Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@natalkaa se zpožděním se připjuji. ad zateplení - blbost. A roubenka jako bungalov...? nevím, podle mě je to klasický materiál pro klasickou stavbu, čili s podkrovím ad cena - 2 mio - nereálné - pokud už nemáte desku, příjezdovou cestu a pod. prkotiny co pak udělají 1/5 ceny a dotovaný materiál (nebo vlastní les...) ad topení - nejdřív vyřešte čím budete topit (rozuměj - dáte 50 tis za plyn/elektriku ročně, ale je to pohodlné, nebo budete platit 5 x méně se dřevem které budete připravovat?). Pak teprve řeš podlahovky, radiátory a pod. To samé příprava TUV. ad umístění - bohužel jako předřečníci. Nám bylo řečeno, že dřevěná roubenka se na Šumavu nehodí. No comment ... Tak hodně zdaru.
Odpovědět
Profilova fotka
@natalkaa :)) ZDRAVIM, asi jako posledni :) protože sedím na srubu a makám :) Doděláváme celé svépomoci a 2 mega je myslím nereálné - jak píše Petr. Také jsme začínali s touto ideou :) Roubenku určitě nezateplovat - vždyt to celé dýchá a tím dává krásnou atmosféru. ANO, máme skoro všichni ve střeše nějakou skelnou či kamennou vlnu, je to pod parotěsnou zábranou, já jsem si k tomu přimyslela dodatečnou vlněnou přiizolaci, aby to nebylo v patře jako v klasickém nízkoenerg.igelitovém pytlíku :) Nízkoenergeticky Ti myslím roubenka vyjít nemůže, ale oni to prostě neumí spočítat a když tady všem vychází cca 10 kubíků dřeva, tak je to stále hodně dobrá cena. No a jako poslední - bungalov nemuže nikdy vyjít výhodněji. Nehodí se ani do našich klimatických podmínek, nebot musíš vytápět celou plochu a takto, když topíš, vytápíš i horní patro-tedy je to velmi ekonomické! :) Ať se daří a pod všechno co tady napsali kolegové se podepisuji :) rychle na úřad :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
Jako vždy upřímně: Stavba na klíč nás u Bernata stála 2 800 000, podezdívka 100 000, pozemek 650 000, počítejte s drobnostmi navíc. Ale hlavní bylo, že Bernat řekl cenu dopředu a dodržel ji na korunu.
Odpovědět
@kasha skromná otázka - pokud se bungalowy nehodí do našich klimatických podmínek, proč si naši předci stavěli bungalowy? Rodiny máme rozmístěné po malých vesničkách se staletou zástavbou a prakticky vždy jde o přízemní domy. Proč by bungalow měl vyjít dráž? Naopak může vyjít i levněji (pokud je střecha rovná) - neplatíš stropy, schody, druhou koupelnu a máš více prostoru (žádné zkosení pod střechou) Že se přízemní dům vytápí hůř už při dnešních technologiích také neplatí.
Odpovědět
Profilova fotka
@natalkaa hlavně nehledej logiku tam, kde být nemusí. Že my si myslíme, že dřevěný dům se k lesu hodí, to ještě neznamená, že si to myslí i úředník. A že se ve vedlejší vesnici něco takového staví, neznamená, že se u Vás může také. Je může mít na starosti jiný úředník, který může mít jiné názory, nebo to může být stejný úředník, který mohl být třeba v době rozhodování něčím ovlivněn. Momentálně platný stavební zákon dává úředníkovi neskonalé možnosti šikany. Pro Tvou informaci, my válčíme 4. rokem, a to se nám nejedná o žádnou výjimku, chceme stavět tam, kde se stavět má, to, co se tam stavět má, v územním plánu není žádné omezení ve smyslu použitého materiálu, barev, tvarů a pod. Prostě úředník může dělat potíže, a tak je dělá, zákon mu to dovoluje.
