Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans to je fakt, ale myslim, ze do suchého dřeva leze červotoč a snad Tesařík. Zbytek haveti láká surové drevo
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr nevim jak se dá rozumně vyřešit tepelné čerpadlo vzduch vzduch ve srubu, ale nejsem odborník. Švagr ho má roztahane vzduchotechnikou ve zdích po celém baráku. Ale pokud to s vámi nekdo řeší, je to asi reálné. Nicméně jak se uspokojivě vypořádaji se sedánim srubu, nevím. To už mi rozumnější prijde vzduch voda do podlahovky. Asi to bude ohřívat přes nějaký boiler a akumulacni nádrž, což asi půjde napojit na krbovou vložku s vymenikem. Na střechu bych dal panely na ohřev teple vody a tím bych docílil toho, že bych ohříval pouze jedno médium A ne tři. Vzduch voda je levnější varianta ale údajně nemá takovou životnost. Toš tak :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr My šli spíše cestou lepší regulace, takže elektřina v podlaze a hlavně finská pec. Nechtěl jsem omezovat výkon pece , takže žádná spirála. Protože máme postaveno v přírodě, nedokážu si představit věčné vrčení tep. čerpadla, takže to jsem zavrhl hned. Jinak, čekám na snížení ceny baterií a plánuju fotovoltaiku, čili stanu se kompletně nezávislým :-) (až na malé výjimky jako zima :-D.)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr Je třeba si uvědomit, že srub se nikdy nebude chovat jako super utěsněný pasivní dům, náročnost na energie sice není velká, ale když budete mít postaveno někde na vyhnálkově, kde furt fouká, je to hodně znát - minimálně ze začátku než si stavba sedne a dotěsní. Takže podle mě TČ vzduch vzduch asi není šťastné řešení Tepelné čerpadlo je vhodné do větších staveb a jak už tady někdo psal, furt jede ventilátor a je to nízko teplotní systém. Vzhledem k tomu, že prakticky nelze spolehlivě přesně vypočítat energetickou náročnost u srubu a vzhledem k finanční zátěži tohoto systému jsme do toho nešli. Solární systém napojený na AKU, do které topíme i kachlákama ( el. spirála je v záloze) máme a funguje dobře. Pokud bych měl prachy, asi bych uvažoval i nad fotovoltaikou, ale to monstrum na střeše se ke srubu moc nehodí...
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato My ale mám moderní srub :-) a na černou střechu, černý panely jdou náramně. To bude takovej šperk nazávěr stavby :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr jak jiz zaznelo vyse, je to velmi slozite a zaroven i drahe. nektere veci jsou ve srubu problematicky resitelne. poporade: tepelne cerpadlo vzduch-voda je ok, pokud mate nizkoteplotni system (podlahovka). V kombinaci s radiatory ale uz je potreba bud dimenzovat radiatory na nizkoteplotni provoz nebo poridit vysokoteplotni cerpadlo - napr. regulus dela verzi ktera umi az 64st teplotu vody. Ale v tomhle setupu bude mit nizsi COP. Teplovodni kamna/krbova vlozka je naopak vysokoteplotni system ktery musi mit doplnenou aku nadrz. Sloucit tyto dve veci dohromady je pomerne narocne. Co se tyka rekuperace tak ziju v domeni, ze pro efektivni fungovani by mel byt dum tesny - to se u srubu pomerne tezko dosahuje. TC vzduch-vzduch se da pouzit bud ve spojeni s centralni ventilaci (rekuperaci) nebo byste museli mit klimatizacni jednotky v kazde mistnosti.. kdyz to vezmu z hlediska nakladu: teplovodni krbova vlozka s podlahovkou a aku nadrzi min 200tis, spise 250+ solarni kolektory na pritapeni, ktere tu nekdo zminoval min 100tis TC - okolo 150 + zapojeni do systemu slusna hybridni elektrarna o vykonu ~4,5kW - 300-500 tis Pokud chcete komfort TC volil bych variantu teplovodniho s podlahovkou a krb normalni teplovzdusny pro atmosferu. jestli byste chteli rekuperaci a TC vzduch-vzduch je potreba probrat s vyrobci zda je to v netesnem srubu mozne. V kazdem pripade nekombinovat s teplovodnim krbem. Nebo naopak dat teplovodni krb a vybodnout se na TC / pokud pristoupite na to, ze budete muset topit rucne.
