Rekuperace, ano či ne?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Dobrý den, příští rok nám stavební firma bude stavět dřevostavbu 4+kk, jedná se o bungalov cca 98 m2. Firma nám nabízí rekuperační jednotku v částce cca 250 tisíc, což je dosti velká položka, proto se chci zeptat, jít do toho ano či ne? Domeček bude mít francouzská okna na jih, kde bude obývák, ložnice a dětský pokoj, je rekuperace vhodná i k ochlazení domu? Zvažovali jsme i venkovní rolety, ale opět částka o cca 200 tisíc navíc... takže nyní jsme v situaci, že nevíme, co zvolit, můžete prosím, poradit? Venkovní zdi budou: Silikonová omítka, Fasádní polystyren 100 mm, Vnější sádrovláknité desky Fermacell tloušťky 12,5 mm, Nosná konstrukce KVH 160 mm, Minerální izolace tl. 160 mm, Parotěsná fólie, Rošt z latí (předstěna) 40 mm, Vnitřní sádrovláknité desky Fermacell tloušťky 12,5 mm. Předem moc děkuji.
Odpovědět
1
2
@mirekb Aby jsme si rozuměli. Režim chlazení pomocí podlahového topení spočívá v tom, že se pomocí TČ ochlazuje podlaha na teploty kolem 19C. V případě elektrického nebo plynového kotle sice můžete spustit čerpadlo, ale jen to mírně stabilizuje teploty podlahy. Trochu to tedy omezí přehřívání u oken. Moc velký vliv to ale nebude mít.
Odpovědět
@zubr487 ja rozumim. mne slo spis o to, ze nam se pretapi jedna mistnost (JZ strana baraku), takze myslenka byla, spustit cerpadlo podlahovky a chladit tu 'prehratou' podlahu vodou, ktera ochladne v ostatnich castech baraku. Ale hodne pochybuju, ze by to melo nejaky vyrazny vliv na teplotu v te prehrate mistnosti - proto jsem se ptal, jestli s tim nekdo nema zkusenosti :-)
Odpovědět
@mirekb Zkoušel jsem to, ale moc velký vliv to nemá. Sledoval jsem co dělá teplota oběhové vody a ta skutečně stoupala, takže nějaký výkon se do ostatních místností předávál, ale je malý. Teplota v místnostech se prakticky nezměnila
Odpovědět
@zubr487 Takovy nejaky vysledek jsem taky cekal - takze asi nema smysl se tim moc zabyvat. Maximalne se trochu pocitove ochladi podlaha, jinak nic moc efekt. Diky za info.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Profilova fotka
Zdravím, co se týče rekuperačních jednotek, naše doporučení je vždy zvážit instalaci ať už z hlediska ekonomického, tak i z hlediska i zdravotního. Pokud nebudeme brát v úvahu úsporu na vytápění v zimě, která je značná. Je dobré zamyslet se nad filtrací čerstvého vzduchu z venku. Rekuperace Vám zajistí čerstvý vzduch bez přenosu alergeních látek. Což se hodí zejména u dětí či nemocných. V nabídce na ventilatory.cz naleznete, jak velké rekuperační jednotky pro celé domy, tak i lokální rekuperační jednotky do místnosti, které se snadnějí ovládají, instalují a pořízovací náklady jsou relativně nízké. V případně zájmu dokážeme poradit s výběrem.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
@davex chlazení vodní podlahovou? To je strašnej nesmysl a tahák na peníze.. zákonitě se drží chlad při zemi a prostor to ochladí o nula nula nic.. z vlastní zkušenosti 😉
Odpovědět
@tomas_divila V čem konkrétně je to tahák na peníze?
Odpovědět
@tomas_divila Já teď podlahovkou chladil už třetí rok po sobě (pravda, vždy jen pár dní, jindy to nebyla potřeba) a logicky, podlaha je studená, když se chladí podlahovkou. A fungovalo to tedy dostatečně. Spíše jsem musel chlazení tlumit, ať není doma moc zima.
Odpovědět
@kofejn Asi myslí těch pár kWh, co čerpadlo na to chlazení spotřebuje.
Odpovědět
@davex Tak to jedině, vloni jsem prochladil asi 2,5kWh a i tak to bylo v baráku znát.
Odpovědět
Profilova fotka
@kofejn No jenom výpočet - 2,5kWh pro TČ x asi 6 je tak 15kWh ochlazení za celý rok. U mě vezme jenom kondenzace (o chlazení se nedá mluvit, ale mi maximální vnitřní teplota 23°C v domě na konci srpna vyhovuje) mnohem, mnohem více - v létě to běželo asi 30 dnů. Vlhkost udržuji i v nejhorší dny (venku 32° a 80%) pod 70%, jindy pod 60%.
Odpovědět
@radim2015 Měl jsem to zaplé asi týden a s vlhkostí je to samozřejmě horší. Jinak si pomáhám nočním vychlazovaním rekuperačkou a zvyšenými otáčkami.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
My se při reko řídili zásadou nechat si udělat nabídku alespoň od tří firem. Nakonec máme centrální výměnu vzduchu s rekuperací tepla Zehnder, nemohu si vynachválit. Neustále to větrá, přitom nemusím otevírat okna, pouštět si dovnitř zimu a hluk. Nicméně tady byla situace, že buď to sem při reko nějak dostaneme, nebo už nikdy. Bungalov by měl být poměrně jednoduchý na provedení, takže na tak vysokou částku nevidím důvod, ale třebas vám tam dali chytrou jednotku a hromadu senzorů (my nic takového nechtěli, máme hloupou a výkonnou jednotku, inteligenci dodávám já, hahaha). Takže doporučuji jednotku a udělejte si přípravu na žaluzie. Jinak i pasivní rekuperace dokáže "chladit", jinak řečeno v létě intenzivněji provětrávat stavbu v noci. Jinak hodně se řeší filtry na rekuperaci z hlediska blokování alergenů, nicméně ty hlavně blokují i sajrajt z aut - prach z pneumatik, ale hlavně plyny z výfukových motorů, které jsou prokazatelně rakovinotvorné a dráždí dýchací cesty a přenášejí se několik kilometrů daleko od silničních tahů.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Před stavbou domu 🏠 si nejeden budoucí majitel položí otázku, zda rekuperaci 💨 v domě potřebuje nebo ne. Abychom vám usnadnili rozhodnutí, zeptali jsme se odborníka na nejčastější dotazy a mýty spojené s rekuperací. 😉 . 📍 Více informací zde: https://bit.ly/rekuperace-ano-nebo-ne
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?