Soused chce stavět 2m od mého pozemku

14. lis 2019960

Dobrý den, přišel jsem si k vám pro radu.
Vlastním pozemek a velikosti cca 1000m2. rozměrově 20m šíře x 50m délka. Majitel sousedícího pozemku o stejné délce, ale šíři pouze 10m (opravdu "nudle"😉 za mnou přišel, že chce stavět 6m široký, dvoupatrový dům, tedy být 2m od mého pozemku (dodržet minimální zákonný odstup). Na této straně má v plánu několik oken směrem k našemu pozemku.
Pochopil jsem, že stavby od sebe musí být v tomto případě minimálně 7m od sebe, tedy z toho by plynula moje povinnost na tomto pozemku pak stavět můj dům 5m od mé hranice (její odstup 2 a můj 5m). V případě, že by z druhé strany další soused postavil ve stejném duchu, opět se budu muset "obrat" o dalších 5m a v tomto případě jsem dost omezený budoucím výběrem a situací domu.
Snažil jsem se majiteli vedl. pozemku vysvětlit, že se stavbou problém nemám, ale chci, abychom se o tuto vzdálenost 7m (každy 3,5m) podělili, jinak mám v podstatě znehodnocený pozemek. Majitel vedlejšího pozemku má velice nevybíravé způsoby (stavbu mi "oznámil" a hotovo, na mou námitku na vzdálenost mi řekl "no a co, máte místa sami dost"😉, prostě nemá špetku slušnosti. Co pak od takového člověka čekat v budoucím soužití...?
Jaké mám možnosti se tomuto bránit? Je možné se bránit tím, že já bych musel ustoupit o mnohem větší kus (jen pro to, že se někdo takto chce rozhodnout sám bez předchozí dohody)? Chápu, že to půjde to stavebního řízení, jen mám obavu, aby stavební úřad nepovolil například nějakou výjimku apod... Navíc argument "stavíme první, tak si určujeme my", mi přijde úplně mimo.
Moc děkuji za podněty a rady

 • Ze zakona nesmi, musi mit Vas souhlas, pak lze udelit vyjimka.

 • @highoctane  pokud mu nedáte souhlas (proto za vámi nejspíš byl, že?), stavební úřad výjimku nepovolí a donutí ho stavět 3,5m od hranice pozemku..

 • Bez Vašeho souhlasu má smůlu, od toho je právě ten zákon a výjimku mu nedají. Pro svůj klid si dojděte na SÚ. Navíc pokud se chová tak jak se chová tak je to jeho blbost.

 • Sponzor fóra
 • @japona  je to tak, byl za mnou právě kvůli souhlasu stavby, aby to měl jen na ohlášku. Oháněl se tím, že zákonnou vzdálenost 2 m dodržuje a že tam stejně postaví. Kdyby na tuto stranu neumístil okna (pak prý může být vzdálenost domů i 4 m, ale já zrovna na tu stranu bych pak okna chtěl - je to strana jižní), povolí mu ty 4m, resp. 2 metry?
  Nejsem nepřející člověk, jsem jenom pro dobré vztahy, ale takto mě to nutí defacto sobě ubrat 5m a takový dobrák (nebo blbec) opravdu nejsem. Navíc s tím přístupem, který soused má.

 • @mitoma  neměl bych já teď na SÚ jít vznést nějakou námitku? Někde jsem se dočetl, ale to nevím, jestli jsem správně pochopil, že bych toto měl udělat, jinak mi pak zanikne právo se tomuto bránit. Na ten situační plán, co měl, jsem uvedl, že nesouhlasím + podpis.
  Moc vám všem děkuji za odpovědi.

 • @highoctane  vzdálenost dana zákonem je 7m, pokud nemá souhlas souseda.. Takže bez vašeho souhlasu nic blíž než 3,5m nepostaví a zvanit může co chce.. 🙂

 • @mitoma  se SÚ jsme měli dost problémy, když jsme stavěli o kousek dále před asi 2 lety. Konkrétně s paní úřednicí, která nám oznámila, že "dokud bude na SÚ ona, nikdy nic nepostavíme", holt malé městečko, kde nevíte, jaké má kdo důvody a pohnutky k takovému chování. S těmito slovy mě i včera oslovil soused, že "nás mají na SÚ moc rádi" a že tam stejně postaví. Tak se jen bojím, aby z nějaké známosti z úřadu tak nakonec nedostali nějakou výjimku.
  Ten náš pozemek, kterého se to týká, ten plánujeme pro děti až za nějakou delší dobu, přesto si nechceme do budoucna pozemek znehodnotit nebo nějak omezit kvůli těm odstupovým vzdálenostem...

