RD Rýmařov a zkušenosti s nimi?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Ahojky, stavíte někdo s RD Rýmařov? Případně jaké máte zkušenosti atd. atd. :)
Odpovědět
Profilova fotka
Já jsem taky jeden z těch, kteří jsou vděčni za každou radu a zkušenost! Řeším nekonečné rozhodování jestli krbovky nebo krb, jestli s výměníkem nebo bez, akumulačku ano či ne... Varianty s akumulačkou a výměníkem jsou super věc a věřm tomu, že to funguje skvěle, ale na druhou stranu si říkám, jestli do domu s tepelnou ztrátou 6kw (nova101) se vyplatí taková investice... Budu rád za jakékoliv vaše zkušenosti a rady s krbovým "přitápěním" nebo "topením" do 101ky. Díky! :-)
Odpovědět
@jurkac My řešili to samé. A jak jsme tam různé topné systémy kombinovali, tak nám v jednu chvíli řekli na RDR, že už nám tam chybí jen jaderný reaktor :-) Tak jsme přestali rozvíjet myšlenky dál a dál a vrátili se na začátek. A vyšlo nám, že nejefektivnější pro nás budou samotná krbová kamna. Do výměníku a jeho napojení bychom museli investovat peníze, jejichž návratnost by byla diskutabilní a navíc samotné krbovky lze provozovat bez problému i při výpadku proudu (což jsme chtěli). Když tam máte výměník, souvisí s tím i malé čerpadlo, které honí vodu. Když stojí, může být problém, takže pak to chce mít záložní zdroj nebo při výpadku elektřiny netopit, což se nám nelíbilo.
Odpovědět
Profilova fotka
@pvratny u nás to dopadne asi podobně... :-) Můžu se zeptat jaký typ a výkon krbovek máte, popř. přes koho a za kolik jste řešili? (klidně piš do IP). Koukal jsem, že máte před sebou první zimu tak držím palce aby vše splnilo vaše očekávání :-)
Odpovědět
@jurkac po dvou zimách ve 101čce máme následující zkušenost s topením: máme klasické krbovky, kterými topíme spodek domu, ale topíme-li celý den, teplo se dostane i nahoru - manžel dodatečně udělal průduch na chodbu a je to znát. Při mrazech jede i elektrokotel, ale radiátory zapínáme pouze nahoru do dětských pokojů. Zatím jsme spokojeni, vyúčtování bylo očekávané. Několikrát vypadl proud a tousty a čaj připravené na plátu krbovek neměly chybu...
Odpovědět
Profilova fotka
@alecram66 díky za Tvé zkušenosti :-) koukal jsem do blogu a máte to všechno moc pěkné!!! :-) Nechávali jste si od RDR dělat aspoň tu přípravu pro napojení teplovodního výměníku - kdyby někdy náhodou došlo ke změně :-) :-) ?
Odpovědět
@jurkac Máme kamna s výměníkem, byl oříšek najít nějaká s co nejmenším výkonem (máme Adrii II), a i tak se dům vytopí opravdu rychle. Nevýhodou je určitě závislost na elektřině, na druhou stranu, stačí pár polen a v mírnější zimě je hned všude teplo, dole se případně stáhnou radiátory (jinak bychom v obýváku brzy padli teplem) a vytápí se jen vršek. Kamna jsme chtěli hlavně pro atmosféru, přiznávám :-). Pokud se rozhodujete, kam dát nějaké peníze navíc, nad standard, tak bych je třeba radši investovala do oken, než do kamen, pokud finance tolik neřešíte, tak proč ne.
Odpovědět
@jurkac Díky za pochvalu, jsme moc spokojení. Právě sedím u kamínek a pozoruji plamínky... Přípravu na výměník nemáme.
