Základová deska z betonu vs. vruty do země

Profilova fotka
Ahoj, v posledním vydání časopisu Dřevo a Stavba jsem objevila článek o zemních vrutech http://www.zemnivruty.cz/ Dají se jimi nahradit základové desky z betonu i u dřevostaveb - rodinných domů. Má někdo s těmito vruty již zkušenosti, případně napadá Vás nějaká nevýhoda, proč toto raději nevolit a opravdu si základovou desku udělat z betonu? Díky moc za plodnou debatu!
Odpovědět
Profilova fotka
řekla, bych že když máte tyto vruty, tak bude stavba ze spoda odvětrávaná (tak, jak to mají v USA...) má to své výhody i nevýhody. Hodně záleží na skladbě podloží, zda běžné (jaká bude cena dle klasického způsobu) či tyto... Základy či vruty si rozhodně nechte navrhnout statikem.
Odpovědět
Profilova fotka
zkus se podívat na vlákno o kanadských srubech, tam najdi diskutujícího jménem Sidzej, on má takto postavený dům, zeptej se ho
Odpovědět
@wawy My jsme o tom take uvazovali, resp. jsme spise zvazovali piloty. Duvod proc jsme se rozhodli jit prece jenom do desky - v Cechach je malo firem, ktere to delaji a ktere tomu rozumi. Nase priorita byl cas, proto jsme nechteli investovat dalsi mesice do hledani vhodne firmy. Je to super pro drevostavby, ale clovek nevi, co zivot prinese, nebo proco se decka rozhodnou. Drevostavbu muzes zbourat a na to misto postavit na zakladovku zdenou, u pilotu tato moznost neni. No a posledni duvod - financne to az tak uspora neni. Sice usetrite za zakladovku, ale musite o to lepe zateplit podlahu, takze rozdil neni az tak markantni. Pro nas byl asi nejvetsi argument cas a to, ze najit kvalitni firmou se zkusenostma je trochuna dyl. Jinak jak pise @esmeralda2, v kanadskych vlaknach se nekdo o tom zminil. Kazdopadne jsem tady u nekoho tuto stavbu nasla, byla to nejaka firma z vychodnich Cech nebo z Moravy, ale uz si nevzpomenu. Bylo to ve fotoblocich
Odpovědět
Profilova fotka
Díky za rady, hned na to jdu mrknout. Je fakt, že případné zateplení podlahy by asi muselo být o něco dokonalejší než obvykle, tak aby potom člověk neutratil víc na tom:o)...Ještě mě napadlo, jak je to asi se sítěma?...aby třeba něco nezamrzlo nebo tak....člověk musí opravdu pátrat...tak se do toho jdu dát!
Odpovědět
@wawy Ted jsem nasla, ze @katkazahradnikova stavela na pilotech pasivni dum. Zkus ji napsat...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Možná pozdě, ale přece jen přispěju. Na vrutech (krinner, koupeno u aplegu) jsme postavili chatku a doslova k zaťukání do dřeva - drží, cena vyšla docela solidně a ani to zateplování jsme nemuseli dělat nějaké ultranásilné.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
@esmeralda2 děkuju za tip, má moc krásný dům:) psala jsem mu jaké á zkušenosti z domu na pilotech, nemůžu najít nikoho,kdo to tak má
Odpovědět
@cherrycheery U takových domů hlavně pozor na zateplení spodku domu. Mnoho lidí pak nadává, že v době dlouhotrvajících mrazů jim zamrzá kanalizace, odpady i voda, která vede v "desce" pod podlahou.
Odpovědět
@davescz já to studuju na netu a ten kdo to má, tak píše, že i když nemá podlahové topení, že chodí v ponožkách a to v domě s betonoou deskou nebylo možné a viděla jsem i izolování těch rozvodů a ti co mají psali, že nikdy nezamrzly...ale ti co nemají tak píší, že to jeproblematické založení domu ze všech možných důvodů....já bych to moc chtěla, nemít pod sebou ty masy betonu a taky ti,co budou dům mít po mě, ho rozeberou a postaví si podle svého a nebude tam ten beton...a protože chci dům s výhledem,tak asi na svahu a tam jsou piloty někdy jediná možnost...a taky jsem viděla nabídku od firmy, že základ beton byl za 222000 a na pilotech 96000, takže i to by bylo skvělé:)
Odpovědět
@cherrycheery Já právě znám lidi, kterým tu zimu tři roky zpět, co bylo několik dní -20, zamrzly odpady. Co se týká tvrzení, že s betonovou deskou není možné chodit v ponožkách, tak to je samozřejmě nesmysl. Možná to vychází z toho, že Izolace při stavbě na pilotech musí být větší a nepodceňuje se to. Zatímco když máte dům se základovou deskou a dáváte do podlahy 20cm polystyrenu, tak si všichni klepou na čelo. A o tom to je. Se zbytkem souhlasím.
