Regulace vytápění v jednotl. místnostech (+Somfy ?)

Profilova fotka
Ahoj, Řeším regulaci vytápění v RD po rekonstrukci. Zdivo: Heluz Family 50 + 200mm bílý EPS, Okna: Heroal W77 Vytápění: Tady je to složitější. Máme TČ země-vzduch (kolektor na zahradě), ale nepoužíváme, protože mi vadí hluk kompresoru. Takže vytápíme elektrokotlem (Protherm RAY 12K). Regulace momentálně probíhá tak, že nastavujeme teplotu vody přímo na kotli, manželce to vadí, tak to musím nějak řešit 🙂 Jinak je vytápění řešeno deskovými radiátory. Jako referenční místnost pro vytápění momentálně slouží obývací pokoj spojený s kuchyní - jsou zde celkem 4 radiátory a nejsou vybavené hlavicemi - předpokládám, kvůli TČ - s ohledem na nižší teplotu otopné vody je zde větší plocha radiátorů- Jinak je počet radiátorů jeden na každou místnost. Po zateplení a výměně oken je situace taková, že při venkovních teplotách lehce pod nulou nastavím na kotli teplotu vody cca 26°C, méně snad ani nejde a u okna v obývacím pokoji (přízemí) je teplota cca 21°C... A pak stačí, aby se v kuchyni chvíli vařilo a je tam vedro. Problém je dětský pokoj (v patře)- ikdyž je tam taky 21°C, nebo třeba 20.7°C - pocitově je tam chladněji než v ostatních místnostech a syn se budí s kýcháním. Ale třeba v ložnici která je hned vedle a toto nepozoruji. Termokamera také nic neodhalila... Takže teď přemýšlím jak to pojmout... Vzhledem k tomu, že v jedné místnosti budu asi potřeboval vyšší teplotu než v OP, tak asi nemá smysl zvažovat systém, kdy jedna místnost slouží jako "referenční" a je vybavená termostatem - typicky a v našem případě právě obývací pokoj. Takže uvažuji, jestli nevybavit všechny radiátory v domě termostat. hlavicemi a regulovat místnosti jednotlivě nezávisle na sobě ? Je to OK v kombinaci se standardním elektrokotlem ? Dále bych se chtěl zeptat, jaký kdo používáte systém pro regulaci vytápění ? Rád bych měl ovládání v telefonu. V domě máme nainstalovanou ŘJ Tahoma od Somfy (rolety, žaluzie, pergola...), normálně bych tam chtěl integrovat i to vytápění, ale celkově s tím systémem (app pro Android) nejsem úplně spokojený, takže bych se v případě vytápění nebránil něčemu jinému... Díky
Odpovědět
Ahoj, termostaty do každého pokoje by jít měly. I na elektrokotel, jen si připlatíte. Obyč termostat je cca za 1500kč. Takže cerpadlo za Vás nee?? =-) Vím, že mi tenkrát bylo nabízeno topení bezdrátově přes firmu Jablotron. Koukněte sem https://www.jablotron.com/cz/ :-) :-)
Odpovědět
@anarki Standardně se to dělá tak, že použijete ekvitermní regulaci teploty oběhové vody. Ta zajistí, automatickou změnu teploty kotle podle venkovní teploty. K tomu si dejte hlavice do místností, kde dochází k přetápění. Ovládání telefonem můžete realizovat jakýmkoli prostorovým termostatem s WiFi. Místo termohlavic samozřejmě můžete použít elektronické. Otázkou je zda se to vyplatí. Z hlediska úspor zaručeně ne.
Odpovědět
Profilova fotka
@pajavokr Díky, na ten Jablotron se podívám. TČ jsem koupil zároveň s domem, je 15 let staré, možná jsou na tom současné modely lépe co se týče hlučnosti, nevím. Stačí mi výhodnější tarif který se k tomu váže, spotřebu elektřiny máme nízkou... @zubr487 Ekvitermní regulaci jsem nechal odpojit, jednu zimu jsem si s tím hrál a nějak mi to nevyhovovalo, ikdyž jsem si s těmi křivkami hrál poctivě... Radši bych si asi prostě v každé místnosti nastavil teplotu která tam má být... Nějakou úsporu v tom až tolik nehledám, spíš mi jde o komfort... V domě máme 18 radiátorů, tak je pravda, že výběr jednotl. hlavic docela ovlivní celkovou cenu... Původně jsem měl vybráno řešení on Honeywell (evoHome), ale tam mám trochu problém s tím, že to běží na jejich serverech, takže pokud se jednoho dne rozhodnou to vypnout, můžu to zahodit. Alternativně jsem uvažoval o těchto hlavicích: https://hlavice-radiatory.heureka.cz/... (asi bych stejně neměl potřebu si s tím každý večer hrát, pravděpodobně bych to nastavil jen vždy začátkem zimy) A k tomu, "nějaký" termostat, který bych asi umístil do obýváku (a topení tam tedy hlavicemi neosazoval). Otázkou ovšem je, jak by se to chovalo, když bych v obýváku potřeboval mít nižší teplotu, než v některém z pokojů. Potřeboval bych párkrát do roka vzdáleně vypnout a zapnout kotel (např. když jsme na dovolené)
Odpovědět
Profilova fotka
topič: nejsem odborník na ty elektronická udělátka, ale co koupit bezdrát. termostat a ten dát do nejstudenější obývané místnosti, v tomto případě dětský pokoj? Obývák s kuchyní je nevhodný, sami jsme to zjistili, protože je tam velké kolísání teploty. Takhle tam máme 23, když se vaří tak to stoupne na 25, ale zase je puštěná digestoř která větrá..Takže nic drastického. A teplotami v místnostech se většinou nehýbe.
