Kolik vás vyšel dům postavený stavební firmou?

Zobraz úvodní příspěvek
Kolik vás vyšel dům postavený ve Středních Čechách firmou? Jak velký byl? Můžete se podělit? Stavěli jste s velkou ověřenou firmou nebo s místní firmičkou?
Odpovědět
Takže jsme se zase o kousek posunuli k cíli a mám nový dotaz. Dříve tady psali všichni, že se musí počítat se stavbou na skoro na klíč 30 000 na m2, nyní čtu 40 000 a i 45 000 na m2, tak jak jste na tom vy, co stavíte nyní - Střední Čechy, raději ať je to trochu i s místopisem🙂))) Přijde mi to fakt pak darda. My teĎ bydlíme u cedule Prahy a domy velké 200 m2 s pozemkem 950 m2, kdy 1000 m2 se tady prodává za 7-9000 za M2, tak se prodávají za 14 900 000. Tak nechápu, jak pak dům postavit třeba 180 m2 ve standartu dneska s firmou vyjde 8 milionů a více a méně se člověk nevejde. Pokud někdo by doporučil i menší firmu a slušnou jako zkušenost, sem s ní🙂)))
Odpovědět
Profilova fotka
@kotatko77 jasný menší firma bude mít menší výdaje, i lidi budou menší, tak budou i míň jíst a jezdit menšíma tudiz levnejsima autama. Nevim tudy cesta uplne nevede. Jen treba za posledni mesic slo zelezo o 30% - 40% nahoru s cenou, to samy drevo jako KVH a pod, polystyren o 200%.....levnejsi uz stavba nikdy nebude. Je proste potreba na to mít, anebo se toho snu vzdát. Nebo stavet jinde, nebo stavet neco jineho....
Odpovědět
@kotatko77 Tak pokud byt v Praze stoji 100 tis. za m2, za kolik by asi teda mel byt dum?
Odpovědět
@kotatko77 My jeste nemame hotovo, ale myslim, ze nas to vyjde na cca 35-40 tis. za metr. Mame dvoupodlazni 5kk s garazi a terasou. Ohledne firem doporucuji poptat se klidne na obecnim urade nebo na stavebnim, kam pozemek spada, pripadne pokud stavi nekdo v blizkosti 😉
Odpovědět
@ozzy77 Polystyren zdražil o 200% ? No to nééé Ozáku. O 25-30% ju?
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc ASI je tam o jednu nulu navíc, ale jako odstrašující příklad zdražování stačí🙂
Odpovědět
@kotatko77 Náklady na materiál tě vyjdou u domu se 180m2 s přehledem kolem 2.500.000 - 3.000.000 Kč i při dnešních cenách podle standardu. To, že to firmy staví na klíč za 8.000.000 + je věc druhá. Bohužel, doba je jaká je, jsem rád, že už to mám za sebou. Mě vyšla stavba dodavatelsky + něco málo svépomocí na 3.700.000 a mám 180m2 užitné plochy, 221m2 zastavěné. 2 roky zpět jsem dostavěl, postupně dodělávám kolem domku, to už v ceně nemám, ale budu se pohybovat do 100.000 určitě, dělám si sám. Když vidím kolem sebe, za kolik se prodávají domky s malými pozemky v okolí, chce se mi zvracet. Ale bohužel, pokud to lidi budou kupovat a nebudou se bát zadlužit do konce života, půjde to dál. Sám mám hypotéku na ještě 28 let, ale splátka 9.000 při jednom průměrném platu a mateřské je v pohodě. Až budou dva platy, bude to o něčem jiném a nebyl rok, kdybych si nezajel na dovolenou.
Odpovědět
@davex podle mě Vaše počty neodpovídají dnešní realitě. Věci kolem domu Vás vyjdou na 100 tis. Prosím pěkně, kolik m2 zámkové dlažby v tom máte? Nebo to není kolem domu? Takový příjezd a chodníček. Popřípadě terasa? Oplocení, vjezdová brána? To počítáte do ceny domu? Projektant by vám měl říci, na kolik váš typ domu vyjde a jak to případně udělat jinak, levněji.
