Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 ahoj ahoj,,, a Ty máš také srub nebo roubenku? a máš fotečky, at se mužeme pokochat? A jaké máš to el.topení-jsou to nějaké sálavé panely a nebo podlahovka? docela slušná částka, až se mi tomu nechce věřit a podle toho co psal Petr, chtělo by to asi vědět, jak velký dum tím vytápíš a na kolik st. :) No a jedna malá poznámečka, těm úředníkům, Někteří jsou opravdu brutální, vidíme to přímo tady, ale směr střechy, a všechny ty detaily, které jsi popsal, tak to jsem viděla v chráněných krajinných oblastech, běžně to nemají takto specifikované,,, ale určitě existují i velmi činorodí úředníci :))) krásný večer, kk
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 Ahoj, moc díky za všechny rady. Co se týče stavby jako takové, předpokládám, že to nebude problém, obec má nový územní plán a náš pozemek je tam určený k zastavění (výhoda toho, že když se dělal územní plán, úplně každý si mohl do něj zakreslit, co chce, a oni to pak buďto povolili nebo zamítli - v naší vesnici bylo spousta pozemků zakresla jako stavební a nakonec tam nechali jenom dvě nebo tři místa (včetně toho našeho) a ostatní zamítli.) U nás je teď nejzásadnější problém v tom, že současně probíhají i komplexní pozemkové úpravy, a protože pozemky jako takové aktuálně patří mým rodičům, tak dokud nebudou úpravy hotové, nemůžou ho na mě převést (a začít stavět na pozemku, který není skutečně náš, rozhodně nechceme). Takže čekáme na pozemkové úpravy a pak se do toho budeme moct pustit, hmm, crcaj se s tim už pátým rokem, tak to snad konečně letos dodělaj! Ohledně těch technických věcí, tak jsem u některých firem viděla napsanou izolaci ovčí vlnou, měla jsem za to, že to je standartní pravá ovce, nenapadlo mě, že to bude umělá (minerální). Tu bych opravdu nerada. Polystyren už vůbec ne, o tom mám naprosto jasno. Takže teoreticky zbývá jenom to konopí :) To vytápění samozřejmě řeším průběžně stále, když jsme ještě uvažovali nad zděným domem, tak jsme počítali klasicky s kotlem na dřevo, akumulační nádrží a rozvod topení radiátory. Teď jsme s topením zase "na začátku". S čím zatím "bojuju" je velikost domu. O orientaci mám přesnou představu, příjezd máme z jihu, dům bude štítem na jih (stejně, jako je stodola), hlavní vchod na dvůr od západu a na východ dveře do zahrady. Dispozici mám taky vcelku jasnou. Podlahy - rozhodně ne umělé lamino, ale chtěla bych dřevěnou prkennou podlahu v kuchyńské části, koberec v obytné části + pokojích a dlažbu ve zbytku (veranda, wc, koupelna, spíž..) Akorát teda fakt nevim, jestli to finančně utáhneme, máme dost nízký limit na celý barák. Moc by se mi líbilo podsklepení, ale to celou stavbu tak prodraží, že na to můžeme rovnou zapomenout. Spíš pak podsklepíme dílnu, ta už bude malá, takže by to nemuselo být tak hrozné. (potřebuju chladné prostory pro skladování ovoce a zeleniny a tak....). Použité dřevo mě taky trochu trápí, smrk není extra nejvhodnější, borovice je dostupná v omezeném množství a dovážené "cizokrajné" dřevo mě neoslovuje. Tak jsem zvědavá, co nakonec vybereme... Na web se odpoledne mrknu, díky za tip.
