Jak byste vedli rozvody elektřiny

Prosím o radu jak vést rozvody elektriny. Dum je z porothermu a na věnci je spiroll. Máme tři možnosti :1. podlahou (tato varianta se nám líbí nejmeně), 2. ve zdi (ke světlu budeme vést kabel dutinou ve spirollu),3. sadrokarton (strop snížíme o cca10cm tj. na 265cm, takže stejně budeme řezat kousek do věnce). Děkuji za každou radu nebo osobní zkušenost.
Odpovědět
Profilova fotka
Čo je zlé na tom viesť rozvody elektriny podlahou? Väčšina kabeláže sa schodá do polystyrénu. Ak si chcete následne ušetriť nervy pri pokládke polystyrénu na klbká káblov, môžete ich dať do peknej obdĺžnikovej plastovej chráničky (bude sa jednoduchšie rezať výrez do polystyrénu) alebo použiť termowhite, čo je drtený polystyrén s pojivom, ktorý krásne vyplní všetky diery bez rezania výrezov - akurát je to drahšie. Vo výsledku navrhujem všetky zásuvky ťahať po zemi a v mieste konkrétnej zásuvky len vysekať kúsok drážky od zeme k zásuvke. Je to jednoduchšie ako sekať drážku od stropu po zásuvku (kratšia drážka, menej káblu). Pre svetlá, ku ktorým sa dá dostať cez spiroll, viesť kábel tadiaľ. Pokiaľ chcete niekam LED bodovky, tak sa SDKčku asi nevyhnete, tam treba viesť kábel zase po strope.
Odpovědět
@josefx také si myslím. Snad kromě kuchyňské linky a koupelny všechny zásuvky u podlahy a kabely podlahou. Vypínače cca ty 1,2 od podlahy a kabely od stropu. Cokoli jiného naprosto nechápu.
Odpovědět
my máme betonové stropy, nad 1.np to máme vedené ve stropě, před betonáží jsme natahali chráničky, v suterénu máme provrtaný strop pod 1.np na světla. Jinak to t máme vedené ve zdech - tady jenom upozorním- pozor u elektrikářů - nám vysekali zbytečně velké díry a pak jsme toho měli zbytečně víc na zapravení... pokud máte spirolly, nebudete dělat sádrokartonový podhled? To by pro Vás bylo nejjednodušší, aby se to mohlo skovat za sádrokarton.
Odpovědět
Do podlahy se hůř seká jak do zdi když se něco pokazí nemluvě o sundání celé podlahy. Za mě do zdi a snížit strop mám to taky tak
Odpovědět
Kdybych si mohl vybrat, tak kabely vedu ve žlabech v podhledech pod stropem, kde jsou na tom nejlíp z hlediska oteplení. Naštěstí v běžném rodiném domě nejsou obvyklé dlouhodobé vysoké odběry, tak je třeba jen ohlídat kabely k troubě, desce, sporáku a tm k elektrokotli, boileru. Vybrat jsem si nemohl, takže kabely mám taky v podlaze v polystyrenu, ale zasypával jsem je pískem, který zvýší tepelnou kapacitu.
Odpovědět
Vodorovné drážky jsou ve voštinovém zdivu dost omezené, protože hlavně u příček ohrozíte statiku stěny. Sádroš bych nedával a udělal omítku rovnou na panel. Většina přístrojů je nad podlahou tudíž je nevýhoda všechno tahat od stropu. Doporučuji podlahou, pokud by se mělo něco pokazit, tak kabel necháte, kde je a natáhnete nový. Nedoporučuji, ale stavět na kabely žebříky.
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Profilova fotka
Já jsem zvolil výšku vypínačů stejnou jako kliky - potom je to blíže k podlaze. Sice se ostatní diví, jak je máme nízko, ale pro nás je to super. V hlavní místnosti doporučuji vést kabely od světel i od vypínačů až do rozvodnice - máte potom mnoho možností, jak je použít i přípravu na automatizaci.
Odpovědět
Bohužel to u nás doma máme taky v podlaze a pod anhydritem a až dům zdědím za několik desítek let, ani omylem to nebudu opravovat, prostě to bych se zedřel a to mě za to nestojí, vrtat do podlahy neco. Ačkoliv at si ŕíká kdo chce co chce, tak zeď a jesli to tahat SDK? Taky to ujde, nejlepší a nejlehčí varianta je tahat za lištama od podlahy přívod a pak akorát husím krkem vytáhnout k zásuvce a ke světlu kolmo nahoru.
