Nový dům nebo koupit starší a zrekonstruovat ?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj , máme s manželem takové dilema , chceme si vzít hypo na barák ale pořád přemýšlíme jestli koupit nový dům ( pořád na něj vyskakují všude na netu inzeráty do 3 mil . Dům na klíč ) já jsem pro spíš koupit starší a zrekonstruovat . Pořád se o tom dohadujeme můžete mi poradit prosím co by bylo nejlepší ? Jen chci dodat celý život bydlíme v baráku s rodiči takže co se týče koupě a vše okolo vůbec nemáme ponětí co a jak 😞Díky
Odpovědět
1
2
Jestli mate pozemek, tak neni co resit a postavit dum podle sebe. To by ty 3 mega na neco mensiho mohly stacit. My koupili 5 let stary dum a byla to nejlepsi volba. Je tady par minikostlivcu, ale ti se daji vyresit. Stary dum bych nechtela.
Odpovědět
@mrnous_terka Pokud zvládnete svépomocně vnitřky, tak si postavte i hrubou stavbu. Ty vnitřky jsou náročnější. Klidně ušetříte třetinu ceny
Odpovědět
Právě že tu hrubou stavbu to nedáme chlap v tom neumí chodit 🤷 ale vnitřky to zvládne .
Odpovědět
Pozemek nemáme , a teď když na to koukám tak je to šílené chlap říká že to bude dobrý že ne o najdeme my by jsme chtěli třeba jen 500-600 m2 nejsme nároční ... Když si tam vezmu tak i teď máme vchod a kousíček verandy a taky to jde aspoň teda za mě
Odpovědět
@mrnous_terka Právě se divím, že do hrubé stavby nejdete sami, kdybyste stavěli, tam není co řešit, člověk namíchá maltu v míchačce, drapne cihlu která tam sedne a je to, když nebude sedět velká porotherm, tak se tam dá klasická plná nebo třeba ytong, a zas se obezdí porothermem další šár, strop, ohledně dřevěného je to raz dva a s miako stropem stačí nějaká pomoc na umístění nosníků a podpěr, vložky samotné naskládá každý.
Odpovědět
Přidám svou zkušenost. Koupil jsem cca 100let starý dům ke kterému za komárů přístavěli verandu a garáž. Z původního 100let starého zbyli všechny stěny (krom jedné, kde se zjistilo, že místo 45cm silné jak se tvářila jsou to dvě 15cm vedle sebe a 15cm vzduch. mezera a protože jsem potřeboval do té zdi udělat dva velké otvory na fr. okna-tak se radši vyzdila celá znova). Přístavby šli dolů komplet, tam bylo špatně všechno. Taky hodně záleží kdo to jak poctivě v těch 90tkách dělal. Každopádně, 3r se rekonstruovalo a 3r už spokojeně bydlím. Je fakt, že v podstatě bydlím v " novostavbě", zbyli tu jen holé stěny, i podlahy se kopali 0.5m dolů a vše znova a pořádně. Největší nevýhodu vydím právě v tom bourání a likvidaci suti, atd. Stojí to spoustu času, energie a peněz. Jen co mě stálo zlikvidovani eternitove střechy, za to bych měl krásnou hliníkovou pergolu. Tenkrát jsem také řešil i pozemky. Toto je pro mě na parádním místě s krásným pozemkem a za tu cenu bych před 7mi lety nekoupil ani parcelu. A že to vyjde levněji... tak s tím nemohu souhlasit, jsem v tom cca za 3.2m i s kupní cenou a ještě mi toho spoustu chybí, takže se hravě dostanu na ceny novostaveb. Jsem tu spokojený, dělal jsem to pro sebe a poctivě, ale znova už bych do toho nešel. Pokud můžete, stavte nový 🙂
Odpovědět
@demolitionman No vidíte a my se vlezem do 400 000 na 100 - 120m2 včetně krytiny, betonu, omítek, oken a dvěří a dalšího, do ceny je započítána taky elektrina, vodovod, zařizovací předměty a další. Opravdu záleží, co od toho člověk chce, po vybourání asi 3 zdí, kdy byly 4 nebo 5 kontajneru za malého MANa s ramenem, to stálo asi 8 000 kč za vše, hmotnostně nevím, ale určitě aspon 10-12t minimálně Cihle se čistily co byly celé, takže ty se nemusí kupovat, trámy zrenovujem, SDK máme zbytky jak se dělala jedna velká hala a kanceláře, včetně vaty 5cm a profilů atd.... Prostě pokud to člověk bude dělat takovým stylem, že zhání co kde leží a je, popřípadně koupí od UKček za pár korun, vleze se do všeho za pár drobných, protože se chce většina původních prvků zachovat, oproti rekonstrukci bezhlavé, kde neexistují kompromisy a pak si lidi říkají, jak je to nákladné, to je celé
Odpovědět
Jo no ale vy jste hodně ušetřili na lidech co vám to dělali protože si to umíte udělat sami , to my by jsme když jsme nad tím přemýšleli dali jen třeba 300 za výplaty a ještě nevíme jestli to neudělají špatně... Chlap ten je týden doma týden v práci takže by mohl dělat na baráku jen dvakrát do měsíce a stejně by to trvalo XXX měsíců si myslím nebo co myslíte ?