Odpovědět
Profilova fotka
@terirez Ahoj, my tady všichni- asi na ty cedrové vyjímky:-D, máme všichni postaveno ze smrku, proč myslíš, že není extra nejvhodnější?? Jinak u firmy, která stavěla nám, bylo možné vybrat smrk, borovice ,modřín, ve stejné cenové relaci... my původně borovici chtěli ale nakonec z toho sešlo, ted jsme ráda, občas dost"smolí" i smrk... z modřínu máme první dvě prahové klády, má být oddolnější vůči vlhkosti, ale celou roubenku bych z něho nechtěla, má takové zvláštní zabarvení, jednu jsem viděla a fakt to byla skoro každá kláda jiná... to se nám nelíbilo.... Izolaci máme ovčí vlnou v celé roubené části..... v podkroví s sendvičích vatu...
Odpovědět
Profilova fotka
@terirez Jo a možná Martin(vorelmato)má myslím z jedle....
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 Ahoj dík za odpověd, no vychází ti to teda velice dobře.... A taky jako Karin si nevzpomínám ted, cos vlastně stavěl.. nebo jsi sem na forum předtím nepsal??
Odpovědět
Profilova fotka
@terirez ahojky, jen malinké postřehy - izolace jednoznačně pravá vlna :) trn měl určitě na mysli izolaci celých stěn,,, aspon z toho jak to psal, tak to na mně tak pusobilo,,, nahoře se běžně používají minerální vlny a kdo má hodně penez, tad dá konopí a ušetří pár korunek na parotěsnou folii :))-to pak je difuzně otevřený systém a je to příjemnější, ale o dost dražší,,, A ano, sklep dost prodraží, ale je fakt prima :) No a poslední - kdyby jsi náhodou tedy chtěla podlahové vytápění, tak tam se nehodí prkenná podlaha :) dřevo je izolant a tudíž nemá vlastnosti betonu, akumulovat a sálat teplo :) všem krásný den kk
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn tyjo, o smrku jsem kdesi četla, že je u něj problém hodně velkého sesychání a sedání stavby, že je dřevo hodně měkké atd. Nicméně je mi jasné, že u tohoto materiálu stejnak skončíme. Faktem je, že co jsme stavěli stodolu, tak ta je taky celá ze smrku. A ta práce dřeva je tam dost znát, ačkoliv už bylo asi rok vyschlé (tuším, že jsme nějak během podzima vykáceli z lesa stromy napadené kůrovcem, pak to nějakou dobu leželo složené u cesty, pak to odjelo na pilu, a vzniklé trámy a prkna se pak uskladnily venku, zvrchu zakryté plachtou, další podzim jsme pak stavěli). @kasha hele, já u některých firem opravdu četla izolaci minerální vlnou, nebo nějaký polyesterem apod... S tím dřevem, to je dobrý postřeh. No, vytápění podlahy bych chtěla v podstatě asi jenom v koupelně, na záchodě, v předsíni a eventuelně v kuchyni u linky (to by se dalo asi vyřešit pár řad kolem linky dlažba a zbytek pak už prkna). Hlavní obytná místnost bude určitě vyhřívaná nějakým tím krbem no a zbytek absolutně netuším. Máte dům podsklepený celý, kolik m2 a na kolik ten sklep vyšel navíc? Díky :)
Odpovědět
Profilova fotka
@terirez :)) jojo, také jsem viděla před pár lety, když jsme začínali, že firma cpala mezi kuláče purpěnu :((( ale není nad ovečky :)) vytápění malých prostor podlahou - hmm, to samozřejmě lze, ale pak je na zváženou, jaký ten systém použít,,, nebot jestli nebude více podlahového vytápění, tak ta regulace bude náročná, do podlahy nesmí jít teplota vyšší jak snad 30st.C? a do radiátorů chodí 60st.C :) jsou to jiné okruhy a je to složitější. Budete-li mít kachláče, je vše ok, ony se nahřejí a je to ta