Jaké tepelné čerpadlo?

Zdarec lidi, zrovna vybírám TČ a jdu si pro radu, zkušenost, cokoliv, protože se v tom už dost solidně začínám motat. Jeden doporučí monoblok z důvodu šetření místa v technické místnosti a že není potřeba chladař??, další 2 spíš split z důvodu neřešení chladiva. Jeden řekne, že výkon 7.5 kw je zbytečný a že čerpadlo bude často spínat, což mně teda nedává smysl.. a že stačí 6kw, druhej by klidně dal 8 kw, tak už nevím 😄 -bungalov, TZ 5.5 kw + 1kw na ohřev TUV, teplovodní podlahové topení, 3-4 lidi. jižní Morava, ale né úplně jih, cca 40 km severně od Brna, takže chladněji. Značky jako Nibe, IVT jsem hned po doručení cenových nabídek atakujících 400 tis hned vyloučil. 1--Můžete tedy prosím napsat, jestli máte monoblok a nebo split a proč jste se pro ten systém rozhodli? 2-- Jaké máte TZ domu a jak výkonné jste zvolili čerpadlo? Jste se svým rozhodnutím spokojeni? a teď ke konkrétním čerpadlům, o které se zajímám: - Sinclair GSH-60ERB + GSH-60IRB- cena bez montáže cca 120 000 Kč moc jsem o něm nenašel, spíš o jiných modelech a celkem spokojenost -LG therma V 7kw- cena 155 000 Kč vč montáže slyšel jsem jak chválu, tak velké problémy + hlučnost -ENBRA i-32V5/KA 06 - cena 121 000 Kč bez montáže nic moc jsem ještě nenašel -Airwell Wellea Split 6kW - cena 138000 Kč bez montáže nic moc jsem ještě nenašel -Samsung EHS 6kw- cena cca 120 000 Kč bez montáže na samsung jsem slyšel celkem chválu, ale tento model prý trpí na problémy s elektronikou -Mitsubishi power inverter 7.5 kw- cena 130 000 Kč bez montáže ještě jsem nic moc nenašel Předem díky za odpovědi a doufám, že to pomůže i ostatním lidem při výběru 🙂
Odpovědět
@dzanek771 Monoblok může ohrozit mráz a to při dlouhodobějším výpadku EE a nebo odjedete na hory a na radu pana Fialy topení vypnete. Dnešní čerpadla umí řídit v určitém rozsahu výkon. Mají invertor který nastaví výkon tak aby čerpadlo ohřívalo vodu jen co je potřeba.
Odpovědět
1) vybral jsem Monoblok - je to pro trvale obývaný dům, nepotřebuji mít nemrznoucí obvod, topení v zimě nevypínám - I když odjedu v zimě na týden na hory, dům bych temperoval tak jako tak. Tudíž hlavná výhodu splitu bych nevyužil + jsem preferoval celkově jednodušší řešení, bez potřeby "chlaďaře", s vyšším podílem hlučné techniky mimo dům. V technické místnosti mám je n kompaktní, estatickou krabici o rozměru lednice (vč. půdorysu) . Jediné co bych vzal v potaz, je případná četnost výpadků el.en ve vaší lokalitě, neboť delší výpadek může být opravdu problém - já jsem na kraji Prahy, kde jsou minimální (tak 1x za rok, v řádu jednotek minut). 2) TZ domu 7,2 kW, TČ o výkonu 8 kW ... za mě akorát
Odpovědět
chlapi díky za odpověď. Někdo další? 😄
Odpovědět
1) Volil jsem split. Nemusím mít nemrznoucí směs a přijde mi to "správnějí" řešení. Kdyby se rozbil kompresor, vniřní jednotka s TUV si může jet na patronu. Jediná hlučná součástka ve vnitřní "ledničce" je oběhovka, ale nepoznám kdy běží. Chlaďaře jsem neřešil kámošovi to trvalo asi hodinu. Tepelko je od Panasonicu s AllInOne jednotkou. 2)TZ 2,8kW, tepelko mám 5kW včetně ohřevu 180l TUV. Měl jsem strach, abych mohl topit a ohřívat vodu. Ale to byla kravina, měl jsem vzít to nejmenší 3kW. Tohle i na nejnižší výkon vypíná častěji. (1700 startů na 2500h a spotřeba 830kWh - v provozu od 1.10.2021).