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt :) zdravím, na skromnou otázku, skromná odpověď :) Předci tak neplýtvali místem a materiálem jako my a stačilo jim daleko méně prostoru,,, to je prostě vývoj (nemluvím o hrabatech a podobných...) Bungalovy byly navrženy v dnešním stylu-veliký přízemní rozplácnutý dům - do míst, kde je docela teplo. Základy jsou rozhodně dražší, než první patro. Vytápění veliké placaté plochy vyjde o hodně dráž, mluvím o zimě, když je mínus 15 a je promrzlá zem,,, i když máš silné izolace,,, Rovné střechy se k nám nehodí (mluvím více o místech, kde je přes zimu sníh :), naše zemička je víceméně kopcovitá...) a rovná střecha je z mého pohledu dražší, nebot se musí HODNE dobře ošetřit proti zatékání - ale záleží na materiálech! V druhém patře nemusíš mít koupelnu ( i když už jsem dlouho nečetla nějaké normy!). Ale když žije v domě více lidí, je lepší mít aspon dva wc. :) Z mého pohledu je při klasické střeše více prostoru, nebot skýtá otevřený prostor (nemusíš "kosit" střechu v metru). :) a prosím o info, jaká že je to technologie ohledně vytápění? Jestli jsem napsala hůř to nevím, ale rozhdoně je to ekonomicky náročnější. Prostě krychle (koule) je ergonomicky nejekonomičtější tvar. Vezmeš-li stejné metry čtvereční na ploše a nebo na patře, zaplatíš o hodně více. :) kk
Odpovědět
@kasha Ještě jeden faktor bych přidal, a to ceny pozemků. Málokdo si dnes může dovolit (pokud je vůbec k mání) tak velký pozemek, aby se mu tam bungalov vešel a neměl k plotu na každou stranu 5 metrů (uvažujeme-li rozdíl bungalov x dům na patro se stejnou obytnou plochou).
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk My jsme měli štěstí na pozemek, je to bývalý sad, přístupný od cesty, žádná příjezdová cesta se nemusí budovat a navíc je docela velký, původně jsme měli vymyšlený s rodiči dvojdomek (měli jsme studii od projektanta), takže bungalov se tam vejde úplně bez problémů. K tomu proč bungalov - sice se mi líbí klasické patrové roubenky, ale zrovna tam by se taková moc nehodila a navíc mi ani tak nejde o tvar domu jako o materiál dřevo. Možná jsem to špatně nazvala-nechci postavit roubenku, ale masivní celodřevěnou přízemní budovu:-) Zkusím pak vyfotit náš pozemek, aby jste si mohli udělat obrázek.
Odpovědět
@natalkaa Pro podlahovku je dlažba asi nejvhodnější, pro mě je ale nejvhodnější korek :-D máme ho ve většině přízemí - v obytných místnostech (a dokonce je pod ním i ta podlahovka ;-) ) Pokud chcete klasické radiátory, je podle mě korek nejpříjemnější tuplem. Nesmíš si samozřejmě představovat, že hřeje, ale i třeba proti smrkovým palubkám, které máme v patře, je ten rozdíl znát (znáte ten feeling :-D ). Hlavně v přechodovém období - jaro/podzim - kdy se netopí, ale ještě/už není ráno úplně teplo.
Odpovědět
@natalkaa On náš dům taky nesplňuje všeobecnou představu o roubence 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
Konečně někdo, kdo má korek!:-) Já ho právě chci taky a úplně všude(kromě koupelny). Můžu se zeptat, na kolik vás přišel? Dívala jsem se na ceník a jde sehnat i na 500kč, ale to je ten standardní, když bych chtěla divočit a dát něco "lepšího", zaplatím i přes 1000Kč. Furt bojujem s manželem, on chce vše co nejlevnější a já zas co nejpřírodnější:-) Jak topit furt nevím, líbí se mi kachlový kamna, ty chci, ale nevím, jestli bych se naučila správně přikládat, tak to asi jistí jako stěžejní plyn:-) Kachláče jen jako doplňkový topení.
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk no a jak se tedy žije s korkem a podlahovým vytápěním,,, měla jsem vnitřní obavy z toho, že se korek zatírá nějakými chemikáliemi a pak, když topíš,,, tak co? :) Jinak už mám nakoupený korek, který pujde na schodiště do sklepa :)
Odpovědět
Článek se načítá
@natalkaa Je to úplně ten nejobyčejnější korek koupený v Hornbachu, čtverce 30x30 cm, tloušťka 4mm, cena tuším někde mezi 300-400 Kč. Žena měla doma korek odjakživa, ale byl to právě ten nedrcený "luxusní", kde je na korku jakási tenoučká folie. Sice to určitě výrazně zvyšuje životnost a odolnost, na druhou stranu "čistý" korek je ještě příjemnější. @kasha My jsme to lepili nějakým lepidlem na korek Pattex, který stálo v regálu hned vedle ;-) povrchová úprava Osmo tvrdý podlahový olej.
