Výstavba RD na ,,trvalém travním porostu"?

17. led 201780

Zdravím,

máme v hledáčku pozemek, který je v katastru vedený jako trvalý travní porost a v územním plánu obce je zahrnut v zastavěném území. Jaktožto laik bych chtěla poradit, zda je možné na takovém pozemku zrealizovat výstavbu rodinného domku a případně jaké úřední náležitosti je zapotřebí vyřídit?

Předem děkuji.

 • Dojděte na obecní a stavební úřad. Podle mě Vás nekousnou a určitě se toho tam dozvíte více než tady.

 • Ono ani tak není důležité, jak je pozemek veden v katastru, ale co je v územním plánu obce. Kde je pozemek zahrnut apod. Taky budeme stavět na trvalém travním porostu.

 • a taky čí ten pozemek je, a jestli jej vůbec hodlá prodat je taky dost zásadní informace. Jinak vyjmutí trvalého travního porostu není problém a vyjímá se jen zastavěná část domu. Platí se podle "bonity" půdy.

 • Sponzor fóra
 • Určitě zajděte na obec a stavebni odbor. Tam vám řeknou vše včetně případných regulativů... je toho hrozně moc co pro stavbu potřebujete ale určo vám úředníci poradí 🙂
  A předpokládám že se nevyhnete vyjmutí ze ZPF. 🙂

 • Ale oni zatím nic nevyjímaj, nemíchejte jablka a hrušky. Důležité je, jaké je funkční využití pozemku v územním plánu obce.(např. určen k zástavbě RD) Dojděte si na místně příslušný stavební úřad a tam vám to řeknou. Rozhodně než koupíte nechte si tuto informaci dát od SÚ písemně. Pokud by jste kupovali na hypo, banka to stejně s největší pravděpodobností bude chtít.

 • Jak se jmenuje plocha, ve které pozemek v územním plánu obce je umístěný? Zjistíte to dle grafické části územního plánu a poté dle textové části územního plánu dostanete konkrétní podobu stavby, jaká je v dané ploše přípustná. Vše vám řeknou buď na obci, nebo na odboru městského úřadu, pod který spadá územní plánování. Dále si zajděte na životní prostředí, aby vám řekli, kolik budete platit za vyjmutí plochy pod stavbou ze zemědělského půdního fondu.

 • A až se vrátíte z úřadů a i když vše bude vypadat OK, ještě je důležité si prověřit jestli na pozemku nejsou nějaké sítě, ochranné pásma apod. Na to se taky nezapomeňte zeptat na úřadu. Tam by vás měli předběžně navést, jestli tam něco je.

 • Ochranná pásma jsou obvykle v ÚP. Hodně ÚP obcí je dostupných online, tak zapátrejte.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Pochopíme konečně, že epidemie koronaviru je další upozornění na nutnost změny způsobu bytí společnosti?
  Značka Ytong je Nejdůvěryhodnější značkou stavebního materiálu roku 2020
  Podívejte se do lepších časů z nového střešního okna VELUX
  Archiv článků od partnerů