Odpovědět
Volil jsem Mitsubishi Power Inverter, kvůli poměru cena/výkon. I IVT montují kompresory od Mitsubishi. Roční revize chladiva se nedělá, protože už používají nové R32. TZ 5kw, výkon čerpadla 8kw a bojler 250l. Máme v provozu dva měsíce, tenhle týden ranní a večerní teploty k nule a jsem překvapen, jak hodně je to TČ tiché, když jsem viděl třeba LG u známých. Znamý si ho nechal montovat před loňskou zimou a i kolem minus 15 výkon a hluk bez problémů, bez použití elektrokotle Jinak rozdíl mezi Mitsubishi a IVT byl 130tis Kč ! A s tím, že každý radí něco jiného a pro jaké se mám rozhodnout jsem měl stejnou zkušenost, poptával jsem TČ u dvou firem co montují IVT - stejné typy a každý mi řekl úplně něco jiného, jeden by ho předimenzoval a druhý raději poddimenzoval 😀 pak babo raď
Odpovědět
Z toho co si tam vypisal znie najrozumnejsie to Mitsubishi. Aj kvoli tomu ze ma slusny vykon pri -7 -15°C. U IVT sa udaje o vykone pri minusovych teplotach ani poriadne nedozvies. Tie ostatne znacky su bieda. Na LG som citala vyslovene zle recenzie tu na streche. Kukni refsite.info, mozno ti to pomoze pri rozhodovani. Ber do uvahy oblast kde byvas a ake su tam priemerne nocne teploty a napr. kolko dni byva okolo -10°C. Kurenie by ti malo utiahnut stratu hlavne v noci a musis mat aj rezervu na ohrev teplej vody. Ja som od Ziliny, mam naratane tep. straty na 5,8kW a ohrev teplej vody na 4,8kW a pozeram 8kW cerpadla, hoci mi nacenili 6kW. Posielam ti tabulku s udajmi pre lahsie rozhodovanie.
Odpovědět
Zdravím, využiju vlákno k dotazu. Mám nabídku na TČ Vailant aeroTherm split VWL 75/5+VWL 77/5. Dům je patrový, ca 170m2 vytápěná plocha podlahovým topením, rekuperace s 3skly. TZ do 6KW. Nabídka je včetně montáže na ca 250 TCZK. Další nabídky nemám, ale poptal jsem ještě Acond.
Odpovědět
@mucha999 Ohřev TUV 4,8kW trochu zvláštní údaj. Asi standardně když TČ ohřívá TUV tak netopí.
Odpovědět
@wpavel Myslim ze je to tak ako pises, pretoze mi zratali TZ a ohrev TUV a navrhli v projekte TC 11,2kW co povazujem za uplnu sialenost na 118m2 zastavanej/96m2 uzitkovej plochy
Odpovědět
@mucha999 To by musel být výkon výměníku v bojleru protože TČ ohřívá vodu přes výměník. Ale jak jsem psal nikdy čerpadlo neohřívá TUV a současně topí do domu.
Odpovědět
Tak chlapi, včera jsem mluvil s technikem ze Sinclairu a ten by zvolil 8 KW místo 6 KW z důvodu, když se bude třeba víc lidí koupat, tak aby byla furt dostupná teplá voda. Jinak díky za odpovědi. LG jsem vyřadil, nečetl jsem na něho moc chvály, ale těžko říct, když se hodně prodává, tak je jasný, že bude víc nespokojených zákazníků, než od firmy, co prodá pár čerpadel.
Odpovědět
@dzanek771 Nechal jsem se podobně ukecat a byla to kravina. Po návratu z dovolené bylo z 27°C natopeno na 38°C do hodiny s 5kW čerpadlem. Ani nejelo naplno.
