Orná půda, ZPF, zastavitelná.

Profilova fotka
Dobrý den, naskytla se koupě pozemku. 1)Podle územního plánu je pozemek ZASTAVITELNÝ. 2)V katastru je orná půda a ochrana zemního půdního fondu. 3)Na pozemku není nic, ani okolo, pouze je k pozemku příjezdová cesta menší. Jak zjistit, zda půjde na pozemek postavit rodinný dům? Nechci koupit pozemek za půl milionu a pak ho mít na nic.. Popřípadě jak se v tomto případě postupuje? Pokud jsem něco nezmínila, ráda dozodpovím. Děkuji!
Odpovědět
@michaela_smutna Magistrát či OÚ odbor Územní plánování. Tam vám sdělí, zda je pozemek zahrnut do plánu k výstavbě.
Odpovědět
Profilova fotka
@dajvr V územním plánu je určen pro zastavení rodinné domy, ale jde o ten půdní fond zda půjde vyjmout a tak. Nemá někdo zkušenost s podobným případem?
Odpovědět
Profilova fotka
Mám taky pozemek vedený jako zahrada, kde se může stavět podle územního plánu. Pak z odboru životního prostředí dostanete papír, kde bude info a cena o vyjmutí
Odpovědět
Musíte zažádat o vyjmutí ze zemědělského půdního fondu. Nebývá s tím problém. Je to zpoplatněno podle bonity půdy a koeficientu třídy ochrany půdy.
Odpovědět
https://vypocetzpf.cz/vypocet-odneti-...
Odpovědět
Taky máme ornou půdu. Zastavitelné území. Zrovna vyplňuji žádost o vyjmutí. Na pozemku se dá bez problému stavět.
Odpovědět
Profilova fotka
Důležité je, v jaké třídě bonity je zahrnutý. V katastru to je uvedeno, jak třída tak přesný kód. Ten na webu najdete a předběžně zjistíte cenu za vyjmutí. U I. Třídy mít problém teoreticky můžete, jednak její vyjmutí nemusí povolit a pak už je to celkem drahé. Jaké jsou podmínky pro využití pozemku pro stavbu vám vydají na vyžádání na příslušném odboru územního plánu. Jmenuje se to územně plánovací informace.
Odpovědět
Profilova fotka
Pěkný den, mám čerstvě za sebou řízení , kdy z orné se chtěl udělat stav.pozemek. 🙂 První krok-zjistit zda je to v územním plánu zastavitelné území. Došla jsem na stavební úřad-z internetu věděla, že je to v zastavitelném území a tak jsem chtěla požadavky úřadu, za jakých podmínek povolí stavět. Prvně zjišťovala možnost přístupu-takže vyjádření dopravního odboru, že pozemek je připojen, -jedná se o cca 70m účelové komunikace. Pokud by toto nebylo, musel by se přístup řešit úplně na začátku. Dále se podívala do map, zda tam nejsou nějaké ochrany-nejen vlastníků sítí, ale prostě všech. To bylo v pořádku. Dále jsem zažádala o závaznou informaci obce, zda mají dané nějaké limity (někde jsou povolené jen patrové domy, někde je daná velikost pozemku, někde i tvar a barva střechyn, někde je jim vše jedno) Pak už jsem si sama na internetu našla cenu za vyjmutí pozemku z orné půdy. Magistrát životního prostředí se vyjadřovalo k vyjmutí, až pak při žádostech o stanovisko, když už jsme měli zastavovací studii, projekt. K tomu se přikládala sonda do půdy (to si člověk udělá sám, vyfotí, popíše složení země a přiloží k žádosti-tady není treba odbornikov 🙂 Při vydání stavebního povolení, se 14 dnů před zahájením stavby , dala žádost opět na Životní, že se začíná stavba a že žádáme o vyjmutí tolik a tolik m2. Následně magistrát poslat vyčíslení částky. A ještě malá vsuvka-hned vedle našeho pozemku je také pole-orná půda-v územním plánu obce je to zastavitelné území (stejně jako dalších asi 5 míst v obci) Ve skutečnosti ale obec během platnosti územního plánu se rozhodla, že nechce, aby se tam stavělo, protože se změnila situace-obec nemá kapacitu silnic, kanalizace, aby tam mohlo být další cca 8-10 domů. Takže v tomhle případě by souhlas ke stavbě nedala.
Odpovědět
Profilova fotka
Právě řešíme stejný případ. Pozemek je velký 1600m2, celý je vedený jako trvalý travní porost. Pro potřeby stavby se vyjímá předpokládaná zastavěná plocha, nebo celý pozemek? děkuji za odpověď
Odpovědět
Profilova fotka
@baru88 my budeme platit jen za zastavěnou plochu
Odpovědět
@baru88 správně by se měla vyjímat zastavěná plocha a zpevněné plochy - chodníčky atd. Každý vyjímá jen to nejnutnější, protože při vysoké bonitě je každý ušetřený metr dobrý.
Odpovědět
@michaela_smutna nechte si dát na úřadě územně plánovací informaci. Písemně, aby jste ji měli v ruce. Máme v obci lidi, co koupili pozemek, všechno bylo v pořádku, ale informaci měli jen ústně. Než chtěli stavět, bylo to cca 2 - 3 roky, změnil se ÚP a jejich pozemek je vyjmutej z ÚP, kvůli plánu na železnici, která tam nikdy nebude. Je to totiž scifi, ještě z dob 3.říše, oprášené současnými "plánovači". Pozemek se tak stal bezcenným a oni bez toho papíru, nemají šanci vysoudit alespoň náhradu, za zmařenou investici. Bylo tam pochybení úřadů, ale ty všechno zapřely,.......
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?