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr jeste doplnim, my mame takto slozity system, protoze jsme to od zacatku uplne nedomysleli. Teplovodni kamna s aku nadrzi a el. patronama jako zalohou. Podlahovka plus radiatory. uvazoval jsem o doplneni o solary, ale investice ~120k se nevrati, mozna jedine s dotaci Zelena usporam. Ale tu je mozne ziskat pouze na doplneni do zkolaudovane stavby. Na leto jsme do podkrovi dali multisplit klimatizacni jednotku, kterou upravuju, aby se dala pouzit i na topeni do aku nadrze. Investice v tomto pripade byla do te klimatizace kvuli komfortu a vyuziti jako teplovodniho TC je prijemny bonus za cca 20k + samodomo regulace. Samotna klima pro 4 vnitrni jednotky stala vcetne montaze cca 100k.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e to jo, ale musíš k tomu mít černé kování 8-) Solár máme zabudovaný ve střeše a kdo neví si toho nevšimne, zkusím hodit fotku..., ale v případě fotovoltaiky to si nebude možné kvůli chlazení - si myslim.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e taky to tak budeme dělat. Elektrická podlahovka a Kachlova kamna bez výměníku
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans - Mohu se zeptat, jak přesně složitý system máte? Co se týká ceny, tak se přibližujete realitě. V podstatě máme kalkulaci na TČ voda - vzduch, podlahové vytápění, krb s teplovodní vložkou, rekuperace, akumulační nádrž = cca 750.000,- +/- 100.000,- podle nabídek. Pokud bych se tedy zeptala jinak, jak by jste takovou situaci řešili? Tepelné čerpadlo nám přijde v dnešní době vcelku logické, protože chceme podlahovku. Zároveň to řeší i ohřev vody. Krb s teplovodní vložkou je proto, že slouží jako záložní system vytápění (ale i pro tu atmosferu prasklajícího dřeva, která do srubu prostě patří). Rekuperace bude nahrazovat klimatizaci i tak trochu vytápění, stejně jako podlahové vytápění, ve kterém může kolovat i studená voda pro "pomalé" ochlazování. Rekupecare bude doplněna o výměník tepla, takže bude taky chladit i hřát. A solární system proto, aby vše zásoboval energií. Pokud tady píšu kravinu, klidně mě opravte, ráda se přiučím a případně poučím, jak lze něco udělat jinak, lépe nebo egektivněji.
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr za tu cenu si dejte vsude primotopy ty se nejlepe reguluji a ty penize nemuzete protopit do konce zivota :) krb jako zaloha je dobry, ale pokud ma vymenik tak pro pripad ze nepujde elektrina je stejne nepouzitelny, ponechal bych max. TC + podlahovku + ohrev vody a krb bez vymeniku pro tu atmosferu, vymenik a rekuperaci bych zrusil a ty solary nevim jestli je to v dnesni dobe vubec rentabilni
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr návratnost a trvanlivost celého systému jste řešili? Jinak pokud na to máš, tak si to tam dej. Proti gustu...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Samozřejmě řešíme finance, návratnost, životnost. Proto se ptám zkušenějších... :D A proto to zkouším i tady, nejsme z oboru a co firma, to názor...
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett Na tu elektriku tam právě jsou soláry, bude to ostrov s baterií, takže kdyby vypadla elektrika, poběží nám elektrika z baterie od solárů.
