Přijezdová cesta na pozemek

7. srp 201550

Zdravím Vás,
neřešil jste někdo podobný problém nebo jen porad tě mám možnost koupit pozemek,je tam problém s příjezdovou cestou zespodu je cesta dlouhá cca 350m široká 4m.Z boční strany vede taky jedna cesta přes dva cizí pozemky tam je to cca 50m k pozemku co chci koupit.Myslím že nemohu si udělat cestu přes cizí pozemky.Pak tam je problém ještě jeden že kolem pozemku až za něj má pozemek Statní pozemkový fond.Neumíte někdo poradit jak tam natáhnout příjezdovou cestu ze spodu to nejde protože cesta je úzká a auta se tam nevyhnou a boční strany se mě nechtěj kupovat pozemky.

 • Stavební pozemek musí být napojen na zpevněnou veřejně přístupnou komunikaci. Pokud není cesta tvoje nebo obce (města), můžeš si od vlastníka odkoupit díl nebo nasmlouvat věcné břemeno chůze a jízdy.
  Co se týká pozemkového úřadu, což znamená že pozemek je státu, bude to asi složitější. Nemám sice zkušenost s pozemkovým fondem, ale s úřadem pro zastupování státu, který také spravuje majetek státu a ti žádné smlouvy nechtějí dávat. Někdy jsou ochotni dát souhlas, ten ti ale nestačí. Pokud vás netlačí čas, mohli byste se domluvit s obcí, aby požádala o převedení majetkových práv k pozemku ze státu na obec. Trvá to dlouho (minimálně rok), protože se prvně musí zjistit, zda se na pozemek nevztahují restituce apod., ale když by se pozemek státu převedl na obec, měli byste vyhráno. 😎

 • No bez přístupu k pozemku aspoň z jedné strany, bych měl docela strach koupit pozemek.
  Já koupil před pár měsíci, od hranice pozemku mám cca. 3 m vzdálenou silnici 3.třídy, a k této silnici je potřeba výhledový trojúhelník pro nájezd, povolení od policie a dopravního oddělení MěÚ. Určitě bych zašel hned na městský úřad, zjistit možnost nájezdu z té "cesty města" jak protíná Váš nákres od vrchu dolů. Ta cesta nad tím "pozemkového úřadu" je státu, jak píše jitulkaka. Ale určitě i když vlastník je stát, tak jejím správcem je město (obec), takže zajít zase na obec a tam řeknou více. U nás pozemky státu jsou spravovány v AGRODOMĚ, zastupují obec, nebo je tam spíš nějaké jejich oddělení. Ale určitě bych to řešil jak jsem Vám nakreslil tu šipku do vašeho plánku. Lepší než se dohadovat se sousedem o cestu, obec vždy vyjde vstříc.
  Jinak se určitě podívejte do teď nového občanské zákoníku, protože i sousední pozemky, Vám musí podle nového zákoníku, umožnit vstup na Váš pozemek, tak bych osobně asi nic od sousedů neodkupoval. A je tam už i dost novinek ohledně práv staveb nových domů.

 • Tam kde jste to nakreslil tam to není možné z důvodu že ta cesta je dlouhá 350m a široká jen 4m.Dle stavebního úřadu musí být na konci točna a výhybky což není možné protože není kam všude to vychází na cizí pozemek.
  Zkoušel jsem tedy napsat Pán oj dopis(není z našeho města) bohužel tento pokus taky nevyšel dopis se vrátil jako adresát neznámi.Adresu jsem si zjistil na Katastru,nevíte někdo jak ho vypátrat?

 • Sponzor fóra
 • Tak my momentálně řešíme něco podobného,soused se tvařil,že nám v pohodě dá břemeno a během měsíce otočil a máme pozemek bez přístupu....

 • Ahoj, potřebovala bych se zeptat. Na přiloženém obrázku je černou čárou vyznačena cesta (na našem pozemku), to nad tím je celý náš pozemek. Je možné vybudovat tuto příjezdovou cestou, která by měla šířku 3m, a vedle pozemku k jeho hranici by byl metr travnatý. Vedle te cesty, je další pozemek označený 161, je v územním plánu zanesen jako "plocha komunikací" zajímá mě jestli když tam nebude stát žádný dům, pod touto naší cestou, je nutné aby cesta byla širší? nebo stačí tak jsem jsem popsala a z druhé strany cesty, tedy bude travnatá plocha široká asi 10m.
  Děkuji za odpovědi 🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?