Odpovědět
Článek se načítá
Takto mne naratali potrebu tepla a navrhli TC
Odpovědět
Můžu poprosit o názor? Patrový RD, ca 170m2 vytápěná plocha podlahovým topením s rekuperací. TZ do 6KW. Nabídky mám zatím tyto: VAILLANT aroTHERM SPLIT s bojlerem na 286l cena včetně montáže 250 TCZK ACOND PRO-N nerez bojler 200l cena včetně montáže 300 TCZK Mitsubishi Power Inverter PUD-SWM60VAA bojler 200l, cena včetně montáže 317 TCZK. Díky za názory.
Odpovědět
@radek89 Mám to stejné Mitsubishi, ale 8kw a bojler 250l. Naprostá spokojenost. Dával jsem za něj ale koncem jara 235 tis… Připadá mi o dost napálené. Za 300 jsem měl nabídku na IVT
Odpovědět
Profilova fotka
@dzanek771 Máme mono blok LG THERMA V 9kW chladař není třeba. Dům přízemní yq550 bez zateplení. TZ cca 4.2 kW. K tomu stacionární ohřívač s výměníkem, celkový objem 250 L dražice. Zatím není v provozu ještě ne bydlíme snad do zimy či jara. Cena přes známého 103 tis. Necelý rok zpět. Naši mají to samé jen 16 kW, velký patrový dům s opuky 70 cm silná zeď, jedou druhým rokem bez jakéhokoliv problému. Čerpadlo jede i v mrazech bez jakékoliv podpory bivalentního zdroje. Ono totiž v tomto typu čerpadla i u toho našeho není uvnitř jednotky žádná patrona. Jako zálohu mají naší elektro kotel menší ale nebyl třeba. Výkon našeho čerpadla jsem volil větší z důvodu že budu chtít vytápět do budoucna dílnu. Na samotný dům si myslím že by klidně postačilo 7 kW. Jinak jak tu někdo psal že hrozí poškození čerpadla v zimě když nejede tak to možná v tom případě pokud se nedá do o topné soustavy nemrznoucí směs. Jinak se nemá co pokazit. Také jsem nechtěl zabírat místo v technické a nechtěl jsem vnitřní jednotku která by mohla být hlučná. Mono blok je umístěny na severní straně domu kde není v blízkosti obytná místnost s oknem, max kuchyně ale až po nějakých 8 metrech. Okna trojskla takže se neobávám hlučnosti čerpadla. U té 16 kW verze mužů hodnotit hluk v zimě při plném výkonu a to takto že je umístěné na terase kde je kryté Trapezovou střechou nad ním je kuchyně s trojsklem. Není slyšet vůbec, dole v místnosti kde je čerpadlo 3 m od starého dřevěného okna tak tam to samozřejmě slyšet jde ale pokud by se dalo trojsklo tak předpokládám že bude ticho. Venku je slyšitelné to ano ale není to extrémní.
Odpovědět
LG bych se taky vyhnul, viz toto vlakno na foru ktere sleduji, protoze mam prestavenou klimatizaci na TČ. https://diskuze.divamse.cz/?thread=358
Odpovědět
@jarin1 Co je hlučné u splitu na vnitřní jednotce?
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel Měl jsem na mysli třeba kompresor, některé čerpadla to takto snad mají co se dočítám. Třeba master therm
Odpovědět
@jarin1 Tak to jsem nevěděl to je nějaká jejich specializace, jiné značka to asi nemají.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel asi jo, hlavně vždy co jsem se z někým bavil tak me od Splitu odrazovali právě z tohoto důvodu jenže jak je vidět je spoustu Splitu co mají jen uvnitř domu kondenzátor. Takže je to o tom co spíše člověk preferuje co mu vadí a co ne. Jak jsem psal mono blok nám nevadí a předpokládám že ta hlučnost by mohla být nižší o proti té 16 kW verzi kde jsou dvě vrtule takže přidávají na akustické hladině hluku. My máme 1 vrtuli. Sám jsem na to zvědavý tak pak mužů hodnotit dal.