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr tak to potom ano, jen bych se bal te navratnosti, tipuji tak 100 let :) ale pokud jsou finance proc ne jinak topeni co nazor to potvrzuji, to funguje skoro vsude
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr pokud na to máte 750000 tak bude asi lepší opravdu dát všude přímotopy za pár kaček, neprotopíte to za 20 let a tyhle složitosti bych nechal plavat. Zkombinovat jen možná s fotovoltaikou - to jde pěkně k sobě. Hodně štěstí při výběru řešení - taky mě z toho bolela hlava. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr TC s akunadrzi do podlahy asi rozumne a navratnost muze byt ok, kamna s vymenikem - asi problem s vyrazne odlisnou teplotou vody (2 aku nadrze je ulet), zvazte misto toho kvalitni akumulacni kamna (lze s nimi kontinualne vytopit srub i v zime, staci prikladat 2-3 krat za den podle toho jak venku mrzne, nebo fouka). To all...nova zkusenost, jedna nejmenova spolecnost byla pojistovnou upozornena, ze pokud nainstaluji fotovoltaiku na strechu firmy, tak nebude mozne dale firmu pojistit pro pripad pozaru (z duvodu vysoke cetnosti pripadu v poslednim roce....), tak nez neco budete sroubovat na strechu dejte dotaz na svou pojistovnu, treba mate uver a povinnost nemovitost mit pojistenou :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr 1) nejsme odbornici na topení, alespoň ja je tady nevidím :-) 2) pokud řešíte finance, nechápu, jak můžete neustále polemizovat s takovou sumou, když reálná úspora je v podstatě v nedohlednu - dále viz.bod 3 3) pokud na to máš, tak si to tam dej 4) nebo si kup kachláky a fiskars jako asi hodně z nás tak činí nebo učiní :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson Magdatr: tak fotovoltaiku si můžete škrtnout :-) Nakonec z toho ten realwoodloghouse udelame 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr Zapomněl jsem napsat, ze jsem fotovoltaiky půl roku dělal, takže něco jsem si o tom zjistil, protože mě to taky jednu dobu imponovalo. Je to "grátis a šetrné k přírodě atd.". Každopádně věc neni tak růžová, jak se zdá. Montovali jsme ty dotované potvory. Jakmile to přestali podporovat, šlo to Chvála bohu do kytek. O negativech se rozepisovat nechci, jelikož jsou všeobecně známé, každopádně byste měli vědět, ze panely pojedou na plný výkon max. 10 let.a to pouze v červenci nebo v srpnu. Za 15 let je panel mrtvý a následuje promyšlené lobby ekolikvidace. Nechci ti to nějak hanit apod. Ale myslim, ze tato technologie prozatím neni na takové úrovni, aby stala za hlubší úvahu. Pokud byste se přeci jen rozhodli, zkus mi napsat sz. Pošlu ti kontakt na bývalého šéfa. Pro strejdu mi sehnal cca 4 roky nazpět panely za babku. Samotná montáž je Lego pro dospělé. Fotovoltaika se dá pořídit mnohem levněji, než se oficiálně tváří. Stačí vše nakoupit přímo u zdroje (Čína).
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr Máme TČ země-voda do podlah, čerpadlo dělá 60C. V hlavní místnosti krb od Biofire-akumulační. Na střeše solární panely na teplou vodu, takže od dubna do září je TČ vypnute. Pro mě ideální kombinace, když chci zatopit, vypnu TČ, a krb krásně vyhřeje celé patro, když se mi nechce, netopím a mám teplo jen z TČ.
Odpovědět
Profilova fotka
země-voda je z mého pohledu asi nejlepší varianta. nabízeli mi to za cca 250 tis.,což ve srovnání s plynem je vynikající pořizovací cena a náklady na následný provoz budou minimální. do toho bych šel, ale už se mi nechce kolem toho běhat, takže to nechám na budoucích generacích ty panely na ohřev TUV jsou ještě dotované?
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 jj muzes dostat dotaci az 50tis pro variantu ohrev plus pritapeni. bohuzel je to pouze pro doplneni, takze musis mit zkolaudovano. my si udelali stavebni pripravu, zkolaudovali a chteli je doplnit, ale pak jsme poridili tu klimatizaci, takze jsem to pozastavil...
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 Teda nevím kde ty informace bereš, já se dočetl, že po 20 letech mají FV panely cca 80% původního výkonu. Navíc FV panely s nižší teplotou mají vyšší účinnost. Nestrašíš tak trochu :-) ?