Odpovědět
@kasha no, polemizovala bych s tím, že přízemní domy se stavěly jen tam, kde je "teplo". Jsem z Prahy a kdykoliv jedu za příbuznými, mám dojem, že z toho přechodu do chladna umřu - vítr, sníh, i léta chladná. Malé také nejsou - jeden má i pokojík, který dřív sloužil pro služebnou atd. Energie - Probírali jsme to jak s jedním architektem, tak s příbuzným (zedník, třicetiletá praxe), já jsem laik. Ale co jsem pochytila - i bungalow může být přece pasivní dům - nejde o přízemnost, jako spíše o orientaci na světové strany, rozumný tvar a prosklení, izolaci. A to vůbec nezmiňuji hlavní přednost bungalovu - žádné chození do patra, které se ve starším věku už těžce zvládá
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt :) ale lidé si přece stavějí a kupují různé věci, které nemají mnoho opodstatnění :) a kdo měl pokojík pro služebnou, tak ten jistě stavěl okázalé dílko :) Pasivní dum - to je něco, co fakt nepodporuji. Je to veliké množství hmoty, která tě zcela oddělí od přírody, od života. Také máme veliká okna-pasivní zdroj tepla v zimě,,, ale stěny a střechu jsme nechtěli balit do pulmetrových izolací :( Ale trend je takový :(,,, a nakonec každý máme své možnosti, jak se ke které informaci dostat :) NO a hlavní přednost - nemít schodiště - beru jako MINUS :) je mi 50 let (za rok :))) a stavíme v kopcích a máme dvoje schodiště :) Kdo se chystá na to, že nebude moci chodit, tak se tam dostane :) takto jsem se vyprofilovala :) :) kk
Odpovědět
@kasha Okázalé? =-) Byla jsi někdy na vesnici? :-D Protože při hospodářství vždy bývalo min. děvče, někdy i čeledníci k ruce Jinak moji prarodiče z druhé strany od šedesáti podkroví neobývají, ani tam nechodí větrat a podle toho to vypadá. Ač oba makali rukama a udělali si cokoliv, holt stáří. Rozhodně s tím ani jeden nepočítal.
Odpovědět
@bayt co pořád mají všichni s tím chozením do schodů? žijeme v 21.století, nepracujeme na polích a potřebujeme pohyb, nevypadáme v padesáti jako naše prababičky, nechodíme shrbené, ale klidně si vyrazíme na kolo, na brusle nebo si zaběhat. Tak jaký by pro nás proboha měl být problém vyjít 17 schodů? A pokud dojde k úrazu nebo skutečně nejsme schopen někdo z rodiny se pohybovat, tak snad existuje možnost velký dům prodat, koupit menší bezbariérový a ještě něco zbude... Většina tady staví domy na vsi nebo na okraji měst, kde určitě nemají obchod, doktora atd. do 100 m od domu, jezdí autem... to neřešíte, jestli ještě budete moci v sedmdesáti řídit? Teď mám sousedku 84 let, bydlí ve 3.patře bez výtahu a běhá jako čiperka. Moje babička má 83 a bydlí ve druhém patře a výtah nepoužívá, chodí pěšky, aby se prošla... Jo, běhat po schodech při malých dětech sem a tam, to je jiná, může to být únavné (i když příliš rozlehlý bungalov taky nic moc), ale jak děti trochu odrostou, fakt nevím, v čem je problém. Naopak při starších dětech je oddělené patro k nezaplacení. Ocení to děti i rodiče. Ať si každý postaví, co chce a co mu finance dovolí, pokud to není v daném prostředí jak pěst na oko.
Odpovědět
@kamilape To závisí od životního stylu, pokud chodíš sportovat, budeš asi v šedesáti v jiné kondici, než někdo, kdo ne. Ale nikdo neví, jak na tom ve starším věku bude. Já teda moc starších lidí příliš čiperně běhat nevidím (a že jsem se starými lidmi dělala). Je pravda, že ty budeš v šedesáti vypadat jinak, než dnešní generace, ale zase se dožiješ vyššího věku - tomu úseku vysokého stáří se nevyhneš, jen se odsune. Nicméně už bych chtěla vidět, jak si někdo s ochotou bude kupovat čtyřicet let starý barák (když je problém prodat i novostavbu) a jak se senior bude s radostí zbavovat domu, když starší lidé nemají rádi změny. A není to jen o stáří - kdybys v rodině zažila těžký úraz, také bys přemýšlela jinak. Jinak je mi vcelku jedno, co si kdo staví, já reagovala především na informaci, jak jsou do naší krajiny přízemní domy z různých důvodů nevhodné. Přitom celá staletí se tu nic jiného nestavělo.
