Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit já mám trámovku ve vaznici a v ozdobě ve štítě na severní straně, asi vyměknu a předělám to z KVH, ať v tom nejsou paskliny. Strašně se mi chce, je to ve svahu a cca 8m vysoko. Příště se vykašlu na super přírodní nátěry bez přísad proti plísním, mechům atd. Na severní straně mi vždycky napodzim něco zezelená, protože horizontální srážky a tohle je následek. Jinak ještě teď se mi z kulatiny sem tam něco vyhryže na světlo boží, ale nic není slyšet a nic nového se nezahryzlo, bo děcka...🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 😎 protože naše stavba je stavbou desetiletí / století 😎 6 let nám trvalo získat stavební povolení, než jsme mohli pnout do země. Ten, co to nakonec podepsal, se musel jít přesvědčit (a napsal o tom protokol), že ta stavba opravdu ještě nestojí a že jsme tu šikanu ustáli, že jsme - sice s potížemi, ale dosáhli svého. Všem držím palce, nenechte se odradit
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato jak se pozná trámovka, čím se projevuje?
Odpovědět
Profilova fotka
setkali jste se někdy s tímto? https://ponal.de/produkte/holz-kombi-... samozřejmě každý výrobce svůj produkt vychválí, anonymní recenze také úplně neberu, zvláště když jsou ze 100% pozitivní Ale jako myšlenka je to zajímavé, prezentováno jako "tekuté dřevo k náhradě poškozených nebo odstraněných částí dřeva"
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato no pěkně děkuju, to moje zábradlí je proti vaznici malina. Akorát, když jsem to řešil s Koudelkou z Pyrusu, tak prohlásil, že pokud nezabráním přístupu vlhkosti, což vzhledem k tomu, že je to venkovní zábradlí a není pod střechou, tak nemám šanci to vyřešit. Takže nevím, co dál. Když nechám udělat nový zábradlí, bude tam za pár let znovu a nechat tam dělat železný, se mi fakt nechce. Nebo existuje nátěr, který to udrží na oprati? Koudelka nevěděl.
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit zkus lodní lak. Je ho třeba víc vrstev (nejméně 3)
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 to znamená, že lak to zavře a vlhko tam nepustí. Za pokus to stojí, horší to být nemůže. Dík za tip 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit Čau mám stejný problém vrchní kláda na zábradlí (SV) měkne, repektive asi hnije. Sice je zábradlí pod střechou, ale ne výrazně, takže vlhko, déšť sníh... Přemýšlím..... že by z vrchu zaplechovat? Je to jen otázka času kdy vrchní kláda kompletně shnije. 😞
Odpovědět
Eh, lidi chápu že chcete ochránit pěkný kus dřeva, ale obávám se, že je to boj s větrným mlýnem. Nátěry a penetace určitě pomohou, ale musí být opakované a relativně časté, protože dřevo bude dělat mikrotrhliny do ochranné vrstvy neustále. Lodní lak je super, ale lodě se dělají z hustých dřev s které jsou přirozeně málo nasákavé a lak řeší jen povrchovou vrstvičku narušených vláken. Údržba toho je tak náročná, že dřevo už na lodi (venku) najdete jen na těch luxusních, kde se na údržbě nešetří. Na klasickém smrku nebo borovici bych měl strach z popraskání lakové vrstvy a nutným častým a nevzhledným opravováním. Můžete pro zlepšení nasákavosti napustit zábradlí ředěným lepidlem D3, takto se napouštějí čela trámů. Ale neumím posoudit jak to bude fungovat na již ošetřeném dřevě. Možná vůbec. Za sebe mám v plánu vrchol zábradlí udělat prostě z fošny širší než zábradlí samotné a počítám s tím, že ji budu muset po nějaké době vyměnit.
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Já jsem vrchní kládu zábradlí oplechoval mědí, tím jsem ji zachránil, ale ikdyž jsem ji nechal udělat s přesahem, aby voda z ní nestékal na spodní kládu, tak jen to co na ni naprší přirozeně, stačí na to, aby ta svině měla dost vlhkosti a rostla dál.
Odpovědět
Zdravím ve spolek. Poprosil bych o radu, stavíme roubenku a momentálně jsme ve fázi , kdy řešíme instalaci parotěsné fólie pod izolaci v podkroví. A moje otázka zní: použít parobrzdu, parozábranu, nebo lze obojí? Mám možnost využít parobrzdu Isover Vario xtra Safe. Ale nevím, zda-li nemusí být v masivní dřevostavbě použita pouze parozábrana, nebo jestli lze použít i parobrzdu. Konstrukce pláště budovy z interiéru: palubky na roštu, 5cm vzduchová mezera, parozábrana/parobrzda, minerální izolace, difúzní folie, kontralatě a tašky. Děkuji za odpovědi.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 aky je rozdiel medzi parobrzdou a parozabranou? 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
@majkl1993 no asi takto, parostop, tedy nepropustná vrstva, nebo nejméně propustná vrstva musí být co nejblíže interiéru a propustnost následných vrstev směrem ven se musí zvyšovat, aby mohla pára z konstrukce odcházet ven. Zásadně je potřeba se vyhnout situaci kdy bude minerální izolace uzavřená mezi dvěmi nepropustnými vrstvami. To je ale obecné pravidlo, je jedno jestli je to masivní dřevostavba nebo betonové tvarovky od veloxu. Výše uvedená konstrukce je asi v pořádku. Nicméně na konstrukci střechy asi máte projekt ne? tam by to vše mělo být uvedeno. @stano300 parozábrana je nepropustná (igelit), parobrzda umožní omezený prostup vodních par aby se zabránilo hromadění par a kondenzaci v konstukci.