Odpovědět
Profilova fotka
@jurkac Zdravim, prave jsem po dvou letech skoncil ladeni mych krbovych kamen :)... No pro zacatek musim rici ze i po opakovanych konzultacich s RDR musime brat cisla o ztrate domu jako orientacni a ne jako dogma. Mam Locus 119 podlahove a stylove podobne jako Nova101. Ztrata domu nekde kolem 6-7 jo a mam klasicke radiatory (to je asi to hlavni a od toho se bude odvijet co za krb si muzu nainstalovat) jo a elektricky kotel 9KW. proc radiatory: 1) priprava na krbovou vlozku od RDR me stala cca 12-14Tk. nevim kolik je to ted, ale cena dobra, na to kolik mohu teoreticky usetrit 2) diky radiatorum nemusim (i kdyz muzu) resit akumulacku - voda z kamen muze mit vysokou teplotu a snad jen radiatory ji zvladnou bez akumulacky. 3) napojeni na TUV, velmi jednoduse, v podstate je TUV jako pripojeni jako radiator. (cena v ramci pripravy na krb) No a tak jsem zacal hledat reseni. "Kamna 1" (thorma faluna aqua) 8KW (4KW do mistnost a 4KW do vody) Levna kamna, velke proskleni, takze moc pekny pohled na ohen. vykonove vypadaly jako optimalni reseni. Ale ouha - bylo to celkem velke zklamani problem ani neni v KW ty jsou OK ale v pomeru 50/50 je uplne k nicemu - dusledek byl: 1) bud je v mistnosti kde jsou kamna brutalne pretopeno a radiatory a TUV jsou primerene teple, ale ne velmi moc. 2) v mistnosti je OK, ale radiatory jsou vlazne.. Bylo to zvlastni, protoze mi RDR potvrdil, ze tyto parametry(KW kamen) budou optimalni (nebo velmi blizko k optimalnim). Tudiz jsem je po roce prodal do nejakeho starsiho domku a s usmevem jsem odepsal s celkem malou ztratou za tu zkusenost. :) Kamna 2 (Nordica Themo-Rossella Plus Forno DSA) Parametry jsou 3KW do mistnosti a 10,5KW do vody. uprimne jsem si myslel, ze jsem se zblaznil. ale po konzultacich s RDR jsme dospeli k nazoru, ze byt se zda, ze prebytek vykonu je moc velky, pomerove je to OK. Kvalita kamen a to diky i cene je mnohem dal nicmene jsem se stejne bal jestli jsem to neprehnal. Resume: naprosty uspech.. 1) kamna naprosto nepretapi mistnost, dokonce jsem v obyvaku otevrel i radiatory, aby rychleji nabehla teplota.po chvili je pak termohlavice odstavi a zdrojem jsou jen kamna. 2) Radiatory jsou optimalne teple, obehova teplota je kolem 58-67 stupnu. 3) muzu topit cely den o vikendu (ne samozrejmen na plny vykon, ale sekundar je otevren naplno, takze se nic nedusi a okno v kamnech je ciste -proste si prihazuji po polinku) 4) nebo zatopim vecet na ty dve az ctyry hodky a domek+TUV natopi az tak ze mi to s prehledem vydrzi do dalsiho dne. 5) TUV je vzdy s prehledem v cervenem do cca 1.5 hodiny. 6) Spotreba dreva se snizila, nechapu to, ale vecerni natopeni domu mi trva kratsi dobu a spotrebuji o cca 20 procent mene dreva. je to asi o kamnech, protoze ty nove maji nizsi teplotu spalin v kourovodu nez predchozi cca asi o 120 stupnu coz je hodne. I pres velke obavy z prebytku vykonu jsem celkove nakonec velmi spokojen, kamna se chovaji, presne tak jak si predstavuji a myslim, ze dostatek vykonu vyuzuji v mrazech, ktere nas jeste cekaji :-p To co chci rici je, ze pokud planujete pouzivat vlozku s radiatory snazte se koupit kamna s co nejvetsim rozdilem vykonu (vzduch x voda). Velmi me zaujaly kamna a krby od Aquflame s pomerem 2KW x 5KW nebo 2KW x 10KW - velmi dobre ceny. Nicmene u me vyhral retro styl od Nordica :) Vykon samozrejme musi byt blizko ke ztrate domu, vice jak 15KW by asi byla cira kravina, ale jde o to, ze v mem zivotnim stylu neni cas na 24/7 topeni v kamnech, kde v tomto pripade je jakykoliv prebytek vykonu nezadouci. Pro me je fajn se vecer na chvilku zatopit a pomerne rychle dostat dum a TUV na prijemnou telotu a pak jit klidne spat a vedet ze se elektrokotel nesepne dalsich X hodin, protoze neni treba a dum teplotu udrzi do dalsiho vecera. Akumulacka by byla super vec, jen vedet kam ji dat :). Myslim ze uzivatel "Locus" ktery tu taky prispiva ji ma vymakanou k dokonalosti, treba se ozve s nazorem ;-) naklady: 1) naklady na 12 mesicu s prvnimi kamny byly kolem 25tk vcetne vseho (22Tk elektrika komplet+drevo) (myslim ze RDR odhadovalo naklady pro tento dum jenom na elektrice na 35-37Tk za komplet spotrebu) 2) Ocekavane naklady s novymi kamny na 12 mesicu cca 18-20TK vcetne dreva - za pul roku se pochlubim.
