Rozdělení pozemku vs. územní studie

Dobrý den, prosím o radu. Chceme zakoupit od firmy část pozemku v zastavitelném území obce - pozemek potvrzen jako stavební. Celková výměra pozemku je 3000 m2, my chceme odkoupit 1000 m2, na které bychom stavěli. Ovšem starosta obce nám odkup nedoporučil, jelikož tam právě probíhá zpracování územní studie, která bude mimo jiné řešit i parcelaci, komunikace, sítě. Odkoupená část pozemku přímo sousedí s obecní (místní) komunikací, pod kterou jsou uložené i sítě. Obáváme se, abychom o možnost odkupu pozemku nepřišli do té doby, než bude územní studie hotová a nebo, aby se nezvýšila kvůli tomu cena. Jaká hrozí rizika, pokud bychom teď těch 1000 m2 prostě odkoupili? Může někdo parcelací rozdělit náš pozemek na víc menších a na základě toho nám pak nepovolit stavbu, že nesplňujeme minimální plochu stavební parcely? Jak máme postupovat? Starosta moc sdílný není a nechce nám říct, jak bude územní studie vypadat, možná to ani neví. Koupili byste pozemek v takové situaci? Podotýkám, že vyjednaná cena je velmi příznivá. Děkuji za rady.
Odpovědět
Musíte jít na stavební úřad. Já ale žiju v tom, že pokud bude v katastru váš nový pozemek už zapsán, nové parcelování se vás netýká. A rozhodně nikdo nemůže váš pozemek rozdělit na menší. Pokud těch 1000 m odpovídá územnímu plánu stávajícímu a zápis proběhne před novým územním plánem, jste pak v klidu. Stavební povolení byste měli dostat, pokud vám obec dá povolení připojení na obecní sítě. Já bych takový pozemek rozhodně koupila. Nám také starosta a stavební úřad a územní oddělení radili náš pozemek nekupovat. My to přesto udělali a už bydlíme. A máme nádherný pozemek za skvělou cenu. A bez větších komplikací. Vůbec nerozumím, proč byste měli čekat na novou územní studii, co to má s vámi společného..Jedině bych se optala na stavebním, zda pokud koupíte 1000 m a pozemek bude zapsán v katastru jako stavební, ale v budoucnu nový požadavek v novém územním plánu bude třeba 1200, zda dostanete povolení.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravim, jde-li o studii nebude zavazna, je to nastroj k ulehceni rozhodovani stavebnim uradem, juknete a zvazte sam https://mmr.cz/getmedia/f653ecc5-e6e8... Je divne, ze vam starosta nechce rici co do studie chteji zanest, u nase je min. velikost 800 m2 a myslim, ze je v UP nikoliv ve studii. Prave aby byla zavazna. Kdo je zadavatel? Vase obec nebo vyssi instance? Nejaky odbor uz. planovani?
Odpovědět
Zdravím. A rozdělí Vám SÚ vůbec pozemek? Řešil jsem něco podobného a v ÚP byla podmínka pro rozhodování ÚS. Studie vznikla během procesu koupě (vše hotovo, hypo schválena a SÚ nedal razítko na rozdělení, protože nebylo v souladu s ÚS). Byla to celé divné, protože o tom majitel nevěděl a SÚ tvrdil, že dal souhlas s ÚS. Nakonec nad pozemek udělal pruh na cestu, které stejně nikdy nevznikne a SÚ to rozdělil (v ÚS byla kreslena přes můj pozemek). Byly další problém, ale škoda mluvit. Nakonec závazné stanovisko pro ohlášku dává plánování z okresu a né obce a ty mi řekly, že není závazná a když si obhájím záměr, tak nemají problém. Ptal bych se firmy, zda s ÚS souhlasila. Podíval se do ÚP, zda tam není podmínka, protože pokud bude podmínka ÚS, tak pokud nebude existovat, tak Vám pozemek stejně nerozdělí. Když už bude nějaký návrh ÚS, tak se mrkněte na orientaci domu, zda nebudou chtít vjezd z nějaké nové obslužné komunikace a né z obecní.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?