Osvobození od daně z prodeje nemovitosti

Zdravím, máme možnost prodat pozemek a prostředky vložit do rekonstrukce a přístavby domu ve kterém bydlíme. Platí i v tomto případě osvobození od daně z prodeje nemovitosti? Děkuji
Odpovědět
Myslím, že je to tak ,že když máte pozemek déle než 5 let tak se neplatí žádná daň.
Odpovědět
Ano, to je jedna z variant, jak daň neplatit. My jej vlastníme kratší dobu. Proto mne zajímá varianta osvobození od daně, kdy se prostředky investují do bydlení. Konkrétně, jestli se to vztahuje i na přístavbu a rekonstrukci, nebo jen na koupi.
Odpovědět
@evizna není to jen na koupi-myslím že je tam psáno na zlepšení bytových potřeb, nebo tak něco. Známý si tam uplatňoval i elektrikáře atd. ...
Odpovědět
@evizna úplně nejjednodušší je si zavolat na finančák tomu, kdo tě má na starosti a předem se domluvit co a jak budou chtít doložit. A co ti uznají. Ty ženské tam bývají v klidu a dá se s nima domluvit.
Odpovědět
Osobně si myslím, že pokud ho máte méně než pět let ,tak rozdíl mezi cenou za koupi a prodejem, budete muset danit. Já takhle prodával zahradu a za rok mi volali z FU abych to dodanil...
Odpovědět
@sobii to mám právě na mysli. Jestli se tomu dá vyhnout, když dokážu, že jsem za peníze z prodeje přistavovala a rekonstruovala. Byl to, prosím, i váš případ?
Odpovědět
@sobii pokud do jednoho roku po koupi použiješ peníze na řešení své bytové potřeby, tak daň neplatíš. Ale musíš o tom informovat svého správce daně.
Odpovědět
@evizna nejlepší máte zavolat na finanční úřad svému pridelenemu urednikovi. Ja loni prodala byt po 3 letech a neměla jsem tam trvale bydliště, daňový poradce i na úřadě byli velice jistí, že to musím zaplatit a klauzule o využití peněz na nový dům nemůžu použít, protože v době koupě bytu neexistivala v zákoně. Dali si na to dost pozor a ještě mi dovymerili daň.
Odpovědět
@kekita po koupi nebo prodeji?
Odpovědět
@evizna sorry, samozřejmě po prodeji - po koupi nemáš co danit 😉
Odpovědět
@artep1987 ale to tam bylo vždycky, ne? Protože známý si to uplatňoval v roce 2016 a tu rozhodnou dobu měnili až s kovidem a zrušením daně z převodu v roce 2021- nebo se pletu?
Odpovědět
@sobii "Osobně si myslím, že pokud ho máte méně než pět let ,tak rozdíl mezi cenou za koupi a prodejem, budete muset danit. Já takhle prodával zahradu a za rok mi volali z FU abych to dodanil..." To si myslíte špatně. Skutečně lze tu daň neplatit, pokud v té době rekonstruujete či kupujete dům/byt.
Odpovědět
Článek se načítá
@kekita myslím ze je to tam napsané složitěji. Od 2021 je to jasné a snadné ale netýká se to nemovitosti koupených před tímto rokem. Já musela dodanit rozdíl mezi nákupem a prodejem. Vím , že někteří to nepriznaji a projde jim to nebo je dodani později i s úroky s prodlením. Jako platila jsem víc jak půl mio, ptala se dvou danaru a ani na úřadě to neprošlo. Nesplnila jsem žádnou s daných podmínek jako 5 let vlastník, nebo 2 roky trvale bydliště, to že ty peníze plně vložím do domu na svou bytovou potřebu bylo fuk.
Odpovědět
Jak je to s pozemky netuším. Ale raději se dopřejte odborníků ať za rok neplatíte dodatečně statisíce i s úroky
Odpovědět
@skunkos , to nevím v té době jsem nic nekupoval ani nerekonstruoval a ani mi paní na FU nic takového neříkala, že by ta možnost taková byla,ale netvrdím, že to tak nemůže být.
Odpovědět
Ano, osvobozeni je mozne, je potreba prodej - prijem uvest do danoveho priznani a pak take dolozit vydaj
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?