Odpovědět
@luckavra Já bral mou aktuální situaci. Dlažba na garážovém stání už je (40m2) a nějaké terénní úpravy už také mám, dlažba terasa vyjde na 10.000 Kč, je prakticky pro ni vše připraveno, akorát budu potřebovat ještě kamenivo za cca 1000 Kč. Pergolu si budu dělat svépomocí, odhad materiálu mám zatím na cca 24.000 Kč. Plot jen z jedné strany, dřevěný, dočasný, cca 12.500 Kč. Zhruba do 50.000 se vejdu na garážové stání svépomocí. Akorát mě štve drahá ocel, tak musím chvíli počkat, až se situaci zklidní a možná to nechat napřesrok. Mám otevřený styl od silnice, tedy předzahrádka bez plotu, stejně tak vchod bez branky a garážové stání bez brány. Pozemek relativně malý, dohromady i s domkem 713 m2.
Odpovědět
Profilova fotka
@kotatko77 jako to je bohužel realita dnešních dní, včera tu šel do prodeje dům. Jsme 100km od cedule Praha. A dům o velikosti 160m2. Takže vaše cena u cedule Praha vypadá pro mě ještě normálně. Dům zkolaudovany před 6lety, 220m2, který se mi uvnitř ani moc nelíbí. S teď dodělanou zahradou, taky nic extra, ale velkou. 19,5M. Pozemek v obci teď stojí tak 2-4tis/m2, záleží na okolnostech.
Odpovědět
Když vidím tvrzení, že věci okolo domu vyjdou na 100.000 Kč apod, terasa za 11.000 Kč a pergola za 24.000 Kč (pisatel promine, že jsem ho použil jako příklad, nic osobního 🙂 ) dovolím si menší ekonomické okénko a to vysvětlení termínu NÁKLADY UŠLÉ PŘÍLEŽITOSTI. Neuplatnění/neznalost vede k tomu, že tady srovnáváme hrušky s jablkama To, že si něco fyzicky oddřu na stavbě sám ve volném čase , neznamená, že jsem to ušetřil. Stejně tak jsem totiž úplně stejnou práci mohl dělat třeba na stavbě souseda a brát za to peníze. Pokud je člověk zručný na práci se dřevem, mohl úplně stejnou pergolu v tom stejném čase dělat na kšeft, dokonce ne jen za cenu práce, ale i se ziskem. To, za kolik by tu pergolu na kšeft prodal, je de facto cena jeho vlastní pergoly. Argument, že dělám "na svém" je ekonomicky irelevantní. To, že mi tam třeba dělá zadarmo celá rodina, je také faktor, který pro srovnatelnost nákladů na stavbu je potřeba nějak finančně ocenit - ta rodina by mohla dělat brigádku jinde a vydělat si peníze - ale vám to dá jako dar ,.... mnohdy nakonec danajský To, že seženu něco výrazně levněji ve výprodeji (často shodou okolností, či že se to zrovna časově sejde) ) nebo to seženu pololegálně či nelegálně - tato cena není také relevantní pro srovnávání, měly by se použít ceny obvyklé, s případně běžně dosažitelnou slevou. Stejný nesmysl v úvaze jsou třeba náklady na bydlení ... postavím-li si dům na kraji Prahy za 15 mil s měsíčními povinnými platbami 5.000 Kč, tak nemůžu říkat, že mě bydlení stojí 5.000 Kč. Bydlení v tomto domě mě stojí min. 55.000 Kč/měs, protože jsem buď ten dům mohl za 50.000 Kč pronajmout anebo vůbec dům nestavět, 15 mio konzervativně investovat a těch 50.000 Kč by mi měsíčně chodilo také ve formě úroků (jen tam v tomto případě není spekulace na růst ceny nemovitosti)
Odpovědět
@mp77 Náklady ušlé příležitosti lze uvažovat pouze tehdy, pokud mám v dané chvíli příležitost vydělat víc, než dokážu zhodnotit nemovitost svou prací. Při současných cenách nemovitostí a prací ve stavebnictví velice nesnadné.
Odpovědět
Článek se načítá
Trochu me prekvapuje to lamentovani na ceny. Ono nekdy bylo levne postavit si dum?? Moji rodice s VS, velmi dobra prace, a dum nebyl. Hypoteka byla v tehdejsi dobe skoro nedosazitelna, zastavit nemeli jinak co....A ted u nas stavi bezne lidi jako moji znamy - on prodava na pumpe a ona dela sekretarku. V minulosti by bydleli v dome tak max s trema dalsima generacema. Pardon, uz na to mam alergii. A bazen tu ma asi kazdej.
