Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista Pod pojmem žumpa se ale považovala nádž, která obvykle přetéká (byť nějak předčištěná) do dešť kanalizace nebo vodních toků apod. A to přestali úplně povolovat, šlo pak žádát jen o uzavřené jímky na vyvážení nebo čističky. Jak uslyšel úředník žumpa, okamžitě mával rukama, že to ne,ne, nepůjde. =-)
Odpovědět
@esmeralda2 Dakujem za informaciu, podla vsetkeho aj z clanku od vedma1 http://bydleni.idnes.cz/vymena-kotlu-... som pochopil, ze pokial nemam kotol a podobne veci ako napojenie na kachlovu pec tak by sa ma to nemalo tykat? , budeme mat totiz to len kachlovu pec salavu , este ju ale nemame presne navrhnutu, a to znamena ze ak nam nevyhoveju na zivotnom urade ohladne . ovzdusia, budeme si musiet dat vypracovat najprv projekt kachlovej salavej pece? , vsak ta sa aj tak hned nestavia az za nejaky cas pri roubenkach.
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia taky to chapu tak ze pokud neni napojeno na UT muzu spalovat asi co chci :) ale beda jak tam bude vymenik s tim projektem mne to taky neni jasny, protoze jak pises spousta lidi resi pec ci neco takoveho nakladneho pozdeji nez vlastni projekt (resp. typ toho zarizeni), zkratka musi clovek tvrdit ze topi jen tou elektrospiralou v AKU nadrzi nebo elkotlem a ze ta pec je jen na krasu :)
Odpovědět
Profilova fotka
přeloženo do češtiny: kdo nepostaví hned, má smůlu, neboť náklady na nové budou různými nesmyslnými předpisy a administrativními překážkami vyhnané až někam, a ty, přírodo, si trhni nohou. Ve dřevě se nebude moci bydlet, dřevem se nebude moci topit, na polích bude růst řepka, aby se olej míchal do pohonných hmot a jídlo, které by tam vyrostlo, se bude vozit přes půl světa. Osivo bude jenom Monsanto, takže na zahrádce si již nikdo nic nevypěstuje, a kdo je chudý, je to jeho volba (cituji z rozhovoru s Michalem Horáčkem z Radiožurnálu), a tu (volbu) jsme dřív neměli. A jak jsou dnes permakulturníci za exoty, časem se budou na ně lidi chodit koukat do rezervací jako do ZOO, neboť získat cokoli svépomocí se stane pro běžného občana nedosažitelným
Odpovědět
@geodett teraz som aj ja uplne mimo, v roku 2014 sme si dali vypracovat projekt, a vnom ze budeme topit kachl. kamnami. Teraz ked pojdem na urad ohladne ovzdusia a poviem im to ze budem kurit len drevom, to mi akoze nepovolia? esmeralda2 - to znamena ze cim skorej si dam vypracovat projekt a postavit pec tym lespie? v roku 2016 to uz nemusim mat schvalene? ci ako? , vsak ked budem mat teraz schvalene stavebne povolenie, tak si tu pec mozem postavit aj o rok , nie?
Odpovědět
AHOJ, po měšíci zpět...rovnýma nohama z tepla do zimy...brrr...tak všem opožděně KRÁSNÝ NOVÝ ROK 2015 :-) 8-) , musím toho hodně dočíst a zvlášť tady tu novinku s kotlema... nechápu jak je to myšleno u krbových teplovodních vložek? nebo se to vztahuje čistě na kotle? ]-(
Odpovědět
@sonafa zumpa se povoluje ale je vodotesna - uzavrena a vyvazi se ale jen nekde se muze. to co preteka je septik a tn je zakazany - ucinnost cisteni cca 30-50% cisticka cca 98%
Odpovědět
projekt je jedna vec realita druha ale nikdo k Vam domu nemuze chodit kontrolovat to - to je protiustavni - leda ze by to bylo v zajmu ochrany pred obecnym ohrozenim, kdo vi co nas ceka
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia asi bych zasel na ten odbor kde to vydavaji a poptal se co k tomu chteji, mne na zivotnim odboru zatim o vyjadreni k ovzdusi nikdo nic nerikal, ja zatim vim ze od zivotka potrebuju vyjadreni k tomu ze jsem blizko lesa, ze jsem v ochranem vodarenskem pasmu a ze nenarusuju chranene ptaky v soustave NATURA 2000 :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vedma1 no to je pravda, ale pokud dle napr. koure zjisteji ze palite nejake hnusy, poslou na vas CIZP (inspekce zivotniho prostredi) a ta za spoluprace s policii k vam uz klidne vleze - ale to by clovek musel fakt palit PETky, pochybuju ze bude mistni strarosta chodit po domech a chtit po lidech videt jakou emisni tridu kotle maji
Odpovědět
@geodett presne za spoluprace policie ktera musi mit podnet - udani - to muze starosta nebo nove to vypada ze se podepise zakon ze bude na to nejaky organ a bude chodit se vzornikem fotek kouru :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi vztahuje se to na jakýkoliv výměník z výkonem větším než 10kW,,, a když už je větší, tak to spalování musí mít emisní třídu 3 a výše,,, píšou něco o zplaňování,,, český člověk něco vymyslí :) žumpy se povolují běžně - nebot u nás je žumpa nádrž na vyvážení,,, co protékalo bylo septik a měl usazovací komory a toto u nás zakázali :) rychle stavět a pomalu dostavovat :))) kk
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@vedma1 dobrý!!! také čekám něco obdobného!! buzerace nabývá na síle, však víte, že na zdravých bobulích a léčivech přírodních nesmí být napsáno na co je to dobré :)) nárok na to mají jen v lékárnách :)) viz konopí - chichi, ani nevím jak to dopadlo v eu a zákazem pěstovat si vlastní semínka :) připravuje právě monsanto, že nás o to připraví :)) a já ho budu fakt velmi ráda ignorovat a budu ilegální pěstitel, jestli se mi to povede :))))
Odpovědět
@geodett @vedma1, ano, přesně tak, jak oba píšete. @sonafa , ano, ale například co jsem koukal na tu, kterou mi nakreslili do projektu, tak tam je jen horní otvor, tak asi došlo k posunu v názvech.
