Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

1 hod19772
  • @obludak  Jako okřídlený mravenec to vypadá, to je pravda. Ale na dřevě určitě není žádná hniloba, jsou to nejvíce osvětlené kuláče na jižná straně, jinak zcela zdravé,proto je tak dobře vidět, když začnou vrtat a dolu padají piliny. Tak ještě nafotím a dogooglím.
    @fredd1e  To by mohlo být ono. Akorát my nejsme tak v klidu protože to máme na hlavních nosných kuláčích, dřevník máme v pohodě 🙂 A když jsi to přestal řešit, přestali tam časem létat?
    @vorelmato  Moc děkuji za uklidnění, na tebe je vždycky spoleh! Měli jsme tu totiž jednoho známého truhálře, a ten nás strašil, ať to honem zlikvidujem, že to může prožrat kuláče do hloubky až se celé rozsypou... Ne že bych se nechala hned zvyklat, ale na staré zahradě jsme měli pergolu a nějaké vosy za rok rozkousali 15cm trám tak, že spadla. Tak jsme to nechtěli zažít znovu.
    Nafotila jsme ti stejně ještě i ty dirky - vždy bez blesku a pak s bleskem, je lépe vidět dovnitř. Nápad se stébleb trávy byl dobrý! obvykle jsou hluboké cca 1 cm, vyjímečně až 2 cm, když byly širší, byly i trochu hlubší (2,5cm). Ty dirky na fotkách jsou široké cca 2mm, někdy mají širší okraje-do 5mm.

• @resch  Myslím, že jsem tady jako jedna z mála, kdo měl od postavení dlouhhodobě srub jako rekreační - přesněji 9 let, až do letošního jara. (Od koronáče jsem přesídlili natrvalo 🙂 )
    Takže se ptej na cokoliv. Zejmena je rozdíl v topení mezi těmi, co topí denně (to si tady většinou všichni pochvalují, že oproti zděné stavbě je to ok) a pokud několik dní ve srubu nejsme. Když je roztopeno, udržuje se v pohodě, ale přesně režim zatopit na víkend a pak odjet jsme řešili.
    Výhoda stavby ze dřeva je, že stěny nejsou studené jako cihly a tak poměrně rychle vnitřek vyhřeješ. Ale i tak. V tuhé zimě jsme temperovali na 5st., později kvůli kytkám na 10st. Podlahovka a radiátory jsou na kotel, který jsem vždy v pátek dopoledně zapnula na dálku a večer při příjezdu už bylo pěkných 18. Hlavně děti nahoře měli už teplo (20-21st.), dole podlahovka má dlouhý náběh, a vzhledem k přízemí-dole bylo mnohem chladněji. Ale po příjezdu jsme hned zatopili v krbu, máme ho použitelný i jako otevřený oheň, a před spaním už jsme popíjeli v tričku.
    Na kotel lze koupit "chytrá zařízení" kterými můžeš topení přes aplikaci ovládat, chtěli za to cca 10tisíc navíc. Ale do toho jsme nešli. V podstatě zadarmo jsme jenom od zabezpečovačky přivedli jeden drát, kterým instrukcí přes mobil zapnu nebo vypnu kotel a on hřeje podle toho, jak ho necháme při odjezdu nastavený.
    Tyhle nepravidelné příjezdy ale vyžadovaly rychlý náběh topení, tzn. možnost teplejší vody do radiátorů i podlahovky. Po příjezdu jsme to pak vždy přitlumili. Jinak musíš topit celé dny i když tam nejsi, a to se nedoplatíš.
    A cokoliv na tuhá paliva (krb, kamna, kachle...) je v případě rekreačního objektu myslím nutnost. 😉

• @fredd1e
    @sonafa  resime to uz mesic, nejvice v kultine nastojato po cele vysce a pouze na jihozapadni strane srubu, uplne to ignoruje investici do deronu, bochemitu i lazury 😠 a stale nove vylezy

• Sponzor fóra
  • @sonafa  myslím, že jsou to výletové otvory od tesaříků (mají oválné otvory), které obývají ty vosicky. Jestli lezou ti tesaříci teď ven, bylo by dobré nějakého chytit, ať víme co je to zač. Pokud je to tak, ty dírky budou hlubší, ale zatočené pod pravým úhlem, tak se tam stéblem nedostaneš. Vosicky to berou asi jako panelák 🤔.
    Pro samostudium http://www.jirsaphoto.cz/clanky/tipy-recenze-navody/34-samotarske-vosy-a-vcely.html

• @thomson  výlezy jsou OK, horší jsou vlezy 🤔, ale ty zase nejsou vidět.

