El.vedení v zemi

Ahoj,měl bych dva dotazy 1. od el.rozvadece na hranici pozemku do domu (cca 6m) jsem dělal výkop na kabel a v projektu bylo že pod kabelem má být zemnící pásek,můžete mi někdo poradit kam tento zemnící pásek připojit (u rozvaděče i u domu) 2.kabel cyky 5j co jsem měl původně vytazeny z domu a nachystaný do budoucna k bazénu jsem musel použít pro tlakovou kanalizaci tak by mě zajímalo jestli je možné to pod zemí nějak rozbocit nebo radši napojit nový přímo na rozvaděč na hranici pozemku a a vézt ho cca 40m-v tomto případě jaký by jste použily kabel.
Odpovědět
Jakým kabelem máte propojený dům s antoníčkem?
Odpovědět
Ahoj, to slyším poprvé, že by se měl od domu k hlavnímu rozvaděči tahat zemnící pásek. Tahá se CYKY 4Bx10mm měď a pak 3x1,5mm pro řízení HDO, dále by bylo dobré vyvést z domovního rozvaděče kabel např. pro osvětlení chodníku nebo pro napájení pohonu brány. Zemnící pásek máte v základech a z tohoto se připojuje zemnící drát v domovním rozvaděči. Zelený drát se připojuje v domovním rozvaděči z uzemnění, které uloženo v základech pod domem. Modrý nulový přihází z hlavního rozvaděče v kabelu CYKY 4X10 mm. Zbytek vodičů barvy černé, hnědé a šedé jsou fáze z kabelu CYKY 4x10 na jistič 3x25A.Vše tahat v chráničce
Odpovědět
@milan1965 Teď jsem to měl rozepsané stejně, takže tak 👍, souhlas.
Odpovědět
Ještě posílám odkaz na diskuzi na el. stránkách https://diskuse.elektrika.cz/index.ph...
Odpovědět
@bananblansko v zemi muzes pouzit gelovou , nebo zatavovaci spojku, ale vzdycky je lepsi, pokud to jenom trosku jde to natahnout znovu. Na hranici pozemku myslis z elektromerove skrine? Z te urcite ne. Vsechno bys mel mit natazene z rozvadece.
Odpovědět
Myslím že od rozvaděče do domu mi řekli ať tam dám cyky 5j ..
Odpovědět
Chyba,nacetlo mi to špatný obrázek
Odpovědět
@bananblansko kladení zemniče do kabelové rýhy je praxe jen pokud pokládáte zemniče dodatečně, například při rekonstrukci starého objektu, okolo domu a máte souběh kabelové trasy a zemniče, protože se tomu nedá vyhnout, kvůli omezenemému místu. Normální položení zemniče je pod základové pasy domu, kde s žádným kabelem souběh není. Vedení zemniče od domu k rozváděči distributora je IMHO nesmysl. Pokud jste na pochybách o funkčnosti bleskosvodu, například velmi špatné zemní impendace a chtěl byste takto situaci vylepšit, určitě se zeptejte místního technika E.On/ČEZ, jestli je ve vaší lokalitě taková praxe. Osobně si myslím že Vás i s páskem pošle do háje.
Odpovědět
A proč to tak má i distributor?
Odpovědět
@bananblansko to je správná otázka. Nejedná se například o vylepšení uzemnění trafostanice v blízkém okolí fotografovaného místa?
Odpovědět
@obludak Nejspíš to bude dle norem zemění venkovních sítí vodiče Pen(Pe)
Odpovědět
@milan1965 Nikdy sem neviděl v cyky 4x10J(starší značení B) modrý vodič, ten Vám vznikne až v bodě rozdělení sítě TNC na TNS z vodiče PEN(zelenožlutá v cyky)
Odpovědět
Článek se načítá
@milan1965 Teď mě napadlo, že nejspíš mluvíte o síti TT
Odpovědět
@lebedik to je asi pravda. Stále ovšem nevidím důvod k pásku pod HDV.
Odpovědět
@lebedik Jo mate pravdu. Omluva. Ano k rozdeleni dochazi v rozvadeci
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?