Odpovědět
@otoron Pekne jsi to napsal a souhlasim. My prave ten "jaderny" reaktor mame doma a nemenil bych. Kamna Hoxter haka 37/50. Samot uvnitr kamen stale bezovy jako novy, automaticka regulace vzduchu si hlida privod vzduchu a sklo ciste, myjeme cca co 2 mesice. Teplo krbu jde do radiatoru a 600L akumulace a nahrvivani TUV. Elektrokotel behem co jsme nastehovani jeste netopil a TUV by se mohlo taky vypnout protoze tepla voda je v AKU a nahriva TUV. Po prichodi z prace 21st, vyvetrame, zatopime na 22,5 v celem dome a vydrzi do druheho dne pri venkovni teplote kolem nuly na interierove teplote >20st. Vyuctovani CEZ 13900,- (TUV+vse ostatni). Je realne to dostat v tarifu D45 pod 12tis....a o to se letos budu snazit.
Odpovědět
Ahoj my jsme zvolili asi klasiku, elektrokotel, soláry na TUV a Kingfire Parat - až to bude stát a budu mít nějaké výstupy a zkušenosti, tak se rád podělím. Zajímalo by mě jestli to takhle někdo má a případné zkušenosti s Kingfire Parat, díky. Pokud už bylo někde diskutováno, tak se omlouvám.
Odpovědět
Ještě dodatek - budeme bydlet ve 101čce.
Odpovědět
Profilova fotka
@jirkaj Kingfire Parat má @zuzicz ve 101, my máme elektrokotel, soláry a krbová kamna;-) Původně jsme o něm taky uvažovali, ale kamna nám vyhovovala více, protože je máme natočená směrem do obýváku, takže na plamen je vidět ze všech částí sedačky http://www.modrastrecha.cz/blog/jahoo... 8-)
Odpovědět
Článek se načítá
@jahooodka Mohu se zeptat, proč jste museli zaslepit ten vstup externího vstupu? Máme ho taky menší, ale bylo nám řečeno, že i tak bude fungovat. Jen v případě většího rozfajrování si to bude brát vzduch i z místnosti.
Odpovědět
Profilova fotka
@pvratny Naše kamna vyžadovala 10 cm široký přívod vzduchu, to jsme bohužel zjistili až pozdě, měli jsme 5,5 cm, náš kamnář říkal, že to nepůjde...
Odpovědět
Profilova fotka
@jahooodka A mel pravdu, bezne male krbovky potrebuji min 25m3 vzduchu za nejaky cas, ted nevim, asi za hodinu. A to by pres 5.5cm trubku neproslo. @pvratny u tebe tu infomaci moc nechapu, leda ze by jsi mel jen natrubek na kamnech pro prisavani, ale ne ciste externi vzduch. Ciste externi vzduch ma urcite jahoodka a te by se kamna bez dostatecneho privodu vzduchu asi dost/urcite dusila.
Odpovědět
@jahooodka @otoron U nás je taky v návodu pro kamna požadavek na 10cm a bylo to tak i v projektu. Bohužel stavitel základovky tam dal jen 7,5cm s tím, že se do dané vrstvy betonu větší nevejde, ale určitě to bude stačit. Bohužel, když jsme na to přišli, už nebylo co k řešení, a tak doufáme, že měl pravdu. Kamna máme ABX Arktis 4-II a jestli jsem to dobře z návodu pochopil, tak umožňují přívod vzduchu zároveň ze dvou zdrojů, mají na sobě pro každý zdroj i jeho samostatně ovládání. Jestli stavitel pravdu neměl nebo jsem špatně pochopil návod, budeme mít smůlu a vztek. Uvidíme cca do dvou týdnů, kdy by se měla kamna dát do provozu.
Odpovědět
Profilova fotka
@pvratny No PANU STAVITELI bych asi nepodekoval.... Pokud jsem si precetl pro kamna technicky list pozorne, tak maji jeden centralni privod vzduchu. Zadne dalsi prisavani nebude mozne. Precti si v Navodu ABX Arktis 4-II clanek 5.2 a upozorneni!! - nikdy nezaslepovat centralni privod vzduchu and musi mit 2dm2, no a ted si to musis spocitat, me to vyslo cca 7.9 cm + rezerva (kterou nemas) ale moznost 5 metru trubky - coz doufam, ze mas mnohem kratsi(lepsi).. osobne si myslim ze ti ta trubka (7.5) bude stacit, ale muzes mit problemy s roztapenim. Ale taky ne, proste to vyskousis a uvidis. Ver mi ze mit externi vzduch je to nejlepsi co pro nase novostavby jde. Viz. jahoodka .. kamna bez centralniho privodu + digestor = kour v mistnosti - celkem standartni situace a neni to nic prijemneho a stane se to za par minut. Pokud si budes myslet, ze mas nejaky problem pri topeni tak napis, mam par napadu, jak to zlepsit. Vzdycky je moznost i kdyby si mel jen 5 cm trubku. Lepsi nejaky externi vzduch, nez zadny :)
Odpovědět
Profilova fotka
@otoron @pvratny Ta kamna a zapnutá digestoř byla školácká chyba;-) Samozřejmě, že jsme to věděli, že to nesmí být zároveň, ale manžel nezaregistroval, že je zapnutá, já v kuchyni nebyla a bylo to:-) No a i bez přívodu externího vzduchu s roztápěním žádný problém nemáme a kamna hoří parádně, takže bych to tak černě neviděla, ale asi taky záleží na výběru kamen, my máme Jotulky 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@jahooodka To samozrejme nebyla zadna kritika, jen jsem te pouzil jako priklad ;-) . Uprimne digestor je schopna vytahnout kour i z kamen s pripojenym centralnim vzduchem. Me se to stalo pres kovove ovladani kamen!! coz je jen malinka skvirka, no je fakt ze nase digestor s 600l je trochu prevykonna :). Roztapeni u tebe nebude problem, ale kdyby jsi mela velmi maly privod vzduchu (5cm) tak by mohl byt, tak jsem to myslel.