Odpovědět
@michal_mik dodavatelsky je myšleno například základní deska od firmy, Hrubá stavba od jiné firmy, Okna od další firmy, střecha atd ? 🙂 díky moc . Máme v plánu stavět bungalov 4kk s garáži o zastavěné ploše 196m2. 😊
Odpovědět
@mp77 No jenže já to dělám místo válení na gauči, nevím, proč bych po pracovní době měl být ještě v práci 😄
Odpovědět
@davex To je právě ten typický způsob lhaní si do kapsy ... vždyť Vy jdete po pracovní době do práce, jdete přece "tahat cihly na stavbu" !! A jak jsem již psal a nechci se moc opakovat, ale z hlediska ekonomického (kalkulace nákladů, jejich porovnatelnosti) je irelevantní, zda ty cihly taháte na své či na cizí stavbě... je tam možná jen ten psychologický efekt, že "dělám na svém" .ale tvrdit, že ta odvedená práce nic nestojí a nemá žádnou (ekonomickou) hodnotu je prostě chybné .... Moje výše uvedená teorie se Vám nemusí líbit, můžete ji nepochopit či neakceptovat .. ale je to tak ....
Odpovědět
@bayt Moji rodice pracovali oba od 18 let. Od zacatku setrili na dum. Zacali stavet, kdyz jim bylo 25 a 30 let (do zeme se koplo v r. 1989, v r. 1991 se stehovali). Cely postaveny svepomoci, tatinkove a strejdove. Stavelo se pouze o vikendech, tatka jeste po praci delal pripravy, mamka byla se mnou na MD, varila pomocnikum a uklizela po nich. Hypoteku si nebrali. 150 m2, plne podsklepeny, podkrovni, masivni zel. bet. vana kvuli podzemni vode. Vedle jednopodlazni 30 m2 kulna s garazi a senikem. To jen pro predstavu, kdo na takovy dum dosahl. Verim, ze kdyby meli vysokou, taky dum nemame. Nebo by na neho zacali setrit az mnohem pozdeji, ale to by meli i deti mnohem pozdeji.
Odpovědět
@mp77 tahle teorie je pouze ekonomická a pouze teorie. Absolutně nereflektuje současnou situaci a situaci v praxi. Někoho to opravdu baví a je na sebe pyšný co dokázal. Někdo jiný raději zaplatí makáče a jde posedět na pivo. Ale hlavně je to silně v rozporu s aktuální (ne)kvalitou stavebních prací. Jen slepý nevidí rozdíly domů stavěného firmou, nebo dokonce u developerského projektu, a stavěného svépomocí. Vznikají tak velmi významné vícenáklady na dozor, spory a nápravu nebo sanaci stavu. Ta teorie je krásná a pravdivá, ale tak někde v Německu a ne u nás, v současné době.
Odpovědět
Shodneme se, že se neshodneme 🙂 Poznámka k : "Vznikají tak velmi významné vícenáklady na dozor, spory a nápravu nebo sanaci stavu." Tak buď je stavebník odborně neznalý a má najmutý stavební dozor, který bude kontrolovat práci jeho (nebo práci těch najatých makáčů) .... anebo je stavebník odborně znalý a svoz práci si odkontroluje sám, případně si průběžně kontroluje práci těch makáčů, aniž by sáhl na cihlu ... Takže je to prašť jako uhoď,
Odpovědět
@mp77 Jako logicky to smysl má, o tom žádná. Ale proto jsem stavěl dům, abych volný čas trávil prací na zahradě. A jestli poseču trávu, nebo položím pár metrů dlažby, to už mi je jedno. Času na děti mám i tak dost 😄
Odpovědět
Profilova fotka
Proc hned "a sedne si na pivo"?🙂 ....ja jsem rad, ze mi firma stavi na klic a ja resim jen jak kde velky bude okno, jaky dvere a jaky vybaveni. Jsem kancelarskej a rozhodne bych nestavel svepomoci...za prvy nechci cekat dlouho a za druhy tomu nerozumim. Radsi se venuju konickum, praci a sve zene 🙂 ... neni to o tom, ze radsi zaplatim makacum a sednu si na pivo....ale zaplatim makacum a usetrim si nervy a starosti a vybehavanim papiru.... dreni na stavbe a reseni problemu .... 🙂 pro me to za ty penize navic stoji a jsem s tim spokojenej 🙂 kdyz je nekdo sikovnej, tak qt si stavi dum, ale nevyklada tu, jakyho ma on fistrona a ti, co stavej s firmou, jsou lini tupci, co sedej akorat u piva, misto aby staveli dum....
