Změna zákona 2020 ohledně vytápění

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je dobrou volbou do novostavby, bungalov, dřevostavba o užitné ploše cca 90m2 plánovat instalaci Teplovodního podlahové topení + elektrokotle? Nelíbí se mi představa hučícího tepelného čerpadla na zahradě nebo nedejbože na domě... Díky za radu..
Odpovědět
@cyklos prozatím ne, nabídka by měla být v pondělí, tak můžu pak ukázat.
Odpovědět
Profilova fotka
@vetor3x tak neni nutne topit pořád ,když se nepřiloží termostat sepne patronu ,budu chtit topit tak natopím aku na vyšší teplotu a směšovač namícha vodu do podlahovky.Neříkam ,že to je nejak vymazlený system ,ale má to logiku 😉 Spočitané to nemám ,topná patrona bude asi levnejší jak el.kotel . Krb nejaký ROMOTOP DYNAMIC WB 2G.Uvidíme... jej špatná reakce...
Odpovědět
@maco6666 můžu poprosit o rozměry vašeho domu? dřevostavba? na kolik vás to celkem vyšlo? Děkuji.
Odpovědět
@vetor3x Elektrokotel je zbytečný. Já mám taky AN s patronou a výměníkem pro ohřev TUV. Proti Vaší kombinaci je to podstatně jednodušší a výrazně levnější. Místo eletrokotle za cca 20tKč tam dáte patronu za cca 3.5tKč. Její součástí je samozřejmě bepečnostní a provozní termostat. Takže buď topíte krbem, nebo tou patronou. Ve výsledku je to jednodušší i v regulaci.
Odpovědět
@zubr487 jsem asi hloupý, ale pořád nějak nerozumím principu patrony. Budu mít krbovou vložku s výměníkem do AN, v zimě topím krbem a přebytečné teplo jde do AN a tím můžu vytápět poté podlahovku. Co když chci zapnout pouze podlahovku bez krbu? Tím pádem mi to sežere x Kč za elektřinu plus to bude nejspíše dlouho trvat tou patronou? Jak se to řeší v létě? To se ta AN vytápí patronou když se chci např osprchovat teplou vodou, nebo je v tomto celém systému ještě zakomponovaný klasický bojler? Díky. 😞 🙂
Odpovědět
@vetor3x Asi každý výrobce teplovodních krbů uvádí i doporučená zapojení. V příloze je zapojení okopírované ze stránek Romotop. Takže buď topíte krbem a přebytek jde do AN. Ohřev TUV se řeší vnořeným zásobníkem, nebo vhodněji nerezovým výměníkem (klasika AN LMT+výměník DN32). Teplo se to topení odebírá trojcestným ventilem s OČ. Vývod do topení je posunutý dolů tak, aby vždy zůstala nějaká rezerva pro TUV. Pokud Vás nebude bavit topit krbem, zapnete el. patronu. Žere to úplně stejně jako ten elektrický kotel. Účinnosti jsou v obou případech prakticky 100%. To samé v létě, jen nastavíte nižší teplotu. Patrona je zhruba v polovině výšky nádrže. Takže díky stratifikaci v podstatě při letním provozu ohříváte jen horní část nádrže. Prostě elektrokotel i bojler je v jedné společné bedně.
Odpovědět
@zubr487 opravdu mockrát vám děkuji. Pochopil jsem to a to jsem na takové věci opravdu... Děkuji! Mám asi jasno. AN + patrona + krbová vložka. Ještě se zeptám, náhodou jak volit výkon krbové vložky a kapacitu AN pro 2 lidi a jedno dítě (do budoucna dvě :smiley🙂? Dřevostavba do 90m2
Odpovědět
@vetor3x Dřevostavba 90m2 bude mít tak malé TZ, že se musíte primárně starat o výběr krbu s co nejmenším výkonem. Hledejte krb/kamna s výkony pod 10kW a s co nejvyšším poměrem voda/vzduch. Lepší kamna umí cca 70 až 80% výkonu předat do vody. Z hlediska ohřevu TUV je velikost nádrže nepodstatná. Zde v pohodě stačí nejmenší 300l AN. Pro topení je zase vhodnější větší, ale větší nádrž zase bude mít v létě větší ztráty. Takže nějaký kompromis. Použijte AN s velikostí 500 až 750l. (já mám 500l)
Odpovědět
@zubr487 děkuji, bude teplovodní podlahové topení, tudíž dáme 500l ? Bude stačit? Nějaký odkaz na nějakou vhodnou krbovou vložku, který jde zabudovat do stěny by jste nenašel? A ještě jednou moc děkuji 🙂
Odpovědět