Odpovědět
@anarki Proč se nesnažíte používat to TČ při potřebě vody pro topení 26 st to je hřích, možná že by jste topili za 1/3 ceny. Někdo by měl posoudit jestli je ta hlučnost je standardní nebo se něco uvolnilo nebo prasklo. Jestli je vše v pořádku, tak bych se snažil čerpadlo nějak odhlučnit třeba nějakým krytem z materiálu co pohlcuje hluk. A k tomu el. kotli dokupte venkovní čidlo stojí pár 100 a používejte ekviterm. V návodu na kotel je vše vysvětleno. K tomu dětském pokoji, hřeje tam radiátor po celé ploše? Chtělo by tam asi zvýšit průtok. Změnou průtoku dokážete nastavit požadovanou teplotu v jednotlivých místnostech a žádné drahé hlavice nepotřebujete. Jedině že chcete něco na hraní.
Odpovědět
@anarki Mohu se zeptat proč Vám nevyhovoval ekviterm ? To jste si s ním jen hrál nebo jste ho i nastavil ? Protorový termostat v obýváku s kuchyní není zrovna dobrý nápad. Taky by mě zajímalo, proč radši neinvestujete do zprovoznění TČ. V nejhorším případě bych koupil nové čerpadlo. To si pořídíte za cca 100tKč.
Odpovědět
Profilova fotka
@slabici Přemýšlím, že pro začátek zkusím nějaký bezdrát. termostat a dát jej třeba do dětského pokoje... @wpavel Těžko říct, kde je problém... Ono je to čerpadlo možná i starší než 15 let... Musel bych se podívat, kdy se ten dům kolaudoval... Konkrétně se jedná o model "Markus 2500", nějaká švédská záležitost... Je k tomu ještě i taková karta s čipem, na kterou se dají uložit diag. data a pak se to posílá poštou do Švédska k vyhodnocení 😄 Hlavně to zní jako ruská lednička kterou jsme měli doma když jsem byl malý. Hluk je v normě, měl jsem tady před lety lidi z firmy kteří se TČ zabývají. Zkoušel jsem ho za celou dobu používat tak měsíc, pak jsem to vypnul jak mně to štvalo (v noci pracuji a mám rád ticho). Pro zajímavost, nějaké specifikace toho TČ jsou zde: http://energie.cz/1.html (stránky historické, stejně jako to TČ). Jinak všechny radiátory jsem řádně odvzdušnil a fungují jak mají, tlak vody v systému je také vpořádku. @zubr487 U ekvitermu se mi prostě tu křivku nepovedlo nastavit tak, aby mi to vyhovovalo... Buď bylo moc horko, nebo moc zima... Vzásadě, když teploty klesnou pod nulu, stačí mi nastavit otop. vodu na těch cca 26 -28 st. a je to OK, až na ten dětský pokoj. S tím, že jsem někde trochu přiškrtil průtok na radiátorech. Co se zprovoznění TČ týká... Vše v domě je na elektřinu a ročně platíme cca 26 tis.... Kdysi jsem to nějak počítal, už to nemám v hlavě, stejnětak jako náklady na tlakovou zkoušku, výměnu/doplnění média atd. Vím, že mi to tehdy moc nedávalo smysl se tím zaobírat, tím spíš, když mi u TČ vadila výše zmíněná hlučnost + vzhledem ke stáří se to může kdykoli rozsypat. Nad novým čerpadlem jsem vzhledem k celk. nákladům na el. energii ani neuvažoval - nejsem si jistý, jestli by se mi ty náklady vůbec vrátily, vzhledem k předpokládané životnosti TČ (+ ty starosti okolo výběru TČ, realizační firmy, montáže, pak možná nějaké reklamace, že...) Fakt, že nárok na zvýhodněný tarif pro TČ už mám v těch počtech také hraje roli...