Odpovědět
@mp77 Dovolím si naprosto nesouhlasit s viděním, že "jdu po pracovní době do práce". Jako jít po práci zahrát si mariáš a považovat to za "chození do práce". I když někdo to tak může mít. Mít takový přístup, tak bych se do stavby asi nepouštěl a do hospody bych nechodil. Já jdu věnovat se svému koníčku, jehož vedlejším efektem je takové zhodnocení mého času, o jakém bych si při své profesi mohl nechat leda zdát. Navíc dělám co chci, kdy chci a jak chci. U drtivé většiny způsobů závislé výdělečné činnosti nereálné a ještě se z toho platí daň. Je setsakramentsky releventní, jestli ty "cihly tahám" na své nebo na cizí stavbě. A to jak z hlediska motivačního, tak ekonomického. Nikdo netvrdí, že práce na své stavbě nic nestojí, ale jedná se o zlomek toho co by stála, kdybych za ni platil někomu, pro koho je to způsob jeho obživy a zvyšování svého životního standardu. S tímto zlomkem má smysl kalkulovat. Jiné by to asi bylo u někoho, kdo vydělává řádově statisíce a má to v hodinovce. Takoví lidé se opravdu svépomocné stavbě zpravidla nevěnují, protože skutečně vydělají profesně víc, než by vytvořili na své stavbě a logicky si proto zaplatí lidi, kteří je stojí méně, než oni vydělají. Na tom není nic složitého k pochopení. Myslím si, že do kapsy si lžete vy, resp. snažíte se podsouvat jiným své účelové myšlenkové konstrukce. Nemohl jsem si nevšimnout, jak nelibě nesou firmy fakt, že drtivou většinu prací na své nemovitosti jsem si zařídil aktivitami, z kterých by oni mohli profitovat a neprofitovali. V klidu jsou ti, kteří mají razítko a vědí, že já ho potřebuji. Ti ostatní holt budou muset více lobbovat a spolu s výrobci koordinovaně intrikovat, abych už si bez jejich razítka nemohl ani pověsit obraz na zeď. I na to v naší krásné společnosti určitě dojde, ale u mě už to asi nestihnou.
Odpovědět
Ještě k dotazu ve vlákně. Patrový dům v zanedbaném stavu, o užitné ploše 190m2, jsem zrekonstruoval za 2.080.000,- Kč. Ještě dokupuji nějaké vybavení a něco padne na úplatky za razítka, takže to vyjde na cca 2,2 milionu. Firmy odhadly rekonstrukci na 5-6 milionů. Ale dal jsem si na čas, dokud jsem pracoval v zahraničí, pracoval jsem na domě jen příležitostně a spíše jsem si platil lidi. Až poslední 2 roky jsem se do toho pustil aktivněji, i když více než 6 hodin jsem na stavbě strávil málokdy. Jsem poměrně líný tvor a pracuji tehdy, když mám do práce chuť. Celkově trvala rekonstrukce 4,5 roku, což je samozřejmě pro někoho, kdo potřebuje bydlet, nepřijatelné.
Odpovědět
Profilova fotka
@frimmy ano přesně.. nejlepší je ale mít nějakou partičku vč. zedníka, kteří již něco postavili.. ti vám postaví od desky až po střechu a vnitřek. Mají svoje kontakty a za práci si řeknou mnohem méně než dodavatelská firma.. ale stále lepší dodavatelsky, než komplet na klíč.. Okna určitě budete poptávat sám. To i doporučuji.. My jsme minulý tyděn okna zrovna podepsali... jsem zvědav jaký budou 😄 přeji hodně zdaru
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?