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr A já neodpovídám, ač tady vše poctivě čtu, ale my máme vše tak jednoduché ( někdo by mohl napsat téměř pravěké :-) , že vlastně ani nemám čím přispět. Máme-krb s výměníkem, podlahové topení (voda) . Teplá voda bojler na elektriku. (V případě vypadnutí elektriky to musíme nějak přežít ;-) Odpojí se výměník, teplo bude jen z krbu , ten vytopí barák lehce. Voda se ohřeje na plynovém vařiči:-) ) Zpětně víme, že pořizovací náklady a následnou spotřebu a náklady si nemůžeme vynachválit. Chyba byla, že jsme mohli ještě krbem při topení ev. ohřívat vodu v bojleru-ale nikdo nám to neřekl, nebo se do toho nechtělo..To už je jedno, elektriku v celém baráku platíme ročně cca 22 tis, v tom je cca 6 tis manželovou podnikání v dílně ( jede nám na to vše včetně čovky a studny). A hlavně-jak to funguje chápu i já , a jsem schopná si tuhle "techniku" tak nějak v případě nutnosti sama ohlídat. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
misto pro piskoviste jsme vybirali dlouho a zili v predstave ze tam nemuze nicemu vadit, prislo to rychle, zrovna misto hned vedle pisku se geologovi nejvice libi pro vrt :)
Odpovědět
Profilova fotka
Všem děkuji za názory... Dle toho, co se tady píše a co už tak od firem víme, máme už nějakou představu. Solární panely nejspíš odstřelíme, ponecháme TČ voda - vzduch, krb s nějakou vložkou a buď akumulační nádoba nebo něco podobného, aby se netlouklo TČ s vložkou z krbu. Snad to píšu srozumitelně :D
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e je možné, ze informace, ktere jsem dostal, jsou chybné, ale obdrželi je bežně i zákaznici. V době garantovaného výkupu totiž nikoho trvanlivost nezajimala. Všem šlo pouze o termín. Dělali jsme sedlovky se 45 procentnim sklonem nonstop. V lednu nam je polevali horkou vodou z vapky :-) asi si dokážete představit, co to v minus 5 udělalo. Nakonec jsme si vyžádali zátežové koberce, ktere jsme měli přehozene přes hřeben od okapu k okapu. Mne ty informace přišli seriózní, jelikož je prezentoval i šéf, tak nevim.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e dle názoru mého milého je FV úplně k prdu,,,, totálně malá účinnost, jak píše tomas80, plně to koresponduje,,,, když budeš mít panely zadara, tak to k něčemu na chvíli bude :) @morana128 skoro stejné, až na to, že nemužeme odpojit výměník, tedy při lehlé elektřině jsme namydlení, ve vesnici nejede ani studená voda, tak se kamna neochladí a nejednou čerpadla... ...proto budeme mít nějaký náhradní zdroj a něco na dělání elektřiny,,, @magdatr soláry jsou asi nejvíce účinné z těch jiných než základních zdrajů, jen trochu zasvítí sluníčko a máme 750l akumulační nádobu teplou,,, v létě ovšem, se musí najít místo, kam s tím teplem \)jinakt to spadne do stagnace a už jsou komplikace)-ale na solár máme teplou vodu v kuchyni, tak přesně vím, kdy to funguje a kdy ne...,,, zatím jsme pouštěli do podlahy, ovšem topit si v domě když je venku 40, to bude asi kontraprodukt :) Kdybych chtěla po firmě topení, tak určitě nezávislé na elektřině! a to snad splnují jen akumulační kamna (ano, nemužeš si s nima natopit bojler, ale k čemu když bez elektřiny je to stejně mimo mísu),,, těmto tématům málo rozumím, máme to skoro jednoduché, ale když se to přepojuje na soláry, tak pak zase jinam,,, hmmm :), bylo by príma, kdyby šlo jímat teplo na zimu, tedy pod domem super lednici :-) @geodett tak to muselo přijít, když si si řekl, že to je neměnné místo :))))
Odpovědět
Profilova fotka
Všem Vám děkuji za názory. Snad dojdeme ke zdárnému řešení, které se nebude vzájemně nabourávat ;-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?