Odpovědět
Já mít radiátory a kotel protherm ray, tak dám všude termohlavice, na kotli nastavím teplotu dejme tomu 45°C a nechám práci na termohlavicích a kotli samotném, který umí podle potřeby modulovat a snižovat výkon až do úplného vypnutí. Termohlavice vám zajistí teplotu v každém pokoji extra a kotel si bude řídit sám kolik potřebuje výkonu. Jednodušeji už to snad ani nejde? 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@kopca89 Díky za tip. Ještě bych potřeboval nějak vyřešit, případně doporučit řešení, jak kotel na dálku vypnout, případně ovládat teplotu...
Odpovědět
@anarki Podívejte se na různá udělátka od SonOff. Takže buď termostat s Wifi ovládáním nebo jen Wifi spínač s měřením teploty a vlhkosti,
Odpovědět
@anarki To čerpadlo nebude žádné dělo ale klidně bych ho používal v době kdy by ta hlučnost nevadila. Předem bych nechal někoho na to kouknou jestli je ten hluk opravdu jen kompresorem. K tomu nastavení ekvitermu, jestli to má fungovat tak se nesmějí dělat velké noční útlumy, to potom tu teplotu rozhazuje. Sklon křivky je podle druhu vytápění a kvalita zateplení u vás bych zkusil 0,6 posunem křivky bych hledal tu správnou teplou. Když by teplota v domě při venkovním ochlazení stoupala dejte křivku 0,4 a znovu teplotu seřiďte posunem. Kdyby naopak teplota v domě při ochlazení klesala dejte křivku 1 a zase seřídit posunem. K tomu ovládáni kotle třeba toto. https://www.zabezpecovaci-zarizeni.cz...
Odpovědět
Profilova fotka
OK, takže pokud bych se přiklonil k variantě BEZ termostatu, mohlo by to být takto ? Na všechny radiátory tyto hlavice pro nastavení teploty v místnostech jednotlivě: https://hlavice-radiatory.heureka.cz/... A pro vypínání kotle na dálku použít: https://www.chytrevypinace.cz/Sonoff-... - jestli jsem to pochopil správně, zapojuje se to mezi kotel a přívod elektřiny a ovládání funguje lokálně ? Takže by se k tomu dalo např. ze zahraničí dostat přes vzdálenou plochu, pokud bych nechal doma spuštěný počítač ? Ekvitermní regulaci bych zatím nepoužíval...
Odpovědět
Článek se načítá
@anarki V případě Wifi termostatů a samozřejmě se to týká i SonOff termostatů se to neovládá vzdálenou plochou počítače. Jen musíte mít doma funkční WiFi, kterou "vidí" i ten termostat. Ovládá se pak aplikací v mobilu. Nemůžete osazovat všechny radiátory termohlavicemi. Některé nechte bez termohlavic. Přečtěte si manuál kotle. Bývá tam požadovaný určitý minimální průtok. Dále při uzavívání radiátorů stoupá průtok ostatními a může docházet k hlukovým projevům. V krajním případě až k rozkmitání ventilu a případnému zničení termohlavice. Měl by jste dát WiFi termostat do nejchladnější místnosti a tam neosazovat termohlavice.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Díky za upřesnění. Myslel jsem to tak, jestli se dá třeba ten SonOff termostat ovládat přes web. rozhraní např. z PC na stejné síti (ke kterému pak mohu přistupovat vzdáleně i bez veřejné IP). Pokud bych tedy dával termostat do nejchladnější místnosti, potřeboval bych nějaký bezdrátový, neb tam od kotle nic nedotáhnu... V dané místnosti je tedy pouze jeden radiátor, předpokládám, že to asi není problém ? Termostat bych tedy umístil tam a ventil otevřel naplno.
Odpovědět
@anarki Základem SonOff udělátek je procesor ESP8266 s Wifi rozhraním nebo možná novější ESP32. SonOff je v podstatě obalil krabičkami, doplnil zdroj napájení, přidal relátko pro ovládání něčeho a nějaké čidla jako teplota nebo vlkost. Dávají to třeba i do patic žárovek. Normálně to lze ovládat jen pomocí mobilu. Lze je ale snadno hacknout a pak je lze ovládat v podstatě libovolným SW pro inteligentní domácnosti. Pokud zabloudíte do diskuzí na téma inteligentní domácnost, určitě na to narazíte. Pro ovládání pomocí PC lze také použít simulátor Androida. Kdysi jsem to zkoušel a fungovalo to. S tím radiátorem to zřejmě stačí, to ale uvidíte sám. Pokud se občas bude ozývat divný randál, víte kde hledat.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?