Odpovědět
Ještě jedna věc, ohledně masivních dřevostaveb je už dnes běžný postup, že se napíše do projektu skladba konstrukcí např. u obvodové 10cm smrk, 10 cm vata, 10 cm smrk. Připouštím, zde budou asi ve výhodě spíše roubenkáři: Nikdo nikdy nepozná, zda Vaše 30 cm trámy jsou skutečně konstrukce two-by-four vycpaná 26cm vaty a otlučená z obou stran 2cm fošnama a v rozích umně napodobující rybinové spoje jako prvek lidové tradice v regionální architektuře (muhaha).
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia řekla bych, že pec si můžeš nechat postavit kdykoli, akorát já to chápu tak, že bude-li to pec s výměníkem, pec, která bude zdrojem pro okruh ústředního topení, bude tato pec muset mít určité předepsané parametry, a uměla bych si představit, že bez takového certifikátu pak nezkolauduješ. A to tak, že čím později tu pec budeš dávat schvalovat, tím víc hrozí, že již ti ji nepovolí (nebude-li dle požadavků). Postavíš-li ji dostatečně rychle, tak ještě do roku 2022 máš čas oficiálně. Dnes můžeš tvrdit, že si postavíš levnou pec, která bude určena k tomu, aby fungovala 7-8 let, protože na dražší teď nemáš peníze, kterou pak vyměníš. Pak je otázkou, jak to bude a jaké budou možnosti jednak kontroly ze strany ouřadů, jednak možnosti donutit tě, abys to vyměnila, a jednak se leccos ještě může změnit, nebudou prachy ve státním rozpočtu na další výměnu kotlů. Pakliže by si ale s tou pecí čekala třeba 2-3 roky, tak ti pak již nikdo neuvěří, že stavíš pec na to, aby fungovala třeba 3 roky. Pak by asi musela nastoupit kreativita - utajený výměník a v každé místnosti kromě té, kde bude pec, (na ozdobu) elektrický přímotop
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia teď jsem se do toho zamotala. Podle toho, jak já to chápu, tato omezení jsou pro kotle, které ohřívají i vodu na topení. Pokud by pec (nebo jiné topidlo) ohřívalo jenom vzduch, tak ta pravidla neplatí
Odpovědět
Profilova fotka
@vedma1 @kasha jo, jo, máte pravdu...žumpa je totéž jako jímka-uzavřená ;-) Nechala jsem se trošku zmást tím, že dříve se jí zasadně říkalo žumpa a spousta lidí ji načerno nechala vypouštět do okolí ]-( . A když u nás na obci probíhala stavba kanalizace, o spoustě domů se ještě dlouho říkalo, že se nepřipojili a že jejich žumpa stále znečišťuje místní rybník :-| . Tak jsem si mylně zafixovala, že k žumpa má přepad :-D @esmeralda ad) nové požadavky na kotle...musím říct, že jsem moc ráda, že se nás to už netýká! Z toho co výše píšeš nejsem ani trošku rozumná. A navíc mi to přijde, že tu vůbec nejde o to co jde z komína a o čisté prostředí, ale o to, jak použiješ uvnitř domu to teplo. Což mi přijde trošku na hlavu, jako většina předpisů ....:(
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha o to větší cenu ale bude mít srub s kachlákama ;-), jen aby nás to ouřadové nakonec nenechali třeba 2020 dodatečně zateplit... @vedma1 počkej, daň z trakaře už tu máme, daň z hlíny taky, zelená energie už si též vybírá svou daň, je na čase uzákonit něco z čeho se vybere nějaká nová daň - třeba z aktivní dřevostavby, když pasivní dům je v pořádku :-D
Odpovědět
@vorelmato jj dan z koure :-) @esmeralda2 tyka se to vsech - starsi zdroje se budou muset revidovat za megaprachy, ze vyhovuji anebo vymenit za nove s papirem - je to k smichu co se vymysli ale k placi co je to za buzeraci proti tomu co se vypousti v uhelnych elektrarnach
Odpovědět
Profilova fotka