masa, která zustane dlouho teplá, ale kdyby jste šli do nějakým kamen co máme my, je třeba blízko postavit trlustou zed, aby se to teplo ze vzduchu někam akumulovalo a následně sálalo,,, jsou to takové selské rozumy :) Jinak - konopí - já osobně bych to raději kouřila :)) chichi, nestudovala jsem to, vím, že je mnoho propagátorů, ale jak udělají z rostliny něco, co se bude chovat jako VLNA? Nasaje až 30% svého objemu vodou a pak bez žádné změny ji zase pustí do ovzduší,,, nalila jsem si vodu na svou minerální vlnu :) fakt se už neprobrala,,, nemám kus konopí, ale stojí za to za zkoušku :) A ano, smrk dost sesychá, proto se také pro masivy těží v zimě, kdy spí a nemá tolik mízy,,, my jsme stejně měli prázdninovou těžbu, máme trochu tmavší a asi více seschnul, ale po pravdě jsme neměřili :) nějak jsme to opomněli :)) a ted už jen sledujeme :) a samozřejmě příčky nespojujeme se stropem a to ani po těch skoro 5ti letech... Máme dum podsklepený, neměli jsme ale moc na výběr, dost tak veliký svah - bud sklep a nebo piloty :( k mé radosti padnul na sklep,,, dum máme necelých 150m2,. sklep je cca 100m2 - stavělo se to skoro svépomocí a před 5ti lety vyšel na 750tisíc. K dnešku neumím říci, zda šly myteriály nahoru nebo dolu, už nesleduji ceny betonu, kterého tam máme nejvíce :) a výkop ve svahu zaké sebral o hodně více,,, on ten svah je velmi zajímavý a nevšední, ale sežere všeho a vždy více :)))
Odpovědět
Hurá... sluníčko po půl roce temnoty. 8-) Tak jsme ještě přidali izolaci do půdičky... a konečně jsme vyřešili rosný bod. Už se nám na půdičce nesráží vlhkost a už to konečně nenamrzá zespodu folie (jak jsem psala). Báli jsme se,že se budou rozebírat stropy a opravovat parotěsná folie, ale na radu kamaráda jsme nejprve posílili izolaci a super, vyšlo to! :-) No a když jsme si mysleli, že tedy už máme klid, tak Láďa včera objevil v autě rozkousaný nějaký molitan, jak je kolem rozvodů v autě a nějaké hnízdo, jak od myší. To byl šok !Naštěstí auto nehlásí poruchu, objevili jsme to asi včas ,než by byly rozkousaný kabely. Může to být kuna, myši, včera jsem viděla veverku, jak utíká od auta. Vždycky jsme měli auta v garáži, tady u srubu jsme udělali jen pergolu... tak jsme včera koupili plachtu, která jde až na zem,aby se tam už žádná potvora nedostala. ... to asi,aby jsme se nenudili :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi Ivuš, tak to je super, že se pudička nerosí!! :) a na zvířátka v autě jsem tedy zvědavá,,, nám ve sklepě ožírají myšky polystyrenové krabice :)) a SLUNICKO i u nás,,, JUPI JUPI :)
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn Ahoj, tak naše topení už jsem tady psala: krb s výměníkem, podlahovka (ohřívání vody), 4 radiátory v patře-ale kromě koupelny jsou zavřené, to samé dole v suterénu. V podkroví stále žádné topení. Protopíme 4-5 kubíků tvrdého dřeva. Už několikátou sezonu. Minulý rok jsme poprvé měli část dřeva ze samotěžby-smrkové a až ho protopíme, už ho chtít nebudeme. Je sakra rozdíl mezi bukovým a smrkovým dřevem. Topíme v zimě denně, většinou až navečer, cca 4 hodiny.Jednou za 3-4 dny vyskládám dřevo vedle krbu, do jeho výšky, cca 1,5m a ty špalíky (15-20) se protopí. Dřevem jen topíme, neohříváme vodu na mytí. V záloze je elektrokotel, když jsme třeba na delší dobu v zimě pryč.