Odpovědět
@vladimir_sacha Vy si z toho klidně dělejte kočkopsa a pak do PT pouštějte vodu o 50ti °C. Pokud jde o kvalitu materiálu a provedení tak ano v tom nehodlám dělat kompromisy. Když něco dělám, dělám to pořádně a tak aby když to zdědí syn, nemusel hned opravovat. Také jsem měl posháněné nějaké osb desky z druhé ruky, nakonec do podkroví jsem dal nové a staré použiju na kůlnu tam mě to neva. Do baráku bych si to nedal, pač už jsou trochu jetý. Každému co jeho jest. Já jsem starý dům z "G" čka dostal rekonstrukcí na "B" což je super. Spotřeba za 200m2 je je až překvapující, takže je možné, že co vy jste ušetřil na materiálech, to dáte v nákladech 😉 Víc už asi nemá smysl se s Vámi o tom dohadovat, neshodneme se. Jen jsem napsal taky jinou zkušenost, že to nemusí být levnější jak novostavba jak se často prezentuje. Kort, když paní píše, že si neudělají nic sami. A rozhodně je příjemnější stavět a ne pořád něco bourat, žrát prach a sypat prachy za to, že to někdo před vámi sprasil a musí to pryč.
Odpovědět
přesně tohle mi teď řekl i chlap že ty prachy co dáme do novostavby tak je stejně časem nasázíme do starého baráku a stejně to nebude dost na to aby se někde něco nepo***o 🤷😂 jen mě teď štve ten pozemek koukám pořád ,chlap ten už nadává ať si dám chvilku klid ale mě to nedá prostě 🤷
Odpovědět
@demolitionman O kočkopsa nejde, tam, jak rekonstruujem, tak ani topení nebude, o všechno se budou starat kamna, krb nějaký, to se ještě uvidí + 4 olejové radiátory když se nebude topit dřevem. což si myslím, že je dobrá volba a já osobně bych už topný systém jako klasický vodní, nebudoval, stojí to moc peněz a musí se řešit odvzušnování, že nekde to teče, člověk nemůže chytit do podlahy ani soustruh nebo brusku, protože by navrtal trubku atd.... Už ne (Jo a 50C do podlahy je sakra málo, ono to je jiné, když má někdo 5 okruhů po 50m a nebo jak my asi 18 okruhů a dělá to dohromady kilometr trubek do PT + 8 radiátorů, to je ten rozdíl)
Odpovědět
Profilova fotka
@mrnous_terka: S těmi 500-600m2 dejte pozor, aby jste na takovém pozemku vůbec mohli dům postavit, znám dost obcí, co mají minimální velikost pozemku v regulativech. U nás je to tuším pro samostatný RD 800m2.
Odpovědět
Článek se načítá
@petr86 Postavit by měl jít, ale max 1/3 pozemku... tzn 500m2 by dělalo dům maximálně 160 - 170m2, počítám-li dobře Pokud to je vyloženě stavební parcela + je tam zavedená sít vodovodní, elektrická a odpadní, tak by neměl být problém
Odpovědět
@vladimir_sacha Kazda obec ma vlastni pozadavek, nektere i minimalni velikost pozemku.
