Zákaz stavebního záboru

28. lis 201940

Starosta obce nedovoluje nám zábor veřejného prostranství přilehlé ulice a spojeného s nim zvláštního užívání komunikace pro umístění mobilního jeřábu nezbytného pro provedení našé stavby povolené stavebním úřadem.
Prosím poradit ve způsobu vyřešení takové situace. Předem děkuji

 • @darti  pokud starosta z nějakého důvodu nechce umožnit zábor pozemku pro dočasné umístění jeřábu pro povolenou stavbu, zkuste se obrátit na zastupitelstvo obce (starosta je potom vázán usnesením zastupitelstva). pokud ani to neprojde obraťte se na stavební úřad se žádosti o opatření na sousedním pozemku podle § 141 stavebního zákona

 • @kluzo  A ve finále bude nejjednodušší to udělat načerno, během pár hodin bude hotovo a je po akci 🙂

 • @darti  Starosta musí toto nepovolení zdůvodnit, případně vymezit podmínky za kterých zábor možný je. Například vymezit čas nebo nezbytný zbývající průjezdný prostor, případně i poplatek za zabrání veřejného prostranství. To se ovšem většinou týká spíše meziskladu stavebního materiálu.
  Nicméně jediný rozumný důvod k nepovolení je, pokud byste záborem zablokovali například výjezd hasičů nebo průjezd autobusů. V takovém případě si budete muset poradit jinak, například po domluvě zabrat část u souseda, nebo umístit jeřáb z jiná strany staveniště.
  Nepíšete o jakou komunikaci se jedná, případně jestli existuje nějaká objízdná trasa, ale odhaduji že se jedná o relativně vedlejší komunikaci v rezidenční zóně. V takovém případě, pokud chcete vše řešit legálně, sežeňte si souhlas sousedů se záborem společné komunikace a řešte přes zastupitelstvo.
  V této zemi je ale většinou jednodušší dosáhnout odpuštění než povolení.....

 • @vladimirsvorba  Jo, jenom nedejbože zrovna pojede záchranka třeba k nějakému infarktu, která přes jeřáb neprojede, nebo někde bude hořet a máš tedy pořádný problém.

  Náhoda je blbec, já bych neriskoval. Minimálně, pokud to půjde, polovinu jeřábu zapatkovat na terén a umožnit bezproblémový průjezd komunikací. Mi dávali spirolly cca 4 hodiny, místostarosta poskytl značky zákaz vjezdu a stejně si tam lidi jezdili jak chtěli 😃 ale domluvil jsem se se sousedy, naštěstí rozumými, že se bude jezdit přes jejich trávu a dlažbu a nebyl s tím problém. Takže, průjezdné to bylo.

  Jinak mi říkal, že by mělo být také nějaké oficiální povolení, ale to jsem naštěstí nemusel řešit, tak k tomu nic nevím.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Tepelná čerpadla BOSCH lákají nízkými náklady a snadnou obsluhou
  Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích
  Levnější stín s venkovní roletou VELUX
  Archiv článků od partnerů