Odpovědět
@vladimir_sacha dělejte si to jak chcete, ale faktem je, že je mnohem větší šance navrtat si kabel ve zdi oproti riziku, že se stane něco s kabelem v podlaze. I kdyby k tomu snad nějak zázračně došlo, tak vždy mám možnost to vést jinak, nebo odjinud, málokdo bude bourat podlahu. Tazatel psal o keramice. Na tu stačí zlý pohled, natož frézovat drážky.
Odpovědět
Mě by se taková přiznaná lišta třeba v koupelně na 5 kabelů moc nelíbila. Praktické provedení si v novostavbě nedovedu ani představit. Do tloušťky stěny 115 mm NELZE dle Heluzu bez statického výpočtu provádět žádné vodorovné drážky, u větší tloušťky maximálně do délky 1,5 metru do hloubky 15mm!
Odpovědět
a normy nic?
Odpovědět
Článek se načítá
@honzik75 A myslíte na rekonstruování a stavbu za 50,60 let?
Odpovědět
@vladimir_sacha a měl by myslet na rekonstruování a stavbu za 50 - 60 let? Nebo máte představu, že naše děti budou chtít bydlet stejně jako teď my? Že budou v té době stejné standardy třeba na rozvody el. jako dnes? A proto se dnes při rekonstrukcích takto starých domů (po rodičích) předělává skoro komplet celý vnitřek? Nicméně pokud má člověk strach, že by musel vysekávat podlahu kvůli přerušenému / poškozenému vodiči taženého podlahou, tak se snad nechá dát tento rozvod do kopoflexky a tou přívody dotáhnout od rozvaděče do výchozího bodu v každé místnosti. Pak v případě potřeby rekonstrukce el. rozvodů to řešíte vždy jen v rámci určené místnosti a od rozvaděče nové vodiče jen protáhnete. Ona to zase není taková vyšší dívčí
Odpovědět
@doog ano souhlasím. Trochu (víc) se pozastavuji na tím, že někdo vidí kabel v podlaze jako problém, a na jiném místě diskuze se uvede, že není důvod, proč by měl začít téct rozvod teplovodního topení. Není to trochu "nekonzistentní"? Kabel od elektriky je problém, ale teplovodní topení, odpad, voda "problém" není?
Odpovědět
@honzik75 Kabel vydrží 50, 60 let a pak začne guma ztrácet pevnost a praská, dům bez elektriky se takto pak obývat nedá, zatímco podlahovka má Pel Al Pex a to vydrží 100 let, protože toto se nerozpadne a když prdne, tak je jasno kde zhruba podle mokrosti místa ale zatímco kabel ne a bez podlahovky se žít dá bez problémů.
Odpovědět
@vladimir_sacha : OT Vy tomu fakt věříte, co píšete? Nebo jen musíte mít (pochybný) argument za každou cenu?
Odpovědět
@vladimir_sacha Nechápu, proč byste musel bourat podlahu pro opravu kabelu. Přece nebudete někde kabel napojovat, ale dáte kabel nový a můžete na jiné místo - Vám se třeba líbí ty lišty. Pokud to chce někdo ukládat do zdiva, tak na to musí mít vhodné zdivo, což dnes většinou není. Možnost by ale byla uložení na cihly a na to silná vrstvu omítky. S tou životností kabelů bych to neviděl tak zle, kabel sice tvrdne, ale pokud se na něj nešahá a je v suchu, tak je skoro nesmrtelný.
Odpovědět
@martin_s Pokud odejde vlivem stáří jeden kabel, druhý je za dveřma.... Ono v lištách to není až taková hrůza, jak se zdá
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
Zdravím, my to budeme vést od světla zdí do výšky cca ve výšce kliky od dveří protože máme malé děti, tak až půjdou třeba na záchod, tak abychom za nimi nemuseli pořád běhat a rozsvěcet jim. Vypínače a https://www.kutilmarket.cz/kategorie/... jsme vybírali Legrand a jsme s nimi moc spokojeni. Doporučuji.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?