Odpovědět
@terirez Dovolím se jen doplnit Kashu. Nevím, jestli rozlišuješ izolaci ve svislé stěně ..tedy spáry mezi kládami srubu nebo roubenky. Zde by dnes už asi mělo být "trestné" použití jiné izolace než ovčího rouna nebo konopí. Minerální vlna, skelná vata, nebo dokonce PUR pěna mají tu špatnou vlastnost, že po zavlhnutí (ať už vlhkostí z domácnosti..dýchání, praní, vaření, nebo z vnější vlhkosti) ..neizolují a už nikdy izolovat nebudou. Rouno a konopí i při navlhnutí (do určité meze) stále izolují, jsou schopny vlhkosti se zbavit a pak opět izolují. Izolace v podstřeší, většinou šikmá mezi a pod krokvemi se může řešit několika způsoby. Naši předci to měli trošku jednodušší, ve většině případů nebylo podkroví obývané, půdy byly odvětrávané a případnou vlhkost řešili sorbčními materiály jako třeba popel, otruby atd. :-) Ve značné zkratce - pokud se k izolaci použije skelná vata nebo minerální vlna (čedičová vata), u NED se většinou jedná o tzv. difuzně uzavřenou skladbu ...tedy do izolace se nesmí dostat vlhkost zevnitř...parotěsná folie - zabraňující zmíněné vlhkosti z provozu domácnosti proniknout do izolace, co nejpečlivěji realizovaná. A proti zatékání zvenku - pojistná hydroizolace, neboli difuzní podstřešní folie pod krytinou, pod latěmi a kontralatěmi . Analogicky materiál jako Goretex pro oblečení...zabraňuje zatečení zvenku a umožňuje párám zevnitř proniknout ven. U přírodních materiálů vlna, konopí se jedná o difuzně otevřenou skladbu, která umožňuje prostup vodních par ven. Zde si trošku dovolím oponovat Kashe, u konopné izolace se sice zevnitř nepoužívá parotěsná folie, ale je nutné použít parobrzdu..folii, nebo třeba dřevovláknité desky.Zvenku kvalitní difuzní folie. Je to opravdu ve zkratce, je na to spousta výpočtů a tabuliček, vědeckých pojednání a disputací :-D Nicméně podle jedné pečlivě pojaté docela objektivní studie, až 50 % :-. nových střech realizovaných za posledních cca 12 let má zcela zásadní problémy právě s nefunkční pojistnou hydroizolací - difuzní folií. Navětrávání UV zářením, totální degradace folií spláchnutou chemickou impregnací z nevyschnutých latí a kontralatí kondenzovanou vodou na spodní části krytiny, použití bezkontaktních folií na styku s izolací.. no fakt smutné čtení :-| Tady se opravdu nevyplatí šetřit na folii a nekontrolovat řemeslníky. A pokud byl můj příspěvek mimo mísu, už to nikdy neudělám.;-)
Odpovědět
Článek se načítá
@kanavi myslím si, že plachta nepomůže, pod tu se hlodavci velmi snadno dostanou, ale někde jsem slyšel např. o spreji, kterým se vystříká prostor motoru a je od nich pokoj? @kasha @terirez s termo-konopím mám velice dobré zkušenosti a i když na něho vyliješ vodu tak že z izolace kape (či spíše leje) tak na vzduchu pak vyschne tak, že to ani nepoznáš. Je to přírodní vysoce kvalitní izolační material, má výborné tepelně-izolační valstnosti, je vhodné pro novostavby i starou zástavbu, ideální do dřevostaveb, vhodné k izolaci střech, stropů, vnitřních i vnějších stěn, podlah, rychlá, jednoduchá montáž, nedráždí kůži ani dýchací ústrojí, vytváří příjemné klima ve vnitřních prostorách díky klimatizačním účinkům, reguluje vzdušnou vlhkost, vhodné i do difúzních konstrukcí, poskytuje optimální ochranu před chladem v zimě a před horkem v létě díky svým akumulačním schopnostem, lékařsky doporučeno pro zdravé bydlení, v izolaci nebyl zjištěn žádný růst plísní, odbourává CO2 v atmosféře
Odpovědět
Profilova fotka