Odpovědět
@stano300 Pokud vím, tak parozábrana nedovolí vodní páře dostat se z interiéru domu nebo jen ve velmi omezené míře, naproti tomu parobrzda propouští vodní páru pomalu a kontrolovaně přes všechny vrstvy nad ní, aby vodní pára mohla opustit pomalu interiér domu.
Odpovědět
@obludak Ano, na projekt domu a tedy i na střechu mám vypracovaný projekt, a tam mám právě uvedenou parozábranu. A omylem jsem koupil parobrzdu. Isover Vario xtra Safe. Ale ve vlastnostech této parobrzdy mají napsané, že je proměnlivá, v zimě se chová jako parozábrana a propouští minimální množství vodní páry a v létě zase naopak propouští více, aby konstrukce mohla vysychat. Zdá se mi to zvláštní, ale třeba to tak opravdu bude. Pokud ano, mělo by to být snad pořádku. Ještě co se týče konstrukce stropu nad patrem, tak jako poslední vrstva směrem z interiéru domu je OSB deska 25 mm na půdě. Mezi touto deskou a parobrzdou je 28 cm izolace, nebude ta OSB problém ? Nebude bránit páře stoupat z interiéru do exteriéru ven? V projektu mám uvedenu tloušťku izolace 28 cm a mám tam uvedenou i OSB desku. Ale znova opakuji, místo parobrzdy mám v projektu parozábranu. Díky
Odpovědět
@majkl1993 ono je jedno jak tomu říkáte a co tvrdí marketingové letáky. napište si na papír difuzní odpor jednotlivých vrstev (najdete v technických listech) a pokud se bude směrem ven snižovat, je to v pořádku.
Odpovědět
Ahoj prosím vás chtěl bych se zeptat jestli tady nemáte někdo řešeny strop mezi kulačemi sádrokartonem.zajmalo by mě jak se to tam instaluje.
Odpovědět
Ahoj ve spolek. Jako obvykle , jdu si pro radu zkušenějších stavitelů jako jste vy 🙂 Budeme v dohledné době natírat smrkové palubky v podkroví uvnitř roubenky a po přečtení vašich předchozích příspěvků jsem pochytil , že spousty z vás má natřeno saflorovým olejem. Po zvážení vícero variant se nejspíše také rozhodneme pro tento olej. Přemýšlíme, od jaké firmy olej vzít. Nejpoužívanější dle vašich příspěvků jsou firmy olejenadrevo,cestadreva, kreidezeit. Cenově vychází olej z cestadreva a olejenadrevo +- stejně, v kreidezeit vychází oproti těmto pomalu 2x dráž. Je to jen předražené kvůli popularitě a velikosti této firmy, nebo je na saflorovém oleji od kreidezeit něco speciálního (lepšího), než v olejích ostatních firem, co by stálo za to dát za olej tuto přemrštěnou cenu? Děkuji 😄
Odpovědět
@majkl1993 na světlicovém oleji není co zkazit, z principu je bez přísad - viz technické listy výrobců - nebál bych se jít po ceně.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 podívej se na olej na Fichema.cz
Odpovědět
@obludak @thomson Tak olej vezmu opravdu z Fichemy, vychází nejlevněji ze zmíněných firem. Díky První nátěr palubek provedu před jejich samotnou instalací. Nejspíše nepoužiji žádné ředidlo, olej zahřeji na těch cca 50° aby byl řidší a snadněji natíratelný. Zeptám se, po jaké době mohu setřít přebytečný světlicový olej v případě absence sušidla(sikativ)? Je možno setřít přebytečné zbytky oleje třeba za hodinu, nebo budu muset počkat několik dní? Natírat hodláme, až bude více jak 10°C jak je zmiňováno v tech.listu. Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 pokud ten olej zahřeješ, bude řídký a bude se vsakovat do dřeva a nic nebudeš muset stírat
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 @esmeralda2 presne souhlas taky jsem pri natirani palubek nic nestiral a to jsem to nemel ani moc rozehraty
Odpovědět
Ok díky.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl1993 @geodett nechci vám do toho házet vidle 😉, ale nejdřív jsme to přejeli bezbarvým bochemitem a az po zaschnutí olejem. Protože jsem neznal fintu se zahřátím a venku bylo jaro, tak jsme poctivě po půl hodině palubky stírali (bylo potřeba), ale dnes bych to měl hotovo za polovinu času 😂
Odpovědět
Ahojte srubari a rohbenkari, mam na Vas otazku a prosbu, fotky alebo nakresu, ako mate vyriesenu izolaciu v suknickach po celom obvode strechy dakujeeem 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia aky ma zmysel izolovať sukňu?
Odpovědět
@stano300 zdravim, nerozumiem otazke? 🤔. Ak mame presahy do vsetkych 4 stran roubemky, kde ta trciaca cast na celach je duta, a cela, kde su okna je zaizolovane od stitu az po podlahu, a sikma strecha a ten presah je vramci interieru.
Odpovědět
@vorelmato tak se ti tam taky usidlila tramovka jako me na seversni strane - davali jsme vymenou dva tramy 100x200 a doufam ze to bude v pohode - zatim dobry. vsechno uz natiram deronem 🙂 eko neeko
Odpovědět
Profilova fotka
@vedma1 @vorelmato kluci, jak jste poznali trámovku? Vyrostly vám na baráku houby nebo se to dá vidět i jinak?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?