Odpovědět
Profilova fotka
@otoron Já jsem to nebrala jako kritiku ;-)
Odpovědět
@otoron Už to chápu.. no, uvidíme, snad to bude stačit. Dám pak vědět a případně se přihlásím o radu. Díky za vysvětlení.
Odpovědět
Nova 101- podlahovka nebo radiatory? Popripade jde skombinovat dole podlahovka a nahore radiatory? Je velky rozdil v cene podl.- rad.? Je velky rozdil mezi teplem z radiatoru a podlahovky? Dik
Odpovědět
najde se tu někdo, kdo je ochoten mi poslat KS v el. podobně? Neplánuji sice stavbu s RDR, ale nerad bych něco zapomněl a ta KS je určitě pro výstavbu skvělá...
Odpovědět
@jahudka.1 My nejdřív zvažovali dolů podlahovku a nahoře radiátory. Pak jsme zjistili, že když uděláme jen podlahovku, rozdíl v ceně bude minimální (cca 7tis) a technologicky půjde o jednodušší -> méně poruchové řešení. Trochu jsme se báli "nemožnosti" si rychle přitopit v ložnici, ale zatím je to úplně v pohodě a naopak jsme mohli pod oknem místo radiátoru umístit příjemné posezení s výhledem ven (dobře se tam třeba čte :) ). Ten cenový rozdíl proti standardu je ale dost velký (cca 130tis). Šli jsme do klasické vodní podlahovky, elektrice jsme moc nevěřili, ale doporučuji také ke zvážení - je pro pořízení levnější. Jinak pocitově si podlahovku hodně chválíme. Na místech, kde není (např. špajz) je opravdu studená podlaha, takže to můžeme porovnat. Zároveň to ale není tak, že bys chodila po vysloveně teplé podlaze (teplota cca 20-25st.), zkrátka je tak akorát.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@pvratny diky moc za info... Jen moc dobre nechapu tu cenu??? Takze jste si priplatili 7 tis nebo 130tis?;)
Odpovědět
Ahoj všem, máme 2 venkovní světla v černé barvě (a kouřově černé skleněné kulaté stínidlo) od RDR, a potřebujeme ještě jedno takové světlo. Viděl jsem spoustu podobných, ale tvarově stejné jsem nikde (internet ani obchody) nenašel. Neřešili jste někdo podobný problém? Neznáte prodejce, který ta světla prodává, či výrobce? Jinak koupím prostě podobné, naštěstí nebudou vedle sebe. Jen zkouším, jestli někdo třeba stejné nenašel. Skoro mě napadá, jestli RDR nemá nějakou starou zásobu světel, co už nejsou běžně v prodeji/oběhu ;)
Odpovědět
Jinak se mi zdá, že výrobcem těch venkovních světel dodávaných RDR je PANLUX (http://www.svetla-svitidla.cz), neb na jednom z našich světel je taková nálepka. Nicméně na jejich (Panluxu) stránkách už jsou taky jen tvarově trochu odlišná světla (ta část k upevnění na stěnu od světel RDR je obdélník, většinou jinde je u světel kruhová).
Odpovědět
Teď jsem ještě ověřil ten název na nálepce na světle, není to PANLUX, ale COMPOLUX. Ale i tady platí, že je to nyní oblejší a půjde asi o staré zásoby RDR (viz nabídka compoluxu zde: http://www.compolux.cz/?page=katalog/...).
Odpovědět
@jahudka.1 Priplaceli jsme cca 130tis. Kdybychom měli podlahovku jen dole a nahoře radiátory, vyšlo by to jen o tech 7tis. méně.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?