@petzold jojo, dodatečně jsem si uvědomila, že jsem měla chlapíka, který mi nabízel VLNU ovčí do střechy a to není třeba žádné folie parotěsné :))-tak to píšou,,, tož tak uvidíme :) a myslím, že si rozumíme kde izolace, ale lidé jsou ruzní a mají klidně roubenku 20cm trámy a zevnitř valí izolace a sádroš,,, tož proto jsem to psala!! My jsme na to nakonec šli ještě trochu jinak krokve máme obaleny skelnou vatou (20cm), na nich směrem dolů parotěsnou zábranu a aby vnitřek nebyl úplně jako v sendviči, přidáváme na parotěsku 4cm ovčí vlny a pak palubky a nebo sádroš :) vlnu máme z českého zdroje :) @trn2005 neviděla jsem to na vlastní oči s tím konopím a nezdá se mi to,,, je to přeci jen rostlina!! co do ní přidávají, aby se chovala jinak než seno? jak ji zpracovávají, co všechno s ní provádějí, jak je to výrobně náročné?,,, prostě to tak cítím a nechci to :) a to co jsi napsal o konopí, to platí o VLNE :) dokonce pohlcuje negativní patogeny :)))) - jo a mimochodem, PROSIM, jaké velice dobré zkušenosti máš s konopím? °;), též si ho chci pěstovat, prodávají se někde semínka? :))) (pokus o ftip) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 Ahoj, nemohl bys mě prosím trochu navést na někoho, kdo Ti počítal (nebo navrhoval) to topení? Zatím to, pravda, není až tak aktuální, protože nás odmítli kuci z EONu připojit :-S , ale až jim podaří v budoucnu (prý 2015) zrekonstruovat, tak bych chtěl již připojit hotový srub s optimálním :-) systémem . Mám sice již nějaký nabídky, ale je to od firmy dodávající topné kabely....no a jak známo, každý pes si chválí svůj ocas (nebo jak se to říká). Rád bych se poradil s někým kdo převedl své výpočty do praxe a ještě se i trefil ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Máme zateplené konopím celé přízemí - obvodové stěny (25cm trámy,8cm konopí,4cm vnitřní desky) dle prodejce by měla být raděj i parobrzda, ale my ji nakonec nedali, aby roubenka víc dýchala. V konopí je vedená i voda, tak snad nám nepraskne při mrazech. @kasha jestli chceš pošli mi do IP adresu, pošlu ti vzorek konopí na pokusy ;-) Svatá pravda, mít peníze bylo by konopí i ve střeše. A taky kápnout na levného dodavatele, my kápli zrovna vedle. I ovčí vlna se mi líbí, ale jak je to u ní s hořlavostí? Teď řeším čím natřu vnitřky, hledám oleje s co největším obsahem včelího vosku, jenže %složení výrobci neuvádí.
Odpovědět
Profilova fotka
@moonnca :) jsi zlaticko, pošlu adresu :)) ovčí vlnu jsem hořet neviděla, zato roubenku izolovanou celou konopím jsem viděla shořet na troud, ve vedlejší vsi,,, byl to cedr a konopi, drahá varianta sendviče a asi kulový blesk a těsně před dokončením lehla popelem,,, :( Vnitřky jsem natírala základním olejem od kreidezeitu,,, nejdříve jsem měla apilak s včelím voskem a musím říci, že každá konzerva smrděla jinak a neskutečně to pilo, tedy bylo velmi velmi drahé :((( mám to ještě stále v pokuse, vidím jak to reaguje a skutečně není vidět žádný rozdíl, snad jen mikromilimetry bude hloubš, ale uvnitř to není takový zádrhel,,, kk
Odpovědět
@kasha jak je to vůbec s tou ovčí vlnou - známý z valašska viděl cca po 5-7 letech totálně "zamolené" dva domy právě od ovčí vlny a prý to šlo i dost cítit. Na druhou stranu se prý ovčí vlna nepoužívá přírodně ovčí, ale je technická, vyrobená, takže by neměla mít zápach a ani ti moli by tam být neměli? jinak konopí jako takové je samozhášivé, ale pokud vezmeme v potaz energické parametry blesků tj. teplota cca 20000 °C a napětí cca 200000 V, tak to ti padne i železobeton a myslím, že ti lehne popelem i ta ovčí vlna - v těchto extrémech jsou lidstvem vyprodukované stavební materiály malou překážkou.
