Pasivní chlazení TČ

Má někdo zkušenosti s pasivním chlazením přes podlahovku (chlazení "zdarma" ) přes výměník TČ nejlépe z plošného kolektoru? Případně info o dosažené teplotě v místnosti a o teplotě vody na vstupu do podlahovky. O aktivním vím, že umí udržet 21 až 22stC během veder, ale raději bych nechtěl opotřebovávat čerpadlo s tím, že bych se spokojil s udržením teploty do 25stC, což si nejsem jist, jestli by bylo s plošným zemním kolektorem TČ reálné.
Odpovědět
Profilova fotka
Já bych se na tvém místě zajímal i o vlhkosti. Dnes například mám uvnitř 23°, vlhkost 59% a to dva dny běží ve vzduchotechnice chlazení na 8° přívodního vzduchu. Předtím jsem byl dva dny pryč a nechal jsem vypnuté TČ a přesto, že mám sádrové omítky, které dokáží dobře stabilizovat vlhkost, jsem se dostal v některých místnostech na 70% při teplotě 23,2°. Takže stručně - samostatné chlazení pomocí PT je nesmysl a nutně potřebuje doplnit odvlhčování. 😞
Odpovědět
Tak můžete přidat i postřeh o vlhkosti. Jinak tedy neočekávám při ochlazení o 1 až 3 st C nějaký problém s vlhkostí. 60% je ještě dobré. Nyní je venku tedy 63%, ale při teplotě jen 20stC. Včera venku při 25stC vlhkost 40%. Když bylo 30stC, tak vlhkost 30%. Teď v kuchyni, kde se pracuje s vodou, 24,5stC a 50%. Pokud se tedy správně větrá a zároveň se nechladí na moc nízkou teplotu, tak tam zásadní problém nevidím.
Odpovědět
Zdravím, pasivní chlazení z plastového (předpokládám že nikoli měděného) zemního kolektoru přes podlahovou mne taky velmi zajímá. Plánují bungalov 170 m2 z 380mm Porotherm vatovek a antracitovou pálenou střešní krytinou (tepelné ztráty zatím nespočítány), bez rekuperace, a plánuji právě pasivní chlazení a větrání okny. Myslíte, že to na léto stačí?
Odpovědět
@luton Chlazeni podlahou Vam da cca. 20-25W/m2 co staci na udrzanie prijemneho pocitu. Mame to doma cez TC vzduch-voda a za nas je to fajn. Idealne by bolo stropne chlazeni cca. 60W/m2, ale to by stalo dalsiu investiciu a takto to mame z podlahy "zdarma". Jedina nevyhoda je ked umyvate podlahu pocas zapnuteho chlazeni tak schne i nekolik hodin nakolko do podlahy ide teplota vody tesne nad rosnym bodom. Ale ak sa s tym naucite zit a pracovat tak je to super. Vsetci co k nam pridu z ich prehriatych domov si hned myslia ze nekde mame skrytu klimatizaciu 😄
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?