Odpovědět
@davescz to byl problém s tím zamrzáním, snad se to dá kvalitně zateplit t yrozvody, je to asi jako se vším ve stavebnictví- najít tyco to opravdu umí:) a ti vaši známí, jka to řešili, dalo se to dodatečně zateplit?
Odpovědět
Článek se načítá
@cherrycheery jj, dá se to kvalitně zateplit a to je právě to co jsem psal - hlavně pozor na zateplení spodku. Pohlídat si to. Problém byl v tom, že tím místem vedlo nějaké potrubí a instalatér se mu chtěl s odpadem vyhnout a tak sel níž. A to pak byl problém. Nemyslel jsem to tak, že dům na pilotech je špatné řešení. To ne.
Odpovědět
@davescz děkuju žes mi to napsal, tohle je asi jako výhra v loterii, vybrat dobrou firmu a řemeslníky:) já teda budu dál optimistka abudu věřit, že budu mít štěstí:) nebo se vzdám ideálů a nechám postavit, tak jak to tady umí většina- beton a zděný dům, ale to až jako poslední možnost:)
Odpovědět
@cherrycheery pokud v okolí není nikdo ochotný, kdo tomu rozumí a chodil by stavbu kontrolovat, pak to chce najít nějaký dobrý stavební dozor. Jsou to sice tisíce navíc, ale pak ve finále může ušetřit i statisíce, protože některé chyby už nejde zpětně jednoduše opravit. Právě izolace jsou v tomhle problém, protože jsou pak zavřené v konstrukci. Je jedno, jestli je se bavíme o tepelné izolaci nebo hydroizolaci. Když někdo postaví křivou zeď nebo zapomene udělat okno, tak se nic neděje. To se včechno dá jednoduše opravit. U izolací to tak jednoduše nejde.
Odpovědět
@davescz já musím věřit, že budu mít štěstí na firmu, vybírám polde toho,kdo toto už stavěl a kdo dělá dřevostaby z přesvědčení:) sice mám hodně nastudováno,ale neuměla bych na stavbě zkontrolovat nic a tedy ani posoudit jestli stavební dozor tomu rozumí ...mám sepsané moje poznatky a tím požadavky, ted jsem připsala tu izolaci rozodů a budu hledat jak to má být dobře udělané....určitě bych moc ráda našla někoho,kdo mi bude vše kontrolovat a já bych k nmu cítila důvěru:) stále si myslím, že bych to mohla dokázat nechat si psotavit domeček:) pro mě je nejtěžší najít pozemek a nenechat se podvést, to je větší brutus než stavění:)
Odpovědět
@cherrycheery Často podvod nemusí být záměr, resp nemusí to být přímo podvod. Jen odfláknutá práce. Takže pozor na firmy s vysokou fluktuací, ti lidi to tam mají na háku. Žíly jim to netrhá, jejich vizitka to není, takže se to nějak prostě udělá. Obecně menší firmy s delší tradicí by na tom mohly být lépe. U dřevostavby jsou také důležité správně provedené parozábrany. Držím palce.
Odpovědět
@davescz děkuju, budu věřit a nepředjímat katastrofy, když se člověk hodně bojí, tak se mu ty strachy většinou zhmotní v realitu a já jsem optimistka,líp se mi tak žije:)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
my plánujeme založení domu na vrutech Krinner, především z toho důvodu, že budeme stavět ve svahu a základovka+terénní úpravy by byla finanční sebevražda. Myslím, že pro svažité pozemky a stavbu dřevostavby je to ideální řešení.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
My máme dřevostavbu 120 m2 na základech od firmy Zemní vruty Kostrhoun, přijeli ráno a večer měli hotovo. Určitě doporučuji zvolit značku Krinner, měli jsme i nabídky na jiné vruty, ale nic bychom neušetřili, a u Krinneru máme jistotu že se jedná o originál..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@marek_19 Dobrý den, máme projekt zastavěná plocha 135m2. Můžete napsat od koho jste si nechali dělat a za jakou cenu? Děkuji
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?