Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@vedma1 @jptn proudove chranice musi dle normy chranit vsechny vyvody ktere mohou pouzivat osoby bez prislusne kvalifikace. Vypinaci proud na techto chranicich je 30mA. Takoveto chranice mame 3. A v rozvadeci pro garaz dalsi 2. Stejne tak mame kompletni bleskovou ochranu, kterou bezne lidi nemaji nebo chteji nejak "ochcat". Muj dotaz znel na nadrazeny proudovy chranic 300mA pro vsechny obvody vcetne svetelnych, ktery je pouzivany v drevostsvbach jako doplnkova ochrana proti pozaru NAVIC k tem standardnim 30mA.
Odpovědět
@jumpmans to bychom se pousteli do odborne diskuze - a to bych si za svoji radou nemohl stat (nejsem odbornik) - ale dle meho nazoru staci jeden chranic na cely barak 8-) - pokud budete mit chraneny vsechny faze nadrazenym chranicem 0,03A tak si myslim ze to staci - urcite poradi odborny elektrikar - to je na diskuzi nad aktualnimi normami :-) Ps aktivni bleskova ochrana si myslim je pro normalni obydli zbytecny luxus :-) (chapu ze chcete mit dum co nejlepe chranen) standart je dnes hromosvod a aktivni bleskovou ochranu i malokdo bude mit v projektu
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans V projektu ho nemáme, jen ty malé 30mA na zásuvky a koupelny. Zrovna jsme odjeli, když vydržíš, ještě v týdnu kouknu do rozvaděče.
Odpovědět
ahoj, mate na srubech/roubenkach hromosvody? kolik svodu na jak velkej domek? nam elektrikari chteji dat 4 na roubenku 6x9... neni to moc? ... puvodne jsme udelali svody na dvou rozich... a dalsi problem je, ze sice v zakladech mame pasek FeZn, pekne spojeny a propojeny i s karisitemi, vsechny spoje zamalovane asfaltem, ale na vyvedeni nad teren mame pouzit drat AlMgSi (pri prostupu beton zem je obalen gumovou chranickou) a ten se pry nesmi pouzivat... z ceho jsme nestastny, protoze nevime ted co s tim... poradite, jestli se to da nejak vyresit?diky
Odpovědět
@petronia my máme 4 svody, i v základech je to dělané drátem FeZn 10mm. Když jsme dělali kapličku přípojky, tak i tam byly 3 zemnicí tyče. Já jsem možná až moc pedant, ale pokud Vám na to nikdo nedá revizi, jste fakticky nepojistitelní (resp. pojištění určitě pojišťovna ráda zkasíruje, ale případné problémy spojené s bleskosvodem či s ním souvisejícím zemněním elektriky téměř jistě odmítne krýt). Takže bych asi doporučil vykopat díru si okolo pásu v rozích až na dno, , bouracím kladivem se prosekat k tomu pásku, pořádně ho očistit od bordelu a nasvorkovat tam pásek nebo 10mm FeZn drát (doporučuju, líp se s ním dělá) a vytáhnout ho nahoru. Laicky mi 2 místa nepřijdou jako OK, vždyky jsem viděl projekt aspoň se 3, spíše však 4. Ale poradil bych se s elektrikáři. doporučuju taky web www.kniska.eu, ty řešení jsou tam popsaná jako ideální řešení - většinou až moc předimenzovaná, ale pro laika to je docela hezky poučné a doplněné o malé animace.
Odpovědět
@petronia Také mám na rozměru 8x10 m do každého rohu jeden. Tzn. 4 svody.
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia mame takto,roubenka 7x10
Odpovědět
Profilova fotka

Odpovědět
Profilova fotka
Hromosvod jsme naštěstí nemuseli mit. Stavebni povoleni nam vyšlo do období chaosu :)) tak nemame.
Odpovědět
Jen pro info, mezi FeZn páskem 4/30mm a FeZn 10mm drátem není rozdílu. Pouze v tom, že s drátem se lépe dělá. Vodivé vlastnosti obojí má stejné.
Odpovědět
@petronia jak rikaji kolegove dum 8x10 a 4 svody- obdelnik - jen jsem mel namale ptz mame pristresky dlouhy tak elektrikar spekuloval jestli to bude stacit
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia U nás to projektant nedomyslel a měli jsme pouze dva vývody uzemnění na protilehlých koncích základů. Následne bleskovoďáci to spočítali na 4 svody....výsledkem jsou 3 svody (třetí se vede kolem základů a napojuje se na jeden ze dvou vývodů), na střeše jsou pak 3 chytače. Nejlepší bude se poohlednout po firmě, která udělá jak svody, tak i revizi...a ví do čeho de.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
mam 4 svody na 16,7x8,5 m pudorys, akorat ten svod co mne mel vest prostredkem terasy jsem teda drze posunul na kraj tak uvidime jak to pak vyjde x nevyjde
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson taková firma to dělala nám máme 2 svody, ovšem borec co nám dělal projekt to navrhl na 4, ale revizi máme, tak snad... Kdyby něco, dráty na 2 svody ještě trčí ze země, tak kdyby někdo chtěl... Jo, jinak pro ty co jsou blíž a mají zájem, zůstaly mi 3 kluba 10mm drátu FeZn v orig. balení - dám za šrotovou cenu...