Odpovědět
Jaki stavar bych do rekonstrukce nikdy nikdy nikdy nesla. Vzdy to bude o kompromisech a nikdy nevite, co je kde pod omitkou nebo podlahou ukryte a muze se v nejmene vhodny okamzik negativne projevit. Bydlim v dome, ktery pred cca 35 lety postavil muj tatka svepomoci a sam si ne vzdy je jisty, co kde pouzil za material. A to nam to zatim az na proteklou sprchu do hurdisku a par dalsich drobnosti moc nevadilo. Natoz starsi, uplne neznamy dum. Takze po teto zkusenosti fakt jedine novy dum (snad jednou bude).
Odpovědět
Jak jsem už psal, nové je nové, ale vím jistě že bych se nikdy nedostal na ty peníze které mě to stálo kdybych měl stavět velikostně stejný nový dům.
Odpovědět
@puhelin ano, souhlasím. Proto já šel cestou nejnáročnější, ale ke klidnému spaní nejshovívavější-vše až na cihlu. Zbylo jen obvodové zdivo. Někde, jak jsem psal, ani to ne. A vše znova a pořádně 😉 Byli chvíle kdy jsem říkal, že bylo asi lepší to strhnout celé a na tom samém místě postavit nový, ale už v tom bylo dost peněz a zase řešit úřady... Tak už jsem to dotáhl do finishe...
Odpovědět
@vladimir_sacha já osobně naopak preferuji domy ze 70. a 80. let,uvedu přednosti oproti domům z rakouska-uherska-betonové základy,železobetonové věnce,izolace proti vlhkosti(IPA,suchý sklep),velké okna,tenké zdi z tvárnic(proti silným zdem z plných cihel nebo vepřovic nebo dokonce 80 cm kámen),samostatný záchod(vždy s oknem) a samostatná koupelna(vždy s oknem),obytné podkroví,betonové stropy(oproti dřevěným které se často hýbou),strop ve sklepě min 2 metry(ve starých domech jsem se často musel ohýbat) a na novostavbách se mě nelíbí malé okna a ještě bez členění, chybějící sklep(potom se musí stavět boudy na zahradě),střešní okna(problémy s přehříváním a zatékáním),mnohé rodinné domy nemají samostatný wc
Odpovědět
@malcao Ano tak vy například ty železobetony a další preferujete jako pozitivum, ale já to beru jako negativum, když se z toho má při rekonstrukci něco vysekat nebo tam zasekat, to je mordování se a nic udělané. Já zas právě preferuju tlustší zdivo (byť zde na domě máme akorát 40cm cihlu), sklep když už, tak ať je mokrý, skrz zeleninu (na zahradě máme ze staré částečně vykopané studny takovou komoru a tam je mokro a na zeleninu je to právě výborné). A výška sklepa by mě nevadila, stačí když by měl 175cm, byť sám nemám ani to, tak mě to stačí, tak jak malé futra, nízké stropy mě taky nikde naprosto nevadí a v minulosti nevadily. Každý to má holt jinak Osobně já bych do starého selského stavení z přelomu 18 - 19. století, kterých tu je hromada u nás, tak dnes již šel, ze smíšeného zdiva, sedlová střecha, dřevěné stropy a další, ostatně, když někdo u nás něco takového ruší, tak beru cihly, tašky, vše z nich co se dá, protože se to hodí a je to kvalitní výroba ještě, dnešní cihla není z daleka tak pevná a domy, stavěné dnes tu za 200 let nebudou
Odpovědět
@demolitionman A co zaklady? Ty jsme nejak upravoval?