@vetor3x Nejprve se zamyslete, zda to bude krbová vložka, nebo krbová kamna. Krbová vložka s vestavbou na klíč, Vás vyjde min 2x dráž než i kvalitní designová krbová kamna. V případě poruchy můžete kamna snadno opravit nebo vyměnit. U krbové vložky to často znamená brutální přestavbu. Moc zkušeností s krbovými vložkami nemám. Já jsme vybíral z vložek BEF (BeF Aqualite 6), HS Flamingo (Aquaflam 7) a další. V případě kamen je to hodně o designu. Já vybíral kamna od Romotopu (např. Espera nebo Lugo)
Odpovědět
Profilova fotka
@vetor3x @slabici myslím, že je zde jeden (podstatný) rozdíl. Elektřina se u nás vyrábí, její cena bude nějakým způsobem odrážet výrobní náklady, plyn se dováží, cena bude vždy výsledkem nějakých politických jednání, a to může být v budoucnu všelijak
Odpovědět
@bebekeksy samozřejmě že nic nehlučí když nemáte ventilátor @gepe samozřejmě věřím že hlučné tč umístěné u dálnice není slyšet v domě,protože hluk dálnice přehluší hluk tč,hlučné tč umístěné na hlučném místě nemusí obtěžovat ale na tichém místě může silně obtěžovat(hluk se nesčítá 50+ 50 není 100 decibel ale 53,zdvojnásobení hluku),já bydlím na vesnici kde je takové ticho že přes plastové okno trojsklo slyším když prší(máme na střeše plech hliník) a to nemusí být prudká prška
Odpovědět
Článek se načítá
Známý před pár lety přidělával akunádrž ke kotlu na tuhá paliva. Jen regulace a smetí okolo ho stálo 20 tis. Připočtěte k tomu akunádrž , topeniště a komín . Za těch 20 tis. by jste měl klimu s kterou splníte ten limit energie. A mužete topit čistě jen elektřinou . Tepelné ztráty budete mít určitě malé . Spíše dlouhodobě vidím jako problém léto než zimu (chlazení) . Takže si klimu stejně pořídíte. Ale určitě bych si v projektu udělal místo na ten komín . Přeci jen teplo ze dřeva u krbovek je takové příjemné. Na druhou stranu pokuď pujdete do teplovodního krbu , počítejte že budete kotelník . Ty vražené peníze musíte jakoby navrátit a když to bude ležet a nevyužívat tak vás bude srá... , že za ty prachy jste mohl roky topit jen elektřinou . Dále počítejte že oheň a voda se nemají rádi . Pamatuji si jak u prarodiču jsem každou nedělu čistil kotel. Je velký rozdíl ve výrobcích teplovodních vložek a jejich čištění . Tam si to dobře prohlédnout . Přeci jen jste v obytných prostorech.
Odpovědět
@jendad Ano, obecně s klimou splníte PENB a navíc pomůže s chlazením. To jsem zde psal mnohokrát. Jenže je zde i hledisko životního stylu. Pro někoho je krb srdeční záležitost. Taky nesrovnávejte krb pro občasné topení s kotlem, kde bylo nutné topit celou zimu.
Odpovědět
@zubr487 mel by tam byt v lete chladek, navic teplovodni podlahovka by mela byt schopna vicemene i chladit trosicku. Spise pujdu do toho krbu, je to celkem pekny pohled a vyuzival bych to vicemene nekdy i kazdy den.
Odpovědět
@vetor3x Jak chcete teplovodní podlahovkou chladit v kombinaci s elektrokotlem? Já jsem taky myslel, že bude chládek v novostavbe co máme. A v obyváko/kuchyni bylo přes nejvetsi horka kolem 27-28 stupnu - dum se vytápí zevnitř (vaření, plasmová TV atd.) Takže za mě minimálně nachystat elektro na budouci připojení klimatizace....
Odpovědět
@malcao @bebekeksy dalnice.je min. 10 metru pod urovni terenu a je na ni natazeny tichy asfalt. A nebydlime hned u dalnice. Dalnici neslychavame. @vetor3x prominte ten spam mimo tema
Odpovědět
@cyklos řekněme tedy, že koupím místo krbové vložky, materiál a práce zabudování vložky do stěny, akumulační nádrže a topné patrony v ní pouze jednu klimatizaci do obývacího pokoje spojeného s kuchyní? Tím pádem budu mít podlahove topeni, jednu klimu a el kotel a projdu ohledně nových "chytrých" zákonů? Klimatizace bude asi o dost levnější než krb, AN, patrona, zabudování do stěny atd... Díky.