Odpovědět
@kasha jo a ten sendvič s konopím nabízí třeba bartoš, a není to drahá varianta - za 1) nabízí to za stejnou cenu jako klasiku a za 2) dělá to proto, že je to ve skutečnosti levnější - trám např. 20cm je totiž dražší než dva trámy 10cm - malá finta ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 ahojky, asi jsme si nerozuměli, cedr a konopí je dražší než smrk jen,,, mám ten pocit, a nesledovala jsem... Jinak s tím hořením, když chytl cedr, tak hořel i za deště. Hasiči nemohli uhasit a místní tesaři museli pomáhat,,, Mělo to jednu výhodu, kdyby hořela vlna, tak to smrdí, u toho konopí, byli aspon veselí, neno? :-D Ovčí vlna se fakt nevyrábí (sorry-určitě ji někdo nějak napodobuje, ale to bych nechtěla), o zamolení jsem nikde nečetla (neříkám, že nemuže být),,, Leží nám to na patře přes rok a ani jeden se zatím neprolétl :))) Nicméně, co jsem okolo toho četla, tak dřívější čištění vlny probíhalo v nějakých velikých pračkách s kyselinou močovou, nyní je to snad jinak a právě proti molum se nanáší nějaký prostředek, který by zmizel po vyprání,,, ale kdo bude prát izolaci, žejo :) A když nad tím přemýšlím, tak právě na valašsku si mohli nastrkat ostříhanou vlnu do domu a myslet si, že to tak bude ok :) také jsem to chtěla udělat :))
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 No a co tedy máš postaveno, nevidíme nic ve fotkách :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha tos mi dala brouka do hlavy. Tento týden zajdu roubenku aspoň pojistit. Pošlu konopí příští týden. S tou ovčí vlnou nás odrazovali právě kvuli ovčímu smrádku, který se pak pár let drží.
Odpovědět
Profilova fotka
@moonnca JEJDA, pojištěné bych to tedy chtěla mít :) i kdyby tam konopi nebylo :) a s vůní oveček - není tomu tak, aspon u nás :) (lehce při koupi)
Odpovědět
Profilova fotka
@moonnca nic nesmrdí :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 když už jsem se rozhodl pro klasickou roubenou stavbu tak hlavně pro její přírodní vlastnosti a nádheru dřeva tzn.přiznat roubení zvenku i zevnitř ( hlavně bez izolace obvodových stěn :-( )
Odpovědět
Profilova fotka
@moonnca roubenka bude víc dýchat hlavně když nebudou obvodové stěny zateplené (věřte že tepelněizolační vlastnosti roubené stěny jsou dobré i bez použití přídavné izolace ) roubenku mám postavenou v horském prostředí takže vím o čem mluvím
Odpovědět
@kanavi my jsme měli také návštěvu v autě, naštěstí prožrali jenom molitan, koupili jsme plašičku a v pohodě..