• @resch  kachlova kamna a podobne pece nejsou zrovna idealni na vikendove topeni, protoze dost dlouho trva nez se nahreji - aspon u mne kdyz je pec komplet vychladla, zacina hrat nejdrive za 12 hodin po zatopeni a poradne se rozhicuje tak po 2 zatopeni takze po 24 hodinach
    elekrickou podlahovku na temperovani tu ma @fredd1e  ale co si tak vzpominam tak levny to temperovani zrovna nebylo 🙂

• @sonafa  jo, tak to sedí, přesně to samý. A podle fotky té potvory, se naprosto shodujeme. Ale jak Martin řekl, že je to cajk, tak su klidný. Našel jsem to na všech stranách srubu, pokaždé v jiné výšce.

• @pekbit  možná je pro váš klid možné to postříkat insekticidem, v lese používáme vaztak. Jakmile přistanou a liznou si, je po nich, ale myslím že to není nutné. Potřeboval bych lepší fotky těch potvůrek.

• @sonafa @pekbit
    Taková malá vosička s úzkými proužky na ocasu. To asi mám podobný. Ty výletový otvory mě ale nějak neštymují. Ano, vše na jižní osluněné straně, ale otvory malé.
    Dokonce jsem měl pár dírek i doma. Zdá se ale, že už jim snad srub přestal chutnat - dírky nepřibývají, tak to už asi 3 roky neřeším.

• @resch
    My máme pec a el. podlahovku po celém přízemí. Bydlení ve srubu jsme měli nejprve na víkendy, teď už trvale. Ovládání podlahovky dálkově přes internet, každý okruh (pokoj, podlahu) zvlášť. S něčím jsem spokojen, něco bych udělal jinak. Když budeš chtít něco konkrétnějšího vědět, tak napiš.

• @jptn člověku se moc nechce chlubit se svými neúspěchy, musí to "odležet", aby se dalo o tom v klidu mluvit. Když jsme začínali a vypadalo to, že stavební povolení bude brnkačka, byl březen 2011 a hluboká krize, firmy neměly do čeho píchnout. Měli jsme několik nabídek, vyhrál Bernát, a to přesto, že byl nejdražší. Chytli jsme se referencí na slušného člověka. Protože končilo kácení, tak jsme nečekali na úřady, v domnění, že než se vyřídí stavební povolení, zatím se srub vyrobí a pak bude moci hned přijet. Bernátovi jsme poskytli zálohu na dřevo 463 600. Za to pořídil asi 145 kubíků dřeva. Pak nám začaly problémy se stavebním úřadem. Normálně lidsky jsme se s Bernátem domluvili, že to dřevo použije jinde a peníze nám vrátí, a až budeme mít stavební povolení, začneme znova. On si našel zakázku v Rakousku a řekl, že se mu to docela hodí, protože Rakušané nedávají zálohu na materiál, tak spotřebuje to naše dřevo. Ovšem splnil jenom část z toho, na čem jsme se domluvili - spotřeboval dřevo. Peněz vrátil asi půlku, ve splátkách po dobu několika let, a pak přišel s tím, že víc už nám nevrátí, ať se klidně obrátíme na soud. Zůstalo u něj necelého čtvrt miliónu (a jak by se teď hodil!). Moc dlouho si těch peněz neužil. Řekla bych, že ty boží mlýny v tomto případě zafungovaly dost rychle.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Hledat pouze v názvech témat
    Články od našich partnerů
    Na co nezapomenout při stavbě plotu
    Jak zajistit doma čerstvý vzduch i optimální vlhkost po celý rok?
    Tepelná čerpadla BOSCH lákají nízkými náklady a snadnou obsluhou
    Archiv článků od partnerů