Odpovědět
Profilova fotka
Mám LG Therma V 16 kW a čerpadlo od téhle firmy nebrat.
Odpovědět
Profilova fotka
@ondra_ondra Můžete uvést konkrétní případ s vašim čerpadlem co je na něm špatně? Osobně mě to zajímá a ostatní budou mít také přehled. Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 no tak začnu tím nejjednodušším: řízení výkonu, to je něco co prostě nejde nastavit, tak aby to běželo plynule. Čerpadlo, neumím snížit výkon, respektive umí, ale nedělá to. Řekněme nastavíte teplotu vody na 35⁰ čerpadlo začne ohřívat na plný výkon, ale když se začne blížit ke 35⁰, tak neubere tu teplotu přehřeje asi o 4⁰ a pak začne cyklovat. To se sice dá částečně vyřešit nastavením, ale jen částečně. Čerpadlo má za sebou 3 sezóny (teď začíná čtvrtou), každý rok na něm něco odejdešlo (loni v lednu řídící deska), takže nešlo jet ani na bivalenci a LG sice reklamaci uzná, ale nechá vás 3 měsíce bez topení. A to mám ještě docela štěstí, že jsem nekupoval o rok později, kde čerpadlům praskaly výměníky a LG vás nechalo topit celou zimu elektrokotlem. Nicméně doporučuji pročíst toto vlákno https://forum.tzb-info.cz/151437-lg-t... popřípadě se zeptat pana Švarce, který LG montoval, jak se LG chová k zákazníkům a monterům. To já měl ještě štěstí, že mi to aspoň barák vytopí. Je spoustu takových kteří ho neměli
Odpovědět
Profilova fotka
@ondra_ondra Pěkný... musím teda zaklepat že naši s tím takový problém nemají. jediné co bylo tak tím že barák je v létě chladný ale nebylo třeba topit tak i přesto se spustilo protože nejnižší nastavená teplota je snad 18°C takže bylo třeba v menu technikem tu teplotu snížit aby se nespínalo a netopilo . To se vyřešilo a dobrý. Je možný že trefili zrovna dobrý kus. No doufám že poběží stále dobře tak jako teď. Na to naše se velice těším 😄 Snad taky bude dobrý kus, no co tak zálohu máme krbovky takže když se to hold posere tak topit máme čím. A záruka na to je také snad 7let? myslím. Tím že bylo přes známého za dobrou cenu tak jsem ho bral i dle recenzí našich plus co jsem pročítal tak byly kladné recenze, až teď vylézají ty špatné ale tohle jsem řešil rok zpět.
Odpovědět
Profilova fotka
@ondra_ondra Opravdu úžasná recenze, už se na to moc těším tvl doufám že tohle nebudeme muset řešit, ale už mám podezření že budou problémy protože ten člověk co nám ho prodal tak přišel s tím že lg řeklo že u tohoto typu je problém s odmražováním a že bude zapotřebí přidat buď menší bojler nebo patronu na topnou větev tak od té doby jsem nevrlý ...
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 ona tam je právě potíž s tou modulací výkonu, tím že jede naplno i když nemusí tak oto víc namrzá a musí častěji odmražovat. No ještě tuhle zimu musím nějak výdržet a příští rok jde z domu. Jen nevím, čím to nahradím Viessmann je mimo moje možnosti. Rozmýšlím mezi Samsungem a Acondem. Ještě možná Mitsubishi, to je sice taky dražší, ale ne zase o tolik. Ale od LG už nikdy ani lednici 😁
Odpovědět
Profilova fotka
@ondra_ondra Je to možné, každopádně jsem ještě koukal na Nordline 9 kW verzi recenze tady na MS jsou kladné ale není jich moc, ten známý od kterého máme to tc ho má taky a že jede v pohodě. Cena když jsem kupoval LG byla cca do 60 tisíc Kč. Počítám že cca za měsíc a půl budeme čerpadlo zapojovat tak se uvidí.
Odpovědět
Profilova fotka
@ondra_ondra jinak v tom vlaknu tzb porovnává samsunga a prý dobrý, funguje lépe jak celé LG.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?