Odpovědět
@barborka53 my máme sprey na kuny, ale právě to místo, kde to vykousali, tak tam jsme to nepostříkali, takže teď už postříkáme vše a bude to v pohodě... doufám. Ale nejsme sami. Sousedce sežrali kabely. A v dodávce jsme taky objevili rozkousaný molitan... naštěstí je pojízdná. Co to do těch zvířátek vjelo... asi maji letos hlad :-D
Odpovědět
@kasha to, že je m3 cedru držší než m3 smrku to je jistě pravda, ono cedr je něco jako mercedes mezi dřevinami - nicméně cedr krom jiného má lepší izolační vlastnosti než smrk či borovice a proto ho v m3 je potřeba méně - tedy m3 cedru vyjde cca o 50% dráž než m3 smrku (pokud tedy nekupuješ u podvodníčků typu kraus nebo bartoš za cca 35tis. m3 - opracovaný). Když tedy na obvodovou stěnu použiješ smrk v tloušťce 30cm pak u cedru si hravě vystačíš s 20 cm. Čistě matematicky pokud na stavbu obvodových roubených stěn a vnitřních příček použiju např. 30m3 cedru pak smrku musím použít 40m3. Pokud bychom pro ilustraci použili, že m3 smrku stojí 10tis. a cedru 20tis. pak by cena v případě smrku byla 400 tis. a v případě cedru 600 tis. No a pokud si odečtu broušení a nátěry v případě cedru pak bude ten rozdíl cca 140 tis. Tento rozdíl se mi ale s každými cca pěti léty snižuje při dalším broušení a nátěru smrku, kdy za cca dest patnáct let mě už ten cedr stojí stějně nebo i míň! záleží jak agresivní prostředí bude a jak často budu obnovovat nátěry v případě smrku - použil jsem doporučené lhůty. pokud si však vezmeme srovnání roubeného cedru s kulatinou smrku pro srub (kulatina cedru nelze - průměr živých stromů je cca 3-4m i více) pak m3 smrku budou tipuji ještě o další 1/3 vyšší a tím i dražší, takže ve výsledku bychom měli říkat "draká smrkovo-kulatinová varianta" :-) a ne drahý cedr, který smrkové dřevo i v ostatních vlastnostech silně převyšuje ;-) @lubki ten sendvič např. bartoš dodává takto: 10 cm cedr, 10 cm konopí a 10 cm cedr. takže jak zvenku tak zevnitř je přiznaný roubený masiv, prakticky nepoznáš, je stjně zdravý jako 30 cm smrku (i když u cedru asi i zdravější pro své eukalyptové vlastnosti atd.). a to konopí tam jen zvýší tepelně-izolační vlastnosti jak v zimě tak v létě a zabrání profukům apod. - celkově je to i více protihlukové. V podstatě lze použít i jenom 5 cm konopí což vyjde na obvodech cca 25 tis. na celém domě a už to plní své. ještě lepší varianta je podle mě mezi dva roubené trámy 10 cm vložit 5 cm dřevovláknité desky, které jsou na pero drážku, mají venkovní plochu hydrofobní a vlastnostmi jsou jako masivní dřevo, ale m3 je levnější než masiv (ale o cca 10-15% dražší než konopí). nicméně takto vytvořená stěna 25 cm tloušťky je tepelně, hlukově někde jinde, neprofoukne, nevnikne voda atd. je na tom podstatně lépe než samotný masiv, o zdivu ani nemluvě a hlavně se zachováním všech pozitivních vlastností masivního dřeva jak zvenku tak zevnitř. @kasha a s tím hořením a deštěm - déšť je proti bleskem zapálenému domu či stromu slabý hasič. Já mám blesky spojené s bouřkou a tu s deštěm, takže pokud blesk někde něco zapálí pak to vždy shoří a to i právě za toho deště ;-) takže není to tak, že cedr hoří i za deště, ale i jiné dřevo by takto hořelo - ono smrk v krbu hoří podstatně lépe než cedr na to vem jed - určitě potvrdí i petrfrenk? a pozor, při energii blesku 20tis °C to bude prakticky stejné i kulatiny - je téměř stejně složité zapálit trám 30x20 jako kulatinu o průměru 40cm takže v tom si nedělám iluze. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@trn2005 Zdravím, hezky napsané. My právě konopím izolujeme vnitřky, musím říct, že instalace v pohodě-ale pokud potřebujeme konopí zkrátit, tak děs!!!!Koupili jsme na řezání konopí i speciál.nůž, ale žádná sláva.Prostě nejde to pořádně uřezat :-(.Tak moc je houževnaté.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?