 • Opravdu je to tak, ze kdo stavi prvni, urcuje si podminky. Leda byste vy byl rychlejsi s zadosti o uzemko. RD muzou byt vzdalene 7 metru od sebe, 4 metry ve vyjimecnych pripadech. 2 metry jsou na vyjimku, musi o ni pozadat a vy obdrzite od stavebniho uradu modry pruh - oznameni o zahajeni rizeni o vyjimce a budete vyzvan k podani namitek.
  Ten situacni plan jste vubec nemel podepisovat, popr. si udelat kopii toho, co podepisujete. Muze z toho to slovo "nesouhlasim" nejak odstranit, proste vas podvest.

 • @puhelin  Děkuji za odpověď. Víte, my máme čerstvě postaveno o pár pozemků vedle a děti tam budou třeba za 10, 15 let, takže teď podávat nějakou žádost asi smysl nemá... Ale i tak si pak nechci trhat vlasy, že bych se tímto souhlasem dostal do nějakého omezení do budoucna, čímž bych tedy dostal, protože bych musel pak tu vzdálenost 7m dodržet. Řeším to opravdu s ohledem do budoucna, pro naše děti.
  Je možné, že za nějakých podmínek SÚ jim výjimku udělí? Mohu argumentovat tím, že když tam budeme chtít stavět poté my, tak nás to obírá o místo?

 • @highoctane  hlavne se bezte zeptat na SU, jakym zpusobem Vas jako účastníky rizeni budou kontaktovat, ono se totiž muze stat, ze to bude vývěskou a pokud si toho nevsimnete nekde na nástěnce, tak mate smulu …

 • @highoctane  Kdyz mu ted souhlas nedate, pujde to do rizeni, kde podate namitky, pak se odvolate a krajsky urad by vam mel vyhovet.

 • @puhelin  Myslíte, že tedy argument ten, že já bych musel jít potom 5m ze svého je dostatečně pádný v tomto případě? Přijde mi to opravdu nefér, zvlášť při tomto nevybíravém chování souseda, to tu chuť někomu vyhovět mám o to menší...

 • @highoctane Tak především se tady nejedná o žádnou výjimku. Platí odstupová vzdálenost 7 metrů mezi domy a 2m od hranice pozemku. První má výhodu, pokud není možnost změřit a dodržet 7m, platí pouze druhý rozměr, tedy 2m od hranice a výjimka opravdu není potřeba. Pokud chce ale soused stavět na ohlášku potřebuje váš souhlas. Ten nedostal a tudíž se věc překlopí do klasického stavebního řízení. Pokud nebude velký počet účastníků (tuším, že víc jak dvacet) , tak to úřad nemůže řešit vývěskou na úřední desce, ale musí vás obeslat poštou. V přípise byude i situačka a bude dáma lhůta, ve které se k tomu můžete vyjádřit a podat námitky. Tohle je chvíle, kterou nesmíte propást a musíte podat dobře zdůvodněnou námitku. Úřad by jí měl zohlednit (domnívám se), ale není to jeho povinnost a pokud budou okolnosti proti vám, může stavbu povolit i tak. Opět vám to oznámí a vy budete mít lhůtu na odvolání na krajskou úroveň. Můžete s odvoláním uspět, ale klidně se může stát, při troše smůly, že kraj to potvrdí a na vedlejším pozemku dům vyroste. Držím palce.

 • Jak já to čtu, tak bych ten pozemek nejradši prodala. Nevím, zda bych chtěla, aby moje děti měly ten pozemek a "skvělého" souseda jen pro zlost.
  My sice nestavime, koupili jsme red 2 lety starší barák k rekonstrukci, máme tam práci až nad hlavu, ale je to ve staré a zástavbě a sousedi jsou zlatí a to jsme tam jak se říká "naplavenina". A i když je barák jaký teď je a jde to pomalu, tak jsme přesvědčeni, že jsme udělali dobře už jen kvůli sousedskym vztahům.

 • @jiri_1477  Ano, mate pravdu. Ja to porad pletu, ze na vyjimku je to 2 a mene metru. Ta verejna vyhlaska je myslim od 15 ucastniku vyse.

 • Sponzor fóra
 • @highoctane  Byva zvykem, ze se stavebni urad snazi premluvit sousedy, aby drzel kazdy spravedlivou polovinu, tj. 3,5 m. Ale vymahatelne to neni.

