Základová deska vybetonováná společně s terasou (PROBLÉM)

Zdravím Vás stavebníci, Chci se tady poradit co dělat, a jak vyřešit nejlépe tento problém. Betonoval jsem terasu společně se základovou deskou. V domě budu zvedat podlahu o 30 cm (podlahové topení). Terasu chci taky vybetonovat a zvednout +- na úroveň podlahy domu. Chtěl bych ji zvednout asi kolem 27 cm. Ať aspoň ty 3 cm je tam rezerva kvůli případné vodě atd... Terasa je ze 2/3 zastřešena. No,a k věci. Neuvažoval jsem o tepelných mostech. A při betonáži jsem neudělal diletaci terasy pomocí XPS a přechodem do domu. Možná bylo lepší udělat terasu až později, a nejdříve zateplit kompletně základy kolem domu a terasu dodělat později. No, chtěl jsem to udělat při jednom, ať se k terase nemusím v budoucnu vracet. Řekl jsem si, že to bude vše jednolité a pevnější. Všechny části jsou zatepleny, kromě teda místa u terasy.  Každopádně to mám takto (viz fotky). Na jedné fotce jde vidět, terasa označená modře, kde mělo být XPS (diletace). Hrozí mi tepelný most, když jsem betonoval zakladovou desku společně s terasou? Myslím, že určitě. Jak to vyřešit, abych to měl dobře, bez tepelných mostů? Napadalo mě zateplit celou terasu XPS například 10 až 15 cm. Potom bych to vylil betonem a následnou betonovou dlažbou. Možná je to nesmysl, proto se ptám zde na odborné rady. Existuje nějaké řešení, jak tento problém zdárně vyřešit? Setkal se s tímto někdo?  Skladba zdiva: Porotherm 30 cm. Chci zateplovat 20 cm EPS. Jinak ztracené bednění je zatepleno všude kromě zmíněné terasy 10 cm XPS. Chtěl bych ještě dolepit 5 cm XPS, Ať nemám zbytečně velký odskok. Nelíbí se mi to. Děkuji moc za rady
Odpovědět
Rada je opravdu jednoduchá-podívej se do projektu. Projekt musí být navržen bez tepelných mostů....a pokud podle toho chcete stavbu provádět, tak to má být projekt "prováděcí" a ten má řešit....no prováděcí detaily.
Odpovědět
@panlorenc V projektu to nebylo. Já terasu přidal.
Odpovědět
Predpokladam,ze ted doma budete navysovat x cm polystyrenu a pak nejaka mazanina? Na terase bych dala na styk s obvodovou stenou xps a k tomu dojela betonem nebo co tam mate v planu...a podle mne budou ty mosty celkem eliminovany..
Odpovědět
neplánovaně bych z terasy udělal vyhřívanou zimní zahradu, s posuvem na léto, něco podobné jak je na fotkách v odkazu https://www.sunsystem.cz/zimni-zahrady/ sice se prodraží stavba celkem, ale když už jste si už základy takhle postavil, tak proč to nevyužít.
Odpovědět
@igor2005 pan @panlorenc se živí projekty, tak se Vám chtěl místo rady vysmát, že jste si nezaplatil prováděcí projekt za těžký peníze. Já bych dal na tu terasu XPS 5 až 10 cm, na to beton. Dále by se to dalo vylepšit použitím polystyrenu do první řady cihel (např. Heluz 2v1 nebo alespoň dosypat drcený) a dále by šlo po obvodu terasy uvnitř pod podlahovkou dát místo bílého EPS šedý, který více izoluje.
Odpovědět
Mám terasu udělanou až po dostavbě domu mezi domem a terasou nemám žádný XPS, nic se kolem fr okna neděje, nerosi se, prostě nic. Nou stress 🙂
Odpovědět
@martin_s Víte co udělá ten beton na tom xps? 😉 Provadecka je drahá stačí tvoje rada co? 😄
Odpovědět
@panlorenc Nevím, že tě baví prudit, místo toho abys zadavateli poradil. Beton udělá to co jinde, ale jsem zvědav, jaký katastrofický scénář s tím XPS vymyslíš.
Odpovědět
@misadan Zdravím, moc díky za odpověď. Jo, ještě jsem se k tomu nedostal. Ale určitě bych chtěl tu terasu zateplit XPS. Ještě netuším jakou tlošťku zvolit. V domě budu zvedat podlahu o 30 cm. Terasu cca 25-27 cm. Chtěl bych tam malinký zoubek kvůli možnému zatečení atd. Ještě jsme se nerozhodli, co zvolíme za povrch na terasu. Jestli třeba betonovou dlažbu Diton nebo kamenný koberec. Fakt nevím. Chtěl bych to ale udělat co nejlépe, ať ty tepelné mosty eliminuju co nejvíce. Na ten styk s bvodovou stěnou dám určitě XPS nebo přemýšlím o PIR panelu. V jaké tloušťce to mám dát? 20 cm?
Odpovědět
@martin_s Díky moc za podporu. Každopádně, co teda udělat, ať je to řešení to nejlepší? Je šance, že ten tepelný most podaří odstranit?
Odpovědět
@igor2005 škoda, že jste terasu vzal jedním vrzem s domem a nedodělal ji až následně.. stejně ji teď musíte zvedat ať nemáte schod z domu, takže jste ani práci neušetřil. Nicméně v této fázi bych zateplil už jen "sokl" mezi obvodovou zdí a "potěrem terasy" XPS ve stejné tloušťce jako zbytek domu. Tím, že budete mít předpokládám dalších cca 15 až 20 cm v podlaze v domě, tak ten tepelný most bude opravdu minimální
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?