Odpovědět
Profilova fotka
@lubki ten dorábaný beton môže tahat vlchkost
Odpovědět
Chtěli bychom Vás poprosit o radu. Pan, který nám dělá venkovní úpravy, terasu, přípravu na čovku atd., nám řekl, že by jsme si měli nechat nahrnout (zarovnat) hlínu, zeminu až po základy, a pak pokračovat do zahrady do zracena kvůli tomu, že máme mírně svažitý terén (vpředu máme výšku základové desky 60 cm a z druhé stany 100 cm), a že by jsme měli problém s vodou, v zimě se sněhem, ale my jsme si mysleli, že právě ta deska je lepší, když je vyšší.Jak máte řešené (pokud jste v menším svahu), aby se Vám voda nevalila na srub. Moc děkujeme.
Odpovědět
Profilova fotka
@barborka53 my nejsme v mírném svahu, my jsme ve velikém svahu :) a u SRUBU se zemina v žádném případě nedává k srubovině!! nejmene 30cm a více od země. Pak se dělají obklady a podobně. Vy uričtě nemáte podsklepeno, vid? a střecha je na všechny strany přetažená, tedy není třeba se bát, jen zeminu nepřihrnovat,,, to by byl problém :) kk
Odpovědět
@kasha díky Kashi, podsklepeno nemáme...tak to budeme muset vyřešit jinak..
Odpovědět
Profilova fotka
@barborka53 Ale s tím podsklepením to bylo myšleno tak, že kdyby jste měli podsklepeno, tak by jste dávali ruzné izolace a polystyreny a podobně a takto je to uplně v pohodě,,, v podstatě nemusíte řešit nic, než si to srovnat k vlastní libosti a udělat nějaký schudek do domečku :)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Mi staviame štanardne z douglaskej jedle a je to v pohode
Odpovědět
Profilova fotka
@barborka53 norma hovorí že zrub.konštrukcia nesmie byt nižšie ako 30cm nad úrovnov terénu
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha My chceme klasickou šikmou střechu, žádnou placku, to se mi taky nelíbí. A nestavět patrovej barák kvůli tomu, že se mi nechce šlapat do schodů? To je úplnej nesmysl! Aspoň teda u nás. Schody mi v žádným případě nevadí, ba naopak, člověk si aspoň rozproudí krev. Trocha pohybu nikomu neublíží. Ale chápu třeba starší lidi, kteří se bojí, že budou na starý kolena "o holi", pro ně by schody byly opravdu handicap. My chceme přízemní dům, protože se nám takový líbí a stále doufáme, že nás vyjde trošičku levněji...
Odpovědět
Profilova fotka
ty 2mil. jsou nereálné, taky jsme to tak plánovali a teď budem rádi když se vlezeme do 3 :-| @barborka53 máme to též v plánu nechat sokl 25-30cm obložený kamenem a zbytek se naveze hlína. My to, ale máme skrz to, že jsme v počátku s tím počítali, takže se základy nedělaly tak hluboko, musíme teď navézt aby byly v nezámrzné hloubce (snad to píšu dobře). myslím že tím ničemu neuškodíme. S tím bezbariérovým bydlením, máme patrový, ale dole je jeden pokojík. A kdybychom i v důchodu byli v roubence jen s manželem, tak budem obývat jen přízemí, patro zavřeme a nebudem ani vytápět. A co já vim tak se vždycky stavěly domy s klasickou střechou, jenže tenkrát se v ní nebydlelo, ale skladovalo seno ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@natalkaa Budu moc zvědavá, jak Vám to vyjde, neboť jestli vezmete stejné m2 na patro a nebo na přízemí - tak to vyjde bungalov 100% dražší :). Držím palečky, zjišťujte, hledejte, určitě najdete... my jsme hledali a při najití toho pro nás TOP nás to zahřálu o srdíčka .:)
Odpovědět
@cederlog děkuji....
Odpovědět
Profilova fotka

Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?