 • Ještě jednou děkuji všem za odpovědi.
  Takže je tedy pravděpodobné, že jim bude stačit dodržet 2m a já s námitkou či odvoláním neuspěji, je to tak? Je pravda, že oni za jiných podmínek, než jsou 2 metry, nepostaví. A SÚ s přihlédnutím k těmto okolnostem jim to povolí.
  Jak k tomu ale pak přijdeme my? Přijde mi to opravdu nespravedlivé i vzhledem k tomu, že oni pozemek koupili před asi půlrokem (vím, toto nehraje žádnou roli).
  Jsou tady teď 2 druhy odpovědí - původně @japona  psala, že bez souhlasu mít šanci nebude, ale teď poslední příspěvky říkají opak.

 • @highoctane  Jak pise @jiri_1477  Kdyz nebude mit souhlas, stavebni urad jeho zadost preklopi do rizeni, vyzve vas k podani namitek, ktere vyhodnoti a podle toho mu povoleni udeli, nebo neudeli. Kdyz udeli, muzete se odvolat a posuzovat to bude krajsky urad.

  Ve vyhlasce se pise jen o vzdalenosti mezi rodinnymi domy - v beznych prostorech a v neobvyklych (stisnene prostory, proluky, ...).

 • @puhelin  Rozumím. Vzhledem k tomu, jak na SÚ paní úřednice vystupovala směrem k nám už tenkrát ("dokud tu budu já, nikdy nepostavíte"😉 a dost možná se se sousedem zná (ten mi sám řekl, že na SÚ nás mají moc rádi), tak bych očekával, že se to schválně povolí. Nebo dá se určit, jaké jsou šance pro a proti, jak se běžně v takových případech SÚ případně krajský úřad vyjádří?

 • @highoctane  a co se zkusit zeptat na jinem SU?Kdyz tam u vas jsou evidentne problemy..nam by to teda pani na SU rekla jednou,ze za ni nepostavime!jako co to je za jednani??

 • A skoda ze to nemate nahrane co rika!tohle je na vyhazov z uradu!premyslela bych I o zalobe na tuto osobu.to by teprve koukala..me fakt takovy lidi vytaci!

 • Nečtu předchozí příspěvky, tak se omlouvám, pokud se budu opakovat, ale soused skutečně může stavět 2m od vaší hranice a i soused z opačné strany může stavět 2m od hranice. V podstatě kdo dřív přijde, ten dřív mele. Podmínkou je, že tímto oba nesmí znemožnit zástavbu vašeho pozemku (§ 23 odst. 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb.), což při šířce 20 m opravdu nehrozí. Že by to bylo nefér, když soused má pozemek pouze 10m široký a vy 20m, to se mi nezdá a o znehodnocení pozemku se už vůbec nedá hovořit. Je to pouze omezení, které jste ze zákona povinni snést. Co se týká drzosti a netolerantnosti v mezilidských vztazích, to už je jiná věc, to už stavební zákon neřeší. Vy teda taky nejste vstřícnost sama. Jediná možnost je nechat si dům povolit dříve než soused z druhé strany. Tady tomuto sousedovi to na 99% projde i na odvolání, už proto, že dodrží zákon i vyhlášku a váš dům ještě nestojí a není ani povolený. Toš tak je to 😕

 • @jitulkaka  Víte, i kdybych měl pozemek 100m široký (schválně přeháním), tak to neznamená, že ten co jej má úzký, je přece chudák a tímpádem mně vzniká povinnost být od hranice pozemku mnohem dále. Soused si pozemek zakoupil asi před půl rokem a bydlí nedaleko. Já jej přece nenutil si tento uzoučký pozemek kupovat. Navíc tedy jak vy uvádíte - já mám pozemek teď 20m široký a když si i z druhé strany soused postaví opět 2m od hranice pozemku, budu i z druhé strany nucený dodržet odstup a i zde přijdu o možnost postavit dům dle vlastní představy, když mi vlastně zbude pouze pás 10m, ve kterém pak mohu "manévrovat". Tak jestli toto považujete, že je férové, tak to máme každý asi diametrálně odlišný názor.
  Když budu citovat: "Podmínkou je, že tímto oba nesmí znemožnit zástavbu vašeho pozemku (§ 23 odst. 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb.), což při šířce 20 m opravdu nehrozí"
  - ale když se tam rozhodneme postavit dům širší, než 10 m (které nám tam zbydou po dodržení odstupové vzdálenosti), tak už najednou nebudeme moci - to je z mého pohledu to omezení či znehodnocení...