Odpovědět
@vladimir_sacha věnce a betonové základy se dělají aby se zabránilo statickým poruchám(takže určitě pozitivum),nechápu proč bych sekal do základu,věnce nebo stropu(to už vysekali při stavbě pokud zapomněli nechat díry),do kamene sekat je horší,sklep pod domem určitě nechci na zeleninu(to by byl dost velký přepych mít sklep na několik kilo zeleniny pod celým domem a je tam moc teplo okolo 10 stupnů,sklep mimo dům měla teta a bylo tam vlhko že jablka chytli plísen),kamenný dům nechci(soused v něm dnes zatopil,byla v něm zima),všeobecně staré domy neizolované proti vlhkosti se nedají zateplit a hodně se protopí,strop vyšší(měřím 190 cm)
Odpovědět
@puhelin v té 100leté části domu která zůstala jsou kamenné základy někde i metr hluboké (mám dům v mírném svahu) jsem akorát ošetřil vodu, tedy drenáž a nopovka. To co se nakonec bouralo celé se bouralo ze dvou důvodů, za 1. špatně udělané hydroizolace (vlhko a za palubkama total plesnivé) za 2hé jako základy byly použity betonové plotové sloupky jak známe z plotů u chalup, atd. Takže v podstatě základ žádný. V tento části jsem dělal základy nové - bagr, pasy, bedňáky... Nehledě na to, že to byl hrozný kočkopes, co sehnali to tam flákli-tvarnice, cihly, kameny... místo překladu kolejnice, místo druhého jen trubka... Prostě když jsem obouchal omítky, bylo jasno... Vše pryč a znova
Odpovědět
@demolitionman Klasika no, tak jak se to většinou dělá, my taky máme tady někde plné cihle, někde porotherm někde wieneberger, komín je dole z plných cihel, nahoře už skládačka, pak je někde traverza a někde překlad nebo v základu tam je méně šutrů a jinde zas víc. To je běžný postup a to ten dům tady není ani 20 let, prostě se stavělo co bylo, to se tak normálně dělává a dělávalo vždycky, takže toho bych se nezalekl
Odpovědět
@mrnous_terka My jsme starý prodali a nechali si postavit menší. Rekonstruovat jsme nechtěli, zahučelo by do toho peněz jak do nového.
Odpovědět
Taky se nám chtělo jít do nového, ale pořád jsme to oddalovali. Hlavně kvůli "historkám" z místního stavebního úřadu, kterým nás sousedé zahrnovali. Prostě pokud nejsi známý, nestavíš. Nakonec těsně před koronou jsme se rozhodli koupit dům ze 70let k rekonstrukci. Ano je to náročné fyzicky i finančně, ale naštěstí byl kvalitně postavený, takže těch kostlivců zas tolik není. Musím říct, že bychom se nerozhodli jinak. Máme větší pozemek, sousedé klidní a daleko. Naopak začít stavět na původním pozemku, tak bychom si teď rvali vlasy. Na sousedním pozemku totiž před pár měsíci vyrostlo obrovské monstrum. Nalepené úplně u našeho plotu a všude najednou stín. To bych asi těžce vydýchávala.
Odpovědět
Nevíte někdo o nějakém pozemku na prodej 800m2 do 1,2mil.? Středočeském nebo libereckem kraji ?
Odpovědět
Jestli novy nebo stary zalezi na tom, co od nej chci a jake mam moznosti. U novostavby uz vam prakticky nehrozi mit barak na ulicni care a s uzavrenym dvorem nebo zahradou. To je neco, co ted hledam a resim ja. Chci maly pozemek, klidne jen 150-200m2. S novym domem na nem budu muset mit jen patrovy a zastavenou plochu tak 50m2. Stary dum na stejnem pozemku bude uplne jinak reseny. Casto prave se zahradou v soukromem zakouti. Kdyby nekdo o takovem v Praze a blizkem okoli vedel, dejte vedet 🙂
Odpovědět
Já se teď dozvěděla že na povolení ke stavbě se čeká cca rok jo ?
Odpovědět
Záleží na stavebním úřadě kde se to bude vyřizovat, ale celé od projektu přes to všechno to bude minimálně rok.
Odpovědět
@mrnous_terka Zalezi na uzemnim planovani, tam jsou nejdelsi zaseky, protoze tam je obecne nedostatek zamestnancu, takze nestihaji. A pak kvuli covidu se v karantenach uzavrely urady a i kdyz se pracovalo z domu, ne vse slo odevzdat vcas. Proto ty prodlevy u dotcenych organu. Lide totiz nerozlisuji mezi dobou od zahajeni kresleni vykresu do stitku Stavba povolena, od podani zadosti o povoleni nebo mezi dobou od zahajeni obchazeni uradu kvuli stanoviskum a nasledne opravy dokumentace, pokud na dotcenec vyhrady. Standardne trva souhlas s ohlaskou stavebnimu uradu 30 dni (ze zakona). Dotcene organy na sva stanoviska vetsinou lhuty nemaji. Takze kdo to cele secetl (chybne), tomu mozna 365 dni vyslo.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?