Odpovědět
srubaříci, kdo máte akumulační kamna(krb), třeba biofire, opravdu se tam přikládá jen cca 2x za den? A jak moc se práší okolo kamen? Já jsem totiž měla podmínku oboustranného přikládání, abych si nedělala borčus v obýváku, páč teď v bytě máme krbová kamna a ten prach, který můžu utírat 3x denně, mě dohání k šílenství. No a u těch akumulačních kamen to zadní přikládání moc nedoporučují, prý se tím snižuje akumulační schopnost, ptala jsem se na to přímo v biofire. Tak si říkám, pokud by se přikládalo vážně jen 2x za den, toho prachu by nemuselo být tolik, ale nechci si pak nadávat :-( , díky moc!!!
Odpovědět
Profilova fotka
@iil Je to tak, jak říkají. Topí se v nich max.2x za den, záleží jak velká je zima. My je máme teprve jednu sezonu, ale jptn jedou už delší dobu. Prachu jsem si nějak nevšiml, ale ze dřeva samozřejmě něco odpadnout může :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@iil v biofire se nepriklada,tam se zatopi,za cca 2 hod zavrou uplne dvurka a kamna salaji
Odpovědět
Profilova fotka
@iil ano, staci 2x za den a bordelu pri nalozeni se nevyhnes :-)
Odpovědět
prosím o názory, střešní okno (78x140). 1. dle Vašich zkušeností s reálným užíváním (!!!) produkce od jiných výrobců - tip na někoho jiného, než VELUX? 2. v případě VELUX - poznám jako uživatel nějakého rozdílu mezi Standardem, Standard Plus a Premium kromě ceny? 3. trojsklo je jistě lákavé, ale tu cenu za 3 okna asi nedám a při představě topení převážně dřevem si nejsem jist, zda ta lákavost trochu nebledne. Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@flexaretista mame fakro 98x118 trojsklo s motorovym otviranim. Bylo za stejnou cenu jako Dvojsklo od roto nebo veluxu. Nemame zatim pod nima radiatory a zadne roseni se nekona. Povrchova uprava mi prijde lepsi nez u veluxu. Jinak pry velmi dobra jsou ceska prima fenestra...
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans @flexaterista Měla jsem 3 značky. Velux s horním ovládáním je jednoznačně nejlepší, pak roto, také ok, ale zlobí mi u nich rolety, po čase jde ztuha i klička. Prima fenestra byla katastrofa. Nevím jak nyní, ale před 15ti lety jsme je dávali na novostavbu RD, po pár letech byly zkroucené a netěsnící, foukalo pod nimi. Když jsme je po deseti letech měnily za Veluxy, kapalo z nich při děšti na podlahu. Ty tři druhy Veluxů jsou myslím hlavně o skle, a to by byla asi stejná debata jako tu probíhala dříve u dvojskel a troskel. Ale u střešních má podle mne lepší izolace smysl.
Odpovědět
A co argument, že na 3skle neroztaje sníh, jak dobře izoluje. To mě trknul kamarád, pokud není nutné, tak střešní 2sklo je lepší. No na střechu kvůli tomu nepolezu abych sníh odhrabal a světlo musí propouštět, kvůli tomu tam bude. Nakonec i kvůli větrání, tak ať trochu luftuje :) (Plánuji jen jedno nad schodištěm)
Odpovědět
@thomson díky, bordel při naložení mi nevadí tolik, jako ten prach po celém obýváku!!! ;-)
Odpovědět
ahojte, mam otazocku, staci mi na zateplenie zakladov XPS - extrudovany polystyren sirky 60cm, alebo mam pridat este 20cm popod. ak mam pod roubením 20 cm sokel a 60-70 cm betonovu platnu spolu zo stratenym bednením? . Pytam sa preto lebo 60cm XPS zateplim vlastne 20 cm sokel a iba 40 cm zaklad? dik za odpovede Jozef
Odpovědět
Profilova fotka
@iil my mame akumulacni a s prachem problem neni (pokud ale uvazujete ohrev s cirkulaci vzduchu, tak to nevim)
Odpovědět
@thomson tak to jsem ráda, pokud budou akumulačky, nic jiného k tomu nevymýšlíme, žádná cirkulace vzduchu ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím vás, konečně se můžu přidat do vaší diskuze, kterou mám přečtenou, poctivě vše zajímavé okopírováno :-) Pozemek koupen kousek od Opavy a nyní čekáme jen na dokončení projektu (Blatecký). Držte nám palce, ať dosáhneme vytouženého konce - srub dle naší představy ;-) a hlavně poradíte, přece jen praxe a vlastní zkušenost je k nezaplacení 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@eviska1 gratuluji a vitam Te na foru :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@eviska1 ahoj a vitej mezi drevaky :-D
Odpovědět
@eviska1 Blatecký je dobrá volba, velmi ochotný a šikovný. Moje rada 1) trošku ho hlídejte a rozmýšlejte si alternativy realizace a co by jejich volba znamenala pro zbytek baráku - my například se rozhodli nedělat nadkrokevní izolaci a už to znamenalo, že musí překreslit krovy, i když jsem ho na to upozornil dopředu. Na pár věcech v projektu to bylo vyřešené až zbytečně komplikovaně. 2) na jeho odhady celkových nákladů moc nespoléhejte - ať počítám jak počítám, už teď jsem tak milion nad jeho odhadem i při minimalistické variantě. 3) trošku je ho třeba popohánět, má toho hodně a občas to s ním chvíli trvá. My jsme to ladili do konečného ideálu v podstatě od srpna do února, ale třeba uznat, že ochotně přepracoval několik verzí. Ale každopádně, kdybych si vybral znovu, byl by to on.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?