 • "Podmínkou je, že tímto oba nesmí znemožnit zástavbu vašeho pozemku (§ 23 odst. 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb.), což při šířce 20 m opravdu nehrozí"

  To je celkem dost kec. Samozřejmě, že hrozí. Kdyby použil stejnou konstrukci na ten sousední pozemek, tak tam by dle tohodle uvažování nepostavil nic!

  Braňte se. Jestli nemá váš podpis pro ohlášku, půjde to přes povolení. Podejte námitky doporučeným dopisem, popište situaci obšírně, lidsky. Na úřadě by to měli vzít v potaz a nedovolit ukousnutí jen tak. To že soused má užší pozemek není zákonný důvod! Nikoho nezajímá, že má úzký pozemek. Jina situace by třeba byla, kdyby měl soused už barák z druhé strany u hranice a musel svůj dům posouvat směrem k vám.

  Braňte se!

  Osobně bych se spokojil s tím, kdyby úřad stanovil, že může na váš pozemek zasáhnout třeba 4 metry max (50 cm bonus pro souseda), to by mi přišlo jako OK kompromis.

 • @highoctane  pohledejte si pro jistotu i úřední desku. Zajděte na SU a vzbeste námitku. Ne jenom, že nesouhlasíte s odatupovou vzdálenosti, je mnoho dalších věcí které tato vzdálenost ovlivní, například vám jeho dům zasáhne do požárně bezpečnostního prostoru-nevím jak přesně se to jmenuje. Také tím klesne prodejní cena.... Zastini vám dum z jihu, počítám, že bude do patra.... Prostě milion další právně zcela relevantních důsledku. Kontaktujte právníka, pokud je úřednice na vás už takto nabrousena šla bych za ní se zapnutým diktafonem a následně za jejím nadřízeným..... Prostě se braňte. Vy nemůžete za to, že si soused koupil nevhodný pozemek. Hlavně neprpasnete dobu na námitky a odvolání.

 • @bamak  je to přesně tak, jak říkáte. Do budoucna bychom tam chtěli okna právě z toho důvodu, že je to jižní strana a ano, sousedův dům je plánovaný do patra.
  Nechci nikomu bránit ve štěstí, nejsem nepřející člověk, ale po tom celém přístupu souseda se bojím, co jen bude následovat při potencionálním sousedském soužití a o to má člověk menší chuť někomu ustupovat.
  @skunkos  souhlasím s Vámi, právě o to mi jde... Jinak úplně nevím, jestli rozumím Vašemu poslednímu odstavci. Mně šlo hlavně o to, aby se ta vzdálenost mezi domy minimálně podělila, ať už z důvodu, že nebudu nucen ukusovat pak 5m ze svého a také z důvodu zastínění dvoupatrovým domem...

 • Veřejnou vyhláškou, jak píšete "vývěskou", je to od 30ti účastníků ...

 • @duck09  je a není.... U nás jsme například měli 16, ale jeden majitel zemřel a nebylo vyřešeno dědictví... Proto úřednice obeslala ty živé a dala oznámení na desku "všem možným dědicum" a tak to obešla.... Vím, její dobrá vůle, ale to chci jen naznačit, že takovýchto "výjimek" možná bude vica ne vždy v tom kladném smyslu.

 • @bamak  Jasny, já reagovala na ten počet. To může být v různých případech, pokud je účastník neznámý nebo nemá trvalý pobyt v katastru uveden apod. Vše dle správního řádu.

 • ___ Zákon hovoří jasně, ale lze ho vždy nějak překroutit. Pokud se jedná o stavební pozemky, je povinnost stavebního úřadu nepovolit stavbu blíže jak 3,5m od st. pozemku. Ale!! Pokud jde o stísněné podmínky, může rozhodnout o stavbě 2m od hranice, s tím, že nebudou okna. Každopádně stavební úřad má v podstatě možnost povolit ledacos a dokáže si to obhájit. Pokud vás na st. úřadě nemají rádi, očekávejte, že to budete muset hnát výš.
  ___ V každém případě byla chyba, že jste vůbec něco podepsali, i když se slovíčkem NE. Pokud je to "previt", s vaším podpisem si poradí a vše se může táhnout a nervy ubírat při dalších soudech a řešení pravosti dokumentů. Neboť nemůžete podat námitku proti tomu, co jste již schválili písemně.
   ___ A na závěr, jak bych to řešil já, pokud je soused takový jak píšete. Sousedovi bych se postavil. Ale pozemek potom prodal. Do konce života by tam stejně vaše děti klid neměli!

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Tepelná čerpadla BOSCH lákají nízkými náklady a snadnou obsluhou
  Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích
  Levnější stín s venkovní roletou VELUX
  Archiv článků od partnerů