÍT NOSIT DŘEVO!!!! BUDETE MAKAT, PROTOŽE zn. svou budocnost už máte dávno za sebou. S ouctou váš sociální stát! PF
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 ještě malinký dovětek. Možná všechno pramení z toho (mé myšlenky), že jsem se dostala k čtení knih, kde se popisuje, že skutečně si za své zdraví a svůj "osud" můžeme zcela sami. Co Ti Tvá mysl zplodí, to máš..... Ale fakt to nefunguje tak, že se ted sedneš a řekneš: tak modrý mercedes a jachtu a plnněí holubi do pusy :))))) to fakt nee :) a s těmi energiemi, fffíííha, na netu je tolik neskutečných dokumentů, jak schválně potlačují volnou energii,,, jojo, uvidíme, kam to všechno dospěje :) kk http://www.hraozemi.cz/ jo a tady si spočítejte svou ekologickou stopu :))
Odpovědět
@kasha no tobě by dal Grygar takových bludných balvanů, že by sis mohla vydláždit pozemek! Já neříkám ani tak, ani tak .... ps: zajímalo by mne, zda Grygarovi hledal na zahradě pramen proutkař nebo kolegové vědci ....
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk :-D on pan Grygar je sám jeden veliký bludný balvan :-D, - ale pozemek bych vydláždit potřebovala :-D máte sníh? u nás mrzne až praští,,, minus 13 ráno, no toto :-D
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?