@vedma1 teď nevím, jestli jsem to pochopila správně, ale ten předpis by se neměl týkat krbů bez krbové vložky a obecně kamen (topidel), která ohřívají vzduch a nejsou zdrojem pro ústřední vytápění. Takže mít jeden kotel = spousta buzerace, mít kamínka v každém pokoji = buzerace se nekoná (???) Přijde mi to zvrácené, konec- konců jako všelicos v našich předpisech
Odpovědět
Profilova fotka
ja myslim ze ty vsechny predpisy jsou uz tak zamotany s tim co plati, co platit ma, co platit bude, ze uz se v tom nikdo nevyzna nejen z normalnich lidi ale i na uradech - otazka zda je to lepsi nebo ne - napada mne zkusit to na uradech jako Asterix - a mate obeznik B37 :-) :-)
Odpovědět
Ono k těm úřadům, ještě se nabízí jedna možnost - stavba pro rekreační užívání. Sice člověk nechá víc na daních z nemovitostí, ale by tam měl být mírnější režim pro celou řadu věcí. A hlásit se na takový objekt k trvalému bydlení je legální.
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista Jeste tam bude drazsi vse co vam do normalniho baraku pujde udelat za snizenou DPH a 6 procent neni zrovna malo.
Odpovědět
@esmeralda2 to je chapano zcela presne - ale jak rikam nikdo Vam nemuze dokazat za pouzivate v kamnech vymenik kdyz je nekdo nerozdela
Odpovědět
@vorelmato dan z trakare, dan z hliny, .... pomalu se blizi cas loupeznika Karamby 8-)
Odpovědět
Ahoj, ten papir, co nam poslal Mestsky urad odbor stavebniho uradu a zivotniho prostredi, je souhrnne stanovisko k vystavbe noveho rodinneho domu. Takze jak jsem pochopila, stavebni urad se ho muze ale nemusi drzet v ramci schvalovani projektu. Nas urad vsak se ho drzi zubama nechtama, jak jinak :-( No a co nam neni jasne... je v ramci ochrany ovzdusi: Podle ust. par.11 odst. 3 zakona c. 201/2012Sb., o ochrane ovzdusi, organ ochrany ovzdusi vyda na zaklade samostatne podane zadosti zavazne stanovisko k uzemnimu a stavebnimu rizeni a k rizeni o vydani kolaudacniho souhlasu z hlediska ochrany ovzdusi u stacionarnich zdroju neuvedenych k priloze c.2 k tomuto zakonu. Vime, ze mame podat samostatnou zadost. Pak zivotni prostedi vyda zavazne stanovisko k uzemnimu a stavebnimu rizeni. To znamena, ze je nutne vypracovat projekt kachlovych kamen a dat to k posouzeni na urad zivotniho prostredi? Protoze nas stavebni urad vyzaduje toto zavazne stanovisko ted a az pak nam vyda stavebni povoleni. Chapeme to spravne? Nebo se to da pochopit a udelat jeste jinak? A co budou chtit pak k vydani kolaudacniho souhlasu? Doufam, ze jsem to napsala trochu zrozumitelne, protoze ani sama nevim, co tim vlastne na tom uradu mysli... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia zkus se zamyslet nad českou cestou, řekla bych, že určitě to tady někdo má, napsat jako hlavní zdroj pro ÚT elektrokotel. Pec nebo krb by byl uváděn jako doplňkový zdroj. Elektrokotel je investicí (relativně) za pár korun, a nakonec záložní zdroj se určitě hodí. "Vedlejším" efektem tohoto je zvýhodněná sazba elektřiny a je otázkou, jestli a jak bude někdo kontrolovat, jestli využíváš víc ten "hlavní" zdroj nebo ten"záložní". Druhým vedlejším efektem by mohla být dílčí kolaudace (= číslo popisné, trvalé bydliště, levnější proud) i před dostavbou pece, to ale nevím, jak máte naplánovaný postup prací
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato jsi užasný :))) budeme zateplovat srub a vnitř dávat zase kuláče :)))))) chichichi, dan z okna, ta by se mi nehodila,, mám veliká okna :))) daň z kominu platíme? asi ano,,, :)
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk ten čas se neblíží, už je tady. Už máme demokraticky zvolené zástupce, kteří se starají, aby se všechny staré daně řádně rozkradly a byl důvod vypsat daně nové. :-S
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?