Podmínky pro vytápění v roce 2020

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, ať hledám jak hledám, nemůžu nikde najít odpověď na mou otázku: Je možné od letoška řešit vytápění : -teplovodní podlahovka+ krbová vložka -el. podlahovka + krbová vložka Všude čtu, že se musí elektrika spojit s obnovitelným zdrojem energie, což dřevo je. Ale co jsem všechno pročetl, tak se doporučují spíš solární panely nebo tepelné čerpadlo, což mně přijde dost protíchůdné. Na jedné straně dostatečně zateplím abych měl malé tepelné ztráty + pořídím si drahé tepelné čerpadlo? Návratnost někdy za desítky let mě moc nebere. Takže je možné dnes dát podlahovku + krbovou vložku? Nebo to na úřadě neprojde, i když je dřevo obnovitelný zdroj energie? Díky moc za postřehy 🙂
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Jestli to správně chápu, tak když chcete stavět, tak si nemůžete dát vytápění jaké chcete? Třeba automatický kotel na uhlí už je úplně zapovězený?
Odpovědět
@zubr487 nj, ale na ohřev se taky používá nádrž, kde se pak předehřátá voda dál dohřívá, ne? Kolik se ročně pohybuje cena za servis a revize TČ? Pokud v oblasti jsou často výpadky proudu, naběhne pak TČ samo, nebo je vždy nutné nějaké nastavování? Za předpokladu, že nechci záložní zdroj.. @kateee1111 jaké vzduch/vzduch jste vybrali? Jaký kotel a AN k podlahovce?
Odpovědět
Profilova fotka
@jowana no co se TČ týká (mám sice vzduch-voda, ale tohle bude stejné). Servisní prohlídky mám sice ve smlouvě nza 1400/rok, protože si mě na baráku topenáři vydělali nadstandardně... ale počítejte, že když vám to bude dělat výrobce, tak 4000/rok je běžná cena. Když vypadne proud, není potřeba nic nastavovat, prostě naběhne a není potřeba se o nic starat
Odpovědět
@jowana To je hodně poněkud zmatených otázek. 1) v případě TČ s ohřevem TUV se to obvykle řeší tak, že na výstupu TČ je přepínací 3CV pro volbu ohřevu TUV nebo topení. Ohřev TUV se řeší buď dvojitým zásobníkem, kde se jedna půlka nahřívá TČ a v druhé půlce se dohřívá elektřinou. Jednodušší a výhodnější je jen jeden zásobník. TČ v tomto případě nahřívá TUV určený omezený čas. Pokud to nestihne, přepne se na topení a TUV se dohřeje elektřinou. Většinu topné sezóny to zvládne TČ a v podstatě jen pár dnů v roce je nutno zapínat doohřev. 2) cena servisních prohlídek je zřejmě zásadně odlišná. Co vím, tak u nás cca 2000Kč/rok 3) po výpadku proudu se samozřejmě nic neděje a čerpadlo běží normálně dál a žádný zdroj nepotřebujete. 4) konkrétní vzduch-vzduch neboli klimatizaci Vám nedoporučím. Zase tak velký přehled nemám 5) otázce "Jaký kotel a AN k podlahovce" nerozumím. K PT se normálně žádná AN nedává. Pokud tím myslíte teplovodní PT v kombinaci s elektrokotlem, tak libovolný elektrokotel. Ten se jen propojí trubkami s rozdělovačem PT.
Odpovědět
@ondra_ondra Černé uhlí vychází lépe. Kamarád má automat a naprosto bezproblému . Zatímco teď má koeficient uhlí 1 , tak elektřina 2,6 . https://www.tzb-info.cz/energeticka-n... Kusové dřevo má 0,1 . Tudíž mužete mít kotel na dřevo a mizerně zateplený dum a projdete v pohodě.
Odpovědět
@jendad jenže uhlí musíte někde skladovat. Tak si spočítejte, kolik Vás bude stát ta jedna skladovací místnost navíc. Navíc je s tím plno bordelu.
Odpovědět
@zubr487 Tak to já vím 🙂 Kamarád měl stavět bungalov a topit plynem . No a nedávno jsem se sním potkal a dal jsem řeč. Vydadlo z něj , že tedy má automat a že to byla darda (100 tis) . No ale že topí levně a oroti plynu že strašně ušetří. Tak jsem dal řeč a kolik stál zbytek ? No a už to šlo . Nejlevnější prý byly trubky do podlahovky , pak rozdělovače do podlahovek cca 2x10tis. Dozvěděl jsem se tak že to změnil na dvoupodlažní dum . A komín tam nebudeš počítat ? (jsem řekl) . No jó . Dalších 40 tis. To jsem čuměl 🙂 Dozvěděl jsem se že má dlouhý komín až do sklepa . Tudíž jsem se dozvěděl , že vlastně podsklepil dum . Kolik muže stát sklep ? Dalších 200 tis? No když řeknu vytápění tak na 400 tis. tak nebudu daleko . Ale hlavně že topí levně 🙂 Kdyby měl ten přízemní domek , tak muže topit plynem 30 let než protopí ten rozdíl a bude co narval do domu a bude v čistotě.
Odpovědět
@jendad ano přesně o tom je dneska uhelný automat do novostavby. Prostě nesmyslná volba. Do rekonstrukcí starých domů ano, ale do novostaveb si to pořídí jedině ...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?