Odpovědět
@vetor3x Pokud chcete krb jen pro splnění PENB, tak to opravdu nemá význam. Klimatizace je vlastně TČ a pokud si dáte do projektu, že budete topit klimatizací, tak nepotřebujete krb. Pokud toužíte po krbu pro občasné topení, použijte jen krbová kamínka bez výměníku.
Odpovědět
@zubr487 ono já bych tím možná i topil pravidělně. Zatím si to nedokážu představit. Krb jsem nikdy neměl, ani neznám nikoho kdo to má. Dříví jsem nikdy neštípal, v krbu nezatápěl, takže fakt nevim, neumím si to představit. Ale jo, člověk se asi naučí vše 🙂 každopádně otázka je spíše na to, že pokud stačí jedna s prominutím hloupá klimatizace v domě a dům bez problémů projde PENB tak to opravdu moc nechápu na co to vlastně zpřísňují.... Každopádně když si představím 35 000 za kvalitní klimatizaci plus kotel a bojler nebo AN, krb, zabudování do stěny, topivo, patronu tak to asi vychází víceméně dobře s klimou, finančně? Monžá i provozně i kdybych tím netopil ale jen chladil v létě?
Odpovědět
@vetor3x Rozhodnout se musíte sám. S tím Vám těžko někdo poradí. Dřevo si klidně můžete kupovat naštípané nebo lze topit briketami. Výsledné provozní náklady budete mít i tak nižší proti kombinaci s klimou. Samozřejmě to znamená nějakou práci. Původně jste plánoval krb s výměníkem. Pokud si ho necháte udělat na klíč, dostanete se s celým systémem na srovnatelnou cenu jako normální TČ. Pokud si navíc budete dřevo kupovat, budete mít vyšší provozní náklady než v případě TČ. Varianta s klimatizací sice vyjde nejlevněji, projde PENB, sníží náklady na topení proti elektřině, ale nepomůže s TUV.
Odpovědět
@vetor3x stavebník chce na vás vydělat. Tenhle typ je pro vás naprosto předimenzovaný. Krb je k ničemu. Je z toho prach s každoroční kominík s revize. Aku nadrž na tak malý dům úplně k ničemu. Očividně je stavebník úplně mimo. Dejte na mě. Odporové topné kabely a Klimatizaci jako druhý zdroj
Odpovědět
@strykofestr děkuji, nejspíše vyhraje klimatizace, i když ten krb by se mi líbil.. ale co už.. opravdu je z toho bordel
Odpovědět
@vetor3x opravdu mluvím z vlastní zkušenosti. Taky jsem měl v prvním domě 92m2 krb s výměníkem s aku nádrží a elektrické teplovodní podlahové topení a po několika dnech romantika z krbu pominula a už to byl pouze zdroj prachu a starostí. A vzhledem k tomu, že by jste tohle měl mít v dřevostavbě, tak říkám dopředu, že by jste tam umřel vedrem. Jestli nevíte co s penězma, tak je radši investujte do rekuperace a nebudete mít problém s plísněma a pořád čerstvý vzduch a ušetří to taky peníze za vytápění.
Odpovědět
@strykofestr peněž hodně není nikdy, a při stavbě domu to platí obzvlášť. Být to na mě tak je tam jen kotel, bojler a el. podlahovka 😄 ale tento nový chytrý zákon mi udělal čáru přes rozpočet tak hledám co nejlevnější investici jak to obejít.
Odpovědět
@vetor3x to jste mohl napsat rovnou, že máte krb jen pro ošulaní PENB. Pokud máte touhu mít někdy krb, tak většinou stačí uvést do projektu topení krbem a pak postavíte jen komín. Záleží na SU, ale co vím, tak to většinou projde.
Odpovědět
@vetor3x Na krb se prozatím vykašli. Udělej jen přípravu (díru + komín + příp. výměník v akumulačce) a projde ti to z hlediska PENB taky, navíc ušetříš za drahou výstavbu krbu a jeho komplikované zapojení do nízkoteplotní topné soustavy. @maco6666 Přesně takto to mám a nedělal bych to dnes jinak. Levné pořízení, jednoduchá instalace a bezproblémový provoz.
Odpovědět
@lukoid komín je od firmy v ceně (v základu), takže ten bude. Každopádně bude tedy el. podlahové topení + ionizační el. kotel + bojler + klima v jedné místnosti. Projde to? Klima se třeba bude hodit a furt lepší klimu než tep. čerpadlo. Díky.
Odpovědět
@vetor3x klima ale je tepelné čerpadlo 🙂 je to vzduch vzduch. Klimou se dá u topit i chladit 🙂. Cenově vyjde max tak za 30 tisíc
Odpovědět
@strykofestr vím, ale klasické tel. čerpadlo výjde na X desítek tisíc, řekněme 200, a klima do 30 v pohodě 🙂
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?