Dostavba terasy k domu

Ahoj, řešíme teď menší problém. Máme postavenou dřevostavbu a v projektu máme i zakreslenou terasu 30 m2 + i další chodníčky okolo domu. Jenže místo třeba zámkovky jsme vybetonovali základovou desku 32 m2 a bude zastřešená. Minulý týden jsem tady měl geodeta, aby mi zaměřil dům kvůli kolaudaci do katastru. To že bude terasa zastřešená musí být někde uvedeno v projektu? Na úřad se jít zeptat nemůžu, protože jak je znám, tak mi samozřejmě řeknou ve všem nejhorší variantu, navíc máme dům o zastaveně ploše 115 m2 a museli jsme i podávat stavební povolení, nikoliv ohlášku.
Odpovědět
Vše zastřešené se bere jako trvalá stavba, pokud budeš mít parkování třeba na auta jen zámkovku do 25m2 tak to hlásit ani nemusíš .. ale pokud to budeš mít třeba 20 m2 a zastřešíš to tak se to musí ohlásit. Já jsem na to dělal komplet projekt kde mám terasu + střecha, zakryté stání na 2 auta + střecha a zadní část na na nářadi vyzděná + ploty. Když už jsem to dělal tak jsem tam narval všechno a mám klid. Třeba se pletu, nevím jak je to teď po novém roce jestli jsou nějaké změny.
Odpovědět
Já mám objednaného pána na zastřešení a ten přijede v dubnu, kolaudovat budeme na podzim, protože nemáme ještě pořádně dodělanou příjezdovou cestu. Takže přemýšlím, zda se musí udělat projekt terasy se zastřešením a zase podat stavební povolení či jestli jde dodělat nějaké úprava současného stavebního povolení, ikdyž nám dům byl předán firmou v 11/2017
Odpovědět
Co vím na 100% tak upravit stávající nejde, když už tak se musí udělat nový protože se na to musí udělat zase vyjadřovačky apd apd apd .. jak máš jednou hotovej projekt tak tam nemůžeš přidat někde dalších 30m2 terasy nebo garáže .. já to také dělal dodatečně ..
Odpovědět
Neřešit, je to zastavěná plocha, jestli tam bude stříška nebo ne nebude nikdo řešit v projektu je terasa takže cajk a jestli má o 2 m2 na to nikdo nepříjde. No stress!
Odpovědět
Zastresena terasa je stavba. Pokud dvermi jdete z domu na terasu, pak je s domem tzv. provozne propojena a zvetsuje vam celkovou plochu domu. Dokud neni dum zkolaudovany, veskere zmeny pri stavebnim povoleni jsou na zmenu stavby pred dokoncenim. Plocha te terasy, pokud ma strechu na sloupech, se pocita pudorysnym prumerem okraje strechy, a ne velikosti desky.
Odpovědět
Osobně si myslím, že to nikdo řešit nebude, ale... Pokud bych to chtěl řešit, tak musím sehnat projektanta, co mi načmárá ty stojny a střechu a znovu dát stavební povolení? Nebo počkat a řešit to, až když se u kolaudace někdo zmíní?
Odpovědět
@pavelll12 Jestli na tu kolaudaci nespechate...
Odpovědět
Už čekáme 1,5 roku, takže zas tak moc to nehoří
Odpovědět
Pro katastr je rozhodná tzv. obestavěná plocha. Obestavěná plocha není okraj desky, ale okraj svislého prvku. Pokud je stříška podepřená sloupem, je jako okraj obestavěné plochy brán sloup. Jestliže v době zaměřování domu nebyla stříška vybudována, není součástí stavební parcely a není důvod se tím zabývat. Zpevněná plocha je jen zpevněná plocha, bez ohledu na materiál, a není součástí domu. Za sebe bych asi nebudoval zastřešení plochy dokud nebude po kolaudaci, ale jinak rozhodně není důvod ke změně projektu. Dále pokud budete zastřešovat plochu a střecha nebude spojena s (kolaudovaným) domem, tj, bude mít samostatné sloupky kolem dokola, je to samostatná stavba, nikoliv součást domu - zákon je v tomto trochu nejednoznačný. A v žádném případě bych nikam na jednání s úřady necpal slovo auto/vozidlo. Rejpalové pak mají tendenci se zajímat jak jsou udělané odpady a požární odstupy a podobně. Prostě je to zpevněná plocha, případně, pokud už máte hotovo, zastřešená zpevněná plocha.
Odpovědět
@obludak Geodet meri svisle prvky, ale stavebni urad meri pudorysny prumet strechy na sloupech. To me bavi :) Vazne je dvoji vyklad i na provozne propojenou stavbu? My mame provozne propojeny dokonce i samonosny balkon z podkrovi, nezastreseny, ale dvermi z obyvaku propojeny je. Cekali jsme do ledna 2018, abych ho mohla nechat odsouhlasit pro svepomocnou stavbu - RD s balkonem byl zast. plochou nad 150 m2.
