Elektřina pro soláry: K čemu slouží a jaké jsou její výhody?

  • 27.12.2023

Využívání fotovoltaických elektráren a solárních panelů je stále populárnější a lidé často hledají speciální energetické tarify. Skupina ČEZ přišla se službou „Elektřina pro soláry“, jejíž uplatnění a výhody si v dnešním článku představíme.

Elektřina pro soláry
Zdroj: Giorgio Trovato, unsplash.com

Princip služby spočívá v tom, že solární panely generují elektřinu, a pokud je jí více, než momentálně potřebujete, pak tato energie přeteče zpět do sítě. To znamená, že v době, kdy je slunce dostatečně silné a vaše spotřeba elektřiny je nízká, tedy zpravidla v poledne, kdy je většina členů domácnosti pryč, můžete i tak vyrobenou elektřinu použít a zároveň z toho profitovat. Mimochodem, fotovoltaika si skvěle rozumí například s chytrou domácností. Kombinací různých nastavení spotřebičů a solárních systémů můžete snadno zefektivnit úsporu nejen energií, ale také peněz. Přidejte službu Elektřina pro soláry a máte dokonalý recept na šetření vlastních financí i přírody. Více o spolupráci FVE s inteligentní domácností a o dalších vychytávkách se pak dozvíte také na edukativním webu ČEZ Akademie, jenž se prostřednictvím článků či videí soustředí právě na vzdělávání v oblasti energetiky.

Na čem je služba Elektřina pro soláry založena?

Elektřina pro soláry je označení pro službu ČEZ, kdy se přebytečná energie z fotovoltaiky uchovává „na horší časy“. V praxi to znamená, že zužitkuje energii, která se v domácnosti nestihne spotřebovat nebo kterou nelze uložit do domácí baterie. Takové energii se říká přetok, a pokud nevyužíváte službu Elektřina pro soláry, přetoky se posílají zpět do distribuční sítě. Elektřina pro soláry funguje na principu výkupu, tedy přetoky sice proudí zpět do sítě, ve vyúčtování se ovšem daná hodnota (cena energie odpovídající objemu přetečené energie) odečte od celkové částky. Jediné, co z vyúčtování odečíst nelze, jsou distribuční a ostatní poplatky, tedy například daň za elektřinu odebranou ze sítě.

Sečteno a podtrženo

Služba Elektřina pro soláry funguje de facto jako externí baterie. Fotovoltaická elektrárna zásobuje vaši domácnost elektřinou, kterou využíváte pro své potřeby, i tak ale můžete vyrobit více než lze uložit do domácí baterie. Tehdy přichází na řadu EPS (emergency power supply), kdy daný přebytek energie pošlete zpět do sítě. A až ji budete potřebovat, zase se vám vrátí.

Závěrem

Celkově lze říci, že služba Elektřina pro soláry představuje klíčový prvek ve využívání solární energie a její fungování v chytrých domácnostech přináší řadu výhod. S podporou programů, jako je ČEZ Akademie, můžete lépe porozumět těmto technologiím a efektivně je zužitkovat ve prospěch sebe i planety.

PR článek

Zdroj foto: Unsplash

Diskuse na téma článku