Odpovědět
@puhelin. OK, tak se obrátíme na prováděcí vyhlášku 3/2008, k zákonu 151/1997, příloha 1, část 5.3.a Obestavěný prostor stavby (OP) je ohraničen ..... 3.a) vnějšími plochami staveb. nic o průmětu zastřešení. Provozní propojení jednoznačné je. Pokud existuje komunikační/provozní trasa mezi dvěmi přilehlými samostatnými objekty, jedná se o jednu stavbu. Zde ovšem z obrázků nevyplývá provozní propojení, předpokládal jsem že stavební otvor přilehlý ke stání je okno (dveře jsou za rohem) a to za komunikaci považovat nelze.
Odpovědět
dodatek, vyhláška byla novelizována 44/2013, nicméně odpovídající body jsou beze změn.
Odpovědět
Článek se načítá
Takže bude celkově lepší střechu terasy nekotvit domu?
Odpovědět
Pokud je to samostatně stojící stavba, podléhá v podstatě jen pravidlům pro umisťování staveb, a měl bych za to že se bude jednat o stavbu dle §103 čl.17 stavebního zákona, pro kterou není ani ohlašovací povinnost. Naproti tomu když to bude součást domu, měla by proběhnout změna projektu před dokončením a to je v podstatě celé územní a stavební řízení znovu. Jediné na čem by vás mohli chytit je územní plán. Doporučuji ho prostudovat a ověřit že pro danou územní plochu je taková stavba přípustná z hlediska konstrukce, umístění a vzhledu. Předpokládám ovšem, že když to bylo v projektu, podmínky ÚP to splňuje. SÚ jsou někdy zcela bezproblémové a dá se s nimi velmi dobře komunikovat, snaží se pomoct. My jsme měli na úředníka štěstí. Navzdory tomu, že má pověst sekerníka, tak se nám s ním jednalo dobře. Jinde jsou úřady schopné klást tvrdý odpor a rozporovat cokoliv. Obecně se ale dá říct že je jednodušší dosáhnout odpuštění než povolení, prostě bych ten přístřešek postavil za temné noci.....
Odpovědět
Já osobně to vidím tak, že tu terasu zastresime a prozatím se nepřichytí k domu. Až proběhne kolaudace, tak se to dodatečně přikotví a případně budeme dělat blbí. Náš úřad je zvláštní. Něco jde lehce a něco neskutečný problém. Už jen to, že jsme museli mít stavební povolení místo ohlášky...
Odpovědět
@obludak Prumet strechy pri zastreseni na sloupech vychazi z metodiky MMR.
Odpovědět
@puhelin nejaka reference na metodiku? zajimalo by mne to.
Odpovědět
@obludak https://www.google.com/url?sa=t&sourc... Kdyby ten odkaz nefugoval, tak si do googlu zadejte treba "zastavena plocha metodika mmr". Je to hned ten prvni .pdf odkaz
Odpovědět
@pavelll12 To mohlo vzniknout tim, ze jste nemeli vsechny potrebne dokumenty a oni to z ohlasky preklopili do povoleni. To jste si zarizovali sami, nebo projektant?
Odpovědět
@puhelin ne, u nás v Kocourkově musí mít všichni stavební povolení na domy. Ohláška je tuším za 1000,-, povolení za 5tis
Odpovědět
@pavelll12 Ja uz si ty ceny nepamatuju. Ono se toho tam scita vic - umisteni + povoleni + pokud mate nejaka vodni dila, sjezd apod... Ale zarazi me, ze nedavaji ohlaseni. Bud nestihali lhutu a zdrzeli to preklopenim, jinak by to ze zakona nemelo oporu. Stavet muzete svepomoci nebo jen s firmou?
Odpovědět
@puhelin to nevím, mi měli firmu. Ale všichni okolo nás také měli povolení. Je to u nás standard a čekací lhůta 3 měsíce
Odpovědět
@pavelll12 Cekaci lhuta je takova normalni, ono se to natahne od podani zadosti... Na povoleni se svepomocne stavit nesmi, takze pro vas to komplikace nebyla. Ale kdo chtel svepomoci, asi by se ozval, ze to asi opravneny postup nebyl. Ale neznam konkretni situaci... Tu zadost jste podavali sami?
Odpovědět
@puhelin ano, vše jsme dodali hned napoprvé bez nějakých problémů
Odpovědět
@puhelin díky. Máte pravdu, když to stojí samostatně, a nemá to stěny, asi to dává smysl. No přesto by z toho šel asi nějaký manévrovací prostor vymlátit, minimálně stavba přístřešku (do 25m čtverečních) bez ohlášky. Celkově stejně záleží na SÚ.
Odpovědět
@obludak Vim, ze se to resilo, jestli ten pudorysny prumet resit u samostatnych staveb nebo i u pristaveb. V jedne kancelari 3 referentu nebyl jednotny nazor :)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@obludak Jeste k tomu prumetu. Resi to primo stavebni zakon - paragraf 2, odstavec 7: ...U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?